Německo daruje České republice 15 tanků Leopard 2A4. Obě země zároveň zahájí jednání o nákupu dalších až 50 nejmodernějších tanků Leopard verze 2A7+ různých modifikací. Česko by je mohlo koupit v příštích letech. Vládu o tom dnes informovala ministryně obrany Jana Černochová (ODS).
Darované tanky by česká armáda mohla dostat ještě letos, v budoucnu se počítá s jejich modernizací, sdělil ČTK Jakub Fajnor z tiskového oddělení ministerstva obrany. Letos zároveň začne výcvik českých tankistů na německých strojích.
Darem podle Fajnora Německo oceňuje to, jak intenzivně Česká republika podporuje vojenským materiálem Ukrajinu. Do země napadené Ruskem Česko poslalo podle dostupných informací i tanky T-72 a další těžkou bojovou techniku.
Černochová na tiskové konferenci řekla, že dodávané tanky budou bojeschopné. Do výroby nových strojů by měl být v maximální míře zapojen domácí obranný průmysl, zdůraznila. České firmy by se mohly podílet i na zakázkách pro německou armádu.
Německou výpomoc při nahrazení techniky darované na Ukrajinu na začátku května dohodl s německým kancléřem Olafem Scholzem premiér Petr Fiala (ODS). Podle Černochové jednal i o zapojení českých firem. Dar 15 tanků nyní Černochová domluvila s německou ministryní obrany Christine Lambertovou. Česká armáda dostane 14 bojových tanků a jeden vyprošťovací. Součástí dodávky, kterou zajistí německý obranný průmysl, budou také náhradní díly a munice. "Obě strany zároveň začnou jednat o možnosti pořídit pro Armádu ČR v dalších letech až 50 tanků nejmodernější verze 2A7+," dodal Fajnor.
Černochová označila Německo za klíčového ekonomického partnera. "V oblasti obrany to ale dlouho neplatilo a to chceme změnit, nejen v oblasti tankového vojska, ale v bilaterální spolupráci celkově. Věřím, že díky tomu bude naše armáda silnější a naše země bezpečnější," uvedla k dohodě s Německem.
Dohodu dnes ocenil i Fiala. Německo označil za klíčového partnera, se kterým ČR spolupracuje v řadě oblastí. Spolupráce v obraně a mezi českou a německou armádou je podle něj důležitá pro bezpečnost ČR i z dlouhodobého hlediska.
Kvůli darovaným tankům ministerstva připravují smlouvu, která by měla být podepsána v létě. Do šesti měsíců od podpisu by pak měl být dodán první stroj, ostatní budou následovat krátce poté. Obrana počítá s jejich budoucí modernizací na verzi 2A7+.
Letos také bude v Německu zahájen výcvik českých vojáků, následovat bude intenzivnější kombinovaný výcvik českých a německých tankistů i na českém území. Obrana si od toho slibuje rychlejší přechod na novou platformu a podporu bilaterální spolupráce.
Ministerstvo zároveň začne vyjednávat o nákupu dalších až 50 Leopardů 2A7+ v různých modifikacích. "Tanky Leopard má ve výzbroji řada spojenců v rámci NATO i naši blízcí sousedé, třeba Maďarsko nebo Polsko. Toto přezbrojení přispěje také k vytvoření těžké brigády v souladu s našimi aliančními závazky," dodala Černochová.
Ministryně poznamenala, že o možnosti nákupu tanků jednala i při nedávné návštěvě Spojených států. Česko by ale z USA tuto techniku mohlo dostat až v roce 2030, kdy už chce mít armáda své tankové vojsko přezbrojeno. Poukázala také na rychle rostoucí ceny.
Podle Fajnora se nákup nových tanků i modernizace darovaných uskuteční ve spolupráci s německou vládou, protože německá armáda plánuje nákup a modernizaci vlastních tanků Leopard 2. Zajistit by to mělo srovnatelné ceny. "Zároveň se jedná o příležitost, jak zajistit maximální zapojení českého obranného průmyslu, a to nejenom do dodávek a modernizace pro českou armádu, ale i pro daleko rozsáhlejší dodávky pro armádu německou," doplnil.
Česká armáda je nyní vyzbrojena asi třemi desítkami modernizovaných tanků sovětského původu T-72M4 CZ, v roce 2020 vláda rozhodla o jejich dalším technickém zhodnocení za asi miliardu korun. S jejich náhradou původně počítala ve druhé polovině 20. let. Ve skladech armáda má několik desítek nemodernizovaných strojů T-72, část z nich vláda darovala Ukrajině.
Německo darování tanků Česku vidí jako dobrý příklad pomoci Ukrajině
Darování 15 německých tanků Leopard 2A4 České republice jako kompenzace za předání českých těžkých zbraní ukrajinské armádě je dobrým příkladem toho, jak Berlín pomáhá Ukrajině bránit se ruské invazi. Dnes to prohlásila německá ministryně obrany Christine Lambrechtová. Dodala, že Německo chce v budoucnu ve zbrojních otázkách s Českem ještě více spolupracovat.
"Výměna s Českem je dalším velmi dobrým příkladem toho, jak Ukrajině můžeme v jejím statečném boji proti ruské agresi rychle a nekomplikovaně pomoci. Česko dodává těžké zbraně, my (Česku) pomáháme uzavřít mezery tanky Leopard ze zásob německého průmyslu," řekla Lambrechtová. "V budoucnu se s českými spojenci budeme na vyzbrojování a také na strukturální spolupráci našich bojových sil podílet ještě úžeji. To je ta správná cesta, jak posílit roli Evropy v NATO," dodala.
O bližší zbrojní spolupráci dnes na tiskové konferenci v Praze hovořila i česká ministryně obrany Jana Černochová. Česko se podle ní bude snažit s Německem nalézt více společných projektů. Černochová dnes informovala vládu, že Německo daruje Česku 15 tanků Leopard 2A4 a že Česko jedná s Německem o nákupu dalších až 50 nejmodernějších tanků Leopard verze 2A7+ různých modifikací.
Patnáctka darovaných tanků nebude ze skladů německé armády, ale ze zásob německých průmyslových podniků. Německá armáda ovšem zajistí výcvik českých vojáků.
Německo se dlouho zdráhalo poskytovat Ukrajině těžké zbraně, nakonec ale takové dodávky Kyjevu přislíbilo. Kvůli západní výzbroji německé armády se však Berlín rozhodl zaměřit na kompenzace těm zemím, které Ukrajině předají svou sovětskou techniku, kterou ukrajinští vojáci umí používat. To, že do takové výměny bude zapojeno i Česko, oznámil německý kancléř Olaf Scholz 5. května, kdy v Berlíně přijal českého premiéra Petru Fialu.
Česko dodalo na Ukrajinu řadu těžkých zbraní, podle dostupných informací mimo jiné i tanky T-72.
Související
Česko si pořídí další Leopardy. Armáda tak splní požadavky NATO
Vláda zjednodušila zavádění dronů do armády, schválila i úpravy trestního řádu
Armáda České Republiky , Jana Černochová , Německo , Německá armáda
Aktuálně se děje
před 25 minutami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 49 minutami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 1 hodinou
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 1 hodinou
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 2 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 2 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 3 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 3 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 3 hodinami
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 4 hodinami
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 4 hodinami
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 5 hodinami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 5 hodinami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 6 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.
Zdroj: Libor Novák