Armáda zrušila dnešní odlet gripenů na Island, počasí misi nepřeje

Čáslav - Letouny české armády Jas-39 Gripen a zbylé skupiny vojáků dnes na Island kvůli nepřízni počasí neodstartovaly. Náklady na misi jsou 33,2 milionu korun. Proti původním plánům budou asi o 11,3 milionu vyšší, protože NATO požádalo o prodloužení mise.

Podle mluvčí generálního štábu Jany Růžičkové musel být dnešní let odložen kvůli nepříznivým klimatickým podmínkám nad Severním mořem. Stíhačky tam měly za letu tankovat palivo, pro což jsou stanovena pravidla, například dobrá viditelnost. To současné počasí nad Severním mořem nesplňuje, upřesnila mluvčí.

Na Island se má přemístit pět gripenů. Střežit vzdušný prostor budou ale jen čtyři stíhačky a jedna bude záložní.

Na Island odletěli první členové jednotky 3. října, aby zde připravili podmínky pro hlavní část uskupení. Kvůli nehostinným klimatickým podmínkám na Islandu prošli čáslavští piloti mimo jiné výcvikem zaměřeným na přežití v zimních podmínkách a postupy při katapultáži s dopadem na vodní hladinu. Jejich výstroj doplní neopren stejně jako při minulé misi Air Policing v Litvě, kdy piloti z 21. základny taktického letectva chránili vzdušný prostor pobaltských států.

„Na úkol v místě určení jsme připraveni. V porovnání s Air Policingem v Pobaltí se pro nás nic nemění, kromě větší vzdálenosti od mateřské základny a možná nepříznivějších klimatických podmínek," uvedl zástupce velitele 21. základny taktického letectva Čáslav plukovník gšt. Martin Nezbeda, který bude příští dva měsíce kontingentu velet.

České stíhačky měly být na Islandu původně pět týdnů, Severoatlantická aliance ale požádala Česko o prodloužení mise. Poblíž islandského vzdušného prostoru prý narůstají aktivity ruských vzdušných sil.

Česko má ze vzduchu dohlížet na bezpečnost Islandu, který nemá vlastní armádu. Dříve se česká armáda podílela na zajišťování bezpečnosti vzdušného prostoru Litvy, Lotyšska a Estonska. V Pobaltí nyní působí letectvo jiných členských států aliance.

Související

Více souvisejících

Gripen Armáda České Republiky island

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy