Štětina má jasno: Druhá studená válka začala, rozpoutává ji Kreml

Praha - O ukrajinské krizi a Rusku dnes spolu debatovali Martin Stropnický a Jaromír Štětina. I přes klid zbraní pokračují na východě Ukrajiny střety, při kterých umrají nejen vojáci, ale i civilisté. Česko chce proto Kyjevu nabídnout další lékařskou pomoc. Politici se zmínili i o ruských provokacích.

"My jsme skutečně připraveni tam dodat zdravotnický materiál, jsme připraveni tam dodat i materiál, řekněme, který pomůže vyřešit některé problémy s nastupující zimou," uvedl ministr obrany Martin Stropnický (ANO) v televizi Prima.

Ukrajinští vojáci toho podle něj potřebují mnoho. "Já jsem jednal s ukrajinským velvyslancem, je to necelý týden a on mi předestřel celý seznam těch potřeb. Ty potřeby jsou skutečně masivní," podotkl.

Stropnický také velmi pozitivně hodnotil volbu náčelníka českého generálního štábu Petra Pavla novým předsedou Vojenského výboru NATO. Za velký diplomatický úspěch to označil i europoslanec Jaromír Štětina (TOP 09), který se v debatě se Stropnickým setkal. "To, že byl vybrán do této vysoké funkce a důležité vojenské funkce, svědčí o tom, že jsme ještě neztratili úplně důvěru spojenců, což bychom si některými činy možná i zasloužili," řekl Štětina.

Funkce by se měl generál Pavel ujmout 26. června 2015, do té doby zůstane náčelníkem generálního štábu. Petr Pavel ve volbě uspěl, když mu členové Vojenského výboru NATO dali přednost před jeho kolegy z Itálie a Řecka. Volba se uskutečnila během jednání výboru v litevském Vilniusu.

Mandát předsedy vojenského výboru NATO je tříletý a může být prodloužen. Předseda výboru je nejvyšší vojenskou autoritou Severoatlantické aliance a hlavním vojenským poradcem generálního tajemníka Aliance.

Vojenský výbor je nejvyšším vojenským orgánem NATO, může předkládat návrhy a doporučení Severoatlantické radě, Výboru pro obranné plánování a Skupině pro jaderné plánování. Ve výboru zasedají vojenští představitelé členských států NATO nebo náčelníci generálních štábů.

Druhá studená válka začala?

Oba hosté debatovali i o vztazích Ruska se západem, například o aktuálním incidentu, kdy americká a kanadská vojenská letadla zachytila u Aljašky šest ruských letounů, které ale nenarušily vzdušný prostor USA a Kanady. Podle Štětiny už začala druhá studená válka, kterou rozpoutává Kreml. Tyto provokace, ať už se odehrávají kdekoli, jsou podle něj jejím symptomem.

Podle Stropnického jde o systematické testování protivníka, které lze pozorovat už řadu měsíců. "Tam speciálně u těch baltských států to brnkání na nervy, abych tak řekl, je prostě systematické, to ruská strana skutečně dělá," řekl.

Stejná praxe se podle něj odehrává třeba i na Islandu, kde hlídají české stíhačky. Štětina podotkl, že když české gripeny hlídaly vzdušný prostor v Pobaltí, provokace ruského letectva skončily.

Související

Martin Stropnický

Stropnický chyboval a uznal to, uvedl Lipavský. Věc považuje za vyřešenou

Velvyslanec České republiky v Izraeli Martin Stropnický pochybil, když si nevyžádal dostatek informací k poslanecké delegaci, ve které byl i čelný představitel české dezinformační scény Žarko Jovanovič. Ve vyjádření, které ČTK poskytl mluvčí ministerstva zahraničí Daniel Drake, to uvedl ministr Jan Lipavský (Piráti). Stropnický podle něj chybu uznal, nebude se opakovat. Lipavský považuje věc za vyřešenou.

Více souvisejících

Martin Stropnický Ukrajinská krize Jaromír Štětina

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy