Pro více než 80 procent Čechů je důležité šetřit vodou, ale pouze 28 procent ví, kolik měsíčně za vodu zaplatí

Šetřit vodou je důležité pro 83 procent českých obyvatel. Vyplývá to z červnového průzkumu společnosti Siko koupelny & kuchyně. Nicméně o způsoby, jak šetřit vodou, se aktivně zajímá jen každý desátý Čech, pouze 28 procent obyvatel ví přesně, kolik měsíčně za vodu zaplatí a dokonce 32 procent to vůbec netuší. Časté jsou také klasické chyby v podobě neekologických návyků.

Ačkoliv je pro drtivých 83 procent Čechů důležité šetřit vodou, pouze každý desátý se o způsoby šetření zajímá aktivně. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu společnosti Siko koupelny & kuchyně. Například takřka pětina respondentů splachuje toaletu celým objemem nádržky, i když by stačilo menší množství vody, takže snaha touto vzácnou komoditou šetřit přijde vniveč. Přesto však většině respondentů v šetření vodou nic nebrání.

„Voda je nejcennější komoditou současnosti, proto je snaha omezit její plýtvání jednou ze základních priorit společnosti SIKO. Společně s firmou Swiss Aqua Technologies investujeme do vlastních patentovaných technologií a přinášíme na náš i celosvětový trh unikátní výrobky, které umožňují vodou šetřit. Využíváme přirozených vlastností vody za účelem zlepšení její kvality a dalších fyzikálních zákonů, které nám pomáhají docílit při splachování stejného výsledku za použití co nejmenšího možného množství vody. Na poli inovativních technologií vyvíjíme další generace produktů, které zásadně mění pohled na spotřebu vody v domácnosti," říká Tomáš Vala, generální ředitel společnosti Siko koupelny & kuchyně.

Vodu často necháváme téct naprázdno

Přestože necelá polovina Čechů (48 procent) nerada plýtvá čímkoliv obecně, v koupelnách a kuchyních stále praktikují klasické zlozvyky. Mezi ty nejčastější patří například mytí nádobí pod tekoucí vodou. Toho se často dopouští téměř třetina (31 procent) Čechů. Dále následuje mytí vlasů (14 procent), holení žiletkou (13 procent) a čištění zubů (10 procent) s vodou puštěnou naprázdno. Češi mají také v oblibě dlouhé sprchování (15 procent) či relax v plně napuštěné vaně (11 procent).

Až třetina lidí netuší, kolik za vodu platí

Pouze 28 procent Čechů ví přesně, kolik za vodu zaplatí. Na druhou stranu 32 procent to vůbec neví a zbytek pouze přibližně tuší. O výdaje za vodu se spíše zajímají ti, pro které je klíčové vodou v domácnosti šetřit. Přesto má však jen čtvrtina českých respondentů v domácnosti šetřiče vody v bateriích či zařízení snižující průtoky vody v toaletě nebo sprše.

Vzhledem k četnosti využívání toalety v domácnosti je splachování největší žrout nejen vody, ale i peněz. Až pětina respondentů se tak často dostává do situace, kdy splachují celým objemem nádržky WC, i když stačí menší množství vody. Dokonce přes 66 procent dotazovaných má toaletu, která nabízí možnost malého či polovičního spláchnutí. 15 procent respondentů takovým WC nedisponuje, a ke splachování tak využívá celou nádržku.

„Při běžném užívání starých splachovacích systémů se spotřeba čtyřčlenné domácnosti může vyšplhat až na 60 hektolitrů vody ročně. Nedávno jsme uvedli na trh úspornou toaletu1 s patentovanou OFS technologií, která efektivně splachuje s pouhým 1,5 litrem vody, a může tak ušetřit dobrých 45 hektolitrů na domácnost ročně,“ dodává Tomáš Vala.

České domácnosti bojují s vodním kamenem

Dvě třetiny českých domácností zápasí s tvrdou či středně tvrdou vodou a 30 procent Čechů používá přípravky na změkčování vody. S vodním kamenem však bojuje až 66 procent respondentů. Nejčastěji se kvůli vodnímu kameni porouchala varná konvice a to v 19 procentech případů. Následuje žehlička (13 procent), pračka (11 procent) a ucpané vodovodní potrubí (10 procent). Zajímavé je, že i když se tvrdá voda vyskytuje v mnoha domácnostech, tři čtvrtiny Čechů pijí nefiltrovanou vodu přímo z kohoutku. Výhradně balenou vodu si kupuje pouhých 6 procent domácností. Filtrační konvici či převařování vody využívá jen 14 procent respondentů.

Průzkum ukázal, že Češi mají dobré hygienické návyky. Minimálně jedenkrát denně se sprchuje přes polovinu českých respondentů. Naopak pouhých 6 procent se osprchuje méně než jedenkrát do týdne. Mezi pravidelné aktivity, které vykonávají Češi několikrát týdně, patří praní (53 procent), mytí nádobí (48 procent) a splachování za účelem očištění toalety, nikoliv po vykonání potřeby (24 procent). Velmi oblíbená pomůcka je pak odtokové sítko, které zabraňuje ucpávání odpadů, a využívá jej 44 procent Čechů.

1 V Čechách a na Slovensku dostupná skladem od poloviny srpna 2021.

Siko koupelny & kuchyně Voda

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Přístup ke covidu se změní. Lékaři budou místo izolace moci doporučovat roušky

Až při onemocnění covidem-19 nebude povinná izolace, budou moci lékaři místo ní podle ministerstva zdravotnictví zvážit i použití ochrany dýchacích cest. Vyplývá to z chystané úpravy vyhlášky o systému epidemiologické bdělosti pro onemocnění covidem-19, kterou ministerstvo plánuje zrušit povinné izolace. Změna by měla nastat zřejmě v polovině dubna. Izolace ruší i další země EU, například Slovensko od 20. března. V Česku je domácí izolace povinná na sedm dní po pozitivním test

před 2 hodinami

Tornádo

Mississippi se prohnalo tornádo a bouře, nejméně 14 lidí zemřelo

Nejméně 14 lidí zahynulo v jižním americkém státě Mississippi, kterým se v noci na dnešek prohnalo ničivé tornádo spolu se silnými bouřemi. Uvedla to stanice ABC s odvoláním na místní a federální úřady, podle nichž jsou škody hlášeny z pásu území o délce až 160 kilometrů.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Stíhací letoun F-15 Eagle, ilustrační fotografie

Počet obětí amerických náletů na proíránské bojovníky v Sýrii stoupl na 19

Na 19 stoupl počet obětí pátečního odvetného náletu Spojených států proti skupinám napojeným na Írán v Sýrii. Ty Američané viní z útoku dronem, při němž ve čtvrtek jeden člověk zemřel a šest bylo zraněno. O aktuální bilanci informovala agentura Reuters s odkazem na dnešní prohlášení Syrské organizace pro lidská práva (SOHR). Podle televize Al-Džazíra proíránské skupiny v Sýrii varovaly Američany, že mají dostatek sil na to, aby na další případné nálety USA na své pozice mohly reagovat.

před 3 hodinami

sněžka

Sněžku zasáhl vítr o síle orkánu, lanovka je zastavena

Sněžku dnes ráno zasáhl vítr o síle orkánu. Podle dat z měřicí stanice Poštovny Anežka na vrcholu Sněžky rychlost větru po 07:00 v nárazu dosáhla téměř 124 kilometrů v hodině. Kvůli silnému větru se dnes nerozjel horní úsek lanovky z Pece pod Sněžkou na Sněžku. Lanovka na Sněžku může jezdit do rychlosti větru 60 kilometrů v hodině, uvedli lanovkáři na webu. Provoz ostatních lanovek v Krkonoších vítr neomezil.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová: Nedostatek léků na českém trhu by mohly pomoci vyřešit dodávky z Jižní Koreje

Nedostatek některých léků na českém trhu by mohly pomoci vyřešit dodávky z Jižní Koreje. ČTK to dnes ze Soulu před svým odletem na Tchaj-wan telefonicky řekla předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová, která o věci hovořila s jihokorejským premiérem Han Duk-soem. O podle ní "klíčové záležitosti" s korejskými partnery vyjednával také náměstek ministerstva zdravotnictví Jakub Dvořáček. Pekarová upozornila, že před vstupem jihokorejských léčiv na český trh je nutné ještě například posouzení Státním ústavem pro kontrolu léčiv (SÚKL).

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Policie Rusko, ilustrační foto

Jak obrázek nakreslený dívkou z Ruska vedl k policejnímu vyšetřování

Na zdi v centru města Jefremov na jihozápadě Ruska jsou obrovské fotografie maskovaných ruských vojáků a písmen Z a V symbolizujících takzvanou speciální vojenskou operaci na Ukrajině. Toto je oficiální, patriotický obraz invaze do sousední země. Ale v tomto městě 200 kilometrů jižně od Moskvy se dá najít i jiný a velmi odlišný obraz války, píše britská BBC na svých internetových stránkách.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Gordon Moore

Zemřel spoluzakladatel Intelu Gordon Moore, bylo mu 94 let

Ve věku 94 let zemřel v pátek Gordon Moore, spoluzakladatel společnosti Intel a průkopník polovodičového průmyslu, jehož Mooreův zákon předpověděl neustálý nárůst výpočetního výkonu obvodů v elektronice na celá desetiletí. Oznámila to firma Intel a Mooreova rodinná dobročinná nadace.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Změna času

V neděli začne platit letní čas, noc se o hodinu zkrátí

V neděli začne v Česku platit letní čas, takže se noc na neděli o hodinu zkrátí. V 02:00 se hodiny posunou na 03:00. Letní čas pak potrvá do 29. října. Podle některých odborníků má střídání času negativní vliv na zdraví a psychiku lidí a neplní již svůj původní účel, tedy úsporu energií.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Jarní počasí se odmlčí až po víkendu. Dnes hrozí bouřky

Až po víkendu má přijít meteorology slibované ochlazení, takže dnes a zítra bude v Česku ještě panovat jarní počasí se vším všudy. Maxima dle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) dosáhnou 15 stupňů.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy