ROZHOVOR - Teroristické útoky v Barceloně a v Cambrils měly podle bezpečnostního experta Andora Šándora jasný terč, a tím je západní civilizace. Španělsko bylo navíc doménou islámu řadu století a na jeho území žije mnoho muslimů ze severní Afriky a marockých enkláv. Podle Šándora se zdá, že oba útoky byly koordinované a měly za cíl rozbalancovat bezpečnostní systém země.
Jde o první teroristický čin ve Španělsku, ke kterému se hlásí Islámský stát. Proč by islámští radikálové útočili ve Španělsku?
Dovolím si vás opravit, určitě nejde o první teroristický útok islamistů, v roce 2008 se katalánské policii podařilo zlikvidovat připravovaný útok na barcelonské metro a v roce 2004 došlo k útoku islamistů na příměstské dráhy u Madridu, útočníci se tehdy inspirovali Al-kájdou. Tehdy tento útok měl podle mého soudu jasné napojení na zahraničně-politickou orientaci španělské vlády, bylo krátce před volbami, kdy Aznar (lídr Lidové strany ve Španělsku, pozn. red.) poté volby prohrál. Jednak kvůli tomu, že se nešťastně vyjádřil k útoku a zároveň cílem útoku bylo, aby španělská vláda stáhla svůj vojenský kontingent z Iráku, což se také stalo. Od té doby pokusy o útok byly, ale vždy se Španělům podařilo je odvrátit. Je důležité si říci, že nejméně dva roky už platí 4. stupeň ohrožení. Islámský stát se k tomu teď hlásí, to neznamená, že to nutně musel spáchat. Je otázkou, do jaké míry byli útočníci řízeni z nějaké centrály IS, to ukáže vyšetřování.
Co bylo cílem útočníků?
La Rambla je velmi populární ulice, která vede až k moři, je tam plno obchodů, kaváren, restaurací. Jde o oblíbené místo jak turistů, tak místních. Je to zjevný útok proti západnímu světu, navíc IS a islamisté vždy považovali Španělsko za svou doménu už z hlediska historického, vždyť tam byl islám na velkém území řadu století. Ve Španělsku navíc žije řada Arabů, kteří pocházejí nebo se narodili v marockých enklávách a v severní Africe. Stačilo tak, aby byli dostatečně zradikalizovaní džihádistickou filosofií. Zdá se, že útok byl navíc koordinován a měl být na více místech.
Je pravděpodobné, že mezi útokem v Barceloně a ve městě Cambrils je spojitost? Je možné, že útoky byly koordinované?
Vyloučit se to nedá, protože způsob byl evidentně stejný, i načasování bylo podobné. Cambrils je od Barcelony vzdálené jen asi 120 kilometrů, opět se jedná o přímořské letovisko, které turisté hojně navštěvují. Spojitost tady tedy být může. To, že se druhý útok udál s časovým odstupem je pochopitelné, ono se to sekvenčně plánuje tak, aby se systém rozbalancoval, systém nikdy nemá tolik sil a prostředků, aby to zvládal všechno. Ukazuje to na plánovanou akci, která měla jasný cíl.
Řidič dodávky z Barcelony je údajně stále na útěku (jeden zastřelený dokonce údajně neměl s útokem nic spolčeného), jak byste zhodnotil chování španělských ozbrojených složek – druhý útok v Cambrils policisté dokázali minimalizovat poměrně rychle.
Útok na La Rambla bych nikomu nevyčítal. To, že dojde k najetí náklaďáku do lidí na rušné ulici, že si útočníci půjčí nebo ukradnou auto a nemohou být tak předem podezřelí, to nemůžeme policii vyčítat. To, že ji uniká řidič, je ale zvláštní. Je to už nějaká doba a po zkušenostech z jiných zemí víme, že pachatelé byli v tuto dobu minimálně lokalizovaní. Je však dost dobře možné, že útočník měl připravenou únikovou trasu. Je ale otázka času, kdy bude dopaden, nebo kdy spáchá sebevraždu. Pokud jde o Cambrils, tak je pochopitelné, že pokud nejprve dojde k útoku v druhém největším městě v zemi, tak uvedete celý systém do pohotovosti. Poté už protiteroristická jednotka je připravená a reakce je úplně jiná, protože předvídá, že se něco může dít. Navíc Španělé mají zkušenosti s baskickou ETOU, která za dobu své působnosti zabila na 1 500 lidí. Policii bych nepodceňoval, schopnost preventivně zabránit takovým útokům je velmi nízká.
Španělsko platí za jednu z turisticky nejnavštěvovanějších zemí Evropy, budou mít útoky psychologický dopad na potencionální turisty mířící do země?
Je zajímavé, že Španělsko navštíví asi 70 milionů turistů ročně a Španělé se teď poměrně negativně staví k turismu – na druhou stranu z toho ale mají velké příjmy. Útoky ovlivní turisty, otázkou je ale na jak dlouho. Bezpečnostní situace v Egyptě také neovlivnila Čechy, aby jezdili do Egypta. Zásadně to turistický průmysl ve Španělsku z dlouhodobého hlediska neovlivní.
Mnoho lidí si v diskuzích a na sociálních sítích stěžuje na chování politiků, kteří při každém útoku vyjádří smutek a lítost a vyzvou k boji proti terorismu – co by ale v takovou chvíli měli dělat jinak?
Oni musí říkat floskule o tom, jak se budou spojovat a jak budou bojovat. Zatím ale bohužel vidíme více rétoriky než skutečných skutků. Politici se ve svých zemích nejsou schopni shodnout a nastartovat programy, které by zlepšily postavení muslimských menšin, které by maximálně minimalizovaly to, že se budou muslimové ve druhé a třetí generaci radikalizovat. Když slyším vyjádření různých ministrů vnitra, že už konečně musí začít pořádná zpravodajská a policejní spolupráce, tak se musím smát. Slyším to už roky a nic se neděje. Buď si tedy zpravodajské služby nemají co vyměňovat, nebo nejsou ochotné. Ale to je věcí politiků. Zaráží mě, že v letech 2016, 2017 se uchylují k takovýmto prohlášením – máme to už šestnáct let od 11. září 2001, teroristické útoky v Evropě tu však byly i předtím.
31. ledna 2025 21:08
VIDEO: Policisté jeli k nehodě a sami se stali účastníky jiné. Tři lidé se zranili
Související

V Česku to vře kvůli Kosovu: Zemanovy (ne)diplomatické údery, zoufalá diplomacie naší země

Měli by mít politici ochranku povinně? Ptali jsme se experta
Andor Šándor (bezpečnostní specialista) , Španělsko , Teroristický útok v Barceloně: Dodávka najela do davu lidí (17. srpna 2017) , rozhovor
Aktuálně se děje
včera

Zelenskyj se v sobotu možná setká s Trumpem. Kvůli mírovým jednáním čelí masivnímu tlaku i na Ukrajině
včera

Nic v ruce nemáte, přijdete o celou Ukrajinu, vzkázal Zelenskému Trump
včera

Jaké budou čtvrteční bouřky? Jiné než pondělní, tvrdí meteorologové
včera

Dálnice D11 se o víkendu u Prahy uzavře. Bude se bourat
včera

Istanbulem otřáslo zemětřesení. Oběti nejsou, promluvil Erdogan
včera

Ukrajinu porcovat nebudeme. Evropa se postavila proti mírovému plánu USA, Litva se připravuje na válku
včera

Fyzická zdatnost netřeba, ale alergie vadí? Armáda mění pravidla přijetí, většina zájemců ale stále nemá šanci
včera

Svět v tichosti zažívá nejhorší globální událost v dějinách. Sledujeme destrukci Země v přímém přenosu, varují vědci
včera

Hegseth ohrožuje všechny. Amerika kašle na bezpečnost, z Trumpových lidí se stává cíl špionů
včera

Bouřlivé počasí se vrací. Platí nové varování, hrozí přívalové srážky
včera

Papež František byl výjimečný. Věděl, kde leží skutečné problémy současného světa, míní expert
včera

Mírové rozhovory o Ukrajině se sesypaly. Kyjev odmítnul anexi Krymu, Rubio vůbec nedorazil
včera

Putin údajně nabídnul USA zastavení invaze. Kreml to před jednáním s Witkoffem popřel
včera

Živě Věřící se loučí s papežem. Tělo Františka bylo převezeno do baziliky sv. Petra
včera

Medveděv vyhrožuje smrtí Dominiku Haškovi. Rakušan mu nabízí ochranku
včera

Útok na Írán může vypadat jako řešení. Rozhodně to ale není dobrý nápad
včera

Trump ustoupil. Číně výrazně sníží cla
včera

Výhled počasí do května. Meteorologové řekli, zda se bude vymykat normálu
22. dubna 2025 21:57

Tři oříšky pro Popelku patřily k jejím posledním filmům. Zemřela Karin Leschová
22. dubna 2025 21:30
Extraliga play off 2025: Domácí Brno srovnalo sérii finále s Pardubicemi výsledkem 7:4
Čtvrté finále extraligy mezi Brnem a Pardubicemi nabídlo skvělou podívanou. Pardubický útočník Jan Mandát zaznamenal nejrychlejší hattrick v historii play off a stal se teprve čtvrtým hráčem, který ve finále vstřelil tři branky. Brněnský forvard Arttu Ilomäki pak čtyřmi góly přepsal historické statistiky.
Zdroj: Adam Skála