Do oblíbených turistických destinací Čechů lze jezdit bez omezení, pozor na plážích

Do nejoblíbenějších turistických destinací Čechů v Evropě lze v současnosti cestovat téměř bez omezení. Turisté by však měli dbát na rozdílná opatření, která místní úřady přijaly s cílem zabránit opětovnému šíření nákazy.

Chorvatsko, které je dlouhodobě nejoblíbenějším turistickým cílem Čechů, zažívá od druhé poloviny června nárůst nových případů nákazy. V posledních dvou týdnech přibývá v zemi s více než čtyřmi miliony obyvatel v průměru kolem stovky infikovaných denně. Celkově se nakazilo už 4.345 osob a 120 jich komplikacím doprovázejícím nákazu podlehlo. Nejvíc nakažených hlásí vnitrozemský region Záhřebu a Osijeku a pak přímořská oblast Splitu.

Nedávné zhoršení epidemické situace přimělo chorvatské úřady k opětovnému přijetí některých opatření proti šíření nákazy, jako je povinnost nosit roušky v obchodech či prostředcích veřejné dopravy. Restrikce se nově týkají i některých hromadných akcí. Na plážích platí nutnost udržovat společenský odstup, lidé by se měli také stranit míst z vyšší koncentrací lidí.

Chorvatsko českým občanům umožňuje vstup bez udání konkrétního důvodu. Turisté musí na hranici pouze ohlásit, kde se budou během pobytu v Chorvatsku zdržovat a dát úřadům kontakt pro případ, že se v jejich okolí vyskytne koronavirová nákaza. Příslušný online formulář je možné vyplnit již před cestou.

Slovensko dosud prochází pandemií lépe než většina evropských zemí. Země s 5,5 milionu obyvatel zaznamenala celkově 1979 případů koronaviru a 28 úmrtí. Po mírném nárůstu počtu případů koncem června a začátkem července je nákaza v posledních dnech opět na ústupu. V neděli ohlásily úřady tři infikované. Ve veřejné dopravě, obchodech a restauracích platí povinnost nosit roušku a dodržovat odstup dva metry. Nošení roušek ve venkovních prostorách je dobrovolné. Češi mohou vstupovat na Slovensko bez omezení.

Itálie patří v Evropě k pandemií nejvíce zasaženým zemím: zdravotníci tu infekci odhalili u téměř čtvrt milionu lidí, z nichž přes 35.000 s covidem-19 zemřelo. Od vrcholu krize na přelomu března a dubna počet nových případů výrazně klesá a nákaza se nyní omezuje do menších lokalizovaných ohnisek. Za poslední měsíc se přírůstky v 60milionové zemi ustálily zhruba mezi 200 a 300 nakaženými denně. Nejméně do 31. července bude v Itálii platit povinnost nosit roušku v obchodech, vlacích či dalších uzavřených prostorech. Na plážích musí lidé udržovat vzájemný odstup, podle dosavadních zkušeností se ale toto opatření v praxi příliš dodržuje. Češi mohou do země vstupovat bez omezení.

Řecko patří v EU k zemím s nejnižším počtem případů odhalené koronavirové nákazy, dosud se zde nakazilo 4007 lidí a 194 jich s nemocí covid-19 zemřelo. Čeští turisté mohou cestovat do Řecka bez udání důvodu, po příletu se musí podrobit namátkovým testům na koronavirus. Všichni cestující musí před cestou vyplnit elektronický formulář a poté se po příletu prokázat QR kódem. V případě, že se předem neregistrují, hrozí pokuta až 500 eur (asi 13.321 korun).

Od 15. července 2020 musí všichni cestující přijíždějící do Řecka po silnici předložit při vstupu na řecké území kromě QR kódu také negativní test na covid-19. Roušky jsou nadále povinné ve veřejné dopravě, muzeích a na archeologických nalezištích. V restauracích a barech je nutné dodržovat vzájemný odstup nejméně 1,5 metru.

Ve většině sousedního Rakouska byla uvolněna již téměř všechna dřívější koronavirová omezení. Pouze ve spolkové zemi Horní Rakousko, která svým územím přiléhá k ČR, jako jediné nadále platí povinnost nosit roušku na všech veřejných místech. Na zbytku území Rakouska jsou roušky povinné jen ve veřejné dopravě a v některých obchodech. Na hranicích Rakouska s Maďarskem a Slovinskem je nezbytné počítat se zvýšenými kontrolami, které způsobilo cestovní varování Vídně vůči balkánským státům, jež se potýkají s nárůstem nakažených. Češi mohou do země vstupovat bez omezení.

Celkově je koronavirová situace v Rakousku stabilizovaná, byť v posledních týdnech případů nákazy lehce přibývá. Země s bezmála devíti miliony obyvatel zaznamenala od začátku epidemie 19.655 nakažených a 711 zemřelých.

Související

Více souvisejících

cestování dovolená Chorvatsko Řecko Itálie Rakousko Slovensko pláž Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 45 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 54 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy