Špatná práce při sobotních demonstracích? Policie se proti kritice ohradila

Praha - Na sociálních sítích se diskutuje o chování policie při sobotních demonstracích proti islámu. Policisté údajně vyprovokovali potyčku s levicovými demonstranty na Malé Straně. Další kritika se týká napadení přenosového vozu Českého rozhlasu, při kterém prý policisté nechtěli pomoct redaktorům. Policie taková trvzení ale důrazně odmítá.

"Přesvědčil jsem se jak na řídícím štábu, tak i přímo v ulicích metropole, že policisté i kriminalisté v rámci bezpečnostního opatření postupovali striktně dle zákona s maximálním využitím metod a prostředků antikonfliktní komunikace. Jejich profesionální nasazení a přístup velice oceňuji, policisté tak zabránili nejednomu vyostření situace," uvedl v prohlášení ředitel pražské policie Miloš Trojánek.

Kontrola bezpečnostních opatření a práce policie při demonstracích bude hotová do dvou týdnů, jak požaduje ministr vnitra Milan Chovanec. Policejní prezident Tomáš Tuhý uvedl, že policie svou roli zvládla. „Jak jsem už uvedl ve svém sobotním vystoupení pro sdělovací prostředky, myslím, že obyvatelé Prahy mohli sami vidět, že policie svou roli zvládla. Selhání jednotlivců v tuto chvíli nemohu ani potvrdit ani vyloučit, proto zákrok po dohodě s ministrem vnitra i ředitelem Krajského ředitelství policie hl. města Prahy nechám prověřit, stejně tak některé incidenty, na které upozornily sdělovací prostředky a někteří jednotlivci na sociálních sítích," uvedl Tuhý.

Předseda odborové organizace Unie bezpečnostních sborů Jiří Vítek v neděli na svém blogu publikoval text, kde označil skupinu útočníků, kteří napadli sobotní průvod levicových aktivistů, za převlečené policisty.

"Nemám žádné informace zevnitř policie," řekl Vítek. Je prý ale přesvědčen, že některé policejní složky v akci figurovaly. Zdůraznil, že jde o jeho soukromý názor, závěry prý vyvodil z veřejných videí a fotografií. Podezřelé mu prý bylo i to, že útočníci vycházeli z budovy ministerstva vnitra a to, že nezasáhl antikonfliktní tým. Sám prý ale netušil, že jeho text vyvolá takovou odezvu. "Možná jsem měl volit slova mírněji," řekl.

Policie spekulace, že by některý z maskovaných útočníků byl policista, kategoricky odmítla. "Kriminalistům se do této chvíle již podařilo zjistit totožnost některých z maskovaných útočníků, jedná se o radikální extremisty z fotbalového prostředí," uvedl v tiskové zprávě mluvčí pražské policie Jan Daněk.

Mluvčí dementoval i další spekulace, například o tom, že útočníci měli zázemí v budově ve vlastnictví ministerstva vnitra. Ze záznamů prý plyne, že jeden agresor do budovy vstoupil náhodou, když tam hledal útočiště. "Nakonec mu to však nebylo nic platné, jelikož přístup do útrob budovy nebyl možný. Vzhledem k tomu se téměř vzápětí ocitl zpět na ulici," uvedl Daněk.

Server antifa.cz dnes uvedl, že na videu z incidentu je možné identifikovat některé útočníky, kteří jsou prý členy nacionalistických spolků. Autoři článku se vyjádřili také k muži, který je údajně policistou v civilu a podle Vítka útok organizoval. Podle nich jde o policejního důstojníka, který útočníky zná. "To není nic zvláštního, většina z nich se při svém stylu života s policií seznamuje poměrně často. Z videa je patrné, že se celou dobu snaží situaci uklidňovat," uvedl server, který považuje údajnou policejní provokaci za nepravděpodobnou.

Daněk potvrdil, že muž je kriminalistou, který měl eliminovat hrozbu možného střetu obou skupin. "Začal komunikovat s maskovanými muži a snažil se je přesvědčit, aby od útoku upustili, což se podařilo a vyjma několika předmětů, které prolétly vzduchem, ke střetu skupin nedošlo. V této souvislosti patří jemu a jeho uniformovaným kolegům obrovský dík za jejich statečnost," míní Daněk.

Související

Tommy Robinson

Vše, co byste měli vědět o Tommym Robinsonovi: Je kontroverzní aktivista mučedníkem?

V poslední době se hodně mluvilo o smazání účtů na sociálních sítích kontroverznímu britskému aktivistovi a zakladateli a pravicové skupiny English Defence League (EDL) Tommymu Robinsonovi. Pro některé z nás je Robinson mučedníkem, který statečně bojuje proti démonům své domy, pro mnohé je pravicovým extremistou. Kde je ale pravda? Na tuto otázku se snaží najít odpověď deník Thesun.co.uk.

Více souvisejících

Demonstrace proti islamizaci Evropy (6.2.2015) Policie ČR Ministerstvo vnitra

Aktuálně se děje

před 56 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy