Praha - Mezi 9. a 14. zářím pojede z Německa přes Česko do Maďarska americký konvoj "Danube Ride" (Dunajská jízda), k vidění opět bude moderní vojenská technika.
9. září: Na hraničním přechodu Rozvadov na Tachovsku do Česka vjede předsunutá jednotka konvoje amerických vojáků z německého Vilsecku, která má připravit cvičení NATO Brave Warrior 2015 v Maďarsku. Tvořit ji má maximálně 62 osob, 21 vozidel a sedm návěsů. Po dálnicích D5, R1 a D1 by měla večer dorazit do Vyškova do areálu Velitelství výcviku Vojenské akademie.
10. září: Předsunutá jednotka by měla opustit Česko na hraniční přechodu se Slovenskem Lanžhot, kam dorazí po R46 a D2.
11. září: Předsunutá jednotka by se měla vracet přes Česko do Německa, přenocuje ve Vyškově.
12. září: Předsunutá jednotka v Rozvadově opustí ČR.
13. září: V Rozvadově vjede do Česka americký konvoj směřující na cvičení do Maďarska. Konvoj má tvořit maximálně 550 osob, 150 vozidel a 54 návěsů. Vojáci přenocují ve Vyškově, kam dorazí po dálnicích D5 a D1. Jde o technický přejezd a v plánu není setkávání s veřejností.
14. září: Konvoj by měl opustit Česko na hraniční přechodu se Slovenskem Lanžhot, kam dorazí po R46 a D2.
Jaká technika bude součástí konvoje?
Stryker je osmikolový obrněný transportér, který americká armáda používá od roku 2002; do ukončení výroby loni v listopadu jich pro pozemní síly USA vzniklo zhruba 4500, nasazeny byly v Iráku i Afghánistánu. Podobně jako jiná vozidla svého druhu existuje v řadě variant.
Piranha a její varianty patří k nejrozšířenějším obrněným transportérům západní provenience, i bez započtení Strykerů jich vzniklo téměř 10.000, velmi často v licenci. Americké ozbrojené síly převzaly první z nich již téměř 20 let před zahájením výroby Strykeru, od roku 1983 má totiž námořní pěchota ve výzbroji zhruba 750 transportérů LAV-25, tedy v Kanadě vyráběné licenční verze Piranhy.
Humvee je víceúčelové vozidlo, které se už během první války v Perském zálivu stalo ikonou americké armády. Název vozu, který v amerických ozbrojených silách začal v polovině 80. let nahrazovat jeepy, vznikl zkomolením zkratky HMMWV (z anglického High Mobility Multipurpose Wheeled Vehicle, česky Vysoce mobilní víceúčelové kolové vozidlo). Základní model uveze čtyři vojáky, existují ale i další verze včetně sanitní či nesoucí rakety.
Kromě amerických vojáků je používají ozbrojené síly asi 50 zemí světa, včetně ČR (čeští vojáci zejména v zahraničních misích). Humvee měl původně sloužit hlavně logistice v zázemí a nebyl navržen do bojových akcí, až dodatečně vznikly jeho obrněné varianty. Zkušenosti z Iráku a Afghánistánu ale ukázaly, že ani ty nejsou schopné dostatečně ochránit vojáky zejména před improvizovanými náložemi. V současné době tak vybírají americké ozbrojené síly nástupce humvee, který bude pancéřovaný.
Psali jsme:HEMTT (Heavy Expanded Mobility Tactical Truck - těžké taktické nákladní vozidlo s vysokou pohyblivostí) slouží v amerických ozbrojených silách od roku 1982. Základní osmikolová verze může sloužit například jako vyprošťovací vozidlo či cisterna.
FMTV (Family of Medium Tactical Vehicles - rodina středních taktických vozidel) slouží v americké armádě od začátku 90. let, vozy s trambusovou kabinou postupně nahradily "tradiční" náklaďáky s kapotovaným motorem. Existují v několika variantách, jež se liší nosnosti (typicky 2,5 a pět tun), počtem náprav, provedením kabiny i nástavbami (například valník s plachtou nebo tahač návěsů).
M915 je tahač návěsů, který vychází z civilního nákladního vozu automobilky Crane Carrier Company a jenž americké ozbrojené síly používají od konce 70. let. Během let vzniklo postupně několik variant, včetně lehce pancéřované. Všechny slouží zejména pro rychlou přepravě nákladů i vojenské techniky po zpevněných komunikacích.
USA mají v Evropě 74 tisíc vojáků
Američtí vojáci působící v Evropě spadají pod Velitelství ozbrojených sil USA pro Evropu (EUCOM), které vzniklo v srpnu 1952, nyní sídlí v německém Stuttgartu (od roku 1967). Jeho zájem se dotýká 51 zemí a oblastí; kromě Evropy také Ruska, Grónska a Izraele. EUCOM velí od května 2013 americký generál Philip Breedlove (59), který je současně vrchním velitelem spojeneckých sil NATO v Evropě (SACEUR).
Podle internetových stránek EUCOM mají americké pozemní síly v Evropě 12 vojenských základen (hlavně v Německu, dále v Itálii, Belgii a Nizozemsku), šest leteckých (Německo, Anglie, Turecko, portugalské Azory a Itálie) a tři námořní (Itálie).
Zatímco v roce 1953 bylo v Evropě přítomno přes 400.000 amerických vojáků, postupně jejich počet klesal. V roce 1980 to bylo 350.000, v roce 1999 jich bylo 120.000, v roce 2007 72.000 a nyní jich je v Evropě asi 74.000.
Vojáci z EUCOM byli zapojeni do operací v době kyperské krize (60. léta), účastnili se jomkipurské války (1973), operace Pouštní bouře v Perském zálivu (1990 až 1991), občanské války v bývalé Jugoslávii či posledních konfliktů v Iráku či Afghánistánu.
Související
Do Maďarska dorazil na vojenské cvičení armádní konvoj USA
Americký konvoj opustil Vyškov, jede na cvičení do Maďarska
Americký konvoj Danube Ride (září 2015) , Americká armáda (U.S. ARMY)
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Princ Andrew pod tíhou skandálu. U dnešního rodinného oběda chyběl
před 2 hodinami
Další důchodová změna. Od Nového roku se dotkne vybrané skupiny lidí
před 3 hodinami
Otřesné zvěsti z ukrajinské fronty. Rusové prý pálí obličeje mrtvých Severokorejců, Zelenskyj zuří
před 4 hodinami
Řetězec OKAY, jak ho známe, končí. Prodejny se zavřou, firma má plán
před 4 hodinami
Rusové viní Uzbeka, který nastražil bombu na Kirillova, z terorismu
před 5 hodinami
Policie čelí kritice za postup v případu znásilněné dívky. Řeší ho inspekce
před 6 hodinami
Počasí na Štědrý den bude po letech jiné, slibují meteorologové
před 6 hodinami
Putin miluje zabíjení, prohlásil Zelenskyj. Pak zkritizoval Slovensko
před 7 hodinami
Rusové si sestřelili svůj vlastní vrtulník
před 8 hodinami
Izraelské letectvo provedlo rozsáhlé útoky na cíle ovládané Húsíji
před 8 hodinami
Válka na Ukrajině se může změnit. Severokorejci mohou bojiště přiblížit dobám druhé světové
před 8 hodinami
Válka na Ukrajině je pro Čínu zlatý důl
před 9 hodinami
Polsko zabránilo rozvratu zevnitř. Vystavilo stopku Číně, Rusku i Orbánovi
před 10 hodinami
Washington se kvůli Trumpovi a Muskovi propadl do chaosu
před 11 hodinami
Případ Gisèle Pelicot, který světu vyrazil dech, končí. Soud odsoudil exmanžela a 50 dalších mužů
Aktualizováno před 11 hodinami
Policie zasahovala v centru Prahy. Muže se zbraní si oznamovatel vymyslel
před 11 hodinami
Putin vyzval USA k raketovému duelu. Chce světu dokázat sílu raket Orešnik
před 12 hodinami
Putin: Situace na Ukrajině se dramaticky mění. Dosahujeme pokroku na celé linii
před 12 hodinami
WHO: Obezita dosáhla pandemických rozměrů. Možná ale existuje řešení
před 13 hodinami
Čína disponuje "magickou zbraní." Na Západě vyvolává stejná obavy jako její armáda
Čínská lidová republika podle svého zakladatele Mao Ce-tunga i současného prezidenta Si Ťin-pchinga disponuje „magickou zbraní“. Tou zbraní je Oddělení práce jednotné fronty (UFWD), které podle BBC vyvolává v Západním světě stejně velké obavy jako rostoucí čínský vojenský arzenál.
Zdroj: Libor Novák