Bezpečnostní expert o českých vojácích v Afganistanu: Je třeba dobře zvážit, kterou informaci vypustit, a kterou ne

V souvislosti se včerejším útokem v Afganistanu, při kterém bylo zraněno pět českých vojáků se vynořily spekulace, jestli nedošlo k úniku tajných vojenských informací, které mohly ohrozit bezpečnost našich vojáku v Afganistanu. Na způsob zveřejňování informací o vojenských misích jsme se zeptali bezpečnostního experta z Univerzity obrany Lukáše Dyčky.

Začátkem srpna obletěla česká media zpráva o třech českých vojácích, kteří byli zabiti při útoku atentátníků v Afganistanu. Bezprostředně po ohlášení této zprávy se náčelník generálního štábu Aleš Opata v médiích vyjádřil, že nikdo nebude beztrestně zabíjet naše vojáky v Afganistanu.

Lidové noviny tento týden přišly se zprávou, že české síly zabily v Afganistanu jednoho z organizátorů srpnového útoku, při kterém tři čeští vojáci zahynuli, a dalšího spoluorganizátora Češi zajali. Deník napsal, že informaci potvrdili tři na sobě nezávislé zdroje.

Včera v Afganistanu došlo k útoku na vojenskou hlídku, při kterém bylo zraněno pět českých vojáků. Čtyři vojáci byli zraněni lehce a jeden musel podstoupit operaci. Jeho stav by nyní měl být stabilizován.

V souvislosti s bezprostřední návazností těchto činů se rozhořela debata o tom, jestli nedošlo k úniku informací, který ohrozil české vojáky v Afganistanu.

Odborníka na bezpečnostní a vojenskostrategická studia Lukáše Dyčky jsme se zeptali i na toto téma. První otázka směřovala na na to, jaký je vlastně účel mise českých vojáků v Afganistanu?

„Jednak je jejich úkolem patrolování. V Afghánistánu je nasazena především strážní rota, která má za úkol hlídkovat v perimetru základy a chránit tak další spojenecké vojáky, kteří v Afganistanu působí,“ říká Dyčka.

„Za druhé se naši vojáci podílejí na výcviku místních afgánských sil, tak aby i tyto místní síly byly jednou schopny převzít plnou zodpovědnost za obranu své země z rukou spojeneckých sil,“ dodává.

V reakci na včerejší zprávu o útoku Dyčka zareagoval: „Zveřejňování informací o tomto typu vojenských misích se obvykle téměř neděje. Zároveň je však možno je použít jako součást přesně cílené strategické komunikace za účelem ovlivnění publika, přičemž je třeba dobře zvážit, kterou informaci vypustit, a kterou ne.“

„V našem případě zatím nevím, jestli to bylo tak, že se někdo náhodou prořekl, informace unikla a byla tak zveřejněna nechtěně, nebo se spíše jednalo právě o dobře zvládnutou strategickou komunikaci, kdy náčelník generálního štábu v létě řekl, že se pomstíme a teď „uniklo“, že jsme se opravdu pomstili,“ pokračoval Dyčka.

„Tím pádem jsme vlastně těm teroristům doručili zprávu, že když něco slíbíme, tak to splníme. V tomhle ohledu by to bylo dobře zvládnuté,“ zakončil.

Související

Povodně

Afghánistán zasáhly masivní povodně. Mrtvých jsou stovky

Už více než 300 obětí na životech si vyžádaly záplavy v afghánských provinciích. Oznámil to v sobotu Světový potravinový program (WFP) spádující pod OSN. Úřady v zemi vyhlásily nouzový stav a do oblastí vyslaly týmy záchranářů, informuje AFP.

Více souvisejících

Afghanistán Armáda České Republiky Čeští vojáci Lukáš Dyčka

Aktuálně se děje

včera

Mekka je město s cca 2 miliony obyvateli v západní části Saúdské Arábie. Je hlavním městem provincie Mekka v regionu Hidžáz. Je rodištěm Mohameda, proroka islámu, a je nejsvětějším městem islámu. Každým rokem putuje na pouť během hadždže (islámský měsíc dhú'l-hidždža) do Mekky tři milióny muslimů, přičemž nevěřícím je vstup do města tradičně zakázán.

Během letošní pouti do Mekky zemřelo 1301 poutníků

Saúdská Arábie v neděli oznámila, že během letošní pouti hadždž do Mekky zemřelo 1301 poutníků, z nichž 83 procent nebylo úředně registrovaných. Mnozí z těchto obětí byli starší lidé s chronickými nemocemi, uvedl server CNN.

včera

Policie Rusko, ilustrační foto

Střelba v Rusku: Útočníci zaútočili na synagogu a pravoslavný kostel

V neděli došlo k útokům neznámých pachatelů na synagogu, pravoslavný kostel a post dopravní policie v Dagestánské republice na ruském severním Kavkaze. Při útocích byli zabiti dva policisté a dalších šest lidí bylo zraněno. Policie zastřelila dva útočníky, kteří se pokoušeli uprchnout.

včera

včera

Rok po Wagnerově povstání je Putin mocnější než kdy jindy.

Povstání v Rusku. Od smrti Prigožina je Putin mocnější než kdy jindy

Když šéf ruských polovojenských jednotek Jevgenij Prigožin loni vyslal své žoldáky z Wagnerovy skupiny do útoku na Moskvu jako součást krátkodobé vzpoury, prezident Vladimir Putin působil slabě a zranitelně. O rok později, po nejvážnějším zpochybnění jeho autority za téměř čtvrt století u moci, však kremelský vůdce působí jistěji než kdy jindy.

včera

včera

Marian Jurečka

Jurečka požaduje zvýšení platů ve veřejném sektoru až o deset procent

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) plánuje na úterní schůzce tripartity navrhnout zvýšení platů ve veřejném sektoru od září pro tzv. první skupinu, do které patří úředníci, pracovníci v kultuře, technici, nepedagogičtí zaměstnanci ve školství a zaměstnanci ve státní službě. Navrhované zvýšení se pohybuje mezi sedmi a deseti procenty. Jurečka to uvedl v pořadu Otázky Václava Moravce na České televizi.

včera

Odpálení rakety ATACMS.

Rusko obvinilo USA z útoku na civilisty v Sevastopolu

Ruské ministerstvo obrany v neděli oznámilo, že Spojené státy nesou hlavní odpovědnost za raketový útok na civilisty ve městě Sevastopol na Krymském poloostrově, který je pod kontrolou Moskvy. Tento útok byl proveden střelami ATACMS dodanými Ukrajině. Informovala o tom agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

Petr Pavel

Pavel navštívil opomíjené Ležáky. Apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

včera

včera

Donald Trump

Trump si už vybral kandidáta na viceprezidenta

Bývalý americký prezident a téměř jistý republikánský prezidentský kandidát Donald Trump si již vybral kandidáta na viceprezidenta pro listopadové volby, ale zatím to nikomu neřekl. Uvedl to server CNN.

včera

včera

včera

včera

22. června 2024 21:55

Viktor Orbán, maďarský premiér

Orbán otočil. Německo, které mu "nevoní", označil za součást technologické transformace

Ekonomická spolupráce tvoří pevný základ vztahů mezi Německem a Maďarskem, uvedl maďarský premiér Viktor Orbán po setkání s německým kancléřem Olafem Scholzem v Berlíně. Oba lídři se dohodli na dalším posilování ekonomických vazeb, uvedla agentura MTI. Při návštěvě Berlína přitom prohlásil, že Německo už "nevoní a nevypadá stejně" jako dříve, a že kvůli migraci se proměnilo v "pestrobarevný, multikulturní svět". 

22. června 2024 20:28

Českou řidičku zabil ve Švýcarsku kámen odražený z kamionu

Česká řidička přišla v pátek o život při dopravní nehodě na západě Švýcarska. Do její hlavy narazil kámen, který se odrazil od protijedoucího kamionu, informovala na svém webu místní policie.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy