NÁZOR - "Při sledování požárů zuřících v Amazonském deštném pralese před summitem G7 jsem si nemohl pomoci a myslel jsem na to, že se Matka Země snaží cosi říct: varovat před závažnými věcmi, které nastanou, pokud se bude nadále odkládat kolektivní reakce na velké výzvy, kterým čelí svět, včetně klimatické změny," píše politický analytik Marwan Bishara ve svém komentáři pro server Al-Džazíra.
"Poslouchá však někdo? Skutečně (někdo) poslouchá?" ptá Bishara. Odpovídá, že zajisté neposlouchá brazilský prezident Jair Bolsonaro, který nejprve zlehčoval vážnost situace a následně neúprosně přešel k obviňování nevládních organizací ze zakládání požárů, zatímco jeho stoupenci odsuzovali západní pobouření jako imperialistické zasahování do brazilských záležitostí.
Bolsonaro dokonce odmítl skromnou nabídku zemí G7 poskytnout na pomoc s hašením požárů 20 milionů dolarů (zhruba 450 milionů korun), konstatuje analytik. Soudí však, že Matka Země neřeší pouze Brazílii, ale vysílá zprávu celému světu, která je hlasitá a jasná: "Přestaňte drancovat přírodu a začněte žít v harmonii."
Globální oteplování
Požáry byly vždy součást života a čas od času někde na Zemi hoří, přiznává Bishara. Připouští také, že klimatičtí aktivisté až příliš často bijí na poplach. Podotýká, že poslední požáry v Evropě, Asii, Africe a Americe však nejsou pouze přírodní, ale také způsobené člověkem v důsledku politické a ekonomické nezodpovědnosti.
"Navzdory obavám o Amazonský prales politici nejbohatších liberálních demokracií zatím nedělají dost pro řešení globálního oteplování," kritizuje analytik. Deklaruje, že situaci zhoršuje to, že nejbohatší z těchto demokracií, Spojené státy, odstoupily od Pařížské dohody o ochraně klimatu a na posledním summitu G7 americký prezident Donald Trump dokonce navrhl přeskočit debatu o klimatické změně, ačkoliv jeho země - spolu s Čínou a Indií - vypouští polovinu všech uhlíkových emisí.
Neschopnost řešit klimatickou změnu je projevem většího problému, obává se Bishara. Připomíná, že Trumpova administrativa odstupuje také od obchodních, jaderných a dalších mezinárodních dohod, zakládá nové precedenty a dává špatný příklad ostatním zemím, které mají chuť vyvázat se ze svých závazků a mezinárodních pravidel a norem.
Ohnivý trojúhelník
Nejen požáry, ale také konflikty provázejí lidstvo od jeho počátků, poukazuje analytik. Tvrdí, že nové konflikty, podobně jako poslední požáry, vyvolává "ohnivý trojúhelník".
V případě požárů tvoří vrcholy tohoto pomyslného trojúhelníku sucho, horko a vítr, v případě konfliktů jde o nerovnosti, etnické a náboženské spory a globalizaci, míní Bishara. Odkazuje na knihu profesorky Amy Chuaové "Svět v ohni" z roku 2003, která vysvětluje, jak šíření volného trhu a demokracie vyvolává etnickou nenávist a globální nestabilitu a že globalizace je navzdory obecné představě rušivou a destabilizující silou.
Chuaová podle analytika ovšem opomenula míru s jakou globalizace vytváří nestabilitu také v liberálních demokraciích, kde působí nové sociální trhliny a vede k vzestupu nové populistické pravice. "Žijeme ve velmi hluboké krizi demokracie," cituje Bishara slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona pronesená před posledním summitem G7.
Hrozící konflikty
Etnické a náboženské spory ani nerovnost sice existovaly před globalizací, která ve skutečnosti pomohla bezpočtu lidí z chudoby a propojila svět jako nikdy předtím, připouští analytik. Podotýká, že globalizace však nerovnosti - místní i mezinárodní - odhalila jasněji než cokoliv předtím.
Na posledním summitu G7 sice politici označili boj s vnitrostátními i mezinárodními nerovnostmi za prioritu, ale nedokázali se shodnout na žádné konkrétní strategii, připomíná Bishara. Dodává, že také vyhrocené sektářství a populistický nacionalismus jsou mnohem starší než moderní globalizace, ale především populistický nacionalismus vede k posilování nových místních i mezinárodních identit.
Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.Napětí uvnitř G7 ohledně americké zahraniční politiky, Ruska, globální bezpečnosti, Číny a obchodu pouze podtrhuje absenci kolektivní reakce na regionální konflikty, chudobu a klimatickou změnu, tvrdí analytik. Poukazuje, že navzdory diplomatickým piruetám nedošlo na posledním summitu k uzavření jakékoliv dohody ohledně hlavních výzev, kterým svět čelí.
"Dokonce i chvályhodný francouzský pokus o zprostředkovatelství mezi USA a Íránem se může ukázat jako pouhé cvičení v krizovém managementu, které nepřinese žádné trvalejší řešení," obává se Bishara. Konstatuje, že ve skutečnosti údajně podobně orientované liberální demokracie zůstávají hluboce rozdělené a postrádají společný jazyk, aby mohly řešit globální výzvy, což se projevilo i v neschopnosti dohodnout se na závěrečném komuniké. "Pouze se shodli, že se neshodnou," dodává.
Svět na tom stále není tak špatně jako například v roce 2003 během války v Iráku, neřkuli během velkých válek ve 20. století, přiznává analytik. Varuje ovšem, že ekonomické a strategické podmínky pro konflikt se hromadí podobně jako před těmito děsivými událostmi.
Při paralýze G7 a dalších mezinárodních institucí se přední světové mocnosti - Čína, Rusko a Spojené státy - zřejmě uchylují k bláznivé představě, že s ohněm se dá nejlépe bojovat ohněm a bezohledně soupeří o moc, konstatuje Bishara. Obává se, že pokud se tomuto jednání nikdo nepostaví, mocnosti skutečně zapálí svět.
Související
G7 přitvrzuje: Přistoupí k nové strategii proti obcházení ruských sankcí
G7 chce do října schválit dohodu o půjčce Ukrajině ve výši 50 miliard
G7 , válka , Klimatické změny , globalizace
Aktuálně se děje
před 5 minutami
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 31 minutami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 53 minutami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 1 hodinou
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 2 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
včera
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
včera
Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky
včera
Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači
včera
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
Evropská unie se po zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem připravuje na možnou obchodní válku. Trump během kampaně slíbil, že navýší cla na dovoz produktů z EU i Číny. O problematice této politiky promluvil ekonom Pavel Kuchař z Univerzity Palackého v Olomouci.
Zdroj: Jakub Jurek