Bezpečnostní informační služba (BIS) ve spolupráci s ministerstvem obrany realizovala od roku 1999 tajný projekt, který je jedinečný i ve světovém srovnání. Výcvik řidičů v nebezpečných situacích pomohl zachránit nespočet životů, zvláště v Afghánistánu.
Podle serveru Lidovky.cz stály za zrodem projektu Riders (Jezdci) dvě tragické dopravní nehody aut tajné služby v roce 1991. BIS chtěla podobným situacím předejít a prověřila proto Jaroslava V. příslušníka zpravodajské služby, jenž měl mimo jiné zkušenosti s motocyklovým a automobilovým závoděním, aby uskutečnil výcvik řidičů, který by by podobným situacím předcházel.
„Chtěli jsme vytrénovat náš operativní tým, aby byl schopný pracovat a bezpečně dojet na místo,“ uvedl jednašedesátiletý rodák z Plzně. Projekt si brzy získal renomé a v půlce 90.let s k němu přidala armáda, konkrétně 6. speciální brigáda (nyní 601. skupina speciálních sil). Následovaly policejní zásahové jednotky včetně elitního Útvaru rychlého nasazení.
Původní vymezení projektu se začalo rozšiřovat a řidiči začali být připravováni na to, jak se zachovat v situacích, kdy jsou jak řidič, tak pasažéři, ohroženi na životě nepřátelskými útočníky. „ V roce 1993 nám moc pomohla ochranná služba prezidenta republiky. Oni nám dali první výcvik, ukázali strategii jízdy s chráněnou osobou, jak se řadit v koloně, jak být připraven na nečekaný útok," sdělil instruktor serveru Aktuálně.cz.
„Podíváme-li se do historie, ať už atentát na Františka Ferdinanda d’Este nebo Johna Fitzgeralda Kennedyho, vždy to bylo přiblížení se ke koloně, nebo kolona jela. A to ti šmejdi vědí a chystají se na to,“ citují Lidovky.cz kolegu Jaroslava V, zpravodajce, jenž si přál zůstat v anonymitě. „Řidič v koloně je tak nesmírně důležitý. Jestli při střelbě ztuhne, nebo pojede pryč a nabourá, ohrozí životy dalších vojáků.“
V roce 1999 ministerstvo obrany a BIS se dohodli na společném legislativním zaštítěním projektu. Podepsáním meziresortní smlouvy vznikl oficiálně projekt Riders, který si získal respekt i mezi zahraničními spojenci ČR. Celkově se jej zúčastnilo na 8 400 osob,včetně zahraničních partnerů (USA, Velká Británie, Izrael), kteří získané vědomosti využili v zahraničních misích.
„V bojové misi v Afghánistánu byly dovednosti získané v projektu využívány v podstatě neustále,“ poukazuje na důležitost programu generálporučík Ondrej Páleník, někdejší velitel 601. skupiny speciálních sil a bývalý šéf Vojenského zpravodajství. „ Projekt Riders posunul hranici řidičských dovednosti našich specialistů na diametrálně úplně jinou úroveň,“ sdělil serveru Lidovky.cz
Podobně se vyjadřuje též bývalý velitel 7. mechanizované brigády a současný ředitel sekce rozvoje sil resortu obrany, generálmajor Ivo Střecha. „Rozdíl mezi těmi, kteří výcvikem prošli a naopak, primárně při přesunech v konvojích v členitém terénu, ovládání vozidel, technice jízdy v krizových situacích v i mimo obydlená uzení, byl v Afghánistánu markantní,“ říká Střecha.
Účastníci projektu se shodují, že bez znalostí získaných důkladným, promyšleným tréninkem, by bylo mnohem více ztrát z zahraničních misí. „ „Schopnost okamžité reakce a dovednosti ve využití rychlého manévru bezesporu zachránily životy vojáků speciálních sil v mnoha situacích, především při nenadálém napadení konvoje,“ tvrdí generálporučík Ondrej Páleník.
Vysoce postavení armádní činitelé vyzdvihují projekt i jako příklad účinnosti vzájemné spolupráce mezi jednotlivými bezpečnostními složkami. „Dodnes se jednotlivé bezpečnostní složky často uzavírají do svých bublin a málo spolu komunikují. Přitom v dnešní době, kdy jsou rizika komplexní, stejně komplexní musí být součinnost všech složek, které mohou k eliminaci těchto rizik přispět," uvedl bývalý předseda vojenského výboru NATO generál Petr Pavel přednost projektu pro server Aktuálně.cz. Podle Páleníka je projekt tím nejlepší příkladem spolupráce orgánů státní správy, jaký pamatuje.
Ve čtvrtek na půdě BIS proběhla neveřejná ceremonie, při které bylo oslaveno dvacetileté výročí projektu. Z rukou současného ředitele BIS Michal Koudelka dostali Pavel, Střecha či náčelník generálního štábu Aleši Opata pamětní medaile za rozvoj projektu.
1. listopadu 2024 20:41
Policisté budou protestovat i za vyšší platy. S udělováním pokut se nepočítá
Související
Číná překonává Rusko ve všem. Až na jednu oblast, upozorňuje expert pro EZ
Telefony Huawei stále představují riziko, varuje šéf BIS
BIS , Armáda České Republiky , ministerstvo obrany , Afghanistán , Ondrej Páleník (ex-šéf SSHR)
Aktuálně se děje
před 25 minutami
Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky
před 1 hodinou
Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu
před 1 hodinou
Tisíce mrtvých, přes 10 tisíc zraněných. Libanon zveřejnil počty mrtvých ve válce Izraele s Hizballáhem
před 1 hodinou
Donald Trump: Polarizující postava, která se chce vrátit k moci. Obdivuje autoritáře a chce porážet ostatní
před 1 hodinou
Kamala Harrisová: Ostřílená právnička a politička, zastánkyně práv žen a menšin
před 1 hodinou
Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy
před 2 hodinami
Co bude s NATO, pokud volby vyhraje Trump? Rutte se budoucnosti nebojí
před 2 hodinami
Harrisová i Trump zakončili předvolební kampaň po boku celebrit. Hlasovalo už 81 milionů lidí
před 3 hodinami
Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou
před 4 hodinami
Výhled počasí do konce listopadu: Meteorologové řekli, zda hrozí výrazné změny
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
včera
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
včera
Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní
včera
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.
Zdroj: Libor Novák