Vězeňská služba prohrála spor s 58 dozorci o přesčasy

Brno - Vězeňská služba prohrála soudní spor s 58 dozorci a strážnými z věznice v Plzni na Borech. Domáhali se zpětného proplacení nařízených přesčasů z let 2010 až 2013. Krajský soud v Plzni jejich žalobě letos v létě vyhověl. Následovala kasační stížnost Vězeňské služby, kterou minulý týden zamítl Nejvyšší správní soud (NSS), zjistila dnes ČTK z úřední desky. Ve hře je několik milionů korun. NSS je poslední instancí, nyní by měla znovu rozhodnout Vězeňská služba, a to v souladu s verdiktem.

Služební zákon říká, že příslušníci Vězeňské služby i dalších bezpečnostních složek musejí ročně odpracovat až 150 hodin přesčasů bez nároku na proplacení. Pokud počet hodin nepřekročí stanovený limit, berou se jako součást služebního poměru. Zároveň ale zákon stanovuje podmínku, že důvodem nařízené práce musí být důležitý zájem. Typicky jde o různé nepředvídané události, případně situace ohrožující bezpečnost státu.

Podle dozorců ale Vězeňská služba s hodinami neplacených přesčasů počítala více méně automaticky při plánování služeb, a řešila tak dlouhodobý nedostatek pracovníků. Neplacené přesčasy mají být mimořádným řešením, tvrdili dozorci. Zástupci Vězeňské služby u krajského soudu oponovali, že řádné obsazení služeb ve věznici je nutné považovat za důležitý zájem ve smyslu zákona o služebním poměru. Navíc uváděli, že prostřednictvím přesčasů se řešily náhlé situace, třeba výpadky kvůli nemocem.

Podle krajského soudu ale důkazy spíš svědčí o tom, že šlo o dlouhodobou metodu. Navíc soud upozornil, že kdyby zákonodárci chtěli ze 150 hodin přesčasů udělat standardní součást služby, mohli jednoduše zvýšit rozsah základní doby služby ze 37,5 třeba na 40 hodin týdně. Důvodem pro nařizování služeb "v důležitém zájmu" není ani nedostatečné personální obsazení věznice. Systémový problém nelze řešit porušováním služebního zákona, rozhodl v létě krajský soud.

NSS zatím publikoval na úřední desce pouze stručný výrok bez odůvodnění. Na zpracování písemné verze má 30 dní. Vzhledem k tomu, že kasační stížnost Vězeňské služby zamítl, však lze předpokládat, že se ztotožnil s výrokem krajského soudu.

Podobným způsobem už NSS v minulosti rozhodl o neplacených přesčasech policistů. Také tehdy uvedl, že pomocí přesčasů nelze řešit nedostatek lidí. Proto je nelze policistům či hasičům plánovat nadlouho dopředu.

Související

Pavel Blažek

Vláda bude zítra řešit násilí u soudu s Peterkovou, potvrdil Blažek

Vláda se bude na středečním jednání zabývat úterním incidentem u Městského soudu v Praze, kde příznivci Jany Peterkové vnikli do soudní síně během projednávání kauzy, v níž byla obviněna ze šíření poplašné zprávy o onemocnění covid-19. Zařazení bodu potvrdil ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). 
Věznice, ilustrační fotografie.

Vězeňská služba se dočká odměn za přesčasy v nouzovém stavu

Mimořádné odměny pro příslušníky vězeňské služby za přesčasy z doby trvání nouzového stavu schválila na dnešním zasedání vláda. Vyčlenila na ně 16,6 milionu korun, informoval kabinet v tiskové zprávě. Podobné odměny v rámci tzv. systemizace schvaloval kabinet v minulých měsících opakovaně, vedle vězeňské služby se týkaly také hasičů a policistů.

Více souvisejících

vězeňská služba Nejvyšší správní soud

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy