Českým gripenům končí hlídka nad Islandem, Stropnický přijel poděkovat

Praha - Nebe nad Islandem budou čtyři české gripeny střežit do úterní půlnoci. Za téměř měsíční misi piloti nemuseli vzlétnout k ostré akci, měli ovšem přes 70 cvičných letů a ve vzduchu strávili přes 140 hodin.

Čtyři české stroje, s pátým gripenem v záloze, střeží islandský vzdušný prostor od 29. července. Při ostraze severského státu vystřídali kanadské kolegy, kteří byli převeleni do bojů proti IS.

Za piloty na Island dnes vládním speciálem přiletěl ministr obrany Martin Stropnický (ANO). "Vzhledem k tomu, že se mise našich vojáků blíží ke konci, chci jim především poděkovat za odvedenou práci. Na přípravu mise od žádosti Severoatlantické aliance do odletu neměli příliš mnoho času, přesto dokázali vše perfektně připravit," uvedl ministr.

Českou jednotku na Islandu tvoří včetně pozemního personálu asi sedm desítek vojáků. Zatímco piloti se ihned po skončení mise vydají, opět s tankováním za letu za pomoci italského tankovacího letadla, zpět na domovskou čáslavskou základnu, technici na Islandu zůstanou o několik dní déle. Za úkol budou mít připravit na přesun veškerý materiál.

Důvodem, proč čeští stíhači hlídkují nad Islandem, je podle ministra to, že Island je zakládající stát NATO, který ale nemá vlastní armádu. "Pro nás je to také cvičení a testování pilotů v jiném prostředí, v jiných podmínkách nad mořem," řekl Stropnický s tím, že gripeny nestřeží pouze ostrov, ale i pás 220 kilometrů kolem něj. Vzhledem k tomu, že ruské aktivity, ne během tohoto měsíce, ale během jara tohoto roku, byly, co se týče narušení vzdušného prostoru nebo výsostných vod, poměrně znepokojující, tak je tato činnost nutná, dodal.

Velitel jednotky Martin Nezbeda a zároveň pilot novinářům řekl, že výcvik na Islandu je podobný jako v Česku. "Možná jsme nalétali malinko víc hodin než doma. Využili jsme ty prostory, které tady jsou, Atlantik nám v tomto případě přináší velkou výhodu, jsme méně omezeni," poznamenal.

Související

Více souvisejících

Gripen Martin Stropnický island

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy