Svět před výbuchem? Podmínky nahrávají velkému konfliktu, varuje analytik

NÁZOR - "Při sledování požárů zuřících v Amazonském deštném pralese před summitem G7 jsem si nemohl pomoci a myslel jsem na to, že se Matka Země snaží cosi říct: varovat před závažnými věcmi, které nastanou, pokud se bude nadále odkládat kolektivní reakce na velké výzvy, kterým čelí svět, včetně klimatické změny," píše politický analytik Marwan Bishara ve svém komentáři pro server Al-Džazíra.

"Poslouchá však někdo? Skutečně (někdo) poslouchá?" ptá Bishara. Odpovídá, že zajisté neposlouchá brazilský prezident Jair Bolsonaro, který nejprve zlehčoval vážnost situace a následně neúprosně přešel k obviňování nevládních organizací ze zakládání požárů, zatímco jeho stoupenci odsuzovali západní pobouření jako imperialistické zasahování do brazilských záležitostí.

Bolsonaro dokonce odmítl skromnou nabídku zemí G7 poskytnout na pomoc s hašením požárů 20 milionů dolarů (zhruba 450 milionů korun), konstatuje analytik. Soudí však, že Matka Země neřeší pouze Brazílii, ale vysílá zprávu celému světu, která je hlasitá a jasná: "Přestaňte drancovat přírodu a začněte žít v harmonii."

Globální oteplování

Požáry byly vždy součást života a čas od času někde na Zemi hoří, přiznává Bishara. Připouští také, že klimatičtí aktivisté až příliš často bijí na poplach. Podotýká, že poslední požáry v Evropě, Asii, Africe a Americe však nejsou pouze přírodní, ale také způsobené člověkem v důsledku politické a ekonomické nezodpovědnosti.

"Navzdory obavám o Amazonský prales politici nejbohatších liberálních demokracií zatím nedělají dost pro řešení globálního oteplování," kritizuje analytik. Deklaruje, že situaci zhoršuje to, že nejbohatší z těchto demokracií, Spojené státy, odstoupily od Pařížské dohody o ochraně klimatu a na posledním summitu G7 americký prezident Donald Trump dokonce navrhl přeskočit debatu o klimatické změně, ačkoliv jeho země - spolu s Čínou a Indií - vypouští polovinu všech uhlíkových emisí.

Neschopnost řešit klimatickou změnu je projevem většího problému, obává se Bishara. Připomíná, že Trumpova administrativa odstupuje také od obchodních, jaderných a dalších mezinárodních dohod, zakládá nové precedenty a dává špatný příklad ostatním zemím, které mají chuť vyvázat se ze svých závazků a mezinárodních pravidel a norem.

Ohnivý trojúhelník

Nejen požáry, ale také konflikty provázejí lidstvo od jeho počátků, poukazuje analytik. Tvrdí, že nové konflikty, podobně jako poslední požáry, vyvolává "ohnivý trojúhelník".

V případě požárů tvoří vrcholy tohoto pomyslného trojúhelníku sucho, horko a vítr, v případě konfliktů jde o nerovnosti, etnické a náboženské spory a globalizaci, míní Bishara. Odkazuje na knihu profesorky Amy Chuaové "Svět v ohni" z roku 2003, která vysvětluje, jak šíření volného trhu a demokracie vyvolává etnickou nenávist a globální nestabilitu a že globalizace je navzdory obecné představě rušivou a destabilizující silou.

Chuaová podle analytika ovšem opomenula míru s jakou globalizace vytváří nestabilitu také v liberálních demokraciích, kde působí nové sociální trhliny a vede k vzestupu nové populistické pravice. "Žijeme ve velmi hluboké krizi demokracie," cituje Bishara slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona pronesená před posledním summitem G7.

Hrozící konflikty

Etnické a náboženské spory ani nerovnost sice existovaly před globalizací, která ve skutečnosti pomohla bezpočtu lidí z chudoby a propojila svět jako nikdy předtím, připouští analytik. Podotýká, že globalizace však nerovnosti - místní i mezinárodní - odhalila jasněji než cokoliv předtím.

Na posledním summitu G7 sice politici označili boj s vnitrostátními i mezinárodními nerovnostmi za prioritu, ale nedokázali se shodnout na žádné konkrétní strategii, připomíná Bishara. Dodává, že také vyhrocené sektářství a populistický nacionalismus jsou mnohem starší než moderní globalizace, ale především populistický nacionalismus vede k posilování nových místních i mezinárodních identit.  

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde. 

Napětí uvnitř G7 ohledně americké zahraniční politiky, Ruska, globální bezpečnosti, Číny a obchodu pouze podtrhuje absenci kolektivní reakce na regionální konflikty, chudobu a klimatickou změnu, tvrdí analytik. Poukazuje, že navzdory diplomatickým piruetám nedošlo na posledním summitu k uzavření jakékoliv dohody ohledně hlavních výzev, kterým svět čelí.

"Dokonce i chvályhodný francouzský pokus o zprostředkovatelství mezi USA a Íránem se může ukázat jako pouhé cvičení v krizovém managementu, které nepřinese žádné trvalejší řešení," obává se Bishara. Konstatuje, že ve skutečnosti údajně podobně orientované liberální demokracie zůstávají hluboce rozdělené a postrádají společný jazyk, aby mohly řešit globální výzvy, což se projevilo i v neschopnosti dohodnout se na závěrečném komuniké. "Pouze se shodli, že se neshodnou," dodává.

Svět na tom stále není tak špatně jako například v roce 2003 během války v Iráku, neřkuli během velkých válek ve 20. století, přiznává analytik. Varuje ovšem, že ekonomické a strategické podmínky pro konflikt se hromadí podobně jako před těmito děsivými událostmi.

Při paralýze G7 a dalších mezinárodních institucí se přední světové mocnosti - Čína, Rusko a Spojené státy - zřejmě uchylují k bláznivé představě, že s ohněm se dá nejlépe bojovat ohněm a bezohledně soupeří o moc, konstatuje Bishara. Obává se, že pokud se tomuto jednání nikdo nepostaví, mocnosti skutečně zapálí svět.

Související

Vladimir Putin Analýza

Rusko v G7 aneb o co Trumpovi jde? Politika stranou. Smysl to nedává ani jinou optikou

Nový šéf Bílého domu Donald Trump vyjádřil přání, aby se Ruská federace znovu stala součástí G7. Jeho návrh však naráží nejen na ekonomické překážky, ale i na politickou realitu – Moskva totiž většinu členských států tohoto uskupení oficiálně označila za nepřátelské. K tomuto přání může prezidenta vést vícero skutečností, nejpravděpodobněji však jde o jeho dlouhodobý a vstřícný postoj k Rusku. 

Více souvisejících

G7 válka Klimatické změny globalizace

Aktuálně se děje

před 58 minutami

Donald Trump

Projev Trumpa plný lží? Pochvaly si vycucal z prstu, ukázal fact check

Prezident Donald Trump na mítinku v Michiganu oslavil prvních 100 dní svého druhého funkčního období, které podle jeho slov bylo „nejúspěšnějších v dějinách naší země – podle mnoha, mnoha lidí“. Ve svém projevu chválil boj proti nelegální migraci, snahu o návrat pracovních míst do USA a konec „inflační noční můry“. Odborníci z BBC Verify se však rozhodli ověřit jeho hlavní tvrzení – a zjistili, že mnohá z nich neodpovídají skutečnosti.

před 2 hodinami

Čína, ilustrační foto

Čína se Trumpovi směje. Jak na ni ale skutečně dopadá obchodní válka?

Pokud v Číně vyslovíte jméno Donald Trump, na veletrzích a v halách velkoobchodníků se často ozve pobavený smích. Americký prezident a jeho cla ve výši až 145 % v čínských obchodních kruzích pode BBC nevzbudily strach. Naopak, staly se předmětem posměchu na sociálních sítích, kde se virálně šíří memy a videa. Některá z nich zobrazují pomocí umělé inteligence Trumpa, viceprezidenta J. D. Vance a technologického magnáta Elona Muska, jak montují boty a iPhony na montážních linkách.

před 3 hodinami

Kybernetická bezpečnost

Vyměníme soukromí za bezpečí? I bez sběru dat lze čelit kyberhrozbám, není to ale lehké, upozorňuje Půčková

Rozhodnutí Městského soudu v Praze, které zpochybňuje plošné uchovávání provozních a lokalizačních dat, vyvolalo debatu o rovnováze mezi ochranou soukromí a bezpečností. Expertka na kyberkriminalitu a vyšetřovatelka Eliška Půčková pro EuroZprávy.cz upozornila, že bez plošného sběru dat lze kyberhrozby odhalit, ale za cenu vyšších nároků na preciznost a právní jistotu.

před 3 hodinami

Armáda Indie

Svět na prahu nové války: Jaderné mocnosti zaútočí do 36 hodin, tvrdí zpravodajci

Napětí mezi Indií a Pákistánem, dvěma jadernými mocnostmi Jižní Asie, se během posledních hodin dramaticky vystupňovalo poté, co pákistánský ministr informací Attaullah Tarar v noci na středu oznámil, že jeho země má „důvěryhodné zpravodajské informace“ o plánované indické vojenské akci v nejbližších 24 až 36 hodinách. Podle něj se Indie chystá zahájit útok, přičemž bližší detaily nesdělil.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Ursula von der Leyenová

Von der Leyenová Trumpovi rázně vzkázala, co svými cly způsobil

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová se v úterý ostře vymezila vůči americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi a jeho obchodní a zahraničněpolitické agendě. V projevu na sjezdu Evropské lidové strany (EPP) ve španělské Valencii varovala, že „nepředvídatelná celní politika americké administrativy“ uvrhne do problémů nejen Evropskou unii, ale celý svět.

před 6 hodinami

Donald Trump

Chtěl bych být papežem, prohlásil Trump

Americký prezident Donald Trump opět pobavil veřejnost svým nezvyklým výrokem. Tentokrát se nechal slyšet, že by rád stanul v čele katolické církve. „Chtěl bych být papežem,“ prohlásil s úsměvem při rozhovoru s novinářem. Vzápětí však dodal, že má i jiný návrh, kdo by mohl skutečně nahradit nedávno zesnulého papeže Františka.

před 6 hodinami

Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem

Za zabíjení Rusů body, za ty nové vybavení. Ukrajinská armáda udělala z války hru

Ukrajinská armáda se rozhodla zavést netradiční systém motivace svých vojáků. Odměňuje je herními body za ničení ruské techniky i zabité vojáky. Za nasbírané body si pak jednotky mohou pořídit nové drony a vojenské technologie, které si samy vyberou. Cílem systému je nejen zvýšit efektivitu boje, ale také obejít zdlouhavé byrokratické procesy při nákupu výzbroje.

před 7 hodinami

Dosud nejdetailnější snímek Slunce. Na fotografii srovnání s velikostí Spojených států

Vědci zveřejnili dosud nejdetailnější snímek Slunce

Vědci představili první snímek Slunce, který pořídil největší sluneční dalekohled na světě – americký Daniel K. Inouye Solar Telescope. Nově pořízený obraz zachycuje povrch naší hvězdy s nebývalou přesností a ukazuje složitou dynamiku Slunce v ohromujících detailech.

před 8 hodinami

Počasí

Příjemné a slunečné. Meteorologové popsali počasí do konce týdne

Příjemné a slunečné jarní počasí bude pokračovat i v dalších dnech, slibují meteorologové na sociální síti. Teploty mohou už ve čtvrtek výjimečně dosáhnout letních 25 °C. Nejteplejším dnem týdne bude pátek. O víkendu se od severu výrazně ochladí a chladnější bude i začátek příštího týdne.

včera

včera

Armáda Indie

Napětí na hranici. Panují obavy z brutální války mezi Indií a Pákistánem

Indie a Pákistán se ocitly na hraně další eskalace po útoku na turisty v Kašmíru. Čtyři noci po sobě probíhala přestřelka na hranici, oběti zatím hlášeny nebyly. Napětí zvyšují hrozby jaderným konfliktem i varování před destabilizací regionu. Situaci komplikuje pokračující boj proti militantům na obou stranách.

včera

včera

včera

David Pastrňák

Potvrzeno. David Pastrňák oznámil, že se zúčastní letošního hokejového MS

Poté, co před pár dny hokejový Boston po konci v letošní sezóně NHL oznámil, že povoluje možnost reprezentovat na nadcházejícím hokejovém světovém šampionátu v Dánsku a ve Švédsku mimo jiné i českým legionářům Jakubu Laukovi a především největší české hvězdě a opoře národního týmu Davidu Pastrňákovi, bylo více než pravděpodobné, že se Pastrňák skutečně stane součástí národní týmu. V pondělí potvrdil svou účast generálnímu manažerovi reprezentace Jiřímu Šlégrovi.

včera

Medvědi, ilustrační fotografie.

Slováci nasadili vojáky proti medvědovi ve skanzenu

Slovensko poprvé úspěšně nasadilo armádu do akce proti medvědům. Oznámil to náměstek ministra životního prostředí Filip Kuffa (za SNS). Vojáci podle jeho slov pomohli s usmrcením jedince, který se pohyboval ve skanzenu. 

včera

včera

včera

včera

Medveděv poslal hrozbu Haškovi. Brankář může získat ochranu, Lipavský označil exprezidenta za primitiva

Legendární hokejový brankář Dominik Hašek se stal terčem výhrůžek ze strany bývalého ruského prezidenta Dmitrije Medveděva. Ten mu vzkázal, aby si „dával pozor při přecházení silnice“. Šlo o jasný vzkaz s náznakem fyzické likvidace. Ministr vnitra Vít Rakušan v reakci na incident nabídl Haškovi státní ochranu. Jak redakci EuroZprávy.cz potvrdilo ministerstvo vnitra, poskytnutí krátkodobé ochrany je standardní procedura a v minulosti byla použita například i v případě politika Tomia Okamury.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy