Pražská deklarace: Nulová tolerance k nenávisti, shodli se lídři parlamentů. Zaorálek se bouří

Praha - Předsedové parlamentů zastoupení na pražském mezinárodním fóru k výročí holokaustu se v takzvané Pražské deklaraci dohodli na nulové toleranci k projevům nenávisti a antisemitismu. Šéfovi české diplomacie Lubomíru Zaorálkovi (ČSSD) se ale text deklarace tak úplně nelíbí.

"Je proto nezbytně nutné, aby parlamenty, vlády, mezinárodní organizace a občanská společnost po celém světě zaujaly politiku 'nulové tolerance' proti těmto fenoménům," stojí v konečném textu deklarace, který má ČTK k dispozici.

Pro přípravu příslušných zákonných návrhů deklarace doporučuje vytvořit meziparlamentní skupinu, kterou má svolat předseda Evropského parlamentu Martin Schulz.

Východiskem pro tuto skupinu by mohla být i "cestovní mapa" obrany proti hrozbě radikálního islámu, neonacismu a antisemitismu v Evropě projednávaná na dnes skončeném dvoudenním pražském fóru. Tento dokument navrhuje dvacet kroků, jak svět ochránit před extremismem a terorismem.

"Takže máme vyhlásit křižáckou válku?! Ale proti komu a kam potáhneme? Proti džihádistickým skupinám od Senegalu po Somálsko, proti Libyi, Jemenu až po Pákistán? Nesmysl! My musíme především uhájit a ochránit náš normální život, který tady v ČR, v Paříži, v Evropě žijeme," uvedl na fóru Let People Live Lubomír Zaorálek.

"Rakovinu radikální islámské ideologie musí vyléčit především muslimové, obzvlášť Arabové. Především oni musí prokázat, ze vraždění a teror nejsou dnes pravou tváří islámu. Nevěřím na žádné další vojenské intervence Západu v Sýrii, Iráku či bůhví kam. Nevěřím," dodal šéf české diplomacie.

Text Pražské deklarace

My, kulatý stůl předsedů parlamentů shromážděných dnes v Praze k připomínkovému obřadu 70. výročí holokaustu, vyjadřujeme hluboké znepokojení z nárůstu verbálních, digitálních a fyzických projevů antisemitismu a zločinů z nesnášenlivosti především v Evropě i po celém světě namířených proti židovským jednotlivcům i komunitám, institucím a náboženským zařízením.

Antisemitismus často obviňuje Židy ze spiknutí proti lidstvu a slouží k jejich obviňování za to, "proč je něco špatně". Projevuje se v mluvě, psaní, vizuálních formách, na sociálních sítích, demonstracích a dalších akcích. Současné příklady antisemitismu ve veřejném životě zahrnují překrucování a popírání holokaustu s cílem poškodit Židy po celém světě a ve Státě Izrael.

Mnoho Židů zakusilo nemožnost projevit se na veřejnosti jako Židé bez obav ze slovního nebo fyzického ublížení. Tyto zkušenosti podporují i nedávná zjištění výzkumníků uznávaných nevládních organizací a mezivládních orgánů, jako je Agentura EU pro základní práva (2013).

Jako hlavy parlamentů si přejeme dát jasně najevo, že antisemitismus stejně jako další zločiny z nesnášenlivosti vytvářejí problémy pro každou společnost, ve které se mohou projevovat. Historie nás učí, že pro to, aby zlo zvítězilo nad dobrem, stačí, že slušní lidé zůstanou lhostejní, mlčenliví a uspokojení sami sebou, zatímco pár nemorálních a nenávistných jedinců se dostane k moci. Je proto nezbytně nutné, aby parlamenty, vlády, mezinárodní organizace a občanská společnost po celém světě zaujaly politiku "nulové tolerance" proti těmto fenoménům.

Věříme, že je toho možné dosáhnout pomocí trojího přístupu; vzděláváním, legislativou a prosazováním práva proti zločinům z nesnášenlivosti.

Kulatý stůl proto doporučuje vytvořit meziparlamentní pracovní skupinu, která by připravila legislativní návrhy posilující toleranci a potírající různé formy nesnášenlivosti a podněcování k nesnášenlivosti v duchu této deklarace.

Vyzýváme předsedu Evropského parlamentu, aby takové setkání svolal.

Související

Koncentrační tábor Osvětim (německy Auschwitz, polsky Oświęcim)

Zemřel jeden z prvních vězňů Osvětimi, holič velitele tábora

Varšava – Polák Józef Paczyński, který byl jedním z prvních vězňů osvětimského tábora, zemřel. Bývalý vězeň se stal osobním holičem velitele tábora Rudolfa Hösse. Jeho smrt potvrdila polská agentura PAP a odvoláním na osvětimské muzeum. Bylo mu 95 let.
Ilustrační foto

Bomba na Zemana, podezřelý dron. Výročí Osvětimi přišlo policii na 10,5 milionu

Praha - Česká policie zrealizovala mimořádné bezpečnostní opatření k akcím konaným u příležitosti uctění památky padlých a 70. výročí osvobození koncentračního tábora v Osvětimi. Pořadatelem akcí byl Evropský židovský kongres, zúčastnilo se jich asi pět stovek hostů a více než stovka novinářů. Odehrály se krátce po teroristických útocích ve Francii. Proto byla Policie ČR nucena zvýšit bezpečnostní standardy, permanentně spolupracovat napříč českou i mezinárodní zpravodajskou komunitou a aktuálně vyhodnocovat možná rizika, informuje Policie.cz.

Více souvisejících

Osvětim (70. výročí osvobození) Antisemitismus Lubomír Zaorálek

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Hackeři, ilustrační foto

Hackeři nabourali web KGB, zveřejnili nabídky na spolupráci z Česka

Hackeři, sympatizující s opozicí vůči běloruskému prezidentu Alexandru Lukašenkovi, úspěšně pronikli na server tajné politické policie KGB a zveřejnili online 40 000 udání, včetně nabídek dobrovolné spolupráce, a to i od Bělorusů žijících v zahraničí, včetně Česka.

včera

Satelit, ilustrační foto

Estonsko obvinilo Rusko z rušení GPS signálů

Estonsko obvinilo Rusko z porušování mezinárodních pravidel ohledně vzdušného prostoru tím, že ruší signály navigačního systému GPS. Estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna plánuje tuto záležitost projednat se svými partnery v NATO a Evropské unii. Informuje o tom agentura Reuters.

včera

včera

včera

Pálení čarodějnic

Pálení čarodějnic dříve a dnes. Jak se změnil tento zvyk napříč historií?

Poslední dubnovou noc nazývali naši předci nocí Filipojakubskou a spojovali ji s mnohými pověrami a zvyky, které převážně souvisely s lidovou vírou v existenci čarodějnic. Proto se také později začalo v souvislosti s 30. dubnem hovořit o pálení čarodějnic. Jak se podoba lidového svátku během historie proměnila? 

včera

Evropská Unie

Další odchod z EU? Šance jsou malé, neodejde Polsko ani Maďarsko

Odborníci z Polska vyjádřili názor, že pravděpodobnost tzv. polexitu, tedy vystoupení Polska z Evropské unie, je velmi nízká. Tento postoj zazněl v úterý, krátce před oslavami 20. výročí vstupu země do EU, informuje agentura PAP. Podobně nízká je i šance na vystoupení Maďarska.

včera

Donald Trump

Trump dostal u soudu tučnou pokutu za veřejné vyjadřování

Exprezident Spojených států Donald Trump dostal pokutu ve výši 9 000 dolarů (přibližně 211 000 Kč) za opakované porušování nařízení, které mu zakazovalo veřejně komentovat svědky, porotce a další osoby spojené s jeho soudním procesem týkajícím se údajných plateb pornoherečce za mlčenlivost.

včera

Charles Michel, Summit skupiny G7, Hirošima, Japonsko, 19.–21. května 2023

Před 20 lety se EU masivně rozšířila. Michel naznačil, kdy dojde k dalšímu přijímání států

Přijetí deseti států do EU v roce 2004 symbolizovalo odstranění železné opony a překonání historického dělení Evropy. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier zdůraznil v úterý na konferenci "20 let Česka v EU" na Pražském hradě, že to byl zásadní průlom. Připomněl, že i tehdy existovaly obavy, zda EU bude schopna zvládnout výzvy spojené s takto rozsáhlým rozšířením.  

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie

Muž s mečem zaútočil na lidi v Londýně

Muž zaútočil s autem a mečem na lidi na severovýchodním předměstí Londýna. Uvedla to v úterý místní policie, která podezřelého zadržela. Se zraněními bylo hospitalizováno v Hainaultu pět osob, informuje BBC.

včera

včera

včera

včera

včera

Při lyžování v rakouských horách zahynul Čech

V pondělí tragicky zahynul 66letý Čech při lyžování v rakouském horském středisku Kaprun. Uvedla to agentura APA, která uvádí, že Čech nepřežil srážku s 53letým Nizozemcem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy