Do nejoblíbenějších turistických destinací Čechů v Evropě lze v současnosti cestovat téměř bez omezení. Turisté by však měli dbát na rozdílná opatření, která místní úřady přijaly s cílem zabránit opětovnému šíření nákazy.
Chorvatsko, které je dlouhodobě nejoblíbenějším turistickým cílem Čechů, zažívá od druhé poloviny června nárůst nových případů nákazy. V posledních dvou týdnech přibývá v zemi s více než čtyřmi miliony obyvatel v průměru kolem stovky infikovaných denně. Celkově se nakazilo už 4.345 osob a 120 jich komplikacím doprovázejícím nákazu podlehlo. Nejvíc nakažených hlásí vnitrozemský region Záhřebu a Osijeku a pak přímořská oblast Splitu.
Nedávné zhoršení epidemické situace přimělo chorvatské úřady k opětovnému přijetí některých opatření proti šíření nákazy, jako je povinnost nosit roušky v obchodech či prostředcích veřejné dopravy. Restrikce se nově týkají i některých hromadných akcí. Na plážích platí nutnost udržovat společenský odstup, lidé by se měli také stranit míst z vyšší koncentrací lidí.
Chorvatsko českým občanům umožňuje vstup bez udání konkrétního důvodu. Turisté musí na hranici pouze ohlásit, kde se budou během pobytu v Chorvatsku zdržovat a dát úřadům kontakt pro případ, že se v jejich okolí vyskytne koronavirová nákaza. Příslušný online formulář je možné vyplnit již před cestou.
Slovensko dosud prochází pandemií lépe než většina evropských zemí. Země s 5,5 milionu obyvatel zaznamenala celkově 1979 případů koronaviru a 28 úmrtí. Po mírném nárůstu počtu případů koncem června a začátkem července je nákaza v posledních dnech opět na ústupu. V neděli ohlásily úřady tři infikované. Ve veřejné dopravě, obchodech a restauracích platí povinnost nosit roušku a dodržovat odstup dva metry. Nošení roušek ve venkovních prostorách je dobrovolné. Češi mohou vstupovat na Slovensko bez omezení.
Itálie patří v Evropě k pandemií nejvíce zasaženým zemím: zdravotníci tu infekci odhalili u téměř čtvrt milionu lidí, z nichž přes 35.000 s covidem-19 zemřelo. Od vrcholu krize na přelomu března a dubna počet nových případů výrazně klesá a nákaza se nyní omezuje do menších lokalizovaných ohnisek. Za poslední měsíc se přírůstky v 60milionové zemi ustálily zhruba mezi 200 a 300 nakaženými denně. Nejméně do 31. července bude v Itálii platit povinnost nosit roušku v obchodech, vlacích či dalších uzavřených prostorech. Na plážích musí lidé udržovat vzájemný odstup, podle dosavadních zkušeností se ale toto opatření v praxi příliš dodržuje. Češi mohou do země vstupovat bez omezení.
Řecko patří v EU k zemím s nejnižším počtem případů odhalené koronavirové nákazy, dosud se zde nakazilo 4007 lidí a 194 jich s nemocí covid-19 zemřelo. Čeští turisté mohou cestovat do Řecka bez udání důvodu, po příletu se musí podrobit namátkovým testům na koronavirus. Všichni cestující musí před cestou vyplnit elektronický formulář a poté se po příletu prokázat QR kódem. V případě, že se předem neregistrují, hrozí pokuta až 500 eur (asi 13.321 korun).
Od 15. července 2020 musí všichni cestující přijíždějící do Řecka po silnici předložit při vstupu na řecké území kromě QR kódu také negativní test na covid-19. Roušky jsou nadále povinné ve veřejné dopravě, muzeích a na archeologických nalezištích. V restauracích a barech je nutné dodržovat vzájemný odstup nejméně 1,5 metru.
Ve většině sousedního Rakouska byla uvolněna již téměř všechna dřívější koronavirová omezení. Pouze ve spolkové zemi Horní Rakousko, která svým územím přiléhá k ČR, jako jediné nadále platí povinnost nosit roušku na všech veřejných místech. Na zbytku území Rakouska jsou roušky povinné jen ve veřejné dopravě a v některých obchodech. Na hranicích Rakouska s Maďarskem a Slovinskem je nezbytné počítat se zvýšenými kontrolami, které způsobilo cestovní varování Vídně vůči balkánským státům, jež se potýkají s nárůstem nakažených. Češi mohou do země vstupovat bez omezení.
Celkově je koronavirová situace v Rakousku stabilizovaná, byť v posledních týdnech případů nákazy lehce přibývá. Země s bezmála devíti miliony obyvatel zaznamenala od začátku epidemie 19.655 nakažených a 711 zemřelých.
Související
Jak nejlépe spořit a dosáhnout svých finančních cílů? Máme pro vás 5 tipů
Krach německé cestovky způsobil potíže i stovkám Čechů. Uvízli například v Turecku
cestování , dovolená , Chorvatsko , Řecko , Itálie , Rakousko , Slovensko , pláž , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Kyjev sabotuje výměnu zajatců, tvrdí Rusko
před 1 hodinou
Amerikou hýbe falešné volební video. Rusko od něj dává ruce pryč
před 2 hodinami
Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA
před 3 hodinami
Dva mladí Češi jeli na střeše vídeňského metra. Jeden zemřel, druhý bojuje o život
před 4 hodinami
Medveděv opět vyhrožuje: Když nás budete ignorovat, bude třetí světová válka
před 4 hodinami
Američtí experti pro EZ vysvětlili, proč lidé volí Trumpa, když hrozí opakování útoku na Kapitol
před 5 hodinami
Rakouský myslivec, který vraždil u hranic s Českem, je po smrti
před 5 hodinami
"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy
před 6 hodinami
Severokorejští vojáci na Ukrajině jsou hrozbou nejen pro Evropu, varují státy
před 7 hodinami
Írán chce rozpoutat válku na Blízkém východě? Do konfliktu se snaží zatáhnout i Irák
před 8 hodinami
EXKLUZIVNĚ: Šéfka volební komise v USA pro EZ popsala, jak hurikán ovlivní volby
před 9 hodinami
Zelenskyj vyzval svět, aby začal něco dělat se severokorejskými vojáky na Ukrajině
před 10 hodinami
Respirační onemocnění v Česku nabývají na síle. Stoupá počet lidí s covidem i černým kašlem
před 10 hodinami
Íránská hrozba sílí. Zvýší dolet balistických střel, může přehodnotit i jadernou doktrínu
před 12 hodinami
Výhled počasí na listopad. Předpověď budí obavy i jinde v Evropě
včera
Izraelci teď nejsou v bezpečí nikde, ukazuje případ ze Švédska
včera
Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa
včera
Policisté budou protestovat i za vyšší platy. S udělováním pokut se nepočítá
včera
Říjnové počasí bylo nadprůměrně teplé. Teď přijde ochlazení
včera
Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?
Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.
Zdroj: Lucie Žáková