ROZHOVOR | Politici neumí zacházet s muslimskými menšinami, útoky ve Španělsku mířily proti Západu, říká Šándor

ROZHOVOR - Teroristické útoky v Barceloně a v Cambrils měly podle bezpečnostního experta Andora Šándora jasný terč, a tím je západní civilizace. Španělsko bylo navíc doménou islámu řadu století a na jeho území žije mnoho muslimů ze severní Afriky a marockých enkláv. Podle Šándora se zdá, že oba útoky byly koordinované a měly za cíl rozbalancovat bezpečnostní systém země.

Jde o první teroristický čin ve Španělsku, ke kterému se hlásí Islámský stát. Proč by islámští radikálové útočili ve Španělsku?

Dovolím si vás opravit, určitě nejde o první teroristický útok islamistů, v roce 2008 se katalánské policii podařilo zlikvidovat připravovaný útok na barcelonské metro a v roce 2004 došlo k útoku islamistů na příměstské dráhy u Madridu, útočníci se tehdy inspirovali Al-kájdou. Tehdy tento útok měl podle mého soudu jasné napojení na zahraničně-politickou orientaci španělské vlády, bylo krátce před volbami, kdy Aznar (lídr Lidové strany ve Španělsku, pozn. red.) poté volby prohrál. Jednak kvůli tomu, že se nešťastně vyjádřil k útoku a zároveň cílem útoku bylo, aby španělská vláda stáhla svůj vojenský kontingent z Iráku, což se také stalo. Od té doby pokusy o útok byly, ale vždy se Španělům podařilo je odvrátit. Je důležité si říci, že nejméně dva roky už platí 4. stupeň ohrožení. Islámský stát se k tomu teď hlásí, to neznamená, že to nutně musel spáchat. Je otázkou, do jaké míry byli útočníci řízeni z nějaké centrály IS, to ukáže vyšetřování.

Co bylo cílem útočníků?

La Rambla je velmi populární ulice, která vede až k moři, je tam plno obchodů, kaváren, restaurací. Jde o oblíbené místo jak turistů, tak místních. Je to zjevný útok proti západnímu světu, navíc IS a islamisté vždy považovali Španělsko za svou doménu už z hlediska historického, vždyť tam byl islám na velkém území řadu století. Ve Španělsku navíc žije řada Arabů, kteří pocházejí nebo se narodili v marockých enklávách a v severní Africe. Stačilo tak, aby byli dostatečně zradikalizovaní džihádistickou filosofií. Zdá se, že útok byl navíc koordinován a měl být na více místech.

Je pravděpodobné, že mezi útokem v Barceloně a ve městě Cambrils je spojitost? Je možné, že útoky byly koordinované?

Vyloučit se to nedá, protože způsob byl evidentně stejný, i načasování bylo podobné. Cambrils je od Barcelony vzdálené jen asi 120 kilometrů, opět se jedná o přímořské letovisko, které turisté hojně navštěvují. Spojitost tady tedy být může. To, že se druhý útok udál s časovým odstupem je pochopitelné, ono se to sekvenčně plánuje tak, aby se systém rozbalancoval, systém nikdy nemá tolik sil a prostředků, aby to zvládal všechno. Ukazuje to na plánovanou akci, která měla jasný cíl.

Řidič dodávky z Barcelony je údajně stále na útěku (jeden zastřelený dokonce údajně neměl s útokem nic spolčeného), jak byste zhodnotil chování španělských ozbrojených složek – druhý útok v Cambrils policisté dokázali minimalizovat poměrně rychle. 

Útok na La Rambla bych nikomu nevyčítal. To, že dojde k najetí náklaďáku do lidí na rušné ulici, že si útočníci půjčí nebo ukradnou auto a nemohou být tak předem podezřelí, to nemůžeme policii vyčítat. To, že ji uniká řidič, je ale zvláštní. Je to už nějaká doba a po zkušenostech z jiných zemí víme, že pachatelé byli v tuto dobu minimálně lokalizovaní. Je však dost dobře možné, že útočník měl připravenou únikovou trasu. Je ale otázka času, kdy bude dopaden, nebo kdy spáchá sebevraždu. Pokud jde o Cambrils, tak je pochopitelné, že pokud nejprve dojde k útoku v druhém největším městě v zemi, tak uvedete celý systém do pohotovosti. Poté už protiteroristická jednotka je připravená a reakce je úplně jiná, protože předvídá, že se něco může dít. Navíc Španělé mají zkušenosti s baskickou ETOU, která za dobu své působnosti zabila na 1 500 lidí. Policii bych nepodceňoval, schopnost preventivně zabránit takovým útokům je velmi nízká.

Španělsko platí za jednu z turisticky nejnavštěvovanějších zemí Evropy, budou mít útoky psychologický dopad na potencionální turisty mířící do země?

Je zajímavé, že Španělsko navštíví asi 70 milionů turistů ročně a Španělé se teď poměrně negativně staví k turismu – na druhou stranu z toho ale mají velké příjmy. Útoky ovlivní turisty, otázkou je ale na jak dlouho. Bezpečnostní situace v Egyptě také neovlivnila Čechy, aby jezdili do Egypta. Zásadně to turistický průmysl ve Španělsku z dlouhodobého hlediska neovlivní.

Mnoho lidí si v diskuzích a na sociálních sítích stěžuje na chování politiků, kteří při každém útoku vyjádří smutek a lítost a vyzvou k boji proti terorismu – co by ale v takovou chvíli měli dělat jinak?

Oni musí říkat floskule o tom, jak se budou spojovat a jak budou bojovat. Zatím ale bohužel vidíme více rétoriky než skutečných skutků. Politici se ve svých zemích nejsou schopni shodnout a nastartovat programy, které by zlepšily postavení muslimských menšin, které by maximálně minimalizovaly to, že se budou muslimové  ve druhé a třetí generaci radikalizovat. Když slyším vyjádření různých ministrů vnitra, že už konečně musí začít pořádná zpravodajská a policejní spolupráce, tak se musím smát. Slyším to už roky a nic se neděje. Buď si tedy zpravodajské služby nemají co vyměňovat, nebo nejsou ochotné. Ale to je věcí politiků. Zaráží mě, že v letech 2016, 2017 se uchylují k takovýmto prohlášením – máme to už šestnáct let od 11. září 2001, teroristické útoky v Evropě tu však byly i předtím.

Související

Prezidenta Miloše Zemana loni napadla u voleb polonahá aktivistka.

Měli by mít politici ochranku povinně? Ptali jsme se experta

Česká republika je šestou nejbezpečnější zemí světa, útoky na politiky se zde objevují zřídkakdy. I proto chce poslanec Petr Dolínek (ČSSD) některé z nich připravit o ochranku. Z našetřených peněz by rád pořídil nové vybavení pro policii. Ta však spadá pod resort vnitra vedený Janem Hamáčkem, který už dříve jeho návrh odmítl.

Více souvisejících

Andor Šándor (bezpečnostní specialista) Španělsko Teroristický útok v Barceloně: Dodávka najela do davu lidí (17. srpna 2017) rozhovor

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy