Praha - Armáda připravuje na výročí vzniku republiky velkou vojenskou přehlídku. Zúčastní se jí 2151 pochodujících vojáků, hasičů, policistů, celníků a strážníků a lidem se předvede 236 kusů techniky. Oproti poslední přehlídce, která se konala před deseti lety, bude výrazně větší. Novinářům to dnes řekli zástupci armády a ministerstva obrany. Přehlídka se bude konat 28. října na Evropské třídě v Praze, začne ve 14:00 a skončí v 15:15. Sté výročí založení Československa připomene i řada dalších akcí, sedmi z nich se zúčastní prezident Miloš Zeman.
Podle ministra obrany Lubomíra Metnara (za ANO) přehlídka ukáže, kdo je připraven bránit Českou republiku a s jakou technikou. Náčelník generálního štábu Aleš Opata podotkl, že armáda stála v podobě československých legií u vzniku státu. Akce podle něj připomene vlastenectví, tradice a ukáže i schopnosti české armády.
Poslední vojenské přehlídky se v Praze konaly v letech 2008 a 1985, řekl zástupce náčelníka generálního štábu Jiří Baloun, který je přípravou přehlídky pověřen. Před deseti lety pochodovalo o asi 1000 lidí méně a bylo také o 100 kusů techniky méně.
Nejpočetnější zastoupení bude mít letos armáda, představí se ale také hasiči, policie, celní správa a pražská městská policie, všechny složky s sebou přivezou i svou techniku. Podle Opaty budou za armádu pochodovat především váleční veteráni, kteří prošli konflikty od Balkánu až po Asii. Podotkl, že účast pro ně bude vyznamenáním.
Přehlídku slavnostně zahájí ve 14:00 prezident Miloš Zeman. Poté nejprve proletí vojenská a policejní letadla a vrtulníky, následovat bude pochod vyčleněných jednotek a průjezd techniky. Vojáci předvedou přes 100 svých strojů, zbylé složky vždy kolem 20. K vidění budou jak lehká vozidla, tak i těžká technika včetně tanků. Armádní pásová technika bude vybavena gumovými patkami, aby pásy neponičily vozovku, těžkou techniku například hasičů lidé uvidí na podvalnících. Přehlídku zakončí přelet armádních vrtulníků s dýmem v barvě trikolory. Kvůli přeletům bude asi na hodinu uzavřen vzdušný provoz nad mezinárodním letištěm v Ruzyni.
Symbolicky se přehlídky zúčastní i zástupci USA, Francie, Velké Británie a Itálie. Tedy zemí, které pomohly ke vzniku Československa. Slovensko pošle svou čestnou jednotku, vlajkonoše a leteckou techniku. Pokud počasí dovolí, vojáci vynesou historické prapory. "V takovém rozsahu se tak stane poprvé v historii," podotkl Baloun. Pozvaní hosté budou dění sledovat z tribun umístěných u hotelu Diplomat, diváci pak budou moct stát podél Evropské ulice. Baloun poznamenal, že délka pochodujících bude kilometr, kolona techniky bude měřit přes pět kilometrů.
Kromě přehlídky si ČR připomene vznik samostatného státu Čechů a Slováků i řadou dalších akcí. Už od pátku 26. října vojáci vystaví na Letné 160 kusů současné i historické techniky, včetně vojenského automobilu z roku 1917. Připraven bude i doprovodný program včetně vystoupení hudby francouzské cizinecké legie či akčních ukázek. Ukázka bude otevřena až do 28. října. V sobotu 27. října se bude konat na Hradčanském náměstí za účasti Zemana přísaha 900 vojáků a složení slibu 400 policistů a hasičů.
Prezident se podle jeho mluvčího Jiřího Ovčáčka zúčastní během slavnostního víkendu celkem sedmi akcí. Na Pražském hradě přijme v sobotu velvyslance, následovat bude slavnostní otevření opravené historické budovy Národního muzea a zároveň v něm bude otevřena Česko-slovenská / Slovensko-česká výstava. V neděli se pak bude konat tradiční pietní akt na Vítkově, kam kromě českého prezidenta dorazí i slovenský prezident Andrej Kiska, jedná se i o účasti slovenského premiéra Petera Pellegriniho. Zeman během dne také povýší generály a večer udělí státní vyznamenání. Konat se bude řada koncertů či výstav, ohlášeno je i několik demonstrací.
Související

Oslavy sta let koruny byly zahájeny na Pražském hradě

Legionáři inspirovali i umělce. Výstava v Národním divadle uzavře oslavy 100. výročí ČSR
100. výročí vzniku Československa , Armáda České Republiky , Miloš Zeman , prezident čr
Aktuálně se děje
před 22 minutami

Světoví lídři čelí nové výzvě: Trumpova Oválná pracovna mění diplomacii v reality show
před 31 minutami

Studenti mohou konečně k holiči? Thajsko mění zavedené pořádky, povoluje, co bylo dříve nemyslitelné
před 37 minutami

Vědci zjistili, jak ryby bojují se změnami počasí. Doslova mění svá těla
před 1 hodinou

UNICEF bije na poplach: Tisíce dětí v Gaze skončilo v péči lékařů, hrozí hladomor
před 2 hodinami

Putin nechce ukončit válku, protože věří, že vítězí, řekl lídrům Trump. Zvažuje, že zapojí papeže
před 3 hodinami

Trumpova dohoda století za 2 biliony dolarů? Skutečnost je úplně jiná
před 3 hodinami

Švédové se ve čtvrtfinále proti Čechům vytasí s posilou s NHL Nylanderem
před 3 hodinami

Pokud vyhraje Nawrocki, bude to mít ruská propaganda v Polsku snazší, říká Klípa
před 3 hodinami

Afrika platí za změny počasí nejvyšší cenu. Za klimatickou krizi přitom vůbec nemůže
před 3 hodinami

Zázračný lék na hubnutí? Ozempic s sebou nese i vážná rizika
před 4 hodinami

Partneři, kteří se nedožili svatby. Zastřelení diplomaté se měli příští týden zasnoubit
před 4 hodinami

Francii dochází trpělivost. EU musí jednat, a to rychle. Místo toho vymýšlí další komplikace
před 6 hodinami

Proevropské a proamerické Polsko ukazuje EU, jak se vypořádat s Trumpem
před 6 hodinami

Není to výmluva, ale diagnóza. Za ADHD nemůže výchova ani moderní technologie
před 6 hodinami

EU už nechce hrát druhé housle. Aby se zbavila závislosti na USA? chystá masivní investici
před 7 hodinami

Trumpův podraz nevyšel. Ramaphosa je po útoku v Bílém domě v JAR za hvězdu
před 7 hodinami

Posila z NHL Kämpf už je ve Stockholmu a má za sebou první trénink
před 8 hodinami

Při střelbě ve Washingtonu byli zabiti zaměstnanci izraelské ambasády. Izrael a USA mluví o antisemitském útoku
před 8 hodinami

Největší výzkum svého druhu vyvrátil představu o pustém vesmíru. Superzemě jsou obvyklejší, než se čekalo
před 9 hodinami
Trump si podal Ramaphosu tvrdě, ale zbytečně. Tvrzení o genocidě bílých farmářů je lež
Prezident Spojených států Donald Trump opět čelí kritice za šíření dezinformací, když během středečního setkání s jihoafrickým prezidentem Cyrilem Ramaphosou v Oválné pracovně Bílého domu hovořil o údajné „genocidě“ bílých farmářů v Jihoafrické republice. Tato tvrzení však neodpovídají realitě a dlouhodobě je podle CNN šíří zejména bělošské nacionalistické skupiny.
Zdroj: Libor Novák