Adamová: V sousedství EU nesmí vzniknout geopolitické vakuum, zaplnili by ho nepřátelé

Téma rozšíření Evropské unie není konsenzuální. Pokud však v jejím sousedství vznikne geopolitické vakuum, bude zaplněno nepřáteli. Při zahájení konference výborů pro evropské záležitosti parlamentů EU (COSAC) to řekla předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09).

Lídři zemí EU v červnu oficiálně označili za kandidáty na členství Ukrajinu a Moldavsko, tedy dvě země, které o přijetí požádaly bezprostředně po vpádu ruských vojsk na Ukrajinu. V červenci sedmadvacítka po letech průtahů oficiálně spustila přístupové rozhovory s Albánií a Severní Makedonií. Druhá jmenovaná země byla v tu chvíli kandidátem na členství už 17 let. V říjnu Evropská komise doporučila členským zemím udělit status kandidáta Bosně a Hercegovině.

"Nejedná se o konsenzuální téma. Je mi jasné, že má řada Evropanů z rozšiřování unie strach," řekla Pekarová Adamová. Kandidátské země podle ní musí splnit všechny podmínky vstupu, je ale nutné v první řadě vnímat celkový obrázek.

"Evropa se proměnila a už nikdy nebude taková jako na konci 90. let. Toto musíme akceptovat stejně jako skutečnost, že necháme-li kandidátské země čekat před našimi dveřmi, naše bezpečnost a prosperita tím jedině oslabí," poznamenala šéfka dolní komory. "Pokud v našem sousedství vytvoříme geopolitické vakuum, bude ochotně zaplněno našimi nepřáteli," dodala.

Ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek (STAN) řekl, že udělení kandidátského statusu Ukrajině a některým dalším zemím zejména z oblasti západního Balkánu znamená pro Evropu velký závazek. "Je to však také geostrategická investice do míru, bezpečnosti a ekonomického růstu v celé Evropě," poznamenal. V projevu shrnul dosavadní české předsednictví v Radě EU a uvedl, že nadcházející zbývající týdny budou možná nejnáročnější.

Pekarová Adamová se též vyjádřila k debatám o zavedení rozhodování kvalifikovanou většinou místo jednomyslnosti v otázkách zahraniční či daňové politiky. O možné reformě unijních pravidel dříve v Praze hovořil německý kancléř Olaf Scholz.

Diskusi považuje předsedkyně Sněmovny za potřebnou, problémy EU ale změna pravidel rozhodování podle ní nevyřeší. "Většinové hlasování, byť proti vůli jediného členského státu, by měla být zcela krajní možností, ale úplně stejně výjimečné by mělo být použití veta," řekla. Lehkost, s jakou některé státy veto v klíčových zahraničněpolitických otázkách používají, je podle ní krajně nezodpovědná. Apelovala na hledání kompromisů.

V projevu hovořila také o ruské agresi na Ukrajině, kterou podle ní nelze nikdy považovat za normální a odpustitelnou. Evropská reakce byla rychlá a efektivní a nepřátele svobodného světa nepříjemně zaskočila, domnívá se. Sankce podle ní podlamují sílu ruské válečné mašinérie, ač jejich efekt není a nemůže být okamžitý.

Za nezbytné považuje, aby Evropa snížila závislost zejména na některých částech světa a začala hrát aktivnější roli v oblasti bezpečnosti nejen ve svém bezprostředním okolí. Důležité je posilovat vztahy s partnery, zejména pak ty transatlantické, míní.

Plenárního zasedání COSAC v Praze se účastní až šest zástupců za každý národní parlament EU i Evropský parlament. Stejně tak se ho mohou účastnit až tři členové parlamentů kandidátských zemí a další hosté v roli pozorovatelů. Poprvé se tak zasedání účastní zástupci Ukrajiny a Moldavska.

Související

Více souvisejících

Markéta Pekarová Adamová EU (Evropská unie) Mikuláš Bek

Aktuálně se děje

před 28 minutami

Severokorejší vojáci v ruském výcvikovém táboře.

Válka na Ukrajině se může změnit. Severokorejci mohou bojiště přiblížit dobám druhé světové

Nasazení severokorejských elitních jednotek do války na Ukrajině vyvolává vážné obavy. Speciální síly Storm Corps, známé svou brutalitou a extrémním výcvikem, mohou konflikt přetavit v krvavou přetahovanou, připomínající hrůzy z druhé světové války. Jejich přítomnost bude eskalovat násilí na frontě a přinese další utrpení, které v moderním civilizovaném světě nemá místo. 

před 28 minutami

Čínská armáda, ilustrační foto

Válka na Ukrajině je pro Čínu zlatý důl

Konflikt na Ukrajině se pro Čínskou lidovou osvobozeneckou armádu (PLA) stal klíčovým zdrojem inspirace. Více než jen sledování válečného dění jde o detailní analýzu taktik, technologií a strategií, které PLA přizpůsobuje vlastním potřebám. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Kapitol Spojených států amerických 

Washington se kvůli Trumpovi a Muskovi propadl do chaosu

Washington se ve čtvrtek ocitl v chaosu poté, co budoucí prezident Donald Trump a nejbohatší muž světa Elon Musk zablokovali krátkodobý návrh rozpočtu, který měl udržet federální vládu v chodu do začátku Trumpova druhého funkčního období. Uvedl to server CNN.

před 2 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyzval USA k raketovému duelu. Chce světu dokázat sílu raket Orešnik

Vladimir Putin na tiskové konferenci uvedl, že Rusko je připraveno na raketový „duel“ s USA, který by ukázal, jak nová ruská hypersonická raketa Orešnik dokáže porazit jakýkoli americký raketový obranný systém. Putin tuto raketu, která má schopnost nést jaderné hlavice, používá jako nástroj k vyhrožování Západu.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Evropa

Politico: Evropě hrozí ekonomická apokalypsa

Stagnace, klesající konkurenceschopnost a blížící se návrat Donalda Trumpa do Bílého domu vytvářejí existenční výzvu, která by mohla otřást základy prosperity kontinentu. Evropa se nachází ve zlomovém bodě, kdy musí čelit hlubokým hospodářským problémům, jež by mohly výrazně ovlivnit její budoucnost, uvedl server Politico.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Dmitrij Medveděv

Novináři i lídři NATO. Medveděv označil legitimní cíle Ruska

Dmitrij Medveděv, místopředseda ruské bezpečnostní rady, znovu ukázal svou ostrou rétoriku. Ve středu na svém Telegramu zaútočil na NATO a britský deník The Times kvůli jejich informování o smrti ruského generála. Medvěděv naznačil, že pokud je generál „legitimním cílem“, totéž může platit i pro představitele NATO a novináře.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Severní Korea (KLDR)

Ukrajinci už zabili stovku severokorejských vojáků. Tisíc jich zranili

Podle informací jihokorejských zpravodajských služeb přišlo v bojích na straně Ruska ve válce na Ukrajině o život nejméně 100 severokorejských vojáků, dalších 1 000 bylo zraněno. Tuto informaci pole BBC uvedl jihokorejský poslanec Lee Sung-kwon po brífinku parlamentu s Národní zpravodajskou službou Jižní Koreje.

před 8 hodinami

včera

včera

včera

Ukrajincům se daří válku s Ruskem přenášet do Afriky a Sýrie. Pro Západ to je výhodné

Ruští a ukrajinští bojovníci se střetávají nejen na Ukrajině, ale i v Sýrii a Africe. Kyjev údajně podporuje povstalecké skupiny proti ruským zájmům, nasazuje drony a speciální síly. Tyto operace naznačují snahu Ukrajiny oslabit Rusko globálně a přenést konflikt také mimo Evropu.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy