Praha - Předsedové parlamentů zastoupení na pražském mezinárodním fóru k výročí holokaustu se v takzvané Pražské deklaraci dohodli na nulové toleranci k projevům nenávisti a antisemitismu. Šéfovi české diplomacie Lubomíru Zaorálkovi (ČSSD) se ale text deklarace tak úplně nelíbí.
"Je proto nezbytně nutné, aby parlamenty, vlády, mezinárodní organizace a občanská společnost po celém světě zaujaly politiku 'nulové tolerance' proti těmto fenoménům," stojí v konečném textu deklarace, který má ČTK k dispozici.
Pro přípravu příslušných zákonných návrhů deklarace doporučuje vytvořit meziparlamentní skupinu, kterou má svolat předseda Evropského parlamentu Martin Schulz.
Východiskem pro tuto skupinu by mohla být i "cestovní mapa" obrany proti hrozbě radikálního islámu, neonacismu a antisemitismu v Evropě projednávaná na dnes skončeném dvoudenním pražském fóru. Tento dokument navrhuje dvacet kroků, jak svět ochránit před extremismem a terorismem.
"Takže máme vyhlásit křižáckou válku?! Ale proti komu a kam potáhneme? Proti džihádistickým skupinám od Senegalu po Somálsko, proti Libyi, Jemenu až po Pákistán? Nesmysl! My musíme především uhájit a ochránit náš normální život, který tady v ČR, v Paříži, v Evropě žijeme," uvedl na fóru Let People Live Lubomír Zaorálek.
"Rakovinu radikální islámské ideologie musí vyléčit především muslimové, obzvlášť Arabové. Především oni musí prokázat, ze vraždění a teror nejsou dnes pravou tváří islámu. Nevěřím na žádné další vojenské intervence Západu v Sýrii, Iráku či bůhví kam. Nevěřím," dodal šéf české diplomacie.
Text Pražské deklarace
My, kulatý stůl předsedů parlamentů shromážděných dnes v Praze k připomínkovému obřadu 70. výročí holokaustu, vyjadřujeme hluboké znepokojení z nárůstu verbálních, digitálních a fyzických projevů antisemitismu a zločinů z nesnášenlivosti především v Evropě i po celém světě namířených proti židovským jednotlivcům i komunitám, institucím a náboženským zařízením.
Antisemitismus často obviňuje Židy ze spiknutí proti lidstvu a slouží k jejich obviňování za to, "proč je něco špatně". Projevuje se v mluvě, psaní, vizuálních formách, na sociálních sítích, demonstracích a dalších akcích. Současné příklady antisemitismu ve veřejném životě zahrnují překrucování a popírání holokaustu s cílem poškodit Židy po celém světě a ve Státě Izrael.
Mnoho Židů zakusilo nemožnost projevit se na veřejnosti jako Židé bez obav ze slovního nebo fyzického ublížení. Tyto zkušenosti podporují i nedávná zjištění výzkumníků uznávaných nevládních organizací a mezivládních orgánů, jako je Agentura EU pro základní práva (2013).
Jako hlavy parlamentů si přejeme dát jasně najevo, že antisemitismus stejně jako další zločiny z nesnášenlivosti vytvářejí problémy pro každou společnost, ve které se mohou projevovat. Historie nás učí, že pro to, aby zlo zvítězilo nad dobrem, stačí, že slušní lidé zůstanou lhostejní, mlčenliví a uspokojení sami sebou, zatímco pár nemorálních a nenávistných jedinců se dostane k moci. Je proto nezbytně nutné, aby parlamenty, vlády, mezinárodní organizace a občanská společnost po celém světě zaujaly politiku "nulové tolerance" proti těmto fenoménům.
Věříme, že je toho možné dosáhnout pomocí trojího přístupu; vzděláváním, legislativou a prosazováním práva proti zločinům z nesnášenlivosti.
Kulatý stůl proto doporučuje vytvořit meziparlamentní pracovní skupinu, která by připravila legislativní návrhy posilující toleranci a potírající různé formy nesnášenlivosti a podněcování k nesnášenlivosti v duchu této deklarace.
Vyzýváme předsedu Evropského parlamentu, aby takové setkání svolal.
Související
Zemřel jeden z prvních vězňů Osvětimi, holič velitele tábora
Bomba na Zemana, podezřelý dron. Výročí Osvětimi přišlo policii na 10,5 milionu
Osvětim (70. výročí osvobození) , Antisemitismus , Lubomír Zaorálek
Aktuálně se děje
před 16 minutami
Americké volby jako obrovská bezpečnostní operace. Barikády jsou kolem sídel kandidátů i soukromých podniků
před 38 minutami
Američané nevolí jen prezidenta. Rozhodují o politické budoucnosti země
před 1 hodinou
Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa
před 1 hodinou
Rusko přišlo s bizarní teorií, proč v Moldavsku vyhrála prozápadní prezidentka
před 2 hodinami
Kampaň v USA jde do finále. Ani jeden z kandidátů nezklamal, zbytek zůstává na voličích
před 2 hodinami
Změna klimatu i vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu
před 3 hodinami
Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky
před 3 hodinami
Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu
před 4 hodinami
Tisíce mrtvých, přes 10 tisíc zraněných. Libanon zveřejnil počty mrtvých ve válce Izraele s Hizballáhem
před 4 hodinami
Donald Trump: Polarizující postava, která se chce vrátit k moci. Obdivuje autoritáře a chce porážet ostatní
před 4 hodinami
Kamala Harrisová: Ostřílená právnička a politička, zastánkyně práv žen a menšin
před 4 hodinami
Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy
před 5 hodinami
Co bude s NATO, pokud volby vyhraje Trump? Rutte se budoucnosti nebojí
před 5 hodinami
Harrisová i Trump zakončili předvolební kampaň po boku celebrit. Hlasovalo už 81 milionů lidí
před 6 hodinami
Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou
před 7 hodinami
Výhled počasí do konce listopadu: Meteorologové řekli, zda hrozí výrazné změny
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
Zanedlouho bude jasné, kdo z dvojice Kamala Harrisová a Donald Trump obsadí místo v Oválné pracovně Bílého domu. Docent Jeffrey Alan Smith z Katedry anglistiky a amerikanistiky brněnské Masarykovy univerzity pro EuroZprávy.cz vylíčil, jak se liší kampaně obou kandidátů – a co jejich zvolení může (nejen) pro USA znamenat.
Zdroj: Jakub Jurek