Albrightová, Kavan, Schwarzenberg nebo Vondra. Rozdávaly se medaile za zásluhy o NATO

Přehled osobností, které byly během slavnostního večera k 20. výročí vstupu České republiky do Severoatlantické aliance (NATO) vyznamenány ministrem zahraničí Tomášem Petříčkem resortním oceněním za zásluhy o diplomacii.

 Madeleine Albrightová (81) - bývalá ministryně zahraničních věcí USA (1997 až 2001) a velvyslankyně USA při OSN (1993 a 1997). Má zásadní zásluhu na vstupu České republiky do NATO, bez ní by nedošlo k prvnímu rozšíření NATO po rozpadu Sovětského svazu tak rychle. Narodila se v Praze, její otec Josef Korbel byl československý diplomat. V roce 1948 její rodina požádala o politický azyl v USA.

 Luboš Dobrovský (87) - český politik a diplomat, v letech 1996 až 2000 byl velvyslancem ČR v Rusku. Po listopadu 1989 se stal náměstkem ministra zahraničních věcí, v letech 1990 až 1992 byl čs. ministrem obrany a významně se podílel na odsunu sovětských vojsk i na naplnění dalších předpokladů záměru vstupu ČR do NATO. Jako vedoucí Kanceláře prezidenta republiky stál v letech 1992 až 1996 u jednání s partnery směřujícími do NATO.

 Jan Kavan (72) - český politik a diplomat. V letech 1998 až 2002 byl ministrem zahraničních věcí ČR. Zastupoval zemi při jejím vstupu do NATO a 12. března 1999 předal své americké kolegyni Madeleine Albrightové ratifikační listiny.

 Karel Kovanda (74) - český diplomat, v letech 1998 až 2005 vedl jako první stálý představitel ČR v Severoatlantické radě stálou delegaci ČR při NATO, za jeho působení ČR do NATO vstoupila. Jako náměstek ministra zahraničních věcí vedl v letech 1997 a 1998 přístupová jednání s NATO.

 Jiří Nekvasil (70) - náčelník generálního štábu Armády ČR v letech 1993 až 1998 a poradce ministra obrany v letech 1998 až 1999. Stál v čele příprav české armády na vstup do NATO.

 Otto Pick (1925 - 2016) - český politolog a diplomat. Koncem 90. let byl prvním náměstkem ministra zahraničních věcí Jana Kavana se zaměřením na začlenění ČR do NATO.

 George Robertson (72) - generální tajemník NATO v letech 1999 až 2004. V letech 1997 až 1999 byl ministrem obrany Velké Británie. V obou funkcích se výrazně angažoval v procesu východního rozšiřování NATO.

 Karel Schwarzenberg (81) - český ministr zahraničních věcí v letech 2007 až 2009 a 2010 až 2013, kancléř prezidenta republiky 1990 až 1992. Ve svých funkcích se zasadil o atlantický rozměr české zahraniční politiky, věnuje se podpoře transatlantické vazby a rolím NATO i mimo oblast společné obrany.

 Javier Solana (76) - generální tajemník NATO v letech 1995 až 1999, tedy v době, kdy byly do aliance přijaty ČR, Polsko a Maďarsko. V letech 1992 až 1995 byl ministrem zahraničních věcí Španělska. Po ukončení svého působení v NATO byl vysokým představitelem EU pro zahraniční a bezpečnostní politiku a generálním tajemníkem Rady EU (do roku 2009).

 Jaroslav Šedivý (89) - český politik a diplomat. V letech 1995 až 1997 byl velvyslancem ČR v Belgii a Lucembursku a byl pověřen zastupováním zájmů ČR v NATO. V letech 1997 až 1998 byl ministrem zahraničních věcí ČR. V roce 1997 podepsal protokol o přistoupení ČR k NATO, zasadil se i o rychlou parlamentní ratifikaci smlouvy o přistoupení ČR do NATO.

 Jiří Šedivý (66) - náčelník generálního štábu Armády ČR v letech 1998 až 2002. V rámci vstupu ČR do NATO se podílel na modernizaci armády a jejímu celkovému uzpůsobení tak, aby byla v souladu s aliančními potřebami.

 Vladimír Vetchý (69) - český ministr obrany v letech 1998 až 2002. Jako ministr obrany se podílel na přípravách vstupu ČR do NATO.

 Alexandr Vondra (57) - český politik a diplomat. V letech 1992 až 1997 byl prvním náměstkem ministra zahraničních věcí. Vedl český tým, který rozděloval československou zahraniční službu, byl českým vyjednavačem při jednání s Německem o společné deklaraci a zahajoval rozhovory o přistoupení ČR k NATO. V letech 1997 až 2001 byl českým velvyslancem ve Spojených státech.

 Michael Žantovský (70) - český diplomat a politik. Jako velvyslanec ČR v USA (v letech 1992 až 1997) přispěl k formování pozic klíčového spojence k rozšíření NATO. Jako předseda výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Senátu (1996 až 2002) se v kontaktech se zákonodárci členských států zasadil o vstup ČR do NATO a jeho rozšíření vůbec.

Související

Joe Biden

Biden na pohřbu Albrightové: Vzpomínáme na dceru České republiky

Vzpomínáme na hrdou Američanku a dceru České republiky, řekl dnes na pohřbu bývalé ministryně zahraničí USA Madeleine Albrightové americký prezident Joe Biden. Věděla, jaké je snášet válku a prchat před pronásledováním, nikdo ve 20. a 21. století podle Bidena nebránil svobodu tak jako ona.
Jan Lipavský

Lipavský poletí na pohřeb Albrightové, v USA se setká s Blinkenem

Pohřbu bývalé americké ministryně zahraničí s českými kořeny Madeleine Albrightové se příští týden ve Washingtonu zúčastní předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Za vládu pojede šéf české diplomacie Jan Lipavský (Piráti), který se při cestě do Spojených států setká také se svým americkým protějškem Antonym Blinkenem a s kongresmany. Pohřeb Albrightové se bude 27. dubna konat v Národní katedrále ve Washingtonu.

Více souvisejících

Madeleine Albrightová Jan Kavan Alexandr Vondra Karel Schwarzenberg NATO

Aktuálně se děje

před 4 minutami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 13 minutami

před 46 minutami

před 47 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině

Sněmovní volby by na začátku listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO. Dostalo by 35,3 % hlasů, vyplývá z průzkumu agentury NMS Market Research. Křesla v dolní parlamentní komoře by získalo ještě pět dalších subjektů. Dvě z vládních stran, konkrétně TOP 09 a KDU-ČSL, by zůstaly pod pětiprocentní hranicí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy