Vyšetří se vůbec někdy Čapí hnízdo? Rezignoval další z šéfů pražské policie, která se kauze věnuje

Dubnový termín ukončení policejního vyšetřování kauzy Čapí hnízdo ohrožují rezignace pražských policistů. Po bývalém šéfovi pražské policie Miloši Trojánkovi, opustil sbor i náměstek Ivan Smékal. Nejistý je i osud vyšetřujícího komisaře Pavla Nevtípila, který se dříve nechal slyšet, že rovněž uvažuje o odchodu. Informoval o tom server Neovlivní.

Ke konci roku 2018 opustil policejní sbor náměstek pro kriminální policii a vyšetřování Ivan Smékal, jehož odchod už potvrdila pražská policejní správa. Smékal už zmizel i z webových stránek, důvody svého odchodu nechtěl komentovat. Na postu jej nahradila policistka Radka Drexlerová.

Smékal si údajně nesedl s nově jmenovaným šéfem pražské policie Janem Ptáčkem, který byl do funkce vybrán už během premiérského angažmá Andreje Babiše, jehož kauzu Čapí hnízdo měl na starosti Smékalův podřízený Pavel Nevtípil.

Případ, v němž je premiér Babiš společně s manželkou a dětmi stíhán z dotačního podvodu, se právě blíží do finále. Policie má do konce dubna rozhodnout, zdali žalobce požádá o postavení stíhaných osob před soud.

Další pochybnost nad vyšetřováním Čapího hnízda. Po podzimní kauze únosu syna premiéra a po prodloužení lhůty pro vyšetřování nyní pražskou policii podle serveru Neovlivní opouští další klíčový policista. Ministr vnitra by měl tuto změnu vysvětlit. https://t.co/qai6uJeEwN

— Jiří Pospíšil (@Pospisil_Jiri) 7. ledna 2019

Náměstek Smékal práci komisaře Nevtípila hájil i v momentu, kdy jej Babiš označil za služebníka mafie. Předseda hnutí ANO považuje celou kauzu za konstrukt vymyšlený jeho politickými oponenty, který jej má vystrnadit z politiky.

Nevtípila se zastal i tehdejší šéf pražské policie Miloš Trojánek. „Proti tvrzením, že pražská policie v této věci pracuje na politickou objednávku, se důrazně ohrazuji. Policisté byli a jsou apolitičtí a řídí se výhradně zákony této země,“ konstatoval tehdy Trojánek s tím, že si vyšetřujícího komisaře váží jako jednoho z nejlepších lidí, které má k dispozici.

Trojánek však v létě na svou vedoucí pozici rezignoval a od té doby je vidět zřetelná změna komunikace pražských policistů. Když v uplynulém týdnu Babiš kauzu Čapí hnízdo opět označil za politický proces, nikdo se na obranu vyšetřovatelů neozval.

Nejasná je tak i budoucnost komisaře Nevtípila. Ač s novináři nekomunikuje, v minulosti prosákly informace, že se kolegům svěřil o možném odchodu. V řadách policie už prý nezbývá moc lidí, kteří by mu kryli záda.

V ohrožení se tak ocitá i nový termín ukončení vyšetřování, který byl v závěru minulého roku prodloužen do 30. dubna 2019. Žalobce Jaroslav Šaroch si za několikátý odklad vysloužil kritiku svých nadřízených z Městského i Vrchního státního zastupitelství v Praze. Výhrady svých kolegů však důrazně odmítl.

Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova holdingu Agrofert, který je nyní ve svěřenském fondu. V prosinci 2007 se firma přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele.

V létě 2008 získala padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila pod Agrofert. Farmu Čapí hnízdo nyní vlastní společnost Imoba, která již spornou dotaci státu vrátila.

Související

Více souvisejících

Čapí hnízdo Policie ČR Miloš Trojánek (policie) Pavel Nevtípil (vyšetřovatel) Andrej Babiš

Aktuálně se děje

před 17 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy