Terezín - Svět si dnes připomíná 70. výročí osvobození koncentračního tábora v Osvětimi, kde nacisté zavraždili nejméně 1,1 milionů lidí. Na hrůzy 2. světové války vzpomínají především přeživší, kteří se sešli za účasti politických představitelů i v bývalém koncentračním táboře Terezín. Akce se ale zřejmě neodehrála podle představ některých účastníků.
Mezi akce, které organizuje Evropský židovský kongres v rámci dvoudenního fóra Let My People Live!, patří i ceremonie v Terezíně připomínající 70. výročí osvobození koncentračního tábora Osvětim. Na tu dorazila většina z 91 přeživších, kteří si prošli peklem terezínského ghetta.
Na podobných akcích bývá právě lidem, kteří si prošli hrůzami nacismu, věnována největší pozornost a úcta, letošní oslavy se ale nesly v poněkud opačném duchu.
V Terezíně uctili oběti holokaustu předsedové obou komor Parlamentu Jan Hamáček a Milan Štěch, ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (všichni ČSSD) a desítky předsedů a místopředsedů evropských parlamentů. A právě političtí představitelé měli v zasedacím pořádku vyhraněná místa v prvních řadách, zatímco na přeživší zbyla během oslav místa až v zadních řadách.
Terezínskou akci provázely ale i další zmatky. Desítky evropských novinářů byly během pietní akce odděleny od účastníků a naskytla se jim tak minimální možnost pořídit kvalitní záběry nebo rozhovory.
Oslav v Terezíně se v pondělí zúčastnili i prezidenti Miloš Zeman, Andrej Kiska a bulharský prezident Rosen Plevneliev. Do Prahy celkem přijeli zástupci více než třiceti parlamentů i předseda Evropského parlamentu Martin Schulz.
Mezi hosty se také objevil známý britský herec Ben Kingsley a přijel také prezident Evropského židovského kongresu, ruský podnikatel Moshe Kantor podporující Putina.
Přeživší vzpomínají
Řada nacistických vězňů byla během druhé světové války transportována z Terezína právě do Osvětimi. Byli mezi nimi i rodiče tajemníka Federace židovských obcí v ČR Tomáše Krause. Na oba na pietní akci vzpomínal. Lidé, kteří přežili holokaust, se podle něj dělí na dvě skupiny.
"První zachovává mlčení. Nezmiňují nic, co by jen vzdáleně tuhle historii připomínalo. A druhá chce naopak všechno sdílet. Chtějí vykřičet svoje svědectví a chtějí varovat. Oby typy lidí znám. Prvním byla moje matka, druhým můj otec," uvedl Kraus.
Terezínským ghettem prošel i Felix Kolmer. Jako mladý muž přijel úplně prvním transportem, 24. listopadu 1941. Zažil i útěk na svobodu, když se zapojil do terezínského hnutí a našel jednu z chodeb, která vedla z tábora ven. Vlastní svobody se vzdal, aby ostatním vězňům řekl o cestě ven. V roce 1944 byl i on deportován do Osvětimi.
Přeživší vzpomínali nejen na hrůzy, které holokaust přinesl, ale i na místní obyvatele. "Děkuji obyvatelům Terezína, kteří nám pomáhali. Našim učitelkám, které se s námi tajně učily a alespoň trochu pomáhaly terezínským dětem zvládnout jejich osud," řekla jedna z pamětnic.
Odpoledne si na terezínském Národním hřbitově připomněli romský holokaust aktivisté ze sdružení Konexe. Podle Ivany Čonkové z Konexí romské oběti holokaustu téměř nikdo nepřipomíná. "Myslíme si, že v současné době je a v minulosti byl (romský holokaust) zapomínán a není dosud odhalen a důstojně vzpomínán. Můžeme to vidět na příkladu prasečí farmy v Letech u Písku, která se stále provozuje na místě romského koncentračního tábora," řekla ČTK Čonková.
Související
Svět se před 80 lety dozvěděl o hrůzách v nacistických koncentračních táborech. Díky uprchlým slovenským vězňům
Vzpoura ve vyhlazovacím táboře Sobibor. Vězni povstali před 80 lety, většina z nich nepřežila
Koncentrační tábory , Osvětim (70. výročí osvobození) , koncentrační tábor Terezín
Aktuálně se děje
před 50 minutami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 1 hodinou
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 1 hodinou
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 2 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 2 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 2 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 2 hodinami
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 3 hodinami
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 3 hodinami
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 4 hodinami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 4 hodinami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 6 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
Ve čtvrtek ráno Ukrajina obvinila Rusko z útoku mezikontinentální balistickou střelou (ICBM) na východoukrajinské město Dnipro. Toto tvrzení však zpochybnil západní činitel, který uvedl, že použitá střela byla balistická, ale nešlo o ICBM. Moskva se k těmto obviněním odmítla vyjádřit.
Zdroj: Libor Novák