Adamová: V sousedství EU nesmí vzniknout geopolitické vakuum, zaplnili by ho nepřátelé

Téma rozšíření Evropské unie není konsenzuální. Pokud však v jejím sousedství vznikne geopolitické vakuum, bude zaplněno nepřáteli. Při zahájení konference výborů pro evropské záležitosti parlamentů EU (COSAC) to řekla předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09).

Lídři zemí EU v červnu oficiálně označili za kandidáty na členství Ukrajinu a Moldavsko, tedy dvě země, které o přijetí požádaly bezprostředně po vpádu ruských vojsk na Ukrajinu. V červenci sedmadvacítka po letech průtahů oficiálně spustila přístupové rozhovory s Albánií a Severní Makedonií. Druhá jmenovaná země byla v tu chvíli kandidátem na členství už 17 let. V říjnu Evropská komise doporučila členským zemím udělit status kandidáta Bosně a Hercegovině.

"Nejedná se o konsenzuální téma. Je mi jasné, že má řada Evropanů z rozšiřování unie strach," řekla Pekarová Adamová. Kandidátské země podle ní musí splnit všechny podmínky vstupu, je ale nutné v první řadě vnímat celkový obrázek.

"Evropa se proměnila a už nikdy nebude taková jako na konci 90. let. Toto musíme akceptovat stejně jako skutečnost, že necháme-li kandidátské země čekat před našimi dveřmi, naše bezpečnost a prosperita tím jedině oslabí," poznamenala šéfka dolní komory. "Pokud v našem sousedství vytvoříme geopolitické vakuum, bude ochotně zaplněno našimi nepřáteli," dodala.

Ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek (STAN) řekl, že udělení kandidátského statusu Ukrajině a některým dalším zemím zejména z oblasti západního Balkánu znamená pro Evropu velký závazek. "Je to však také geostrategická investice do míru, bezpečnosti a ekonomického růstu v celé Evropě," poznamenal. V projevu shrnul dosavadní české předsednictví v Radě EU a uvedl, že nadcházející zbývající týdny budou možná nejnáročnější.

Pekarová Adamová se též vyjádřila k debatám o zavedení rozhodování kvalifikovanou většinou místo jednomyslnosti v otázkách zahraniční či daňové politiky. O možné reformě unijních pravidel dříve v Praze hovořil německý kancléř Olaf Scholz.

Diskusi považuje předsedkyně Sněmovny za potřebnou, problémy EU ale změna pravidel rozhodování podle ní nevyřeší. "Většinové hlasování, byť proti vůli jediného členského státu, by měla být zcela krajní možností, ale úplně stejně výjimečné by mělo být použití veta," řekla. Lehkost, s jakou některé státy veto v klíčových zahraničněpolitických otázkách používají, je podle ní krajně nezodpovědná. Apelovala na hledání kompromisů.

V projevu hovořila také o ruské agresi na Ukrajině, kterou podle ní nelze nikdy považovat za normální a odpustitelnou. Evropská reakce byla rychlá a efektivní a nepřátele svobodného světa nepříjemně zaskočila, domnívá se. Sankce podle ní podlamují sílu ruské válečné mašinérie, ač jejich efekt není a nemůže být okamžitý.

Za nezbytné považuje, aby Evropa snížila závislost zejména na některých částech světa a začala hrát aktivnější roli v oblasti bezpečnosti nejen ve svém bezprostředním okolí. Důležité je posilovat vztahy s partnery, zejména pak ty transatlantické, míní.

Plenárního zasedání COSAC v Praze se účastní až šest zástupců za každý národní parlament EU i Evropský parlament. Stejně tak se ho mohou účastnit až tři členové parlamentů kandidátských zemí a další hosté v roli pozorovatelů. Poprvé se tak zasedání účastní zástupci Ukrajiny a Moldavska.

Související

Markéta Pekarová Adamová

Obstrukce ze Sněmovny podle její předsedkyně v poslední době vymizely

Opoziční blokování sporných předloh ve Sněmovně v poslední době vymizelo, míní předsedkyně dolní komory Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). O případných změnách jednacího řádu k zefektivnění poslaneckých schůzí se podle ní dál jedná. Na jaře k nim vznikla pracovní skupina právě v reakci na časté obstrukce opozice.
Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová plánuje příští rok cestu na Tchaj-wan

Předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) plánuje příští rok cestu na Tchaj-wan. Cesta by měla mít také obchodní charakter, sněmovní delegaci by doprovázeli čeští podnikatelé. Pekarová Adamová to řekla na dnešním setkání s novináři. Cesta by se mohla podle ní uskutečnit v první polovině roku, termín se dojednává s tchajwanskou stranou.

Více souvisejících

Markéta Pekarová Adamová EU Mikuláš Bek

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

včera

Chorvaté si na MS poradili s Kanaďany

MS ve fotbale: Belgičani propadli s Marokem, Chorvaté si poradili s Kanaďany. Španělsko s Německem se rozešly smírně

Ani další den fotbalového mistrovství nebyla nouze o překvapivé výsledky. O první z nich se postarali už v prvním zápase dne Kostaričané, kteří vypadali, že ani v tomto zápase nevystřelí na branku, stejně jako v tom úvodním proti Španělsku, jenže k jedné střele se v zápase s Japonskem přeci jenom dostali a právě z ní v 81. minutě Fuller rozradostnil nejen tuto jihoamerickou zemi, ale i Němce, kteří tak zůstávají ve hře o postup. O to víc, že se našim západním sousedům se podařilo ve šlágru se Španěly vyválčit bod za remízu 1:1. Nahnuté to naopak mají Belgičané, kterým se vzdálil postup ze skupiny poté, co s Marokem prohráli 0:2 a budou se muset o postup porvat s Chorvaty. Ti naopak měli s Kanadou jednodušší práci, jelikož ji porazili bez větších problémů 3:1, přestože Kanaďané vstřelili zatím nejrychlejší gól šampionátu.

včera

Christine Lagardeová, šéfka ECB

Míra inflace v eurozóně stále nedosáhla vrcholu, tvrdí šéfka ECB

Prezidentka Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagardeová by byla překvapena, kdyby inflace v eurozóně už dosáhla vrcholu. Řekla to dnes evropským zákonodárcům. Její vyjádření podle analytiků naznačuje, že zvyšování úrokových sazeb z poslední doby ještě není u konce.

Aktualizováno včera

Sesuv půdy na italském ostrově Ischia

Záchranáři na ostrově Ischia našli další oběť sesuvů, pátrání pokračuje

Záchranáři na italském ostrově Ischia dnes našli osmou oběť sobotních sesuvů půdy. Podle úřadů jde o patnáctiletého chlapce jménem Michele Monti, který je bratrem Franceska a Marie Teresy, jejichž těla byla nalezena už v neděli. Těla jejich rodičů ale stále objevena nebyla. Při sesuvu půdy zemřelo i třítýdenní miminko. Záchranáři celkem pátrají po čtyřech pohřešovaných. Odstraňování nánosů bahna a trosek je boj s časem, naděje na nalezení živých rychle klesá, uvedla agentura ANSA.

včera

včera

Putinovo jméno v protokolu z domovní prohlídky u umělce Olega Volkova

Historik: Putin se jako člen KGB zúčastnil vyšetřování jedné z prvních akcí politického umění

Ruský prezident Vladimir Putin se jako třiadvacetiletý poručík sovětské tajné policie KGB zúčastnil vyšetřování jedné z prvních akcí "politického umění", když se v roce 1976 na Petropavlovské pevnosti v Petrohradu objevil 42 metrů dlouhý nápis "Přibíjíte na kříž svobodu, ale lidská duše nezná okovy!" Autoři nápisu po dopadení strávili roky ve vězení, uvedl dnes zpravodajský server Meduza, píšící z lotyšského exilu. Putinovu účast na vyšetřování potvrzují podle něj nedávno objevené dokumenty.

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Mistrovství světa ve fotbale provází další kontroverze. Írán žádá vyloučení USA

Kontroverze kolem právě probíhajícího fotbalového světového šampionátu v Kataru neutichají, ba naopak. Tentokrát se všechno týká blížícího ostře sledovaného zápasu skupiny B mezi USA a Íránem. Mezi těmito politicky znepřátelenými zeměmi se totiž rozhodne, která z nich postoupí do osmifinále. Americký fotbalový svaz navíc přilil před tímto důležitým vzájemným duelem olej do ohně tím, když na svých stránkách a profilech smazal na íránské vlajce symbol islámské republiky.

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Ze schvalování a podpory ruské invaze česká policie obvinila 49 lidí

Ze schvalování a podpory ruské invaze na Ukrajinu česká policie obvinila zatím 49 lidí. Celkem eviduje 86 takových případů. Serveru iROZHLAS.cz to dnes sdělil mluvčí policejního prezidia Ondřej Moravčík. Z policejních statistik vyplývá, že jde o další nárůst počtu podobných případů. V říjnu policie evidovala 83 případů schvalování ruské invaze a obvinění sdělila 44 lidem.

včera

Letadla, ilustrační foto

Cestujících do zahraničí po dvou letech ovlivněných pandemií přibývá

Cestujících do zahraničí po dvou letech ovlivněných pandemií covid-19 přibývá. Pražské letiště v období od června do konce října odbavilo dvě třetiny počtu cestujících v porovnání se stejným obdobím roku 2019, tedy posledním předcovidovým. Letiště Leoše Janáčka v Ostravě je na 87 procentech provozu a poslednímu předcovidovému roku se přibližuje i brněnské letiště. Vyplývá to z dnešní tiskové zprávy Evropské pojišťovny, kterou má ČTK k dispozici.

včera

Aktualizováno včera

Ilustrační foto

Británie přišla kvůli brexitu o tisíce lékařů

V Británii v důsledku brexitu ubylo zhruba 4000 lékařů. V systému je nedostatek zejména anesteziologů, pediatrů, psychiatrů či kardiologů a plicních lékařů, informovala odborná společnost Nuffield Trust. Podle ní pracovalo v roce 2021 ve Spojeném království na 37.000 lékařek a lékařů z jiných evropských zemi. Odchod země z Evropské unie však vedl k pomalejšímu náboru lékařského personálu.

včera

včera

Rusko, Kreml

Rusko na poslední chvíli odložilo jednání s USA o jaderných zbraních

Rusko odložilo jednání s USA o strategických jaderných zbraních, která měla začít v úterý v Káhiře, informoval ruský deník Kommersant s odvoláním na vyjádření americké ambasády v Rusku. Podle amerického ministerstva zahraničí šlo o jednostranné rozhodnutí. Moskva podle ambasády uvedla, že navrhne nový termín jednání.

včera

NCOZ se zabývá plachtou s Putinem ve vaku na mrtvoly na budově ministerstva

Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) se zabývá případem plachty s českou a ukrajinskou vlajkou spolu s portrétem ruského prezidenta Vladimira Putina ve vaku na mrtvoly, která byla koncem října vyvěšena na budově ministerstva vnitra v Praze. 

Zdroj: ČTK

Další zprávy