Tajné služby varují, že škrty v rozpočtu ohrozí bezpečnost státu

Praha - Vládní škrty se citelně projeví na chodu tuzemských zpravodajských služeb. Uskromnit se bude muset například civilní kontrarozvědka (BIS), které má v rámci úspor z rozpočtu na příští rok zmizet až 75 milionů korun, píší v pondělním vydání Lidové noviny.

Částku listu potvrdil mluvčí BIS Jan Šubert. Hlavní úkol služby, kterým je ochrana bezpečnosti státu, tak může dostat závažné trhliny. "Je to hazardování s bezpečností nás všech," zlobí se stínový ministr vnitra za ČSSD Jeroným Tejc. Kvůli škrtům a desetiprocentnímu snižování platů státních zaměstnanců navíc reálně hrozí, že kontrarozvědka bude muset propustit některé své špióny, kteří jsou pak v soukromém sektoru díky svým zkušenostem a získaným informacím velmi žádaní. Právě takový scénář podle Lidových novin nedávno na sněmovní půdě na uzavřené schůzce se členy bezpečnostního výboru nastínil šéf BIS Jiří Lang.

Kritici kontrarozvědky však službě vyčítají, že škrty v jejím miliardovém rozpočtu nemohou být zvlášť citelné. 75 milionů prý BIS ušetří, pokud "pořídí méně kancelářských sponek či snížením dávek na benzin".

V podobné situaci jako letos se BIS přitom ocitla už loni. Tehdejší Fischerův úřednický kabinet jí sebral 56 milionů korun. Po stížnosti šéfa Langa ale poslanci službě dodatečně přiklepli 30 milionů. Stejný postup bude prosazovat opozice i nyní, píší Lidové noviny.

Související

Čínská armáda, ilustrační fotografie. Původní zpráva

Číná překonává Rusko ve všem. Až na jednu oblast, upozorňuje expert pro EZ

Programový ředitel Středoevropského institutu asijských studií (CEIAS) a odborný asistent na Univerzitě Palackého v Olomouci Richard Turcsányi pro EuroZprávy.cz vysvětlil rozdíly mezi čínským a ruským vlivem. Oba jsou od sebe odlišné, Čína Rusko mocensky předehnala prakticky ve všem – kromě jaderných zbraní. Zatímco „hrozba“ ze strany Moskvy je hlavně vojenská, u Pekingu je to podle něj mnohem méně jasné. 
Huawei, ilustrační foto

Telefony Huawei stále představují riziko, varuje šéf BIS

Podle Michala Koudelky, ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS), se Čína snaží prezentovat jako přítel a atraktivní partner západních zemí, avšak ve skutečnosti usiluje o oslabení demokracií a prosazení úspěchu totalitních států. 

Více souvisejících

BIS škrty

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy