Praha - Mezi 9. a 14. zářím pojede z Německa přes Česko do Maďarska americký konvoj "Danube Ride" (Dunajská jízda), k vidění opět bude moderní vojenská technika.
9. září: Na hraničním přechodu Rozvadov na Tachovsku do Česka vjede předsunutá jednotka konvoje amerických vojáků z německého Vilsecku, která má připravit cvičení NATO Brave Warrior 2015 v Maďarsku. Tvořit ji má maximálně 62 osob, 21 vozidel a sedm návěsů. Po dálnicích D5, R1 a D1 by měla večer dorazit do Vyškova do areálu Velitelství výcviku Vojenské akademie.
10. září: Předsunutá jednotka by měla opustit Česko na hraniční přechodu se Slovenskem Lanžhot, kam dorazí po R46 a D2.
11. září: Předsunutá jednotka by se měla vracet přes Česko do Německa, přenocuje ve Vyškově.
12. září: Předsunutá jednotka v Rozvadově opustí ČR.
13. září: V Rozvadově vjede do Česka americký konvoj směřující na cvičení do Maďarska. Konvoj má tvořit maximálně 550 osob, 150 vozidel a 54 návěsů. Vojáci přenocují ve Vyškově, kam dorazí po dálnicích D5 a D1. Jde o technický přejezd a v plánu není setkávání s veřejností.
14. září: Konvoj by měl opustit Česko na hraniční přechodu se Slovenskem Lanžhot, kam dorazí po R46 a D2.
Jaká technika bude součástí konvoje?
Stryker je osmikolový obrněný transportér, který americká armáda používá od roku 2002; do ukončení výroby loni v listopadu jich pro pozemní síly USA vzniklo zhruba 4500, nasazeny byly v Iráku i Afghánistánu. Podobně jako jiná vozidla svého druhu existuje v řadě variant.
Piranha a její varianty patří k nejrozšířenějším obrněným transportérům západní provenience, i bez započtení Strykerů jich vzniklo téměř 10.000, velmi často v licenci. Americké ozbrojené síly převzaly první z nich již téměř 20 let před zahájením výroby Strykeru, od roku 1983 má totiž námořní pěchota ve výzbroji zhruba 750 transportérů LAV-25, tedy v Kanadě vyráběné licenční verze Piranhy.
Humvee je víceúčelové vozidlo, které se už během první války v Perském zálivu stalo ikonou americké armády. Název vozu, který v amerických ozbrojených silách začal v polovině 80. let nahrazovat jeepy, vznikl zkomolením zkratky HMMWV (z anglického High Mobility Multipurpose Wheeled Vehicle, česky Vysoce mobilní víceúčelové kolové vozidlo). Základní model uveze čtyři vojáky, existují ale i další verze včetně sanitní či nesoucí rakety.
Kromě amerických vojáků je používají ozbrojené síly asi 50 zemí světa, včetně ČR (čeští vojáci zejména v zahraničních misích). Humvee měl původně sloužit hlavně logistice v zázemí a nebyl navržen do bojových akcí, až dodatečně vznikly jeho obrněné varianty. Zkušenosti z Iráku a Afghánistánu ale ukázaly, že ani ty nejsou schopné dostatečně ochránit vojáky zejména před improvizovanými náložemi. V současné době tak vybírají americké ozbrojené síly nástupce humvee, který bude pancéřovaný.
Psali jsme:HEMTT (Heavy Expanded Mobility Tactical Truck - těžké taktické nákladní vozidlo s vysokou pohyblivostí) slouží v amerických ozbrojených silách od roku 1982. Základní osmikolová verze může sloužit například jako vyprošťovací vozidlo či cisterna.
FMTV (Family of Medium Tactical Vehicles - rodina středních taktických vozidel) slouží v americké armádě od začátku 90. let, vozy s trambusovou kabinou postupně nahradily "tradiční" náklaďáky s kapotovaným motorem. Existují v několika variantách, jež se liší nosnosti (typicky 2,5 a pět tun), počtem náprav, provedením kabiny i nástavbami (například valník s plachtou nebo tahač návěsů).
M915 je tahač návěsů, který vychází z civilního nákladního vozu automobilky Crane Carrier Company a jenž americké ozbrojené síly používají od konce 70. let. Během let vzniklo postupně několik variant, včetně lehce pancéřované. Všechny slouží zejména pro rychlou přepravě nákladů i vojenské techniky po zpevněných komunikacích.
USA mají v Evropě 74 tisíc vojáků
Američtí vojáci působící v Evropě spadají pod Velitelství ozbrojených sil USA pro Evropu (EUCOM), které vzniklo v srpnu 1952, nyní sídlí v německém Stuttgartu (od roku 1967). Jeho zájem se dotýká 51 zemí a oblastí; kromě Evropy také Ruska, Grónska a Izraele. EUCOM velí od května 2013 americký generál Philip Breedlove (59), který je současně vrchním velitelem spojeneckých sil NATO v Evropě (SACEUR).
Podle internetových stránek EUCOM mají americké pozemní síly v Evropě 12 vojenských základen (hlavně v Německu, dále v Itálii, Belgii a Nizozemsku), šest leteckých (Německo, Anglie, Turecko, portugalské Azory a Itálie) a tři námořní (Itálie).
Zatímco v roce 1953 bylo v Evropě přítomno přes 400.000 amerických vojáků, postupně jejich počet klesal. V roce 1980 to bylo 350.000, v roce 1999 jich bylo 120.000, v roce 2007 72.000 a nyní jich je v Evropě asi 74.000.
Vojáci z EUCOM byli zapojeni do operací v době kyperské krize (60. léta), účastnili se jomkipurské války (1973), operace Pouštní bouře v Perském zálivu (1990 až 1991), občanské války v bývalé Jugoslávii či posledních konfliktů v Iráku či Afghánistánu.
1. listopadu 2024 20:41
Policisté budou protestovat i za vyšší platy. S udělováním pokut se nepočítá
Související
Do Maďarska dorazil na vojenské cvičení armádní konvoj USA
Americký konvoj opustil Vyškov, jede na cvičení do Maďarska
Americký konvoj Danube Ride (září 2015) , Americká armáda (U.S. ARMY)
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc
před 3 hodinami
Ceny másla řeší ÚOHS. Fiala se pustil do Babiše, ten označil premiéra za klauna
před 4 hodinami
Nové ohnisko ptačí chřipky. Testy ho potvrdily na Klatovsku
před 5 hodinami
Klimatické konference ztrácí smysl? Aktivisté upozornili na zásadní problém
před 5 hodinami
Jde vůbec o počasí? Na COP29 dostalo pozvánku víc ropných lobbistů než zahraničních delegací
před 6 hodinami
Scholz po dvou letech zvedl telefon a zavolal Putinovi
před 7 hodinami
Metro na lince B odpoledne nejezdilo
před 7 hodinami
Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál
před 8 hodinami
Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových
před 9 hodinami
Severní Korea jde s dobou. Kim nařídil masovou výrobu útočných dronů
před 10 hodinami
Nehoda u Málkova uzavřela silnici. Havaroval kamion s krevní plazmou
před 10 hodinami
Trumpova skepse se šíří. USA už nejsou jediné, kdo mohou vystoupit z Pařížské klimatické dohody
Aktualizováno před 11 hodinami
Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest
před 11 hodinami
COP narazil na zásadní problém. Státy se bojí Číny, historický statut ji zbavuje odpovědnosti
před 12 hodinami
Zvířata požírají mrtvá těla na ulicích. Situace v Gaze je nadmíru kritická
před 12 hodinami
„Tohle je řešení“. Trump si na post generálního prokurátora vybral Gaetze, který obdivuje salvadorského diktátora
před 12 hodinami
Země je v kritickém stavu. Klimatické konference jsou málo, na boj se změnami počasí nestačí, varují experti
před 13 hodinami
BBC: Trump stihl během pouhého týdne od voleb šokovat Washington i celý svět
před 13 hodinami
COP29 se změnil v prezidentskou one man show. Alijev přítomným vyráží dech
před 14 hodinami
Káže vodu, pije víno. Evropa boj s počasím jen předstírá? Plánuje pravý opak, varují experti
Evropa plánuje rozsáhlé rozšíření kapacit pro výrobu energie z fosilního plynu, a to navzdory svým ambiciózním klimatickým cílům, které prezentuje na summitu COP29. Uvedl to server The Guardian.
Zdroj: Libor Novák