ANALÝZA | Trumpova kandidatura visí na vlásku: Čím je tak problematická a co dokáže malý americký stát?

Volby prezidenta Spojených států se kvapem blíží a již delší dobu se rýsují dva jasní kandidáti: Donald Trump z Republikánské a Joe Biden z Demokratické strany. O post jednoho z nejmocnějších lidí planety se tak budou zřejmě ucházet dva muži se zkušeností v tomto úřadu. Budoucnost Trumpovy kandidatury ale visí na vlásku, protože je vyloučen už z primárek ve státech Maine a Colorado, čímž se teď bude zabývat Nejvyšší soud USA. Není totiž jasné, jestli státy mohou tyto kroky činit autonomně. Na soudním rozhodnutí tak závisí vše. 

Letošní americké prezidentské volby kromě příprav na tvrdou kampaň přinášejí také silnou kontroverzi. Proti sobě se totiž postaví sedmasedmdesátiletý bývalý prezident a jednaosmdesátiletý současný. Nutno dodat, že právě Biden minimálně v posledním roce ztrácí podporu veřejnosti kvůli svému zmatečnému chování. To hraje do karet Trumpovi, který ale nahání hrůzu nejednomu západnímu politikovi. 

Administrativa Donalda Trumpa z let 2017-2021 totiž znamenala velkou proměnu americké domácí i zahraniční politiky. Spojené státy odstoupily od řady mezinárodních smluv v čele s Pařížskou klimatickou dohodou. Trump nechal revidovat Severoamerickou organizaci volného obchodu (NAFTA) a vznikla tak USMCA, uznal Jeruzalém coby hlavní město Izraele a rozpoutal obchodní válku s Čínskou lidovou republikou. 

Kontroverzní byly rovněž jeho kroky vůči autoritářským režimům, kdy se zúčastnil summitu s Kim Čong-unem v Singapuru, notoval si s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a odstoupil od jaderné dohody s Íránem. 

V praxi se Donald Trump snažil anulovat úspěchy svého předchůdce Baracka Obamy. Joe Biden pak zasednul do Bílého domu v nepříjemné atmosféře na domácí a zahraniční scéně. Spojené státy tak jsou nejen Trumpovým přičiněním rozdělené. 

Soudy vs. Trump

Bývalý prezident Spojených států se dostal na výsluní pozornosti loni v červnu, kdy federální soud v Miami zveřejnil obžalobu proti jeho osobě o 37 bodech. Týká se mimo jiné nakládání s utajovanými materiály o národní bezpečnosti. Na základě zvukového záznamu ze schůzky bylo zjištěno, že se utajovanými dokumenty chlubil v Bedminsteru v New Jersey. „No, s Milleym – ehm, ukažte mi to, ukážu vám příklad. Řekl, že chci útočit na Írán. Není to úžasné? Mám velkou hromadu papírů, tahle věc se prostě objevila. Podívejte se. To byl on. Předložili mi to – je to mimo záznam, ale – předložili mi to. Tohle byl on. Tohle bylo ministerstvo obrany a on. Na některé jsme se podívali. Tohle byl on. Tohle jsem nedělal já, to byl on,“ popisuje na záznamu, který získala americká stanice CNN. 

Navíc v září newyorský soud rozhodl, že Trump, jeho synové a Trump Organisation podvedli banky a další instituce nafouknutím hodnoty jejich aktiv a čistého jmění, aby získali lepší podmínky pro půjčky a pojištění. Mezi aktiva s nepřesně uvedenými hodnotami patří například jeho rezidence v Mar-a-Lago na Floridě nebo penthouse v mrakodrapu Trump Tower na Manhattanu. Svá aktiva měl nadhodnocovat o 2,26-3,6 miliardy dolarů. 

V důsledku Trumpových aktivit podléhajících federálnímu vyšetřování rozhodly nejvyšší soudy amerických států Colorada a Maine, že bývalý republikánský prezident nesmí na jejich územích kandidovat v primárkách. Celou záležitostí se začne v únoru zabývat Nejvyšší soud USA s tím, jestli vůbec je možné zamezit Trumpovi v kandidatuře, jak vyplývá z informací CNN. 

Konkrétně nejvyšší volební úředník státu Maine vyřadil Trumpa z primárek na základě 14. dodatku americké ústavy, který zakazuje „povstání“. Odvolával se na útok na Kapitol z počátku roku 2021, kdy dav podporovatelů tehdejšího amerického prezidenta vtrhl do budovy Kongresu a přerušil společnou schůzi obou komor potvrzujících výsledky prezidentských voleb, které vyhrál Joe Biden. Násilnosti si vyžádaly pět mrtvých. 

Kvůli této události je vyšetřován i sám Trump, který měl své podporovatele podnítit k takovému chování během proslovu. Výbor Sněmovny reprezentantů, který událost vyšetřuje, v dopisu exprezidentovi s odkazem na předchozí slyšení uvádí, že shromáždil dostatek přesvědčivých důkazů o tom, že Trump osobně organizoval a dohlížel na snahy zvrátit výsledek prezidentských voleb z roku 2020 a zabránit pokojnému předání moci. 

Volební klání začne už v lednu

Volby odstartují takzvanými primárkami, které se budou konat jako první 23. ledna v New Hampshire, následovat bude Jižní Karolina 3. února. Právě v Jižní Karolině Joe Biden drtivě ovládl demokratické primárky už v roce 2020. Primárky má demokratická i republikánská strana vlastní. 

Primárky ale nejsou jediným způsobem, jak dostat kandidáta do hlavního klání. Možností je i volební shromáždění, na němž si členové strany zvolí svého favorita. 

Definitivní rozhodnutí za republikánskou stranu přijde mezi 15.-18. červencem, kdy se republikánští delegáti a představitelé sejdou v Milwaukee a formálně určí vítěze stranických primárek. 

Jistotu účasti již má Joe Biden, kterého společně s viceprezidentkou Kamalou Harrisovou uvedou demokratičtí delegáti a představitelé strany mezi 19.-22. srpnem v Chicagu. 

Související

Donald Trump po volbách promluvil ve West Palm Beach na Floridě (6. listopadu 2024).

Trumpova velká výhra dokonána. Harrisovou porazil všude, kde se rozhodovalo

Donald Trump je už od středy jistým vítězem amerických prezidentských voleb, přesto si stále připisuje další triumfy. Podle nejnovějších informací si připsal výhru i v sedmém z tzw. swing states, tedy nerozhodnutých států, kde se rozhoduje o prezidentovi. Americká média mu v sobotu přisoudila vítězství v Arizoně. 

Více souvisejících

Volby USA Donald Trump Joe Biden nejvyšší soud USA USA (Spojené státy americké) Republikánská strana (USA) Demokratická strana (USA)

Aktuálně se děje

před 16 minutami

před 1 hodinou

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

před 2 hodinami

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

před 3 hodinami

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

před 9 hodinami

Hamás obvinil USA z genocidy v Pásmu Gazy. Izraeli vzkázal, kdy propustí rukojmí

Představitel Hamásu Chalíl al-Hajjá prohlásil, že dokud bude pokračovat válka v Pásmu Gazy, nedojde k žádné výměně rukojmích mezi Izraelem a Hamásem. Podle al-Hajjá není důvod, aby Hamás vrátil rukojmí, dokud Izrael nezastaví vojenské operace. Tato prohlášení přicházejí uprostřed zablokovaných rozhovorů, za jejichž stagnaci obě strany vzájemně obviňují.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy