Pražská deklarace: Nulová tolerance k nenávisti, shodli se lídři parlamentů. Zaorálek se bouří

Praha - Předsedové parlamentů zastoupení na pražském mezinárodním fóru k výročí holokaustu se v takzvané Pražské deklaraci dohodli na nulové toleranci k projevům nenávisti a antisemitismu. Šéfovi české diplomacie Lubomíru Zaorálkovi (ČSSD) se ale text deklarace tak úplně nelíbí.

"Je proto nezbytně nutné, aby parlamenty, vlády, mezinárodní organizace a občanská společnost po celém světě zaujaly politiku 'nulové tolerance' proti těmto fenoménům," stojí v konečném textu deklarace, který má ČTK k dispozici.

Pro přípravu příslušných zákonných návrhů deklarace doporučuje vytvořit meziparlamentní skupinu, kterou má svolat předseda Evropského parlamentu Martin Schulz.

Východiskem pro tuto skupinu by mohla být i "cestovní mapa" obrany proti hrozbě radikálního islámu, neonacismu a antisemitismu v Evropě projednávaná na dnes skončeném dvoudenním pražském fóru. Tento dokument navrhuje dvacet kroků, jak svět ochránit před extremismem a terorismem.

"Takže máme vyhlásit křižáckou válku?! Ale proti komu a kam potáhneme? Proti džihádistickým skupinám od Senegalu po Somálsko, proti Libyi, Jemenu až po Pákistán? Nesmysl! My musíme především uhájit a ochránit náš normální život, který tady v ČR, v Paříži, v Evropě žijeme," uvedl na fóru Let People Live Lubomír Zaorálek.

"Rakovinu radikální islámské ideologie musí vyléčit především muslimové, obzvlášť Arabové. Především oni musí prokázat, ze vraždění a teror nejsou dnes pravou tváří islámu. Nevěřím na žádné další vojenské intervence Západu v Sýrii, Iráku či bůhví kam. Nevěřím," dodal šéf české diplomacie.

Text Pražské deklarace

My, kulatý stůl předsedů parlamentů shromážděných dnes v Praze k připomínkovému obřadu 70. výročí holokaustu, vyjadřujeme hluboké znepokojení z nárůstu verbálních, digitálních a fyzických projevů antisemitismu a zločinů z nesnášenlivosti především v Evropě i po celém světě namířených proti židovským jednotlivcům i komunitám, institucím a náboženským zařízením.

Antisemitismus často obviňuje Židy ze spiknutí proti lidstvu a slouží k jejich obviňování za to, "proč je něco špatně". Projevuje se v mluvě, psaní, vizuálních formách, na sociálních sítích, demonstracích a dalších akcích. Současné příklady antisemitismu ve veřejném životě zahrnují překrucování a popírání holokaustu s cílem poškodit Židy po celém světě a ve Státě Izrael.

Mnoho Židů zakusilo nemožnost projevit se na veřejnosti jako Židé bez obav ze slovního nebo fyzického ublížení. Tyto zkušenosti podporují i nedávná zjištění výzkumníků uznávaných nevládních organizací a mezivládních orgánů, jako je Agentura EU pro základní práva (2013).

Jako hlavy parlamentů si přejeme dát jasně najevo, že antisemitismus stejně jako další zločiny z nesnášenlivosti vytvářejí problémy pro každou společnost, ve které se mohou projevovat. Historie nás učí, že pro to, aby zlo zvítězilo nad dobrem, stačí, že slušní lidé zůstanou lhostejní, mlčenliví a uspokojení sami sebou, zatímco pár nemorálních a nenávistných jedinců se dostane k moci. Je proto nezbytně nutné, aby parlamenty, vlády, mezinárodní organizace a občanská společnost po celém světě zaujaly politiku "nulové tolerance" proti těmto fenoménům.

Věříme, že je toho možné dosáhnout pomocí trojího přístupu; vzděláváním, legislativou a prosazováním práva proti zločinům z nesnášenlivosti.

Kulatý stůl proto doporučuje vytvořit meziparlamentní pracovní skupinu, která by připravila legislativní návrhy posilující toleranci a potírající různé formy nesnášenlivosti a podněcování k nesnášenlivosti v duchu této deklarace.

Vyzýváme předsedu Evropského parlamentu, aby takové setkání svolal.

Související

Koncentrační tábor Osvětim (německy Auschwitz, polsky Oświęcim)

Zemřel jeden z prvních vězňů Osvětimi, holič velitele tábora

Varšava – Polák Józef Paczyński, který byl jedním z prvních vězňů osvětimského tábora, zemřel. Bývalý vězeň se stal osobním holičem velitele tábora Rudolfa Hösse. Jeho smrt potvrdila polská agentura PAP a odvoláním na osvětimské muzeum. Bylo mu 95 let.
Ilustrační foto

Bomba na Zemana, podezřelý dron. Výročí Osvětimi přišlo policii na 10,5 milionu

Praha - Česká policie zrealizovala mimořádné bezpečnostní opatření k akcím konaným u příležitosti uctění památky padlých a 70. výročí osvobození koncentračního tábora v Osvětimi. Pořadatelem akcí byl Evropský židovský kongres, zúčastnilo se jich asi pět stovek hostů a více než stovka novinářů. Odehrály se krátce po teroristických útocích ve Francii. Proto byla Policie ČR nucena zvýšit bezpečnostní standardy, permanentně spolupracovat napříč českou i mezinárodní zpravodajskou komunitou a aktuálně vyhodnocovat možná rizika, informuje Policie.cz.

Více souvisejících

Osvětim (70. výročí osvobození) Antisemitismus Lubomír Zaorálek

Aktuálně se děje

před 16 minutami

před 38 minutami

před 1 hodinou

Nigel Farage před volbami

Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa

Nigel Farage, lídr britské krajně pravicové strany Reform UK, vyzval bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby v případě porážky v nadcházejících prezidentských volbách proti demokratické kandidátce Kamale Harrisové výsledek přijal.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Televizní duel Harrisové a Trumpa.

Změna klimatu i vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu

Americké prezidentské volby, naplánované na 5. listopadu 2024, jsou předmětem celosvětové pozornosti, neboť přinášejí zásadní otázky o směru, kterým se Spojené státy vydají. Letos proti sobě stojí demokratická kandidátka, viceprezidentka Kamala Harrisová, a republikánský exprezident Donald Trump. Výsledek těchto voleb může zásadně ovlivnit nejen americkou domácí politiku, ale také postavení USA ve světě. 

před 3 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 3 hodinami

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA

Zanedlouho bude jasné, kdo z dvojice Kamala Harrisová a Donald Trump obsadí místo v Oválné pracovně Bílého domu. Docent Jeffrey Alan Smith z Katedry anglistiky a amerikanistiky brněnské Masarykovy univerzity pro EuroZprávy.cz vylíčil, jak se liší kampaně obou kandidátů – a co jejich zvolení může (nejen) pro USA znamenat. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy