Dnes před 15 lety narukoval do armády poslední branec. Vrátí se povinná vojna?

Na den přesně před patnácti lety narukovalo do české armády posledních 878 branců v rámci základní vojenské služby. Poslední dobou se mluví o jejím možném znovuzavedení, současná vláda však má ve vojenské oblasti jiné priority.

30. března 2004. Toho dne narukovali do výkonu základní vojenské služby v Armádě České republiky poslední branci. Od 1. ledna 2005 je pak česká armáda plně profesionální a platí, že branná povinnost bude vyžadována pouze v případě ohrožení státu nebo vyhlášení válečného stavu.

Základní vojenská služba přitom měla v České republice, respektive Československu, dlouhou tradici. V dobách první republiky byla zpočátku délka služby stanovena na 14 měsíců. Od roku 1924 se sloužilo 18 měsíců, od roku 1933 s ohledem na tehdejší mezinárodní situaci, tehdy nastoupil k moci Adolf Hitler, dokonce dva roky.

24 měsíců odsloužili branci i v Československé lidové armádě za dob komunistického režimu. Poměry se opět začaly měnit až po sametové revoluci. Už během roku 1990 nařídil prezident Václav Havel zkrácení základní vojenské služby na 18 měsíců. Navíc byla zavedena možnost tzv. civilní služby, kterou branci vykonávali jako pomocná síla např. v nemocnicích nebo domovech důchodců.

1. ledna 1993 došlo k rozdělení Československa na dva státy, což vedlo ke vzniku Armády ČR. Tehdy byla rovněž opět zkrácena základní vojenská služba, a to na dobu jednoho roku. O deset let později, konkrétně 15. května 2003, předložil tehdejší ministr obrany Jaroslav Tvrdík (ČSSD) vládě záměr základní vojenskou službu zrušit. Posledních 878 branců bylo odvedeno 30. března 2004.

Po patnácti letech se však čím dál častěji objevují hlasy, které volají po znovuzavedení základní vojenské služby. Mluví o tom dokonce i politici. Současný ministr obrany Lubomír Metnar (ANO) krátce po jmenování do úřadu řekl, že by zavedení povinné vojenské služby klidně podpořil.

Vzápětí však dodal, že z logistického hlediska nejde o aktuální téma. Kabinet Andreje Babiše má v oblasti Armády ČR jinou prioritu. Důraz se klade spíš na navýšení počtu vojáků z povolání na 30 tisíc. Dnes má armáda k dispozici kolem 21 tisíc vojáků.

Související

Více souvisejících

Armáda České Republiky Čeští vojáci Vláda ČR Lubomír Metnar

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

včera

včera

včera

Kuleba: Rusko bude možné zapojit do mírových jednání až po mírovém summitu

Ukrajinský ministr zahraničních věcí Dmytro Kuleba zastává názor, že Rusko bude možné zapojit do mírových jednání, ale až po mírovém summitu, který se v polovině června uskuteční ve Švýcarsku bez účasti delegace z Moskvy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy