Americký konvoj lidi nezajímal, tvrdí Keller. Proč?

Praha - Konvoj americké armády Dragoon Ride má jízdu přes Českou republiku úspěšně za sebou a podle odhadů ministra obrany Martina Stropnického přehlídka přilákala v kasárnách dohromady něco přes 30 tisíc diváků. Podle sociologa a europoslance za ČSSD se jedná o nepochopitelný nezájem.

Keller dal konvoj do souvislosti například se Dny NATO, které jsou již řadu let pravidelně pořádány v Mošnově u Ostravy a přitahují pozornost mnohonásobně větší. V loňském roce se přehlídky spojenecké techniky zúčastnilo 225 000 návštěvníků.

Proč se dostavilo tak málo odpůrc je podle Kellera zřejmé. "Pokud se vám nelíbí třeba cirkus a připadá vám, že drezúra zvířat je nepřirozená a je spíše týráním než uměním, určitě nenastrojíte své děti, aby si vypelichaných tygrů užily co nejvíce. Těch, kteří přijdou zaníceně protestovat přímo před šapitó, bude vždycky jenom hrstka," zamyslel se v komentáři pro Novinky.cz europoslanec.

Záhadou podle něj je, kam se poděly stovky tisíc lidí, kteří si jinak podívanou na poslední výkřiky vojenské techniky nenechají ujít a stojí na ni dlouhé fronty v zimě i v dešti. "Možná byla chyba v režii. Lidé se dozvěděli o průjezdu, který byl plánován dlouho dopředu, stejně pozdě jako vláda, tedy až na poslední chvíli. Pro mnohé nebylo jistě jednoduché narychlo svůj program změnit," zamýšlí se Keller.

Příští průjezdy by podle něj měly být konány zásadně mimo pracovní dobu, jinak více lidí do ulic nedostaneme. "Ne každý má zaměstnání takového typu, aby mohl konvoj doprovázet libovolně dlouho. A využití nezaměstnaných k vítání by bylo organizačně příliš náročné. Nejasná je také frekvence dragonád. Pokud se s nimi počítá častěji, pak by naše vláda, jakmile se to dozví, mohla uvažovat o zavedení dnů pracovního volna. Tím by se umožnilo přivykat lidi průjezdům bojové techniky systematičtěji a konečně už také masověji," podotkl.

Související

Jan Keller Rozhovor

Kdo chce, aby Češi zůstali chudí? Jan Keller pro EZ hovořil o situaci v Evropě

ROZHOVOR - Europoslanec a sociolog Jan Keller se dlouhodobě zaměřuje na problémy současné společnosti. Levicový intelektuál je profesorem Ostravské univerzity a svůj mandát v Evropském parlamentu již nebude obhajovat. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz tentokrát problematika institucí Evropské unie zůstala stranou a zeptali jsme se na problémy středních vrstev nejen v České republice, ale i v Evropě.

Více souvisejících

Jan Keller (sociolog) Americký obrněný konvoj Dragoon Ride v Česku

Aktuálně se děje

před 36 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

Jan Cimický

Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest

Psychiatr Jan Cimický, který čelil obviněním ze znásilnění a vydírání, je vinen, rozhodl Obvodní soud pro Prahu 8 v pátek. Obžalovanému udělil nejvyšší možný a žalobkyní navrhovaný trest v délce pěti let odnětí svobody. Rozsudek není pravomocný, je možné se proti němu odvolat. Cimický, který dnes k soudu opět nepřišel, vinu dlouhodobě odmítá. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

Evropu čekají těžké dny, říká ke zvolení nepředvídatelného Trumpa publicista Marjanovič

Volba Donalda Trumpa americkým prezidentem bude mít pro Evropu následky. O tom, co Evropané mohou od nového amerického prezidenta očekávat, pro EuroZprávy.cz promluvil publicista Teodor Marjanovič. „Pro evropské země to bude velký oříšek, protože na toto de facto nejsou připraveny,“ říká. 

Zdroj: Tereza Marešová

Další zprávy