30 let od sametu: Jak se proměnilo vězeňství? Havlova a Klausova amnestie dodnes budí vášně

Ke změnám, které před 30 lety přinesla sametová revoluce, patřila i reforma vězeňství směrem k mezinárodně uznávaným standardům. Roli Sboru nápravné výchovy časem převzala Vězeňská služba (VS) zbavená militantních prvků, zmizely ponuré vazební cely a rozšířila se vnější kontrola poměrů ve věznicích, například ze strany ombudsmana.

Náměstek VS Simon Michailidis uvedl pro ČTK, že snaha o proměnu vězeňství vyvolávala zpočátku spíše zmatky.

"Se společenskou změnou přicházely i změny ve vězeňství, které měly přinést jeho humanizaci, klást důraz na přípravu na bezpečné propouštění vězňů, na spolupráci se státními organizacemi, církvemi, neziskovkami a dalšími. Došlo k důsledné depolitizaci sboru. Nicméně začátkem 90. let tento entuziasmus přinesl spíše určitý chaos a rozbití dosavadního systému, který nebyl nahrazen systémem jiným," popsal Michailidis.

Moderní kontury se v českém vězeňství podle náměstka objevovaly až od druhé poloviny 90. let. "S vězni se začalo pracovat ve větší míře individuálně. Výrazně přibyli vychovatelé a další odborní zaměstnanci. Vznikly specializované oddíly pro vězně s různými poruchami osobnosti, kteří vyžadují individuální péči," připomněl některé z nových přístupů k odsouzeným.

Už v roce 1990 byl zrušen trest smrti a nejpřísnější alternativou potrestání pachatelů tak zůstalo doživotí. V současné době si ho odpykává 46 lidí, z toho tři ženy.

Věznice se i dnes potýkají s problémem, který řešily už za minulého režimu: s přeplněností. Nedostatek ubytovacích kapacit pomáhají řešit v první řadě amnestie, jichž postkomunističtí prezidenti vyhlásili zatím pět. Nejmasovější amnestií v poválečných dějinách země se stala ta, kterou k 1. lednu 1990 podepsal nový prezident Václav Havel. Na sklonku roku 1989 bylo v české části republiky za mřížemi 22.365 lidí, po amnestii tam zůstalo 1259 obviněných a 5003 odsouzených.

Počty v obou kategoriích však začaly rychle zase stoupat. Ve vazbě bylo v únoru 1995 rekordních 8929 lidí, k čemuž přispěli nejen noví pachatelé, ale také prodlužování délky vazebního řízení. Počet odsouzených vězňů dočasně poklesl počátkem nového tisíciletí i díky četnějšímu ukládání alternativních trestů, například obecně prospěšných prací. Ty se však u části pachatelů ukázaly jako neúčinné. Rok 2012 se pak do historie novodobého vězeňství zapsal překročením hranice 23.500 vězněných. Následovala další rozsáhlá amnestie, tentokrát z pera Václava Klause.

Počet odsouzených vězňů se mírně snižuje teprve v posledních několika letech. "Klesá trestná činnost, což koresponduje s faktem, že ČR je jednou z nejbezpečnějších zemí na světě," vysvětlil Michailidis. Kapacita věznic ale i tak zůstává nedostačující a jejich naplněnost se pohybuje v průměru okolo 105 procent. Vězeňská služba rekonstruuje stávající prostory, které jsou někde - například v Mírově - staré i stovky let. "Zatímco téměř ve všech bývalých komunistických zemích ve střední Evropě již postavili nové věznice, v Česku zatím žádná není," poznamenal náměstek.

Ke snížení počtu vězňů je podle Michailidise v prvé řadě nutná změna trestní politiky státu. "Stále zůstává faktem, že v ČR se ukládá trest odnětí svobody za některé trestné činy a přečiny, za které se ve zbytku Evropy ukládají jiné, mnohem účinnější a pro stát lacinější tresty," podotkl.

K dalším tradičním problémům vězeňství patří zaměstnávání lidí ve výkonu trestu. Například v roce 1999 pracovalo jen 36 procent práceschopných vězňů, v posledních letech se Vězeňské službě daří držet zaměstnanost na zhruba 60 procentech. V současné době zaměstnává vězně celkem 350 různých subjektů.

Související

Dominik Feri (TOP 09)

Feriho vezli z vězení do nemocnice. Panovaly obavy z nákazy virem HIV

Exposlance Dominika Feriho, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, převezli na začátku listopadu z teplické věznice do vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci. Podle zdrojů deníku Blesk panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

Více souvisejících

Věznice 30 let od sametové revoluce amnestie

Aktuálně se děje

před 12 minutami

před 35 minutami

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

před 1 hodinou

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

před 2 hodinami

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

před 7 hodinami

Teroristé Hamásu

Hamás obvinil USA z genocidy v Pásmu Gazy. Izraeli vzkázal, kdy propustí rukojmí

Představitel Hamásu Chalíl al-Hajjá prohlásil, že dokud bude pokračovat válka v Pásmu Gazy, nedojde k žádné výměně rukojmích mezi Izraelem a Hamásem. Podle al-Hajjá není důvod, aby Hamás vrátil rukojmí, dokud Izrael nezastaví vojenské operace. Tato prohlášení přicházejí uprostřed zablokovaných rozhovorů, za jejichž stagnaci obě strany vzájemně obviňují.

před 8 hodinami

zbraně, ilustrační fotografie (Foto: @ripster8)

Jak se západní zbraně dostávají do Ruska, sankcím navzdory? Stačí jedna instagramová modelka

Server BBC zjistil, jak moderní válečná technologie vyrobená ve Spojeném království končí v Rusku navzdory mezinárodním sankcím. Celkem šest zásilek optické techniky v hodnotě 2,1 milionu dolarů, kterou vyrábí britská firma Beck Optronic Solutions, bylo přepraveno do Ruska prostřednictvím společností registrovaných v Kyrgyzstánu. Tento případ znovu upozorňuje na slabiny sankčního režimu zavedeného po začátku války na Ukrajině.

před 9 hodinami

Biden poslal Ukrajině další silnou zbraň. Je zakázaná a vysoce kontroverzní

Americký prezident Joe Biden povolil dodávky protipěchotních min Ukrajině. Uvedl to server SkyNews s tím, že jde o kontroverzní zbraň, která je v řadě zemí zakázána.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy