Dnes před 15 lety narukoval do armády poslední branec. Vrátí se povinná vojna?

Na den přesně před patnácti lety narukovalo do české armády posledních 878 branců v rámci základní vojenské služby. Poslední dobou se mluví o jejím možném znovuzavedení, současná vláda však má ve vojenské oblasti jiné priority.

30. března 2004. Toho dne narukovali do výkonu základní vojenské služby v Armádě České republiky poslední branci. Od 1. ledna 2005 je pak česká armáda plně profesionální a platí, že branná povinnost bude vyžadována pouze v případě ohrožení státu nebo vyhlášení válečného stavu.

Základní vojenská služba přitom měla v České republice, respektive Československu, dlouhou tradici. V dobách první republiky byla zpočátku délka služby stanovena na 14 měsíců. Od roku 1924 se sloužilo 18 měsíců, od roku 1933 s ohledem na tehdejší mezinárodní situaci, tehdy nastoupil k moci Adolf Hitler, dokonce dva roky.

24 měsíců odsloužili branci i v Československé lidové armádě za dob komunistického režimu. Poměry se opět začaly měnit až po sametové revoluci. Už během roku 1990 nařídil prezident Václav Havel zkrácení základní vojenské služby na 18 měsíců. Navíc byla zavedena možnost tzv. civilní služby, kterou branci vykonávali jako pomocná síla např. v nemocnicích nebo domovech důchodců.

1. ledna 1993 došlo k rozdělení Československa na dva státy, což vedlo ke vzniku Armády ČR. Tehdy byla rovněž opět zkrácena základní vojenská služba, a to na dobu jednoho roku. O deset let později, konkrétně 15. května 2003, předložil tehdejší ministr obrany Jaroslav Tvrdík (ČSSD) vládě záměr základní vojenskou službu zrušit. Posledních 878 branců bylo odvedeno 30. března 2004.

Po patnácti letech se však čím dál častěji objevují hlasy, které volají po znovuzavedení základní vojenské služby. Mluví o tom dokonce i politici. Současný ministr obrany Lubomír Metnar (ANO) krátce po jmenování do úřadu řekl, že by zavedení povinné vojenské služby klidně podpořil.

Vzápětí však dodal, že z logistického hlediska nejde o aktuální téma. Kabinet Andreje Babiše má v oblasti Armády ČR jinou prioritu. Důraz se klade spíš na navýšení počtu vojáků z povolání na 30 tisíc. Dnes má armáda k dispozici kolem 21 tisíc vojáků.

Související

Více souvisejících

Armáda České Republiky Čeští vojáci Vláda ČR Lubomír Metnar

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj přirovnal Putina k Hitlerovi

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek odmítl podmínky ruského prezidenta Vladimira Putina pro okamžité příměří a zahájení jednání o ukončení války na Ukrajině. Tyto podmínky označil za ultimáta a přirovnal Putinovy návrhy k politice nacistického vůdce Adolfa Hitlera, uvedl server Ukrajinska pravda.

včera

včera

Návštěva Jense Stoltenberga u Zelenského v Kyjevě (29. dubna 2024).

Stoltenberg se vysmál Putinovu návrhu na mír. Podle Kyjeva je absurdní

Ukrajina označila podmínky pro ukončení války, které v pátek představil ruský prezident Vladimir Putin, za absurdní. Podle Ukrajiny se Putin snaží zavádět mezinárodní společenství a oslabovat skutečné diplomatické úsilí zaměřené na dosažení míru, uvedl server Ukrajinska pravda.

včera

EU

Kormidlo zelené politiky EU se neotočí, míní expertka. Nové složení EP ale zřejmě způsobí složitější schvalovací proces

Volby do Evropského parlamentu zasadily nepříjemnou ránu frakci Zelených. Ti oproti volbám z roku 2019 ztratili 18 křesel, letos dosáhli pouze na zisk celkových 7,4 % a 53 mandátů. Expertka na politiku Evropské unie Veronika Velička Zapletalová z Masarykovy univerzity v Brně pro EuroZprávy.cz ale vysvětlila, že ústředním bodem ve schvalovacím procesu je koalice Evropské lidové strany (EPP) a Socialistů a demokratů (S&D)., „Pro Evropskou unii je po technické stránce reálné být do roku 2050 neutrální,“ uvedla. 

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Robert Šlachta

Přísaha a Motoristé jednají o budoucí spolupráci. Proč bořit něco, co funguje, ptá se Šlachta v rozhovoru pro EZ

Koalice Přísahy a Motoristé ve volbách do Evropského parlamentu získala dva mandáty. EuroZprávy.cz v této souvislosti oslovily předsedu hnutí Přísaha Roberta Šlachtu. Odmítl, že by jeho hnutí upozadilo svůj program kvůli spolupráci s Motoristy sobě. „Nikola Bartůšek a Filip Turek spolu skvěle fungují jako tým. Nikola jako odbornice na migraci a Filip jako odborník na Green Deal a průmysl. A to jsou dvě základní témata, o které dalších pět let v Evropě půjde,“ říká. 

včera

včera

včera

včera

Soukup přišel o TV Barrandov. Valná hromada ho odvolala z představenstva

Podnikatel Jan Čermák nahradil Jaromíra Soukupa v jednočlenném představenstvu společnosti Barrandov Televizní Studio, jak rozhodla před měsícem valná hromada firmy. Tato změna byla dnes oficiálně zapsána ve Sbírce listin. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy