Česká armáda se podle náčelníka generálního štábu Aleše Opaty do budoucna neobejde bez umělé inteligence na bázi neuronových sítí. Vojákům pomůže v boji, při analýzách či vyhodnocování. Podle Opaty již není v lidských možnostech vyhodnocovat všechny potřebné informace a vjemy. Řekl to na dnešním Žofínském fóru, které bylo věnováno modernizaci armády.
Opata označil za důležitý projekt výstavby velitelství kybernetických a informačních operací. Poznamenal, že kybernetický prostor a operace se prolínají všemi doménami od moře až po vesmír. "Začínáme jako vojáci čím dál tím více zjišťovat, že potřebujeme nástroje, potřebujeme schopnosti, které jsou v tomto prostoru schopny nás posílit. Říkáme tomu, že hledáme nového kámoše," řekl Opata.
Novým "kámošem", partnerem a spolupracovníkem podle něj bude umělá inteligence na bázi neuronových sítí. Využití pro ni v armádě vidí v široké oblasti od vedení bojové činnosti až po analýzy a vyhodnocování. "Dneska se dostáváme v informačním a technologickém prostředí do takové situace, že v doméně kybernetických a informačních operací už není v lidských možnostech všechny informace, všechny vjemy dávat dohromady, analyzovat a vyhodnocovat," dodal Opata.
V projevu na Žofínském fóru Opata také řekl, že zásadní pro armádu je stabilita zdrojů, díky níž budou moct vojáci plánovat. Věnoval se i náboru. Poznamenal, že armáda si je vědoma demografického vývoje, který bude mít časem negativní dopad i na přijímání nových vojáků. Nábor se proto podle něj musí přesunout více na sociální sítě, do on-line systému. "Musíme být aktivní v internetovém prostoru," řekl.
Za obrovský krok vpřed Opata označil uzavření desítek rámcových dohod v oblasti takzvaných projektů rychlého dopadu týkajících se výstroje a výzbroje vojáků. "Budou jednak stabilizovat armádu v horizontu pěti až sedmi let z hlediska dodávek. Zároveň stabilizují i dodavatelské prostředí, kdy ti dodavatelé mají představu o tom, jak dlouho s nimi budeme spolupracovat," řekl generál.
Od května 2018 do dnešního dne bylo s českými subjekty uzavřeno celkem 74 smluv nad 50 milionů korun v celkovém objemu téměř 25 miliard korun, což je více než 90 procent finančních prostředků všech uzavřených smluv: uvedl ministr @metnarl na Žofínském fóru https://t.co/xPkL89oNq9
— Ministerstvo obrany (@ObranaTweetuje) 13. června 2019
Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) na fóru zopakoval, že ještě v letních měsících bude podepsána smlouva na dodávku osmi mobilních radiolokátorů MADR z Izraele za asi 3,5 miliardy Kč. Smlouva je podle něj těsně před uzavřením. Řekl, že k podpisu je připravena také smlouva na pořízení 62 obrněných vozidel Titus za asi 6,7 miliardy korun. Na podzim chce mít ministr jasno ohledně dodavatele pásových bojových vozidel pěchoty asi za 50 miliard korun, smlouva na ně by podle něj mohla být podepsána do konce roku.
Deník Právo ve středu uvedl, že armáda chce urychlit nákup nových terénních osobních vozů. Až 1200 automobilů za 1,6 miliardy korun chtěl původně úřad nakoupit až v roce 2023, nyní ale ministerstvo zakázku zařadilo již na letošní rok.
Nová vozidla by měla nahradit stroje UAZ 469, které byly vyrobeny ještě v dobách Sovětského svatu. Životnost končí i strojům Land Rover Defender. Opata k zakázce řekl, že původní časový plán byl přehodnocen poté, co byl rozpočet armády posílen. Označil za nemorální, že vojáci v 21. století jezdí ve vozidlech, která jsou starší, než je on sám.
21. prosince 2024 8:21
V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu
Související
Aktivní zálohy v Evropě. Proč jsou důležité pro stálou armádu i civilisty?
Česko si pořídí další Leopardy. Armáda tak splní požadavky NATO
Armáda České Republiky , Aleš Opata (generální štáb) , umělá inteligence (AI) , Lubomír Metnar
Aktuálně se děje
včera
Česko může fungovat bez ruské ropy, přesto ji dál nakupuje. MPO poukazuje na logistické překážky
včera
Rusko a Kazachstán se snaží bagatelizovat spekulace o sestřelení letadla
včera
Slib jsem splnil, zdražování skončilo a máme se lépe než loni, prohlásil Fiala v projevu
včera
Izrael bombardoval letiště v Jemenu ve chvíli, kdy se na něm nacházel šéf WHO
včera
Počasí: Meteorologové vydali varování před náledím
včera
O nás bez nás. Francie chtěla vyjednat mír s Ruskem, ale bez Kyjeva, tvrdí Lavrov
včera
Selhání protivzdušné obrany? Sestřelení ázerbájdžánského letounu připomnělo tragédii MH17
včera
Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?
včera
Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?
Aktualizováno včera
Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří
včera
V pražské zoo zemřel velemlok čínský Karlo, zapsal se do Guinnessovy knihy rekordů
včera
Státní rozpočet je podvod, Fialova vláda jsou amatéři. Zeman ve vánočním poselství mluvil o urážce voličů
včera
Manželka syrského exprezidenta Asada Asma umírá na rakovinu
včera
Lavrov: Rusko se nespokojí s příměřím ve válce na Ukrajině
včera
Co s nevhodným vánočním dárkem? Lhůta pro vrácení se krátí
včera
Počasí v roce 2025 nebude tak extrémní, jako letos. Do historie se přesto zapíše, tvrdí meteorologové
včera
Tragédie v Gaze: Třídenní holčička zemřela na podchlazení, další lidé umírají při náletech
včera
Ruské zlo Ukrajinu nezlomí ani nepokřiví Vánoce, vzkázal Zelenskyj
včera
Výhled počasí na Silvestra a Nový rok. Teploty v Česku stoupnou
25. prosince 2024 21:40
RECENZE: Čarovné jablko v souboji nových vánočních pohádek obstálo
Den po nové štědrovečerní pohádce Tři princezny nasadila Česká televize do vysílání další premiérovou pohádku Čarovné jablko, která vznikla ve spolupráci se sousedy ze Slovenska. Je o souboji dobra se zlem, jak jinak. Jak ale dopadl pomyslný souboj vánočních pohádek?
Zdroj: Jan Hrabě