Bezpečnostní expert o českých vojácích v Afganistanu: Je třeba dobře zvážit, kterou informaci vypustit, a kterou ne

V souvislosti se včerejším útokem v Afganistanu, při kterém bylo zraněno pět českých vojáků se vynořily spekulace, jestli nedošlo k úniku tajných vojenských informací, které mohly ohrozit bezpečnost našich vojáku v Afganistanu. Na způsob zveřejňování informací o vojenských misích jsme se zeptali bezpečnostního experta z Univerzity obrany Lukáše Dyčky.

Začátkem srpna obletěla česká media zpráva o třech českých vojácích, kteří byli zabiti při útoku atentátníků v Afganistanu. Bezprostředně po ohlášení této zprávy se náčelník generálního štábu Aleš Opata v médiích vyjádřil, že nikdo nebude beztrestně zabíjet naše vojáky v Afganistanu.

Lidové noviny tento týden přišly se zprávou, že české síly zabily v Afganistanu jednoho z organizátorů srpnového útoku, při kterém tři čeští vojáci zahynuli, a dalšího spoluorganizátora Češi zajali. Deník napsal, že informaci potvrdili tři na sobě nezávislé zdroje.

Včera v Afganistanu došlo k útoku na vojenskou hlídku, při kterém bylo zraněno pět českých vojáků. Čtyři vojáci byli zraněni lehce a jeden musel podstoupit operaci. Jeho stav by nyní měl být stabilizován.

V souvislosti s bezprostřední návazností těchto činů se rozhořela debata o tom, jestli nedošlo k úniku informací, který ohrozil české vojáky v Afganistanu.

Odborníka na bezpečnostní a vojenskostrategická studia Lukáše Dyčky jsme se zeptali i na toto téma. První otázka směřovala na na to, jaký je vlastně účel mise českých vojáků v Afganistanu?

„Jednak je jejich úkolem patrolování. V Afghánistánu je nasazena především strážní rota, která má za úkol hlídkovat v perimetru základy a chránit tak další spojenecké vojáky, kteří v Afganistanu působí,“ říká Dyčka.

„Za druhé se naši vojáci podílejí na výcviku místních afgánských sil, tak aby i tyto místní síly byly jednou schopny převzít plnou zodpovědnost za obranu své země z rukou spojeneckých sil,“ dodává.

V reakci na včerejší zprávu o útoku Dyčka zareagoval: „Zveřejňování informací o tomto typu vojenských misích se obvykle téměř neděje. Zároveň je však možno je použít jako součást přesně cílené strategické komunikace za účelem ovlivnění publika, přičemž je třeba dobře zvážit, kterou informaci vypustit, a kterou ne.“

„V našem případě zatím nevím, jestli to bylo tak, že se někdo náhodou prořekl, informace unikla a byla tak zveřejněna nechtěně, nebo se spíše jednalo právě o dobře zvládnutou strategickou komunikaci, kdy náčelník generálního štábu v létě řekl, že se pomstíme a teď „uniklo“, že jsme se opravdu pomstili,“ pokračoval Dyčka.

„Tím pádem jsme vlastně těm teroristům doručili zprávu, že když něco slíbíme, tak to splníme. V tomhle ohledu by to bylo dobře zvládnuté,“ zakončil.

Související

Afghanistán, ilustrační foto Komentář

Ve stínu nemohoucího Brežněva. O intervenci v Afghánistánu se v Moskvě rozhodlo před 45 lety

Sovětská vojenská intervence v Afghánistánu měla být rychlou a z globálního hlediska nepříliš významnou akcí. Ve skutečnosti podstatně ovlivnila vývoj světové politiky. Moskevské vedení o ní definitivně rozhodlo před 45 lety, na schůzi politbyra komunistické strany 12. prosince 1979. Zpětný pohled na její průběh odhaluje nejen to, jakým způsobem se na přelomu 70. a 80. let jednalo v Kremlu o zásadních bezpečnostních a mezinárodních záležitostech, ale může vést také k zamyšlení nad některými aktuálnějšími otázkami. 
Afghánistán, Kábul

Tálibán přitvrzuje. V Afghánistánu už zakazuje i knihy

V afghánské provincii Helmand začal ve čtvrtek platit zákaz zveřejňování fotografií a videí zobrazujících živé bytosti. Toto nařízení, oznámené představiteli ministerstva informací, je součástí snahy o zajištění dodržování mravních zákonů hnutí Tálibán. Kromě toho ministerstvo zakázalo také 400 knih, které jsou podle jejich vyjádření v rozporu s islámskými a afghánskými hodnotami.  

Více souvisejících

Afghanistán Armáda České Republiky Čeští vojáci Lukáš Dyčka

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy