ROZHOVOR | Politici neumí zacházet s muslimskými menšinami, útoky ve Španělsku mířily proti Západu, říká Šándor

ROZHOVOR - Teroristické útoky v Barceloně a v Cambrils měly podle bezpečnostního experta Andora Šándora jasný terč, a tím je západní civilizace. Španělsko bylo navíc doménou islámu řadu století a na jeho území žije mnoho muslimů ze severní Afriky a marockých enkláv. Podle Šándora se zdá, že oba útoky byly koordinované a měly za cíl rozbalancovat bezpečnostní systém země.

Jde o první teroristický čin ve Španělsku, ke kterému se hlásí Islámský stát. Proč by islámští radikálové útočili ve Španělsku?

Dovolím si vás opravit, určitě nejde o první teroristický útok islamistů, v roce 2008 se katalánské policii podařilo zlikvidovat připravovaný útok na barcelonské metro a v roce 2004 došlo k útoku islamistů na příměstské dráhy u Madridu, útočníci se tehdy inspirovali Al-kájdou. Tehdy tento útok měl podle mého soudu jasné napojení na zahraničně-politickou orientaci španělské vlády, bylo krátce před volbami, kdy Aznar (lídr Lidové strany ve Španělsku, pozn. red.) poté volby prohrál. Jednak kvůli tomu, že se nešťastně vyjádřil k útoku a zároveň cílem útoku bylo, aby španělská vláda stáhla svůj vojenský kontingent z Iráku, což se také stalo. Od té doby pokusy o útok byly, ale vždy se Španělům podařilo je odvrátit. Je důležité si říci, že nejméně dva roky už platí 4. stupeň ohrožení. Islámský stát se k tomu teď hlásí, to neznamená, že to nutně musel spáchat. Je otázkou, do jaké míry byli útočníci řízeni z nějaké centrály IS, to ukáže vyšetřování.

Co bylo cílem útočníků?

La Rambla je velmi populární ulice, která vede až k moři, je tam plno obchodů, kaváren, restaurací. Jde o oblíbené místo jak turistů, tak místních. Je to zjevný útok proti západnímu světu, navíc IS a islamisté vždy považovali Španělsko za svou doménu už z hlediska historického, vždyť tam byl islám na velkém území řadu století. Ve Španělsku navíc žije řada Arabů, kteří pocházejí nebo se narodili v marockých enklávách a v severní Africe. Stačilo tak, aby byli dostatečně zradikalizovaní džihádistickou filosofií. Zdá se, že útok byl navíc koordinován a měl být na více místech.

Je pravděpodobné, že mezi útokem v Barceloně a ve městě Cambrils je spojitost? Je možné, že útoky byly koordinované?

Vyloučit se to nedá, protože způsob byl evidentně stejný, i načasování bylo podobné. Cambrils je od Barcelony vzdálené jen asi 120 kilometrů, opět se jedná o přímořské letovisko, které turisté hojně navštěvují. Spojitost tady tedy být může. To, že se druhý útok udál s časovým odstupem je pochopitelné, ono se to sekvenčně plánuje tak, aby se systém rozbalancoval, systém nikdy nemá tolik sil a prostředků, aby to zvládal všechno. Ukazuje to na plánovanou akci, která měla jasný cíl.

Řidič dodávky z Barcelony je údajně stále na útěku (jeden zastřelený dokonce údajně neměl s útokem nic spolčeného), jak byste zhodnotil chování španělských ozbrojených složek – druhý útok v Cambrils policisté dokázali minimalizovat poměrně rychle. 

Útok na La Rambla bych nikomu nevyčítal. To, že dojde k najetí náklaďáku do lidí na rušné ulici, že si útočníci půjčí nebo ukradnou auto a nemohou být tak předem podezřelí, to nemůžeme policii vyčítat. To, že ji uniká řidič, je ale zvláštní. Je to už nějaká doba a po zkušenostech z jiných zemí víme, že pachatelé byli v tuto dobu minimálně lokalizovaní. Je však dost dobře možné, že útočník měl připravenou únikovou trasu. Je ale otázka času, kdy bude dopaden, nebo kdy spáchá sebevraždu. Pokud jde o Cambrils, tak je pochopitelné, že pokud nejprve dojde k útoku v druhém největším městě v zemi, tak uvedete celý systém do pohotovosti. Poté už protiteroristická jednotka je připravená a reakce je úplně jiná, protože předvídá, že se něco může dít. Navíc Španělé mají zkušenosti s baskickou ETOU, která za dobu své působnosti zabila na 1 500 lidí. Policii bych nepodceňoval, schopnost preventivně zabránit takovým útokům je velmi nízká.

Španělsko platí za jednu z turisticky nejnavštěvovanějších zemí Evropy, budou mít útoky psychologický dopad na potencionální turisty mířící do země?

Je zajímavé, že Španělsko navštíví asi 70 milionů turistů ročně a Španělé se teď poměrně negativně staví k turismu – na druhou stranu z toho ale mají velké příjmy. Útoky ovlivní turisty, otázkou je ale na jak dlouho. Bezpečnostní situace v Egyptě také neovlivnila Čechy, aby jezdili do Egypta. Zásadně to turistický průmysl ve Španělsku z dlouhodobého hlediska neovlivní.

Mnoho lidí si v diskuzích a na sociálních sítích stěžuje na chování politiků, kteří při každém útoku vyjádří smutek a lítost a vyzvou k boji proti terorismu – co by ale v takovou chvíli měli dělat jinak?

Oni musí říkat floskule o tom, jak se budou spojovat a jak budou bojovat. Zatím ale bohužel vidíme více rétoriky než skutečných skutků. Politici se ve svých zemích nejsou schopni shodnout a nastartovat programy, které by zlepšily postavení muslimských menšin, které by maximálně minimalizovaly to, že se budou muslimové  ve druhé a třetí generaci radikalizovat. Když slyším vyjádření různých ministrů vnitra, že už konečně musí začít pořádná zpravodajská a policejní spolupráce, tak se musím smát. Slyším to už roky a nic se neděje. Buď si tedy zpravodajské služby nemají co vyměňovat, nebo nejsou ochotné. Ale to je věcí politiků. Zaráží mě, že v letech 2016, 2017 se uchylují k takovýmto prohlášením – máme to už šestnáct let od 11. září 2001, teroristické útoky v Evropě tu však byly i předtím.

Související

Prezidenta Miloše Zemana loni napadla u voleb polonahá aktivistka.

Měli by mít politici ochranku povinně? Ptali jsme se experta

Česká republika je šestou nejbezpečnější zemí světa, útoky na politiky se zde objevují zřídkakdy. I proto chce poslanec Petr Dolínek (ČSSD) některé z nich připravit o ochranku. Z našetřených peněz by rád pořídil nové vybavení pro policii. Ta však spadá pod resort vnitra vedený Janem Hamáčkem, který už dříve jeho návrh odmítl.

Více souvisejících

Andor Šándor (bezpečnostní specialista) Španělsko Teroristický útok v Barceloně: Dodávka najela do davu lidí (17. srpna 2017) rozhovor

Aktuálně se děje

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy