Sáhneme si kvůli éře elektromobilů hlouběji do peněženek? Studie odhalují, jak se změní ceny aut

Nedávno ukončený Mnichovský autosalon, který ukázal stále se zvětšující náskok zejména čínských výrobců, a i další studie o auto segmentu, otevírají stále naléhavěji řadu otázek. Kolik vlastně budou stát auta? A obstojí evropský automobilový segment v rychle rostoucí konkurenci? Nebo může automobilový prodej potkat stejný trend jako třeba v potravinářství, kdy si lidé budou jen ve větší míře kupovat nové vozy v nějakých cenových akcích? A kdy se třeba srovnají ceny elektromobilů s cenami aut se spalovacím motorem? 

„Trend zvyšování ceníkových cen osobních vozů v České republice je s postupně odeznívajícími překážkami v dodavatelských řetězcích na ústupu,“ konstatovala nedávno ve své studii poradenská společnost EY. Podle této zprávy dnes můžeme na trhu s novými vozidly pozorovat stagnaci cen a vzrůstající nabídku akčních modelů, které jsou pro zákazníky cenově příznivější.

Cenový index EY tak konstatuje, že při zohlednění vývoje inflace, lze v porovnání s předchozím obdobím pozorovat snížení reálných cen aut, které poklesly o procento. „Vývoj reálných cen automobilů se tak ubírá jiným směrem, než je tomu v případě řady jiných produktů, a to přesto, že výrobci a jejich dodavatelé čelí rostoucím cenám vstupů včetně materiálů, práce a energií,“ konstatuje studie.

Zpráva dále říká, že v současné době lze obecně největší nárůst cen pozorovat u plug-in hybridních vozů, dále u vozů s pohonem na LPG a méně znatelného růstu cen se dočkaly i vozy s naftovým pohonem. To ceny automobilů s benzinovými motory podle EY stagnovaly, u vozů s hybridním pohonem došlo k poklesu cen.

Poradenská společnost dále uvádí, že v posledních měsících jsme zároveň svědky přílivu nových čistě elektrických automobilů na český trh, a to napříč téměř všemi segmenty. Rostoucí konkurence má přímý vliv na snižující se ceny základních výbav v tuzemsku nabízených elektromobilů.  

Vše, co je spojeno s ektromobilitou tak bude pro automobilový segment v dalším období veledůležité. Závěry zprávy výzkumné agentury Gartner, zveřejněné v září 2023 totiž říkají, že ceny automobilů s čistě elektrickým pohonem se do roku 2027 dostanou na úroveň cen srovnatelných vozů se spalovacím motorem. Gartner se opírá o závěry svých analytiků a uvádí dále, že celosvětový odbyt osobních automobilů s elektrickým pohonem se v letošním roce zvýší o zhruba 35 procent na téměř 15 milionů vozů.

Doporučené články

V příštím roce počítá s nárůstem o zhruba 19 procent na téměř 18 milionů vozů. Zásadní informací je ale to, že podle odhadů společnosti Gartner se mají do roku 2027 průměrné ceny automobilů s čistě elektrickým pohonem dostat na úroveň vozů se spalovacím motorem s podobnou velikostí a konfigurací. Má jít tak o jeden z nejdůležitějších impulsů, na základě kterých se urychlí globální přechod k elektromobilům.  

Poradenská společnost McKinsey & Company ve své analýze o tom, jak bude vypadat automobilový segment v roce 2030 a co nás vlastně všechny kvůli tomu čeká, říká: „Chování spotřebitelů v oblasti mobility se mění, což vede k tomu, že až jeden z deseti prodaných vozů v roce 2030 bude potenciálně sdíleným vozidlem, a následně dojde k nárůstu trhu pro řešení mobility vhodná pro daný účel.“ Sdílení, elektromobilita, růst objemu služeb konektivity v auto segmentu, upgrady funkcí, ale hlavně rozvoj a nástup tzv. „plně autonomních“ vozidel tak mají být snad nejsledovanějšími faktory podle kterých se bude měnit povaha auto segmentu.  

Podle zprávy Bloombergu budou do roku 2030 o něco více než polovina osobních automobilů prodávaných v USA elektrická vozidla, částečně díky spotřebitelským pobídkám zahrnutým do nových výdajů na klima ve výši 374 miliard dolarů, které se právě v letošním roce podařilo prosadit prezidentu Joe Bidenovi. Tyto pobídky, mezi které patří třeba daňová úleva na nákup auta v místě prodeje ve výši až 7 500 USD na nákup nového elektrického auta (EV), pravděpodobně zvýší tempo zavádění elektromobility.

A jak se to všechno může podepsat na ceně aut? I když se o přesných (možných) číslech ve vývoji průměrné ceny auta pořád vedou ostré diskuse, jedno je jisté. Jak totiž tvrdí studie auto segmentu poradenské společnosti McKinsey & Company automobilky budou nuceny v roce 2030 aktivně přetvořit hodnotovou a cenovou nabídku. „Výrobci automobilů musí diferencovat své produkty/služby a změnit svou hodnotovou nabídku z tradičního prodeje a údržby automobilů na integrované služby mobility,“ tvrdí závěry studie.

To jim má umožnit udržet si podíl na globálně rostoucích tržbách a zisku z automobilového průmyslu, včetně nových obchodních modelů, jako je online prodej a služby mobility, a vzájemného obohacování příležitostí mezi hlavními aktéry automobilového segmentu a novými obchodními modely.

A jak by mohly vypadat ceny konkrétně? Tak třeba: Současná průměrná maloobchodní cena středně velkého elektromobilu před zdaněním je podle veřejně dostupných informací 33 300 EUR, ve srovnání s 18 600 EUR za benzínový vůz a v roce 2026 se předpokládá, že obě auta budou stát asi 19 000 EUR. Dál pak se předpokládá, že do roku 2030 bude stejný elektromobil stát 16 300 EUR před zdaněním, zatímco benzinový vůz bude stát téměř dvacet tisíc EUR.  

Související

Více souvisejících

auto elektromobily

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

před 4 hodinami

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

před 5 hodinami

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy