ANALÝZA | Trumpova kandidatura visí na vlásku: Čím je tak problematická a co dokáže malý americký stát?

Volby prezidenta Spojených států se kvapem blíží a již delší dobu se rýsují dva jasní kandidáti: Donald Trump z Republikánské a Joe Biden z Demokratické strany. O post jednoho z nejmocnějších lidí planety se tak budou zřejmě ucházet dva muži se zkušeností v tomto úřadu. Budoucnost Trumpovy kandidatury ale visí na vlásku, protože je vyloučen už z primárek ve státech Maine a Colorado, čímž se teď bude zabývat Nejvyšší soud USA. Není totiž jasné, jestli státy mohou tyto kroky činit autonomně. Na soudním rozhodnutí tak závisí vše. 

Letošní americké prezidentské volby kromě příprav na tvrdou kampaň přinášejí také silnou kontroverzi. Proti sobě se totiž postaví sedmasedmdesátiletý bývalý prezident a jednaosmdesátiletý současný. Nutno dodat, že právě Biden minimálně v posledním roce ztrácí podporu veřejnosti kvůli svému zmatečnému chování. To hraje do karet Trumpovi, který ale nahání hrůzu nejednomu západnímu politikovi. 

Administrativa Donalda Trumpa z let 2017-2021 totiž znamenala velkou proměnu americké domácí i zahraniční politiky. Spojené státy odstoupily od řady mezinárodních smluv v čele s Pařížskou klimatickou dohodou. Trump nechal revidovat Severoamerickou organizaci volného obchodu (NAFTA) a vznikla tak USMCA, uznal Jeruzalém coby hlavní město Izraele a rozpoutal obchodní válku s Čínskou lidovou republikou. 

Kontroverzní byly rovněž jeho kroky vůči autoritářským režimům, kdy se zúčastnil summitu s Kim Čong-unem v Singapuru, notoval si s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a odstoupil od jaderné dohody s Íránem. 

V praxi se Donald Trump snažil anulovat úspěchy svého předchůdce Baracka Obamy. Joe Biden pak zasednul do Bílého domu v nepříjemné atmosféře na domácí a zahraniční scéně. Spojené státy tak jsou nejen Trumpovým přičiněním rozdělené. 

Soudy vs. Trump

Bývalý prezident Spojených států se dostal na výsluní pozornosti loni v červnu, kdy federální soud v Miami zveřejnil obžalobu proti jeho osobě o 37 bodech. Týká se mimo jiné nakládání s utajovanými materiály o národní bezpečnosti. Na základě zvukového záznamu ze schůzky bylo zjištěno, že se utajovanými dokumenty chlubil v Bedminsteru v New Jersey. „No, s Milleym – ehm, ukažte mi to, ukážu vám příklad. Řekl, že chci útočit na Írán. Není to úžasné? Mám velkou hromadu papírů, tahle věc se prostě objevila. Podívejte se. To byl on. Předložili mi to – je to mimo záznam, ale – předložili mi to. Tohle byl on. Tohle bylo ministerstvo obrany a on. Na některé jsme se podívali. Tohle byl on. Tohle jsem nedělal já, to byl on,“ popisuje na záznamu, který získala americká stanice CNN. 

Navíc v září newyorský soud rozhodl, že Trump, jeho synové a Trump Organisation podvedli banky a další instituce nafouknutím hodnoty jejich aktiv a čistého jmění, aby získali lepší podmínky pro půjčky a pojištění. Mezi aktiva s nepřesně uvedenými hodnotami patří například jeho rezidence v Mar-a-Lago na Floridě nebo penthouse v mrakodrapu Trump Tower na Manhattanu. Svá aktiva měl nadhodnocovat o 2,26-3,6 miliardy dolarů. 

V důsledku Trumpových aktivit podléhajících federálnímu vyšetřování rozhodly nejvyšší soudy amerických států Colorada a Maine, že bývalý republikánský prezident nesmí na jejich územích kandidovat v primárkách. Celou záležitostí se začne v únoru zabývat Nejvyšší soud USA s tím, jestli vůbec je možné zamezit Trumpovi v kandidatuře, jak vyplývá z informací CNN. 

Konkrétně nejvyšší volební úředník státu Maine vyřadil Trumpa z primárek na základě 14. dodatku americké ústavy, který zakazuje „povstání“. Odvolával se na útok na Kapitol z počátku roku 2021, kdy dav podporovatelů tehdejšího amerického prezidenta vtrhl do budovy Kongresu a přerušil společnou schůzi obou komor potvrzujících výsledky prezidentských voleb, které vyhrál Joe Biden. Násilnosti si vyžádaly pět mrtvých. 

Kvůli této události je vyšetřován i sám Trump, který měl své podporovatele podnítit k takovému chování během proslovu. Výbor Sněmovny reprezentantů, který událost vyšetřuje, v dopisu exprezidentovi s odkazem na předchozí slyšení uvádí, že shromáždil dostatek přesvědčivých důkazů o tom, že Trump osobně organizoval a dohlížel na snahy zvrátit výsledek prezidentských voleb z roku 2020 a zabránit pokojnému předání moci. 

Volební klání začne už v lednu

Volby odstartují takzvanými primárkami, které se budou konat jako první 23. ledna v New Hampshire, následovat bude Jižní Karolina 3. února. Právě v Jižní Karolině Joe Biden drtivě ovládl demokratické primárky už v roce 2020. Primárky má demokratická i republikánská strana vlastní. 

Primárky ale nejsou jediným způsobem, jak dostat kandidáta do hlavního klání. Možností je i volební shromáždění, na němž si členové strany zvolí svého favorita. 

Definitivní rozhodnutí za republikánskou stranu přijde mezi 15.-18. červencem, kdy se republikánští delegáti a představitelé sejdou v Milwaukee a formálně určí vítěze stranických primárek. 

Jistotu účasti již má Joe Biden, kterého společně s viceprezidentkou Kamalou Harrisovou uvedou demokratičtí delegáti a představitelé strany mezi 19.-22. srpnem v Chicagu. 

Související

Donald Trump po volbách promluvil ve West Palm Beach na Floridě (6. listopadu 2024).

Trumpova velká výhra dokonána. Harrisovou porazil všude, kde se rozhodovalo

Donald Trump je už od středy jistým vítězem amerických prezidentských voleb, přesto si stále připisuje další triumfy. Podle nejnovějších informací si připsal výhru i v sedmém z tzw. swing states, tedy nerozhodnutých států, kde se rozhoduje o prezidentovi. Americká média mu v sobotu přisoudila vítězství v Arizoně. 

Více souvisejících

Volby USA Donald Trump Joe Biden nejvyšší soud USA USA (Spojené státy americké) Republikánská strana (USA) Demokratická strana (USA)

Aktuálně se děje

včera

včera

Aktualizováno včera

Češi v úvodním utkání nakonec porazily Švýcary 5:4 Prohlédněte si galerii

MS v hokeji 2025: Česko - Švýcarsko 5:4 po prodloužení. Tři obraty, rozhodl Červenka

Hned na úvod 88. mistrovství světa v hokeji, které se letos koná v dánském Herningu a ve švédském Stockholmu, se spolu v rámci základní skupiny B utkal obhájce titulu mistrů světa Česká republika se Švýcarskem a zopakoval se tak svůj souboj z loňského finále MS v Praze. Do duelu nenastoupil oproti původním předpokladům útočník Martin Nečas, jemuž zůstala část výstroje na letišti v Londýně. Dále se pak na soupisku nedostali Adam Klapka, Daniel Gazda a Josef Kořenář. .

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Toxická atmosféra v Mönchengladbachu kvůli Čvančarovi? Agent potvrdil, že chce z klubu pryč

Fotbalový útočník Tomáš Čvančara neprožívá aktuálně nejvydařenější část kariéry. V německém Mönchengladbachu totiž dlouhou dobu spíše paběrkuje, a když ho v poslední době tamní kouč Gerardo Seoane chtěl nominovat na zápasy do základní sestavy, vyvolalo to u jeho spoluhráčů vlnu nevole. Alespoň tak o tom informuje německý deník Bild Sport. Čvančara pak uvedl, že za jeho aktuální náladu může vedení klubu, které nesplnilo sliby, a jeho agent David Nehoda pak potvrdil, že chce Čvančara po sezóně tento bundesligový klub opustit.

včera

včera

Armáda Indie

Další epizoda dlouhého konfliktu. Indie a Pákistán v nekončícím cyklu napětí a válek

Americký prezident Donald Trump výrazně přehání délku konfliktu mezi Indií a Pákistánem. Jeho výrok, spolu s čerstvým indickým útokem na pákistánské území, však nabízí příležitost připomenout si skutečnou povahu napětí mezi těmito dvěma státy. Série válek a krizí, které se od vzniku nezávislé Indie a Pákistánu v roce 1947 periodicky opakují, tvoří rámec jednoho z nejnebezpečnějších sporů, jaké dnes na světě probíhají. 

Aktualizováno včera

Vladimir Putin promlouvá na oslavách u příležitosti 80. výročí konce druhé světové války. (9.5.2025) Prohlédněte si galerii

Celé Rusko podporuje válku na Ukrajině, řekl Putin na přehlídce v Moskvě

Ruská metropole Moskva hostila v pátek dopoledne velkou vojenskou přehlídku u příležitosti oslav 80. výročí konce druhé světové války a vítězství nad nacistickým Německem. Prezident Vladimir Putin během akce řekl, že Rusko bude nadále bariérou proti nacismu a jeho občané budou i nadále podporovat vojáky, kteří aktuálně bojují na sousední Ukrajině. 

včera

včera

včera

včera

8. května 2025 21:53

8. května 2025 20:48

Aktualizováno 8. května 2025 19:30

Objevil se bílý kouř. Novým papežem je Američan, jmenuje se Lev XIV.

Kardinálové zvolili nového papeže. Stal se jím americký kardinál Robert Francis Prevost. Bílý kouř vyšel z komína na střeše Sixtinské kaple ve čtvrtek po 18. hodině. Identita nového papeže, který přijal jméno Lev XIV., byla odhalena asi o hodinu později. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy