Pro více než 80 procent Čechů je důležité šetřit vodou, ale pouze 28 procent ví, kolik měsíčně za vodu zaplatí

Šetřit vodou je důležité pro 83 procent českých obyvatel. Vyplývá to z červnového průzkumu společnosti Siko koupelny & kuchyně. Nicméně o způsoby, jak šetřit vodou, se aktivně zajímá jen každý desátý Čech, pouze 28 procent obyvatel ví přesně, kolik měsíčně za vodu zaplatí a dokonce 32 procent to vůbec netuší. Časté jsou také klasické chyby v podobě neekologických návyků.

Ačkoliv je pro drtivých 83 procent Čechů důležité šetřit vodou, pouze každý desátý se o způsoby šetření zajímá aktivně. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu společnosti Siko koupelny & kuchyně. Například takřka pětina respondentů splachuje toaletu celým objemem nádržky, i když by stačilo menší množství vody, takže snaha touto vzácnou komoditou šetřit přijde vniveč. Přesto však většině respondentů v šetření vodou nic nebrání.

„Voda je nejcennější komoditou současnosti, proto je snaha omezit její plýtvání jednou ze základních priorit společnosti SIKO. Společně s firmou Swiss Aqua Technologies investujeme do vlastních patentovaných technologií a přinášíme na náš i celosvětový trh unikátní výrobky, které umožňují vodou šetřit. Využíváme přirozených vlastností vody za účelem zlepšení její kvality a dalších fyzikálních zákonů, které nám pomáhají docílit při splachování stejného výsledku za použití co nejmenšího možného množství vody. Na poli inovativních technologií vyvíjíme další generace produktů, které zásadně mění pohled na spotřebu vody v domácnosti," říká Tomáš Vala, generální ředitel společnosti Siko koupelny & kuchyně.

Vodu často necháváme téct naprázdno

Přestože necelá polovina Čechů (48 procent) nerada plýtvá čímkoliv obecně, v koupelnách a kuchyních stále praktikují klasické zlozvyky. Mezi ty nejčastější patří například mytí nádobí pod tekoucí vodou. Toho se často dopouští téměř třetina (31 procent) Čechů. Dále následuje mytí vlasů (14 procent), holení žiletkou (13 procent) a čištění zubů (10 procent) s vodou puštěnou naprázdno. Češi mají také v oblibě dlouhé sprchování (15 procent) či relax v plně napuštěné vaně (11 procent).

Až třetina lidí netuší, kolik za vodu platí

Pouze 28 procent Čechů ví přesně, kolik za vodu zaplatí. Na druhou stranu 32 procent to vůbec neví a zbytek pouze přibližně tuší. O výdaje za vodu se spíše zajímají ti, pro které je klíčové vodou v domácnosti šetřit. Přesto má však jen čtvrtina českých respondentů v domácnosti šetřiče vody v bateriích či zařízení snižující průtoky vody v toaletě nebo sprše.

Vzhledem k četnosti využívání toalety v domácnosti je splachování největší žrout nejen vody, ale i peněz. Až pětina respondentů se tak často dostává do situace, kdy splachují celým objemem nádržky WC, i když stačí menší množství vody. Dokonce přes 66 procent dotazovaných má toaletu, která nabízí možnost malého či polovičního spláchnutí. 15 procent respondentů takovým WC nedisponuje, a ke splachování tak využívá celou nádržku.

„Při běžném užívání starých splachovacích systémů se spotřeba čtyřčlenné domácnosti může vyšplhat až na 60 hektolitrů vody ročně. Nedávno jsme uvedli na trh úspornou toaletu1 s patentovanou OFS technologií, která efektivně splachuje s pouhým 1,5 litrem vody, a může tak ušetřit dobrých 45 hektolitrů na domácnost ročně,“ dodává Tomáš Vala.

České domácnosti bojují s vodním kamenem

Dvě třetiny českých domácností zápasí s tvrdou či středně tvrdou vodou a 30 procent Čechů používá přípravky na změkčování vody. S vodním kamenem však bojuje až 66 procent respondentů. Nejčastěji se kvůli vodnímu kameni porouchala varná konvice a to v 19 procentech případů. Následuje žehlička (13 procent), pračka (11 procent) a ucpané vodovodní potrubí (10 procent). Zajímavé je, že i když se tvrdá voda vyskytuje v mnoha domácnostech, tři čtvrtiny Čechů pijí nefiltrovanou vodu přímo z kohoutku. Výhradně balenou vodu si kupuje pouhých 6 procent domácností. Filtrační konvici či převařování vody využívá jen 14 procent respondentů.

Průzkum ukázal, že Češi mají dobré hygienické návyky. Minimálně jedenkrát denně se sprchuje přes polovinu českých respondentů. Naopak pouhých 6 procent se osprchuje méně než jedenkrát do týdne. Mezi pravidelné aktivity, které vykonávají Češi několikrát týdně, patří praní (53 procent), mytí nádobí (48 procent) a splachování za účelem očištění toalety, nikoliv po vykonání potřeby (24 procent). Velmi oblíbená pomůcka je pak odtokové sítko, které zabraňuje ucpávání odpadů, a využívá jej 44 procent Čechů.

1 V Čechách a na Slovensku dostupná skladem od poloviny srpna 2021.

Siko koupelny & kuchyně Voda

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Lodní doprava, ilustrační foto

Tankery plné ropy se obrací zpět. Svět se po útoku USA obává ekonomických dopadů

Napětí na Blízkém východě eskaluje a mezinárodní společenství se obává ekonomických důsledků. Výkonná ředitelka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Kristalina Georgievová varovala, že americké útoky na Írán a následná íránská hrozba uzavření strategického průlivu Hormuz by mohly vážně poškodit globální hospodářský růst.

včera

včera

včera

včera

Rubl, ilustrační foto

Opravu hrozí Rusku ekonomický kolaps? Nezhroutí se, zažilo i horší časy, varuje ekonom

Od zahájení nelegální invaze na Ukrajinu v roce 2022 je Rusko nejvíce sankcionovanou zemí světa, přesto jeho ekonomika vykazuje nečekanou odolnost. Podle oficiálních údajů ruské vlády dokonce v roce 2024 ekonomika země rostla rychleji než všechny státy G7 – tedy Kanady, Francie, Německa, Itálie, Japonska, Velké Británie a Spojených států. Růst ruského HDP činil 4,3 %, zatímco například v Británii to bylo 1,1 % a v USA 2,8 %.

včera

Ilustrační foto

Jak Írán zareaguje na americký útok? Může to být podobná, ale daleko rozsáhlejší reakce než po zabití Sulejmáního, míní Salem

Napětí mezi Íránem, Izraelem a Spojenými státy se dále vyostřuje. Podle experta Paula Salema z Middle East Institute může Teherán odpovědět na útoky „ve zřetelně větším měřítku“, i když se bude snažit vyhnout přímé konfrontaci. Cílem Íránu je ukončení izraelských úderů a omezení americké eskalace. Opatrná deeskalace je podle něj možná, ale dohoda s USA zůstává nepravděpodobná.

včera

Summit NATO

NATO se dohodlo na cíli 5 % HDP na obranu, Španělsko dostalo výjimku

Spojenci Severoatlantické aliance dosáhli dohody o novém obranném výdajovém cíli ve výši 5 % hrubého domácího produktu. S výjimkou pro Španělsko, které si v poslední chvíli vyjednalo volnější podmínky, se na něm podle informací serveru Politico dohodli představitelé NATO během příprav nadcházejícího summitu v Haagu. Impuls k navýšení obranného rozpočtu vzešel přímo od amerického prezidenta Donalda Trumpa, který dlouhodobě kritizuje evropské spojence za nízké výdaje na obranu.

včera

Andrej Babiš u soudu v kauze Čapí hnízdo.

Soud zrušil osvobození Babiše. Kauzu Čapí hnízdo vrátil na začátek

Případ známý jako kauza Čapí hnízdo se opět vrací do soudní síně. Vrchní soud v Praze v pondělí zrušil osvobozující rozsudek Městského soudu a nařídil nové projednání případu. Hlavními aktéry jsou předseda hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš a jeho někdejší poradkyně, dnes europoslankyně Jana Nagyová. Oba dosud jakoukoliv vinu odmítají.

včera

Bouřka, ilustrační fotografie.

Pondělní počasí si žádá novou výstrahu. Bouřky hrozí až do noci

Bouřky se v Česku vyskytly už ráno a dopoledne, ale varování jsou v platnosti i nadále. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) po poledni časově upřesnil výstrahu před velmi silnými bouřkami a snížil stupeň nebezpečí pro západní a severní části Čech. Meteorologové také rozšířili území platnost varování před vysokými teplotami.

včera

Andrej Babiš u soudu v kauze Čapí hnízdo.

Soud dnes rozhodne v kauze Čapí hnízdo. Bez účasti Babiše a Nagyové

Pražský vrchní soud dnes rozhoduje o osudu Andreje Babiše a Jany Nagyové v kauze spojené s farmou Čapí hnízdo. Oba obžalovaní se však závěrečného vyhlášení rozsudku nezúčastní – omluvili se z jednání. Babiš u soudu opakovaně prohlašuje, že je nevinný, že případ považuje za politicky motivovaný a že se stal terčem kvůli svému vstupu do politiky.

včera

Teherán pod útokem

Masivní nálety na Írán: Izrael útočí na vládní i vojenské budovy, zasáhl i komplex Fordo

Izrael podniká masivní sérii leteckých úderů proti strategickým cílům v Íránu, přičemž terčem se stal i podzemní jaderný komplex Fordo. Jak informují zahraniční média, útok směřoval přímo na zařízení nacházející se v provincii Qom, jižně od Teheránu. Mluvčí místního krizového štábu potvrdil, že „agresor opět zaútočil na jaderné zařízení Fordo“.

včera

Íránské jaderné zařízení Fordo

Konec íránských snah o jadernou bombu? Americký útok mohl naopak vše zhoršit, odhalila analýza

Americký útok na íránská jaderná zařízení, který prezident Donald Trump označil za „spektakulární vojenský úspěch“, sice způsobil rozsáhlé škody, ale zároveň může paradoxně urychlit ambice Teheránu získat jadernou zbraň. Analýza CNN poukazuje na to, že i když byly klíčové íránské jaderné komplexy silně zasaženy, neznamená to konec hrozby. Naopak – mohlo dojít k jejímu prohloubení.

včera

Ilustrační fotografie.

V hlubinách Francie tiká časovaná bomba. Může zasáhnout miliony lidí ve střední Evropě

Pod poklidným povrchem bývalého dolu Stocamine v alsaském městečku Wittelsheim leží ekologická časovaná bomba. V podzemí se nachází přibližně 42 000 tun nebezpečného odpadu – chemikálií, těžkých kovů i toxických látek, které by v případě úniku mohly kontaminovat jednu z největších podzemních vodních nádrží Evropy. Ta zásobuje pitnou vodou obyvatele Francie, Německa i Švýcarska.

včera

Íránská zbraň proti USA: Co by nastalo, kdyby Teherán uzavřel Hormuzský průliv?

Aktuální eskalace konfliktu mezi Izraelem a Íránem, vyvolaná izraelským úderem na íránská jaderná zařízení a později i na ropnou infrastrukturu, opět vnesla do světové debaty otázku uzavření Hormuzského průlivu. Toto úzké mořské hrdlo, oddělující Perský záliv od Arabského moře, je považováno za nejdůležitější světový bod pro tranzit ropy. Přes tento koridor denně proudí přibližně pětina celosvětové spotřeby ropných produktů, což z něj činí klíčový strategický cíl, jehož ohrožení by mělo okamžité dopady pro globální ekonomiku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy