Brno - Policisty lze kvůli stejnému pochybení propustit ze služebního poměru a postavit před trestní soud. Rozhodl tak dnes Ústavní soud v kauze dvou policistů.
Dva bývalí policisté potrestaní za to, že mimo službu v uniformách pracovali pro filmové štáby, ve stížnostech poukazovali na zákaz dvojího postihu za týž skutek.
"Pravomocné odsouzení příslušníka za jakýkoliv úmyslný trestný čin, nebo za nedbalostní trestný čin spáchaný jednáním, které je v rozporu s požadavky kladenými na příslušníka, nebrání propuštění ze služebního poměru," stojí v jednom ze dvou čerstvých usnesení ÚS. Zákon o služebním poměru takový následek naopak výslovně předpokládá, zdůraznili soudci.
Policisté v uniformách řídili pro potřeby filmových štábů dopravu v centru Prahy. Od filmařů dostávali peníze. Policisté si ovšem vedle služby nesmějí vydělávat jinak než vědeckou, pedagogickou, publicistickou nebo uměleckou činností.
Justice kauzu řešila ve více větvích. Jedné skupiny policistů včetně údajného organizátora Antonína Vostárka se v roce 2014 zastal Městský soud v Praze a stíhání zastavil - právě s poukazem na to, že už byli propuštěni ze služebního poměru. Pak ale zasáhl Nejvyšší soud: skutečnost, že museli odejít od policie, nevylučuje následné trestní řízení.
Městský soud proto pravomocně potvrdil tresty za zneužití pravomoci a podplácení, respektive přijetí úplatku. V případě dvou pisatelů ústavních stížností šlo o zákazy činnosti a peněžité tresty 125.000 korun a 30.000 korun. Přes opětovná - tentokrát neúspěšná - dovolání k Nejvyššímu soudu kauza doputovala k ústavním soudcům, po odmítnutí stížností je výsledek definitivní.
Související
"Podvod na voliče" legalizován. Rozhodnutí Ústavního soudu může mít velké dopady
Pět procent stačí. Ústavní soud odmítl stížnost na nepřiznané koalice Stačilo! a SPD
Ústavní soud ČR , Policie ČR , zaměstnání
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Metro bude opět stavět i na Pankráci. Stanice se otevře před svátky
před 2 hodinami
Důchody 2026: Úřad odhalil pozměněné termíny výplat v příštím roce
Aktualizováno před 2 hodinami
Tragický útok na ulici v Brně. Žena nepřežila, policie má podezřelého
před 3 hodinami
Česko se s Patrikem Hezuckým rozloučí v pátek, odhalila Evropa 2
před 4 hodinami
Turek se má stát ministrem, koalice ho nechává na seznamu
před 5 hodinami
Rekordně teplé prosincové počasí. V Žatci bylo až 15 stupňů
před 5 hodinami
Babiš bude od úterý premiérem, potvrdil Hrad. Další postup není jasný
před 7 hodinami
U břehů Japonska udeřilo zemětřesení. Úřady varují před tsunami
před 7 hodinami
Smartwings v tureckých rukou. Expert prozradil, co může prodej způsobit
před 8 hodinami
Američané předem ví, co je v sázce. Útokem na Venezuelu způsobí hned dvě krize
před 9 hodinami
Turek se ozval z nemocnice, kde podstoupil vyšetření
před 10 hodinami
OBRAZEM: Motoristé mluvili s Pavlem o prioritách vlády. Na Turka se čekalo marně
před 12 hodinami
Trump se vzdá vůdčí role v jednáních s Ruskem, tvrdí bývalý vyslanec. USA už poskytnou jen podporu
před 13 hodinami
Thajská armáda zahájila nálety proti Kambodži
před 13 hodinami
Zelenskyj míří do Británie, sejde se s předními evropskými lídry
před 14 hodinami
Jsem zklamaný, Zelenskyj si mírový návrh dosud nepřečetl, prohlásil Trump
před 16 hodinami
Počasí se příští víkend ochladí. Teploty místy klesnou téměř k nule
včera
Rusko při poškození rampy v Bajkonuru přišlo o možnost vysílat lidi do vesmíru
včera
Tajemné historické adventní postavy: Děti neděsil jen čert, ale i ženy s velkými noži
včera
FAČR mluví už jen o dvou jménech v souvislosti s novým koučem národního týmu
Po říjnovém vyhazovu reprezentačního trenéra Ivana Haška, jehož doběhly dlouhodobé nevydařené výkony a výsledky fotbalového národního týmu, se mohlo, že má výkonný výbor Fotbalové asociace ČR (FAČR) nějaké řešení. Samotné české fotbalové vedení mluvilo o jako o prioritě o sehnání zahraničního trenéra na uvolněný post s tím, že do konce kvalifikace národní tým povede dosavadní asistent Jaroslav Köstl. Nyní šéf českého fotbalu David Trunda hovoří už jen o dvou potenciálních kandidátech, přičemž jedním z nich může být současný kouč pražské Slavie Jindřich Trpišovský. Kdo je však ten druhý, který má být cizincem? A proč skupinu vybírající trenéra národního týmu opustil plzeňský boss Adolf Šádek. Otázek spíš stále přibývá, než aby bylo v tomto ohledu jasno.
Zdroj: David Holub