Kyberzařízení z Číny? Čeští armádní experti mají obavy, vydali alarmující prohlášení

Bývalí vysocí čeští armádní a bezpečnostní představitelé varují před pořizováním kybernetických technologií z nedemokratických zemí. Vláda by podle nich měla při rozhodování o kybertechnologiích nové generace zejména zohlednit hodnotové, bezpečnostní a geopolitické hledisko před cenovou výhodností. V prohlášení zaslaném ČTK to uvedli bývalý předseda Vojenského výboru NATO Petr Pavel, někdejší poslanec Ivan Gabal, bývalý náměstek ministra obrany pro vyzbrojování Daniel Koštoval a někdejší velvyslanec ČR v USA a Rusku Petr Kolář.

Podpořili tak fakticky nedávné varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB), který označil technologie čínských společností Huawei a ZTE za bezpečnostní riziko.

Autoři v dokumentu například připomínají vyjádření některých vysokých bezpečnostních představitelů Spojených států, kteří upozornili na kybernetické hrozby z Číny a Ruska. Varovaly před nimi i spojenecké tajné služby. "Riziko zneužití a manipulace kybernetických technologií velkého rozměru proti našim bezpečnostním a ekonomickým zájmům i proti zájmům našich spojenců je zásadní a aktuální hrozba," poznamenali autoři prohlášení.

Uvádí, že vláda bude rozhodovat o investování do kybernetických technologií nové generace pro budoucí fungování státu, společnosti i ekonomiky. "Považujeme za zásadní, aby toto rozhodnutí sledovalo hodnotové, bezpečnostní a geopolitické hledisko jako primární, nikoli jen cenovou výhodnost nebo sliby a ujištění dodavatelských firem," napsali. Dodali, že přístup ČR k technologiím Huawei a ZTE musí vycházet z hodnot českého ústavního systému, ze zajištění obrany a suverénní budoucnosti, i z českých historických zkušeností.

S jasným odkazem na Čínu varují, že Česko nemůže ignorovat "hrozbu oslabení nebo dokonce ztráty kontroly nad novými kybernetickými technologiemi a datovými toky ve prospěch země, která nemá demokratické poměry, otevřenou společnost, ani právní systém založený na vládě zákona, která nedodržuje lidská práva a je prostoupena monopolem moci komunistické strany a jejích represivních složek". Autoři zároveň dodali, že ČR nemůže ignorovat ani rostoucí kybernetické hrozby z Ruska.

NÚKIB vydal metodiku související s varováním před použitím technických nebo programových prostředků společností Huawei a ZTE.Metodika konkretizuje možné postupy správců informačních a komunikačních systémů spadajících pod zákon o kybernetické bezpečnosti.https://t.co/hWQna9NBOf

— GovCERT.CZ (@GOVCERT_CZ) 8. ledna 2019

Dokud podle nich nedokáže Česká republika sama kybernetické technologie vyrábět, nebo je alespoň kontrolovat, má využívat technologie ze zemí, ve kterých jsou branná moc a zpravodajské služby pod demokratickou kontrolou.

Diskusi o kybernetické bezpečnosti otevřelo především prosincové varování NÚKIB před technologiemi firem Huawei a ZTE, které se týkalo systémů zařazených do tzv. kritické informační infrastruktury, případně významných informačních systémů. Kritická infrastruktura představuje sítě a služby nezbytné pro obyvatele státu, například komunikace či rozvody energií. Vláda v lednu uložila správcům této kritické infrastruktury, aby provedli analýzu rizik užívání softwaru a hardwaru čínských firem. Huawei vyjádření úřadu kritizuje.

Související

Huawei, ilustrační foto

Telefony Huawei stále představují riziko, varuje šéf BIS

Podle Michala Koudelky, ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS), se Čína snaží prezentovat jako přítel a atraktivní partner západních zemí, avšak ve skutečnosti usiluje o oslabení demokracií a prosazení úspěchu totalitních států. 

Více souvisejících

Huawei ZTE (čínská firma) Petr Pavel Ivan Gabal Daniel Koštoval Vláda ČR Kybernetická bezpečnost

Aktuálně se děje

před 11 minutami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 20 minutami

před 53 minutami

před 54 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině

Sněmovní volby by na začátku listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO. Dostalo by 35,3 % hlasů, vyplývá z průzkumu agentury NMS Market Research. Křesla v dolní parlamentní komoře by získalo ještě pět dalších subjektů. Dvě z vládních stran, konkrétně TOP 09 a KDU-ČSL, by zůstaly pod pětiprocentní hranicí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy