Napadli strážníci pracovníka neziskovky? Byl agresivní, tvrdí policie

Členové pražské policie měli při nědělní návštěvě sociálního centra pro lidi bez domova, Naděje, „brutálně“ napadnout jejího zaměstnance, který měl následně skončit na pracovní neschopence. Policie však tvrdí, že k žádnému napadení nedošlo a že naopak daný pracovník byl agresivní.

Policisté měli na adresu centra doručit písemnost Obvodního soudu pro Prahu 4 osobě, která ji uvedla jako doručovací. Podle policie při vstupu do budovu měl údajně napadený zaměstnanec centra, Daniel K strážníky oslovit následujícím způsobem: „Co tady děláš ty vole? Nemáš tady co dělat, vypadněte, toto je chrám, mě blbosti nezajímají.“

Daniel K. serveru iROZHLAS potvrdil, že konflikt mezi ním a strážníky vznikl v důsledku jejich vstupu do budovy. „Problém vznikl už tím, že strážníci vstoupili do budovy, což je nedotknutelné místo klientů a bez soudního příkazu dovnitř nesmí. A samozřejmě se to stává, nosí poštu, vstoupí někam, aniž by si to uvědomili, proto jsem je vyzval standardní větou: Pojďme to málo, co vám mohu sdělit, řešit ven, protože tady nemůžete být,“ uvedl.

Strážníci se měli začít chovat agresivně. „V tu chvíli začal úplně nepochopitelný verbální proud slov, který by člověk od strážníka nečekal, proto jsem požadoval to číslo. Jednak bylo jejich chování naprosto nestandardní a neodpovídající jejich funkci a statusu, zadruhé se to dělo před zraky našich klientů, kteří jsou námi vedeni k nějakým pravidlům?“ tvrdí Daniel K. Strážníky požádal o jejich služební čísla, které si měli zakrýt.

Policie to popírá a líčí událost jinak. Dle jejího oficiálního vyjádření se měl Daniel K. chovat velice agresivně a vulgárně napadat strážníky. „I kdyby tady někdo byl, vám to neřeknu. Znáte ho*no, naučte se zákony. Stejně jsem úplně nekompetentní a vy si to odnesete. Dej mi číslo. Tady sou všude klienti, ti to viděj,“ měl dle oficiálního vyjádření městské policie prohlásit 40letý zaměstnanec Naděje.

Policisté měli následně nasednout do auta. To potvrzuje i Daniel K. Ten si prý chtěl vyfotit poznávací značku auta policistů, což mělo vyvolat agresivní reakci policistů. „Policisté ho před očima svědků srazili za jízdy otevřenými dveřmi auta, zaklekli na něj a v poutech odvezli na služebnu. Muž je v pracovní neschopnosti,“ stojí v oficiálním prohlášení centra Naděje.

Podle policie však incident proběhl jinak. Muž měl doběhnout odjíždějící policejní vůz, začít bušit do něj pěstmi, pokoušet se otevřít dveře a křičet na posádku: „Dej mi číslo vole, kam jedete volové, to si odneseš,“. Policie měla následně využít „svého zákonného oprávnění“ a proti muži „použila donucovací prostředky – hmaty, chvaty a pouta.“ Ostatní zaměstnanci centra měli dle policie uvést, že takového chování je u Daniela K. „bohužel standardní.“

Na otázku iROZHLASu, zdali Daniel K. skutečně bušil pěstí do auta, se dotyčný odpovědi vyhnul. „To je naprosto irelevantní. Tohle byl normální krach, takové jednání strážníků neznám. S policisty máme dobré zkušenosti. Samozřejmě ne každý policista má vždy náladu, jsou obtěžkaní různými povinnostmi. Já to chápu, dnes je složité něco šetřit, musí mít na všechno povolení. S policisty máme normálně dobré zkušenosti, jejich podporu potřebujeme, nemám tak důvod někomu nadávat,“ uvedl.

Obě verze se shodují v tom, že muž byl převeden na služebnu. Policejní tvrdí, že mu byla nabídnuta lékařské ošetření jako všem osobám, které byli vystavěni použití donucovacích prostředků, ačkoli muž prý neměl žádné viditelná zranění. To Daniel K. měl odmítnout a odejít nezraněn pryč.

Zaměstnanec Naděje tvrdí, že byl ponechán na chodbě a že mu nebyl dán žádný záznam o tom, že byl na služebně a proč jej tam odvedli. Prý byl při pacifikaci zraněn, což má potvrzovat zpráva z nemocnice na Karlově náměstí. Podle ředitele centra, Jana Kadlece, se jednalo o většinou o povrchová zranění, což se snaží doložit fotkami přiloženými k tiskové zprávě centra.

Daniel K. je však přesto nyní v pracovní neschopnosti. „ Zranění vem čert, ale mám Tietzův syndrom, postiženou pravou stranu. To rameno zrovna trefili dveřmi a následně jsem na něm ležel při zatýkání, tak mám teď omezený pohyb ruky, ale je to komplexní problém, nejen toho ramene, ale i klíčků,“ řekl.

„Nějakou bouli, to bych neřešil, ale to si přece policisti nemůžou vůbec dovolit. Takhle člověk nemůže postupovat. To si člověk moc neumí představit, když tam ležíte zalehnutý policisty, nemáte jiné dovolání, to je zmar, zoufalství, beznaděj, strach. Není nikdo, kdo by vám pomohl. Klienti dokonce plakali, když to viděli, bylo to zoufalství,“ sdělil zaměstnanec Naděje, který nyní situaci řeší s právníkem.

Kadlec serveru Lidovky.cz sdělil, že podobné problémy mají mít s policií častěji. Dle něj jsou strážníci frustrováni z toho, že dle zákona o sociálních službách a nařízení GDPR nesmí zveřejňovat informace o svých klientech. „ Vznikající bezmoc však někteří policisté nezvládají a vylévají si zlost na zaměstnancích, kteří s tím nemohou nic dělat,“ tvrdí Kadlec, který „nechce s policií vyvolávat konflikt, ale to, čeho se nyní dopustili strážníci městské policie, už přesáhlo veškeré hranice slušnosti.“

Městská policie jeho slova odmítla. „Strážníci městské policie jsou s lidmi bez domova v každodenním kontaktu. Ne jednou jim poskytli pomoc, ne jednou zachránili život. Dlouhodobě spolupracují s Centrem sociálních služeb Praha, Červeným křížem, Armádou spásy a dalšími neziskovými organizacemi,“ stojí v oficiálním tiskovém prohlášení, ve kterém je ředitel centra vyzván „pro příště vážit slova“, protože „totiž dehonestují práci našich strážníků velmi zásadním způsobem.“

Související

Vít Rakušan

Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc

Vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) představil zástupcům odborů bezpečnostních sborů parametry plánovaného růstu platů policistů a hasičů pro příští rok. Nad rámec už schválených 1500 Kč získá každý policista i hasič dalších 1000 Kč jako součást stabilizačního příspěvku, informovalo ministerstvo vnitra v tiskové zprávě. 

Více souvisejících

Policie ČR neziskovky napadení

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy