Bomba na Zemana, podezřelý dron. Výročí Osvětimi přišlo policii na 10,5 milionu

Praha - Česká policie zrealizovala mimořádné bezpečnostní opatření k akcím konaným u příležitosti uctění památky padlých a 70. výročí osvobození koncentračního tábora v Osvětimi. Pořadatelem akcí byl Evropský židovský kongres, zúčastnilo se jich asi pět stovek hostů a více než stovka novinářů. Odehrály se krátce po teroristických útocích ve Francii. Proto byla Policie ČR nucena zvýšit bezpečnostní standardy, permanentně spolupracovat napříč českou i mezinárodní zpravodajskou komunitou a aktuálně vyhodnocovat možná rizika, informuje Policie.cz.

Účast předem potvrdilo celkem 24 osob na úrovni prezidentů a předsedů parlamentů, včetně předsedy Evropského židovského kongresu, jimž na základě mezinárodních úmluv náleží ochrana, kterou zajišťovali zejména příslušníci Útvaru pro ochranu ústavních činitelů ochranné služby a Útvaru na ochranu prezidenta ČR. Nadto policisté obstarávali také ochranu vybraným ústavních činitelů České republiky. Akce se konaly se zejména na Pražském hradě a v jeho okolí, v Obecním domě, v Terezínském památníku. Zvláštní režim byl stanoven také na Letišti V. Havla a na trasách nebo v místech ubytování chráněných osob.

Do bezpečnostní akce, která ze strany Policie ČR trvala pět dní (přičemž přípravy zabraly několik týdnů), velitelé zapojili celkem 6 000 policistů ze 13 útvarů Policie ČR a organizačních článků Policejního prezidia ČR. Odsloužili dohromady 45 000 hodin. Jednalo se zejména kromě výše zmíněných ochranných služeb také o pražskou policii a policisty z Územního odboru Litoměřice, zapojili jsme také Leteckou a Pyrotechnickou službu a v Praze navíc operoval i Útvar rychlého nasazení.

V praxi provedení policejního opatření spočívalo v předchozím důkladném zabezpečení uvedených prostor, včetně hotelů. Provedli jsme zevrubné pyrotechnické a bezpečnostní prohlídky a zkontrolované prostory jsme zajistili jak fyzicky, tak i technicky. Po ukončení kontrol jsme na daných místech stanovili zvláštní režim pohybu osob. V bezprostřední blízkosti objektu Pražského hradu byla využita dopravně inženýrská regulace k regulaci pohybu vozidel a ke kontrole osob. Obdobně se postupovalo při zajištění Obecního domu a objektu Památníku Terezín. Rovněž vnitřní prostor památníku pyrotechnici i psovodi ochranné služby ústavních činitelů pečlivě prohlédli.

Další okruh bezpečnostních nařízení se uskutečnil v prostorách pražského letiště. Posílili jsme všechny druhy speciálních služeb (specialisté na doklady, pyrotechnici, psovodi, odstřelovači, speciální zásahová jednotka apod.) a také tady byl stanoven zvláštní režim.

"V průběhu bezpečnostního opatření jsme zaznamenali dvě mimořádné události, které se také podařilo ihned vyřešit. V úterý 27. ledna minutu po půlnoci zavolal anonym na linku tísňového volání 158 a oznámil, že „v Obecním domě je bomba na prezidenta." V tu dobu už se v budově žádné chráněné osoby nenacházely, přesto policisté zintenzívnili své nasazení. Prostory Obecního domu nebylo nutné evakuovat, byly již předem prohlédnuty a policisté si byli jisti tím, že tam nikdo nemohl výbušninu vnést. Pražští policisté v krátké době zjistili, že volal jednatřicetiletý muž, který se ke svému jednání posléze přiznal. Vyšetřovatel ho obvinil z trestného činu šíření poplašné zprávy, za což mu hrozí až tři roky vězení," uvedla tisková mluvčí Jana Macalíková.

Příslušníci Útvaru pro ochranu ústavních činitelů zase odhalili majitele dronu. Malý bezpilotní prostředek v inkriminovanou dobu (úterní dopoledne) létal v bezprostřední blízkosti zastupitelského úřadu Spojených států amerických. Policisté si ověřili, že šestatřicetiletý muž z Norska neměl žádné vedlejší protiprávní úmysly a že záběry, které nijak neohrozily bezpečnost, pořizoval z osobních zájmů.

"Finanční náklady na toto opatření jsme předběžně vyčíslili na 10,5 milionů korun. Jedná se zejména o mzdové prostředky a ostatní náklady (pronájem detekční techniky, zajištění dopravního značení a apod.)," dodala Macalíková.

Související

Koncentrační tábor Osvětim (německy Auschwitz, polsky Oświęcim)

Zemřel jeden z prvních vězňů Osvětimi, holič velitele tábora

Varšava – Polák Józef Paczyński, který byl jedním z prvních vězňů osvětimského tábora, zemřel. Bývalý vězeň se stal osobním holičem velitele tábora Rudolfa Hösse. Jeho smrt potvrdila polská agentura PAP a odvoláním na osvětimské muzeum. Bylo mu 95 let.
Jan Kraus

Jan Kraus ostře: Osvětim a politická hra? To bych zvracel

Praha - Několik posledních dní se neslo v duchu oslav 70. výročí osvobození koncentračního tábora v Osvětimi. Při této příležitosti vystoupil v rádiu Impuls moderátor a herec Jan Kraus, kterého s tímto tématem pojí zejména osobnost jeho otce. Herec ale nechápe, proč se oslavy osvobození nacistického tábora v Polsku konají v Praze.

Více souvisejících

Osvětim (70. výročí osvobození) Policie ČR

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Hackeři, ilustrační foto

Hackeři nabourali web KGB, zveřejnili nabídky na spolupráci z Česka

Hackeři, sympatizující s opozicí vůči běloruskému prezidentu Alexandru Lukašenkovi, úspěšně pronikli na server tajné politické policie KGB a zveřejnili online 40 000 udání, včetně nabídek dobrovolné spolupráce, a to i od Bělorusů žijících v zahraničí, včetně Česka.

včera

Satelit, ilustrační foto

Estonsko obvinilo Rusko z rušení GPS signálů

Estonsko obvinilo Rusko z porušování mezinárodních pravidel ohledně vzdušného prostoru tím, že ruší signály navigačního systému GPS. Estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna plánuje tuto záležitost projednat se svými partnery v NATO a Evropské unii. Informuje o tom agentura Reuters.

včera

včera

včera

Pálení čarodějnic

Pálení čarodějnic dříve a dnes. Jak se změnil tento zvyk napříč historií?

Poslední dubnovou noc nazývali naši předci nocí Filipojakubskou a spojovali ji s mnohými pověrami a zvyky, které převážně souvisely s lidovou vírou v existenci čarodějnic. Proto se také později začalo v souvislosti s 30. dubnem hovořit o pálení čarodějnic. Jak se podoba lidového svátku během historie proměnila? 

včera

Evropská Unie

Další odchod z EU? Šance jsou malé, neodejde Polsko ani Maďarsko

Odborníci z Polska vyjádřili názor, že pravděpodobnost tzv. polexitu, tedy vystoupení Polska z Evropské unie, je velmi nízká. Tento postoj zazněl v úterý, krátce před oslavami 20. výročí vstupu země do EU, informuje agentura PAP. Podobně nízká je i šance na vystoupení Maďarska.

včera

Donald Trump

Trump dostal u soudu tučnou pokutu za veřejné vyjadřování

Exprezident Spojených států Donald Trump dostal pokutu ve výši 9 000 dolarů (přibližně 211 000 Kč) za opakované porušování nařízení, které mu zakazovalo veřejně komentovat svědky, porotce a další osoby spojené s jeho soudním procesem týkajícím se údajných plateb pornoherečce za mlčenlivost.

včera

Charles Michel, Summit skupiny G7, Hirošima, Japonsko, 19.–21. května 2023

Před 20 lety se EU masivně rozšířila. Michel naznačil, kdy dojde k dalšímu přijímání států

Přijetí deseti států do EU v roce 2004 symbolizovalo odstranění železné opony a překonání historického dělení Evropy. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier zdůraznil v úterý na konferenci "20 let Česka v EU" na Pražském hradě, že to byl zásadní průlom. Připomněl, že i tehdy existovaly obavy, zda EU bude schopna zvládnout výzvy spojené s takto rozsáhlým rozšířením.  

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie

Muž s mečem zaútočil na lidi v Londýně

Muž zaútočil s autem a mečem na lidi na severovýchodním předměstí Londýna. Uvedla to v úterý místní policie, která podezřelého zadržela. Se zraněními bylo hospitalizováno v Hainaultu pět osob, informuje BBC.

včera

včera

včera

včera

včera

Při lyžování v rakouských horách zahynul Čech

V pondělí tragicky zahynul 66letý Čech při lyžování v rakouském horském středisku Kaprun. Uvedla to agentura APA, která uvádí, že Čech nepřežil srážku s 53letým Nizozemcem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy