ROZHOVOR | Politici neumí zacházet s muslimskými menšinami, útoky ve Španělsku mířily proti Západu, říká Šándor

ROZHOVOR - Teroristické útoky v Barceloně a v Cambrils měly podle bezpečnostního experta Andora Šándora jasný terč, a tím je západní civilizace. Španělsko bylo navíc doménou islámu řadu století a na jeho území žije mnoho muslimů ze severní Afriky a marockých enkláv. Podle Šándora se zdá, že oba útoky byly koordinované a měly za cíl rozbalancovat bezpečnostní systém země.

Jde o první teroristický čin ve Španělsku, ke kterému se hlásí Islámský stát. Proč by islámští radikálové útočili ve Španělsku?

Dovolím si vás opravit, určitě nejde o první teroristický útok islamistů, v roce 2008 se katalánské policii podařilo zlikvidovat připravovaný útok na barcelonské metro a v roce 2004 došlo k útoku islamistů na příměstské dráhy u Madridu, útočníci se tehdy inspirovali Al-kájdou. Tehdy tento útok měl podle mého soudu jasné napojení na zahraničně-politickou orientaci španělské vlády, bylo krátce před volbami, kdy Aznar (lídr Lidové strany ve Španělsku, pozn. red.) poté volby prohrál. Jednak kvůli tomu, že se nešťastně vyjádřil k útoku a zároveň cílem útoku bylo, aby španělská vláda stáhla svůj vojenský kontingent z Iráku, což se také stalo. Od té doby pokusy o útok byly, ale vždy se Španělům podařilo je odvrátit. Je důležité si říci, že nejméně dva roky už platí 4. stupeň ohrožení. Islámský stát se k tomu teď hlásí, to neznamená, že to nutně musel spáchat. Je otázkou, do jaké míry byli útočníci řízeni z nějaké centrály IS, to ukáže vyšetřování.

Co bylo cílem útočníků?

La Rambla je velmi populární ulice, která vede až k moři, je tam plno obchodů, kaváren, restaurací. Jde o oblíbené místo jak turistů, tak místních. Je to zjevný útok proti západnímu světu, navíc IS a islamisté vždy považovali Španělsko za svou doménu už z hlediska historického, vždyť tam byl islám na velkém území řadu století. Ve Španělsku navíc žije řada Arabů, kteří pocházejí nebo se narodili v marockých enklávách a v severní Africe. Stačilo tak, aby byli dostatečně zradikalizovaní džihádistickou filosofií. Zdá se, že útok byl navíc koordinován a měl být na více místech.

Je pravděpodobné, že mezi útokem v Barceloně a ve městě Cambrils je spojitost? Je možné, že útoky byly koordinované?

Vyloučit se to nedá, protože způsob byl evidentně stejný, i načasování bylo podobné. Cambrils je od Barcelony vzdálené jen asi 120 kilometrů, opět se jedná o přímořské letovisko, které turisté hojně navštěvují. Spojitost tady tedy být může. To, že se druhý útok udál s časovým odstupem je pochopitelné, ono se to sekvenčně plánuje tak, aby se systém rozbalancoval, systém nikdy nemá tolik sil a prostředků, aby to zvládal všechno. Ukazuje to na plánovanou akci, která měla jasný cíl.

Řidič dodávky z Barcelony je údajně stále na útěku (jeden zastřelený dokonce údajně neměl s útokem nic spolčeného), jak byste zhodnotil chování španělských ozbrojených složek – druhý útok v Cambrils policisté dokázali minimalizovat poměrně rychle. 

Útok na La Rambla bych nikomu nevyčítal. To, že dojde k najetí náklaďáku do lidí na rušné ulici, že si útočníci půjčí nebo ukradnou auto a nemohou být tak předem podezřelí, to nemůžeme policii vyčítat. To, že ji uniká řidič, je ale zvláštní. Je to už nějaká doba a po zkušenostech z jiných zemí víme, že pachatelé byli v tuto dobu minimálně lokalizovaní. Je však dost dobře možné, že útočník měl připravenou únikovou trasu. Je ale otázka času, kdy bude dopaden, nebo kdy spáchá sebevraždu. Pokud jde o Cambrils, tak je pochopitelné, že pokud nejprve dojde k útoku v druhém největším městě v zemi, tak uvedete celý systém do pohotovosti. Poté už protiteroristická jednotka je připravená a reakce je úplně jiná, protože předvídá, že se něco může dít. Navíc Španělé mají zkušenosti s baskickou ETOU, která za dobu své působnosti zabila na 1 500 lidí. Policii bych nepodceňoval, schopnost preventivně zabránit takovým útokům je velmi nízká.

Španělsko platí za jednu z turisticky nejnavštěvovanějších zemí Evropy, budou mít útoky psychologický dopad na potencionální turisty mířící do země?

Je zajímavé, že Španělsko navštíví asi 70 milionů turistů ročně a Španělé se teď poměrně negativně staví k turismu – na druhou stranu z toho ale mají velké příjmy. Útoky ovlivní turisty, otázkou je ale na jak dlouho. Bezpečnostní situace v Egyptě také neovlivnila Čechy, aby jezdili do Egypta. Zásadně to turistický průmysl ve Španělsku z dlouhodobého hlediska neovlivní.

Mnoho lidí si v diskuzích a na sociálních sítích stěžuje na chování politiků, kteří při každém útoku vyjádří smutek a lítost a vyzvou k boji proti terorismu – co by ale v takovou chvíli měli dělat jinak?

Oni musí říkat floskule o tom, jak se budou spojovat a jak budou bojovat. Zatím ale bohužel vidíme více rétoriky než skutečných skutků. Politici se ve svých zemích nejsou schopni shodnout a nastartovat programy, které by zlepšily postavení muslimských menšin, které by maximálně minimalizovaly to, že se budou muslimové  ve druhé a třetí generaci radikalizovat. Když slyším vyjádření různých ministrů vnitra, že už konečně musí začít pořádná zpravodajská a policejní spolupráce, tak se musím smát. Slyším to už roky a nic se neděje. Buď si tedy zpravodajské služby nemají co vyměňovat, nebo nejsou ochotné. Ale to je věcí politiků. Zaráží mě, že v letech 2016, 2017 se uchylují k takovýmto prohlášením – máme to už šestnáct let od 11. září 2001, teroristické útoky v Evropě tu však byly i předtím.

Související

Prezidenta Miloše Zemana loni napadla u voleb polonahá aktivistka.

Měli by mít politici ochranku povinně? Ptali jsme se experta

Česká republika je šestou nejbezpečnější zemí světa, útoky na politiky se zde objevují zřídkakdy. I proto chce poslanec Petr Dolínek (ČSSD) některé z nich připravit o ochranku. Z našetřených peněz by rád pořídil nové vybavení pro policii. Ta však spadá pod resort vnitra vedený Janem Hamáčkem, který už dříve jeho návrh odmítl.

Více souvisejících

Andor Šándor (bezpečnostní specialista) Španělsko Teroristický útok v Barceloně: Dodávka najela do davu lidí (17. srpna 2017) rozhovor

Aktuálně se děje

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj a Donald Trump (21. února 2025).

Nic v ruce nemáte, přijdete o celou Ukrajinu, vzkázal Zelenskému Trump

Prezident Spojených států Donald Trump se ostře vymezil vůči ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému. Podle něj svými výroky o Krymu pouze prodlužuje válku, která už si vyžádala nespočet obětí. Trump v příspěvku na sociální síti Truth Social uvedl, že Ukrajina nemá žádnou vyjednávací sílu a Zelenskyj by měl přestat brzdit cestu k mírové dohodě, která je podle jeho slov „na dosah“.

včera

včera

Dálnice D11

Dálnice D11 se o víkendu u Prahy uzavře. Bude se bourat

Silničáři si na poslední dubnový víkend připravili úplnou uzavírku dálnice D11, která vede mezi Prahou a Hradcem Králové. Dálnice se uzavře na výjezdu, respektive příjezdu do hlavního města. Na místě budou probíhat demoliční práce.  

včera

včera

včera

Armáda České Republiky

Fyzická zdatnost netřeba, ale alergie vadí? Armáda mění pravidla přijetí, většina zájemců ale stále nemá šanci

Armáda České republiky mění způsob, jakým přijímá nové vojáky. Náborový proces prochází zjednodušením – od administrativy přes zdravotní požadavky až po fyzické testy. Sítem nakonec projde zhruba třetina zájemců o službu v ozbrojených silách. Generální štáb přiznává, že normy byly upraveny s ohledem na zhoršující se zdravotní stav populace – a testy už neověřují výkonnost, ale potenciál.

včera

Dříve barevné a plné života. Dnes jsou korály bílé a mrtvé

Svět v tichosti zažívá nejhorší globální událost v dějinách. Sledujeme destrukci Země v přímém přenosu, varují vědci

Světové korálové útesy čelí největší ekologické krizi ve své historii. Od ledna 2023 došlo k jejich bezprecedentnímu masovému vybělení, které dopadlo na více než 80 % všech útesů na Zemi. Podle vědců se planeta dostala do „neprobádaných vod“, co se týče škod způsobených rostoucími teplotami oceánů. Podle webu The Guardian jde o nejhorší globální událost v dějinách.

včera

Pete Hegseth a Donald Trump

Hegseth ohrožuje všechny. Amerika kašle na bezpečnost, z Trumpových lidí se stává cíl špionů

Rozrůstající se aféra kolem amerického ministra obrany Peta Hegsetha rozvířila vody nejen ve Washingtonu, ale i mezi spojenci Spojených států. Opakované úniky utajovaných informací prostřednictvím aplikace Signal, kterou Hegseth používal ke komunikaci s rodinou a blízkými spolupracovníky, z něj podle odborníků dělají snadný cíl pro cizí zpravodajské služby. Současně však odhalují nebezpečně lehkovážný přístup amerického vedení k otázkám národní bezpečnosti.

včera

včera

včera

Marco Rubio

Mírové rozhovory o Ukrajině se sesypaly. Kyjev odmítnul anexi Krymu, Rubio vůbec nedorazil

Očekávané ministerské jednání o míru na Ukrajině, které se mělo konat ve středu v Londýně, bylo na poslední chvíli výrazně degradováno. Poté, co americký ministr zahraničí Marco Rubio oznámil, že se schůzky nezúčastní, se rozhovory přesouvají na nižší diplomatickou úroveň. Změna formátu přišla v době, kdy se objevují spekulace o možné změně ruského postoje k válce, uvedl server The Guardian.

včera

včera

včera

Dominik Hašek

Medveděv vyhrožuje smrtí Dominiku Haškovi. Rakušan mu nabízí ochranku

Napětí mezi Ruskem a Západem se přeneslo i do sportovní sféry, když bývalý český hokejový brankář Dominik Hašek oficiálně obvinil ruského exprezidenta Dmitrije Medveděva z výhrůžek smrtí. Hašek na incident reagoval podáním dvou oficiálních stížností – Mezinárodnímu olympijskému výboru (MOV) a Mezinárodní federaci ledního hokeje (IIHF). V dopisech poukazuje na to, že mu bývalý ruský prezident veřejně hrozil likvidací.

včera

Írán, ilustrační foto

Útok na Írán může vypadat jako řešení. Rozhodně to ale není dobrý nápad

Myšlenka přímého amerického a izraelského útoku na Írán může působit jako srozumitelná odpověď na složitou bezpečnostní hrozbu. Ve skutečnosti však takový krok nese značná rizika a může vést k dlouhodobé destabilizaci celého Blízkého východu. Írán není izolovaným cílem, ale centrálním uzlem rozsáhlé sítě zástupných sil, ideologicky motivované obrany a asymetrických schopností. Jakákoli vojenská operace proti němu by proto s vysokou pravděpodobností přinesla více nových problémů než skutečných řešení.

včera

Donald Trump

Trump ustoupil. Číně výrazně sníží cla

Prezident Spojených států Donald Trump naznačil možný obrat v ostře vedené obchodní válce s Čínou, když prohlásil, že současná vysoká cla na čínské zboží „výrazně klesnou“, ačkoli „na nulu nepůjdou“. Tato slova zazněla v úterý během setkání s novináři v Oválné pracovně Bílého domu a vyvolala překvapení i pozornost světových trhů.

včera

22. dubna 2025 21:57

22. dubna 2025 21:30

Extraliga play off 2025: Domácí Brno srovnalo sérii finále s Pardubicemi výsledkem 7:4

Čtvrté finále extraligy mezi Brnem a Pardubicemi nabídlo skvělou podívanou. Pardubický útočník Jan Mandát zaznamenal nejrychlejší hattrick v historii play off a stal se teprve čtvrtým hráčem, který ve finále vstřelil tři branky. Brněnský forvard Arttu Ilomäki pak čtyřmi góly přepsal historické statistiky.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy