Praha - V Česku začíná fungovat tzv. Kobra, jejímž cílem je účinnější boj proti velkým daňovým únikům a daňové kriminalitě. Ve speciálním týmu bude pracovat až 100 lidí. Ambicí je, aby se tým později rozšířil i do krajů. Uvedl to dnes ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) při podpisu prováděcího protokolu, který umožní oficiální spuštění Kobry od 15. června. První výsledky práce chce ministr znát na konci letošního roku.
Český tým specialistů proti daňové kriminalitě vznikl na základě zkušeností ze Slovenska, kde tým Kobra už pracuje. "Česká Kobra" se bude zabývat podvody se škodou přes 150 milionů korun.
Ministr zdůraznil, že se i v minulosti proti daňové kriminalitě zasahovalo. Orgány policie, celní a finanční správy ale dříve pracovaly samostatně. "Myslíme si, že nebylo dostatečné prostředí pro to, abychom byli schopni efektivně zasahovat," doplnil Chovanec. Nový tým podle něj má jasnou strukturu, funkci a bude efektivnější.
Na spolupráci uvnitř Kobry se budou podílet finanční správa, policie a celní správa. Dohoda o vzniku týmu zahrnuje třeba výměnu informací mezi jednotlivými odbory, výběr kauz, které budou řešit, včetně způsobu jejich zveřejňování do médií, a také stanovuje pravidelné schůzky mezi zástupci jednotlivých úřadů.
Tuzemská Kobra spadá pod útvar protikorupční policie. Podle policejního prezidenta Tomáše Tuhého jsou v něm speciálně vycvičení policisté. Jde třeba o právníky a ekonomy. Členové týmu Kobra dostali zvláštní vybavení, třeba šifrovací telefony. Tyto prostředky umožní všem složkám vzájemně komunikovat, koordinovat a analyzovat práci. "Musíme si uvědomit, že bojujeme s protivníkem, který má téměř neomezené finanční zdroje," upozornil Chovanec.
Podle Tuhého Kobra funguje uvnitř každého resortu jako doposud a nepotřebuje tedy třeba vlastní sídlo. Vzájemná komunikace a prostředky, ale podle něj umožní lépe analyzovat jednotlivé případy a rychleji zasahovat. "Kobra už se plazí a tento tým je připraven vstoupit do konkrétních procesů," uvedl Tuhý k dotazu ČTK, zda již tým pracuje na nějakých kauzách.
Snížit ztráty z nedostatečného výběru daní - takový cíl snad měla každá vláda. Skutečnost je ale u nás stále horší a horší. Součet všech nedoplatků od roku 1990 je totiž ohromující. Na konci loňského roku jejich objem dělal 149 miliard korun. Jen v loňském roce přišel státní rozpočet o 14,2 miliardy korun.
Varující je, že za posledních pět let vzrostl počet případů daňové kriminality téměř na dvojnásobek. Kde mimo jiné hledat příčinu? Strmý nárůst nedoplatků nastal po té, co z trestního zákoníku zmizela věta, že příprava při krácení daně je trestná. V praxi to znamená, že vyšetřovatelé nemohou například nasadit odposlechy na lidi, které podezřívají z tohoto trestného činu. „Stali jsme se závislí na podáních z daňové správy ministerstva financí", říká šéf protikorupční policie Milan Komárek. Finanční úřad má ale na vyměření daně až tři roky a než se policisté k informacím o krácení daně dostanou, tak místo pravých majitelů chytají jen bílé koně, na které jsou často firmy následně převedeny.
Trestní zákoník s touto úpravou byl schválen před pěti roky za vlády premiéra Mirka Topolánka. Od té doby začal dramaticky růst počet případů krácení daně. Bylo by jistě zajímavé zjistit už „nezjistitelné", kdo s návrhem vypustit onu větu ze zákona přišel.
Je to, bohužel, mlácení prázdné slámy. Smutné je, že tato změna připravila státní kasu cca o 36 miliard korun. Převážná část připadá právě na účelově založené společnosti, uvedl server ekonomika.cz.
Proto by chtělo Ministerstvo vnitra zákoník změnit, tak aby krácení daně s nejvyšší sazbou bylo opět trestné i ve stádiu přípravy. Legislativní úpravu navrženou vnitrem podporují například i poslanci hnutí ANO, naopak opoziční ODS je proti. Argumenty mají různé. Například poslankyně ODS a členka bezpečnostního výboru Jana Černochová říká, že každý by tak mohl být automaticky podezřelý z toho, že podvádí a to by likvidovalo podnikatelské prostředí.
Související
Chovance nepomluvil. Zprošťující verdikt v kauze novináře Přibila je pravomocný
Novinář Přibil nepomluvil exministra Chovance, rozhodl soud
Milan Chovanec , Ministerstvo vnitra , podvody s DPH
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák