Tažení proti drogám: Které návykové látky v ČR dominují? Došlo ke změně

Kriminalisté loni v Česku zajistili 948 kilogramů marihuany, což bylo meziročně o zhruba o 150 kg méně. Množství zajištěného metamfetaminu vzrostlo na 106 kg. Tyto drogy na trhu v ČR jasně dominují. Kokain, hašiš nebo heroin představují jen malou část ze zajištěných drog, ve všech třech případech množství proti předloňskému roku kleslo. Vyplývá to z výroční zprávy policejní Národní protidrogové centrály (NPC) za rok 2018.

Při výrobě metamfetaminu, známého spíše jako pervitin, převažují v ČR stále malé laboratoře po celé zemi. Jsou přímo v obydlených objektech. Kriminalisté loni v Česku odhalili 240 varen, meziročně o 24 méně. "Velkoobjemová produkce metamfetaminu zůstává doménou výběrově orientovaných kriminálních skupin, mezi kterými stále převažují vietnamské zločinecké skupiny zaměřené zejména na pokrytí zvýšené poptávky po metamfetaminu ze zahraničí," uvedla NPC.

Kriminalisté také zjistili, že se velkovýroba pervitinu přesouvá i do Polska, Německa nebo Nizozemska. Droga se pak částečně dováží zpět do ČR. Podle ředitele NPC Jakuba Frydrycha bude v budoucnu potřeba akceschopnější mezinárodní policejní a justiční spolupráce. "Již mnoho úspěšně zakončených mezinárodních případů ukazuje, že i orgány vymáhající právo umí inovovat své postupy a přizpůsobovat se globalizované a vysoce dynamické podobě nelegálních trhů," uvedl Frydrych.

Do pěstování konopí a výroby marihuany se stále častěji zapojují organizované skupiny Srbů, Černohorců a Chorvatů. Využívají výhodné polohy ČR uprostřed Evropy, snadno dostupných a levných technologií a dostatku levně pronajímaných prostor. Policie loni na českém území odhalila 202 pěstíren, předloni jich bylo 305.

"Průmyslová produkce marihuany naopak postupně přestává být hlavní doménou organizovaných kriminálních skupin původem z Vietnamu," uvedla NPC. Obchod s menším množstvím marihuany pak častěji proniká do virtuálního prostředí. To se týká i dalších drog.

Kokain v Česku kvůli vyšší ceně stále zůstává méně vyhledávanou drogou, oblíbená je hlavně mezi majetnější skupinou obyvatel. S vyšší kupní silou se ale loni poptávka po této droze zvýšila. Klesla také její cena.

"Pokračovaly zejména tendence nárůstu aktivit balkánských organizovaných kriminálních skupin, které prostřednictvím svých komunit a kontaktů v Jižní Americe pašovaly kokain do celé Evropy, včetně České republiky, a to leteckou, námořní a následně i pozemní cestou," uvedli kriminalisté. Množství zajištěného kokainu loni kleslo o tři kilogramy na 24 kg.

V případě heroinu je ČR spíše tranzitní zemí, nikoliv cílovou. Loni kriminalisté zajistili 1,3 kilogramu této drogy. "Poměrně nízký počet zajištěných zásilek je kombinací nízké poptávky tuzemských uživatelů a trvalým vytížením orgánů vymáhajících právo rozšířenějšími látkami drogového trhu," uvedla NPC. Vzrostlo naopak množství zajištěných tablet extáze. V posledních třech letech roste výroba těchto tablet přímo na území České republiky.

Související

Marihuana

Německo částečně legalizovalo marihuanu. V Berlíně se slavilo

V Německu vstoupila od dubna v platnost částečná legalizace marihuany, kterou prosadila současná vláda kancléře Olafa Scholze. Příslušný zákon schválili zákonodárci v březnu. Kuřáci marihuany se sešli k oslavám u Braniborské brány v Berlíně, informovala DW. 

Více souvisejících

Drogy Marihuana Česká republika Policie ČR

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 10 hodinami

před 11 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy