Osvětim (70. výročí osvobození)

Ilustrační foto

Bomba na Zemana, podezřelý dron. Výročí Osvětimi přišlo policii na 10,5 milionu

Praha - Česká policie zrealizovala mimořádné bezpečnostní opatření k akcím konaným u příležitosti uctění památky padlých a 70. výročí osvobození koncentračního tábora v Osvětimi. Pořadatelem akcí byl Evropský židovský kongres, zúčastnilo se jich asi pět stovek hostů a více než stovka novinářů. Odehrály se krátce po teroristických útocích ve Francii. Proto byla Policie ČR nucena zvýšit bezpečnostní standardy, permanentně spolupracovat napříč českou i mezinárodní zpravodajskou komunitou a aktuálně vyhodnocovat možná rizika, informuje Policie.cz.
Jan Kraus

Jan Kraus ostře: Osvětim a politická hra? To bych zvracel

Praha - Několik posledních dní se neslo v duchu oslav 70. výročí osvobození koncentračního tábora v Osvětimi. Při této příležitosti vystoupil v rádiu Impuls moderátor a herec Jan Kraus, kterého s tímto tématem pojí zejména osobnost jeho otce. Herec ale nechápe, proč se oslavy osvobození nacistického tábora v Polsku konají v Praze.
Koncentrační tábor Osvětim (německy Auschwitz, polsky Oświęcim)

Umělec "poslal" rodinku Simpsonů do koncentračního tábora

Řím - Italský umělec Alexsandro Palombo chtěl originálně připomenout zvěrstva, která se udála v Osvětimi. Do koncentračního tábora proto vsadil známé postavičky seriálu The Simpsons. Není to poprvé, co aktivista zvolil kreslenou formu, aby upozornil na nebezpečné jevy ve společnosti.
Koncentrační tábor Osvětim (německy Auschwitz, polsky Oświęcim)

Peklo v Osvětimi: Nemůžu uvěřit, že tu jsem, říkali pamětníci a vězni

Osvětim - Svět si dnes připomíná 70. výročí osvobození nacistického tábora Osvětim. Právě tam přímo u brány uctili památku milionů obětí někdejší vězni, ale také světoví státníci. Do Osvětimi, místa, kde museli prožívat těžko představitelná utrpení, se vrátily také tři stovky vězňů, kteří přežili...
Den obětí holokaustu v Terezíně 27.1.2015

Ostuda a zmatky v Terezíně? Politici dopředu, přeživší na konec

Terezín - Svět si dnes připomíná 70. výročí osvobození koncentračního tábora v Osvětimi, kde nacisté zavraždili nejméně 1,1 milionů lidí. Na hrůzy 2. světové války vzpomínají především přeživší, kteří se sešli za účasti politických představitelů i v bývalém koncentračním táboře Terezín. Akce se ale zřejmě neodehrála podle představ některých účastníků.
Koncentrační tábor Osvětim (německy Auschwitz, polsky Oświęcim)

Šok v Osvětimi: Na pietu zavítá i vnuk velitele koncentračního tábora

Varšava - Svět si dnes připomíná Den památky obětí holocaustu a v Osvětimi se koná velká pieta k 70. výročí osvobození nacistického koncentračního tábora. Mezi účastníky bude i vnuk velitele tábora. Ten svůj život zasvětil přednáškám o zrůdnostech 2. světové války, ozývá se ale i kritika.
Koncentrační tábor Osvětim (německy Auschwitz, polsky Oświęcim)

OBRAZEM: 70 let od osvobození tovarny na smrt, nacistického vyhlazovacího tábora v Osvětimi

Osvětim je asi čtyřtisícové městečko v jižním Polsku. Za druhé světové války bylo pohlceno rozpínající se německou „Říší“. Na rozkaz Heinricha Himmlera ze 27.dubna 1940 zde byl v bývalých kasárnách polské armády založen koncentrační tábor (později spíše vyhlazovací). Velitelem tábora byl jmenován Rudolf Höss. Na vybudování tábora se podíleli vězni z koncentračního tábora v Dachau. Funkci dozorců vykonávali příslušníci oddílů SS a také němečtí kriminálníci z koncentračního tábora Sachsenhausen (i ti byli v očích nacistů pořád nadřazeni Polákům, Sovětům, Židům aj.). 19. června 1940 začalo vysidlování polského obyvatelstva z okolí tábora. Vznikl tak prostor vytyčený pro zájmy tábora o rozloze asi 40 čtverečních kilometrů. Prvními vězni byli také především Poláci, v březnu 1941 jich zde bylo skoro 11 000. Tábor Auschwitz I byl určen převážně mužským vězňům, v letech 1941-1942 pak sovětským válečným zajatcům, pro které byl v rámci tábora vytvořen speciální sektor. S těmito lidmi bylo nakládáno obzvláště krutě, během pár měsíců zůstala z 10 000 vál.zajatců naživu ani ne desetina. Tento „zbytek“ pak byl přemístěn do právě vznikajícího tábora u vesnice Březinka (něm. Birkenau), vzdálené asi 3 km od Osvětimi. Po tomto přesunu byl v Auschwitz I zřízen ženský tábor, který byl od toho mužského oddělen vysokou zdí. I ženy byly ale v srpnu 1942 přemístěny do tábora Birkenau, takže takto izolovaný tábor (tvořený bloky 1-10) byl opět přidružen ke zbytku areálu. Tábor se během let dále rozrůstal, tvořily ho 3 hlavní tábory, Auschwitz I, Auschwitz II-Birkenau, Auschwitz III-Monowitz a více než 40 podtáborů.
Miloš Zeman, prezident České repubilky

Zeman: Islámský stát je jako nacistické Německo, svět ho musí zničit

Praha - Prezident Miloš Zeman dnes na Hradě vystoupil na konferenci o holocaustu. Při té příležitosti vyzval k ozbrojené akci proti teroristům, a to především proti Islámskému státu. Boj by měl být veden na mezinárodní úrovni pod Radou bezpečnosti OSN a své síly by měli vyslat pokud možno všichni stálí členové rady. Přečtěte si celý prezidentům projev.
Koncentrační tábor Osvětim (německy Auschwitz, polsky Oświęcim)

Přežití je čest i závazek, shodují se vězni z Osvětimi

Osvětim (Polsko) - Oslav 70. výročí osvobození bývalého koncentračního tábora v Osvětimi-Březince, kde nacisté zavraždili na 1,1 milionu lidí. se kromě tuctu prezidentů a několika korunovaných hlav se zúčastní také asi tři stovky bývalých vězňů, obvykle ve věku okolo 90 let. Kromě minulosti mívají společné i přesvědčení, že jejich povinností a posláním je vyprávět dalším generacím o tom, co zažili.

Aktuálně se děje

před 21 minutami

Andrej Babiš (ANO)

Boj proti Green Dealu i migraci. Hnutí ANO zahájilo předvolební kampaň

Při zahájení hlavní fáze kampaně ANO ve Zlíně uvedl předseda Andrej Babiš, že hlavními prioritami hnutí ve volbách do Evropského parlamentu jsou boj proti nelegální migraci, obrana suverenity a odpor proti Zelené dohodě, nazvané Green Deal. Hlavním heslem kampaně před červnovými volbami je "Česko pro tebe všecko".

před 24 minutami

1. máj

Svátek práce se slaví již 135 let. Jak se za tuto dobu proměňovala jeho podoba?

Na první květnový den připadá Svátek práce, který není jenom státním svátkem, ale i tím mezinárodním. Jeho historie sahá až do roku 1889, kdy byl jiný, než se prezentoval v dobách komunistického režimu. Povinné prvomájové průvody doprovázené budovatelskými slogany, oslavami pracovních úspěchů a stranickými představiteli na tribunách měly s původní myšlenkou svátku pramálo společného. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem

Ukrajina dá stovky milionů eur na nákup dronů

Ukrajinská vláda se rozhodla zvýšit finanční částku vyčleněnou na nákup dronů, a to o dalších 15,5 miliardy hřiven (přibližně 367 milionů eur). Oznámil to v úterý ukrajinský premiér Denys Šmyhal.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Paul Auster

Zemřel slavný americký spisovatel Paul Auster

Ve věku 77 let zemřel v noci na středu ve svém bytě v newyorské čtvrti Brooklyn americký spisovatel a scenárista Paul Auster. Příčinou smrti byly komplikace spojené s rakovinou plic. Austerovo úmrtí pro deník The New York Times potvrdila Jacki Lyndenová, která se s ním přátelila.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Hackeři, ilustrační foto

Hackeři nabourali web KGB, zveřejnili nabídky na spolupráci z Česka

Hackeři, sympatizující s opozicí vůči běloruskému prezidentu Alexandru Lukašenkovi, úspěšně pronikli na server tajné politické policie KGB a zveřejnili online 40 000 udání, včetně nabídek dobrovolné spolupráce, a to i od Bělorusů žijících v zahraničí, včetně Česka.

včera

Satelit, ilustrační foto

Estonsko obvinilo Rusko z rušení GPS signálů

Estonsko obvinilo Rusko z porušování mezinárodních pravidel ohledně vzdušného prostoru tím, že ruší signály navigačního systému GPS. Estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna plánuje tuto záležitost projednat se svými partnery v NATO a Evropské unii. Informuje o tom agentura Reuters.

včera

včera

včera

Pálení čarodějnic

Pálení čarodějnic dříve a dnes. Jak se změnil tento zvyk napříč historií?

Poslední dubnovou noc nazývali naši předci nocí Filipojakubskou a spojovali ji s mnohými pověrami a zvyky, které převážně souvisely s lidovou vírou v existenci čarodějnic. Proto se také později začalo v souvislosti s 30. dubnem hovořit o pálení čarodějnic. Jak se podoba lidového svátku během historie proměnila? 

včera

Evropská Unie

Další odchod z EU? Šance jsou malé, neodejde Polsko ani Maďarsko

Odborníci z Polska vyjádřili názor, že pravděpodobnost tzv. polexitu, tedy vystoupení Polska z Evropské unie, je velmi nízká. Tento postoj zazněl v úterý, krátce před oslavami 20. výročí vstupu země do EU, informuje agentura PAP. Podobně nízká je i šance na vystoupení Maďarska.

včera

Trump dostal u soudu tučnou pokutu za veřejné vyjadřování

Exprezident Spojených států Donald Trump dostal pokutu ve výši 9 000 dolarů (přibližně 211 000 Kč) za opakované porušování nařízení, které mu zakazovalo veřejně komentovat svědky, porotce a další osoby spojené s jeho soudním procesem týkajícím se údajných plateb pornoherečce za mlčenlivost.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy