Pecina rázně: Policistům vyšší platy. A co by říkal na Fischera ve vládě?

Praha - Kandidát na ministra vnitra v úřednické vládě Jiřího Rusnoka Martin Pecina chce zvýšit počet policistů a prosadit pro ně vyšší platy. Doplnit stavy sboru by chtěl zejména v bezpečnostně problémových oblastech. Pecina to dnes řekl v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi.

"Určitě se budu snažit navýšit počet policistů a určitě se budu snažit odstropovat jejich mzdy, protože ten pokles, ke kterému došlo nejenom u policistů, hasičů, ale i dalších služebních funkcionářů, je nebývalý," uvedl Pecina, který jako ministr vnitra působil již v úřednické vládě Jana Fischera. 

Navýšit počty mužů a žen by chtěl zejména v oblastech, kde policie dlouhodobě zaznamenává problémy. "Určitě budu dělat vše, ať se stavy dobírají zejména v problematických oblastech - severní Čechy, severní Morava, možná jižní Čechy," zdůraznil Pecina.

Někdejší ministr vnitra a bývalý šéf antimonopolního úřadu by se chtěl zaměřit i na boj s extremismem. "Poté, co se nám podařilo rozpustit Dělnickou stranu, poté, co se nám podařilo rozprášit ty nejagresivnější buňky neonacistické, tak je vidět, že neonacisté zase zvedají hlavu a že jsme zase v bodě nula," řekl Pecina.

Pecina před dvěma dny poskytl serveru ceska pozice.cz rozhovor. Přinášíme vám několik ministrových odpovědí:

Jste pamětníkem Fischerovy úřednické vlády. Jak se tehdejší vyjednávání lišilo od sestavování Rusnokova kabinetu?

Pro mě je to odlišná zkušenost. Vyjednávání o Fischerově vládě šlo mimo mě. Tehdy mi nabídli funkci ministra vnitra, kterou jsem přijal. Tím pro mě jednání skončila. Teď je to tak, že s panem premiérem mám užší osobní vztah. Diskutujeme spolu o důležitých věcech. Z tohoto pohledu je to pro mě jiné a příjemnější, tehdy jsem nehrál žádnou roli.

Co když vláda nezíská podporu? Budete vládnout v demisi do konce volebního období?

Nevím, koho prezident pověří či nepověří. Pro tuto zemi by bylo ideální, kdyby se poslanci příští týden sešli a sněmovna se rozpustila. My bychom nežádali ani o důvěru, úřednicky bychom bez veletočů spravovali po dva měsíce zem a došli bychom v pohodě k předčasným volbám. Podle mě sociální demokraté budou mít dilema, zda naší vládě dát či nedat podporu. Uvědomí si, že v případě nevyslovení důvěry vzroste šance na návrat ODS do Strakovy akademie. Když nás podpoří, urychlí cestu k předčasným volbám.

Co říkáte tomu, že horkým adeptem na post ministra financí je Jan Fischer, v prvním kole prezidentských voleb hlavní Zemanův soupeř? Není to trafika za podporu Zemana ve druhém kole?

Myslím, že je to dobrý tah. Čtu to tak, že prezident premiérovi věří a nechce mu do toho zasahovat, jde o manažerský přístup. Myslím si, že by to mohl být krok jakéhosi smíření mezi Fischerem a Zemanem. Pan Fischer se vždy profiloval jako zastánce úspor a šetření, byla to v zásadě politika blízká TOP 09. S Eduardem Janotou tvořili ve vládě takový minitým. Nemyslím si, že místa ve vládě jsou pro nás korýtka a trafiky. Většina z nás přichází z postů a funkcí, které jsou daleko lépe placeny. Představa, že to mám za odměnu, je absurdní. Chci pro zemi něco udělat, poměry jsou neudržitelné. Stejně tak si nemyslím, že by do politiky kvůli prospěchu chtěl jít Andrej Babiš. Má mnoho miliard, nepotřebuje získávat peníze nelegálním způsobem, to nemá zapotřebí.

Související

Více souvisejících

Martin Pecina Ministerstvo vnitra

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy