Náčelník generálního štábu Aleš Opata od středy do pátku navštívil české vojáky v Iráku a v Mali. Na iráckých základnách Camp Dublin a Balad se potkal s výcvikovými jednotkami chemického vojska, Vojenské policie a Policie ČR a leteckými instruktory, kteří školí irácké piloty a personál českých bitevníků L-159.
V Mali v hlavním městě Bamaku se setkal s vojáky, kteří mají na starosti ochranu výcvikové mise Evropské unie. ČTK to sdělila mluvčí generálního štábu Magdalena Dvořáková. Opata podle ní vojákům také přivezl vánoční dárky a pozdravy z domova.
V Iráku Opata nejprve navštívil základnu Camp Dublin, kde od poloviny roku sídlí 1. úkolové uskupení AČR Irák. Má na starosti zajistit podporu českých jednotek na území Iráku a Kuvajtu. "Logisticky tak podporují příslušníky výcvikových jednotek chemického vojska a Vojenské policie a 6. leteckého poradního týmu L-159 Irák v rámci operace Inherent Resolve," podotkla Dvořáková.
Vojenští policisté cvičí společně se státními policisty a příslušníky Útvaru rychlého nasazení (URNA) irácké policisty ve zvládání davu, první pomoci a pokročilé policejní taktice. "Je nás tu sedm a spolu s kolegy z Finska, Kanady, Itálie a Švédska cvičíme jak začátečníky, tak pokročilé i budoucí instruktory," řekl rotmistr R. D. Jeho kolega praporčík M. P. poznamenal, že schopnosti jejich studentů jsou různé, někteří jsou i negramotní. Místní policisté jsou ale podle něj velmi motivovaní a chtějí se učit.
Čeští chemičtí instruktoři působí na asi 20 kilometrů vzdálené základně Al-Taji. Devět chemiků školí irácké chemické specialisty v ochraně proti zbraním hromadného ničení. "Místní studenti jsou jiné povahy a kultury. Snažíme se jim přizpůsobit, pochopit jejich zvyky a vnímání studia," podotkl nadporučík J. Š. Dodal, že jejich studenti jim popisují své praktické zkušenosti s útoky chlórem nebo yperitem. Podle velitele jednotky nadporučíka Františka Chutěje Češi učí Iráčany dekontaminaci, výstraze a varování nebo sbírání vzorků.
Opata českým vojákům poděkoval. Jejich práce je podle něj ukázkou situace, kam se lze dostat, když funguje mentoring a partnerský stát o něj má zájem. I díky českým vojákům je podle něj irácká armáda oproti roku 2014 sebevědomější.
Opata poté navštívil i leteckou základnu Balad, kde letecký poradní tým školí irácké techniky a piloty, kteří používají letouny L-159. Pracovat tam musí v prašném a horkém prostředí. "Než si sednu do kokpitu a vzlétneme, mám úplně mokré oblečení," poznamenal jeden z českých instruktorů.
Na závěr Opata navštívil v Mali velitelství výcvikové mise, kde práci českých vojáků ocenil velitel mise německý brigádní generál Peter Mirow. "Velím 26 národům v rámci mise EUTM-M. S českými vojáky je výjimečně skvělá spolupráce. Jsou to absolutní profesionálové," uvedl Mirow.
Čeští vojáci mají na starosti podle svého velitele kapitána Zdeňka Sluky ochranu velitelství, doprovod vybraných osob i podíl na výcviku malijských ozbrojených sil. Od prosince se navíc čeští vojáci zapojí do ochrany výcvikové základny Koulikoro. Dosud mandát povoloval do Mali poslat až 50 českých vojáků, nyní jich v zemi může být až 120.
"Místní hlavně vítají zdokonalovací kurzy. Většina z našich studentů má již nějakou zkušenost z bojů na severu Mali," řekl rotmistr R. Z. Malijce podle něj zajímá hlavně první pomoc v boji nebo otázka nástražných výbušných systémů. "Cvičíme i mimo základnu ve výcvikovém prostoru nedaleko základny. Když jedeme do prostoru, lidé na nás pokřikují 'tubabu', což znamená běloch, smějí se a mávají na nás. Vnímají nás zde pozitivně, že chceme pomoct," dodal.
21. prosince 2024 8:21
V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu
Související
Bývalý náčelník generálního štábu Opata bude velvyslancem v Litvě
Umělá inteligence pomůže armádě při výcviku i překonat nedostatky, řekl Opata
Aleš Opata (generální štáb) , Armáda České Republiky
Aktuálně se děje
před 5 minutami
Zásadní změna počasí v Česku se odkládá. Přinese ji až příští týden
před 53 minutami
Nová pohádka Tři princezny byla na ČT nejsledovanějším pořadem Vánoc
před 1 hodinou
Vánoční výročí bitvy u Trentonu. Tady se psaly dějiny vzniku moderních USA
před 2 hodinami
Slovensko hlásí, že je na případná mírová jednání připraveno
před 3 hodinami
Pavel Nedvěd dává českému fotbalu vale. Nejspíš bude sportovním ředitelem v Saúdské Arábii
před 4 hodinami
Víme, kdo to udělal, řekl Stubb k poškození kabelů v Baltu. Moskva mlčí
před 5 hodinami
Fico námluvami s Putinem riskuje. Jde o pověst Slovenska
před 5 hodinami
Počasí: Česko ochromí námraza a náledí, varují meteorologové
před 7 hodinami
Pohonné hmoty už dále nezlevňují. Expert naznačil, jaký bude vývoj cen v příštím roce
před 7 hodinami
Dvojnásobná vražda v rodině na Teplicku. Případ řeší policie, má podezřelého
před 8 hodinami
Michal Sadílek bude v Nizozemsku pokračovat i nadále. V Twente má pokračovat do roku 2026
před 9 hodinami
Druhý impeachment v Jižní Koreji. Pravomocí zbavili i náhradního prezidenta
před 9 hodinami
Válka v Ukrajině: Rusové v noci opět útočili. Zemřelo nejméně 6 lidí, tvrdé boje pokračují
před 10 hodinami
Část Česka trápí smog, varovali meteorologové
před 10 hodinami
Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou na Slovensku, řekl Putin
před 12 hodinami
Předpověď počasí na příští týden
včera
Česko může fungovat bez ruské ropy, přesto ji dál nakupuje. MPO poukazuje na logistické překážky
včera
Rusko a Kazachstán se snaží bagatelizovat spekulace o sestřelení letadla
včera
Slib jsem splnil, zdražování skončilo a máme se lépe než loni, prohlásil Fiala v projevu
včera
Izrael bombardoval letiště v Jemenu ve chvíli, kdy se na něm nacházel šéf WHO
Generální ředitel Světové zdravotnické organizace Tedros Adhanom Ghebreyesus se nacházel na mezinárodním letišti v jemenském Sana'a ve chvíli, kdy se stalo terčem izraelského leteckého útoku. Upozornil na to server The Guardian.
Zdroj: Libor Novák