Čeští vojáci se do Afghánistánu v krátké době nevrátí, řekl Metnar

Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) se nedomnívá, že by se vojáci do Afghánistánu v krátké době vrátili. Velká společenství - Evropská unie a Severoatlantická aliance (NATO) - podle něj musí tlačit na Tálibán, aby dodržel sliby. Metnar to řekl novinářům po dnešní pietní vzpomínce na padlé vojáky na pražském Vítkově.

Česká republika své vojáky z Afghánistánu stáhla na konci června ve spolupráci se spojenci. Většina politických představitelů Česka odchod ze země kritizovala, a to včetně prezidenta Miloše Zemana. Podle něj se bude muset NATO do Afghánistánu vrátit, protože Tálibán v zemi opět vytvoří teroristická centra.

"Nedomnívám se, že v krátkém horizontu by se vojáci do Afghánistánu vrátili," řekl Metnar. Vývoj v zemi je podle něj těžké předpovídat. "Bude záležet na Tálibánu, jak bude dodržovat lidská práva, jak se oprostí od násilí a jak dodrží své sliby," doplnil. Tlačit na Tálibán podle ministra musí velká společenství.

Základní úkol, tedy eliminaci mezinárodního terorismu, podle něj mise splnila. "Nechtěl bych, aby poslední dny úplně zastřely dvacetileté působení, i když celá řada problémů tam byla. Nikdo nemohl čekat, že nejen vláda, ale i 20 let budovaná afghánská armáda takto zkolabuje a celý systém se tam zboří jako domeček z karet," poznamenal Metnar.

"Kolaps, ke kterému došlo, jak se to zbortilo jako domeček z karet, byl zapříčiněn také tím, že nikdo z nás nedisponoval informacemi, že od severu projde do Kábulu Tálibán jako nůž máslem. Neexistovala, alespoň já jsem ji neměl, jediná zpravodajská informace, jediné vojenské stanovisko, že tato situace může nastat," dodal ministr.

Premiér Andrej Babiš (ANO) si myslí, že se čeští vojáci do Afghánistánu už nikdy nevrátí. Ocenil piloty, vojenskou policii i další vojáky i velvyslance v Kábulu Jiřího Balouna za evakuační akci ze země. Příští týden se se všemi aktéry sejde.

Podle ministerského předsedy je nutné si vyhodnotit důsledky toho, jak NATO misi v Afghánistánu ukončilo, z hlediska evropských členských států aliance. "Musí tohle vyhodnotit a říct si, jestli na základě těchto zkušeností nezměníme nějakou strategii a jak ochráníme Evropu a evropské občany před terorismem, ilegální migrací a dalšími věcmi," dodal Babiš.

Náčelník generálního štábu Aleš Opata, který od dubna 2006 velel českým vojákům z provinčního rekonstrukčního týmu (PRT), míní, že armáda v Afghánistánu přispěla k proměně země. Přítomnost aliančních jednotek podle něj znamenala profesionální rozvoj v Afghánistánu, zvýšil se přístup lidí k vodě, elektrické energii, potravinám či se rozšířilo vzdělání.

Související

Více souvisejících

Lubomír Metnar Armáda České Republiky Afghanistán

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Arktida

Jak zachránit počasí na Zemi? Po celém světě začaly zásadní experimenty

Britská vládní agentura ARIA (Advanced Research and Invention Agency) oznámila zahájení několika experimentů s geoengineeringem po celém světě – od Arktidy až po Velký bariérový útes. Cílem je otestovat různé způsoby, jak dočasně snížit globální teploty a získat klíčová vědecká data, která by mohla pomoci odvrátit blížící se klimatické zlomy.

včera

Polská armáda, ilustrační fotografie

Polsko se profiluje jako nová vojenská velmoc. Po Evropě chce zásadní změnu

Polsko se profiluje jako nový pilíř evropské obrany a po evropských spojencích požaduje, aby byli obranyschopní. V reakci na zhoršující se bezpečnostní prostředí masivně investuje do armády, navyšuje stavy profesionálních vojáků a udržuje robustní tankové vojsko. Díky těmto krokům se zařadilo mezi nejvýznamnější vojenské síly nejen v Evropě, ale i na globální scéně.

včera

včera

včera

včera

Indie, ilustrační foto

Indie: Celý národ je šťastný, že jsme se pomstili

Indický ministr pro zahraniční záležitosti Kirti Vardan Singh v reakci na nedávné raketové útoky na Pákistán prohlásil, že „celý národ je šťastný, že jsme se pomstili“. Podle něj Indie „důstojně odpověděla těm, kdo zabili nevinné lidi a zanechali po sobě ovdovělé ženy“, přičemž narážel na smrtící útok na turisty v Pahalgamu, ke kterému došlo minulý měsíc.

včera

včera

včera

Indická armáda, ilustrační fotografie.

Indie, nebo Pákistán? Velké srovnání vojenských kapacit. Převaha ale nemusí být rozhodující

Na první pohled by se mohlo zdát, že Indie má v ozbrojeném střetu s Pákistánem jednoznačnou převahu, ať už z hlediska velikosti armády, ekonomiky, nebo technologií. Tento dojem je však klamavý. Obě země totiž disponují téměř totožným počtem jaderných hlavic, které, a to je podstatné, budovaly primárně jako protiváhu tomu druhému. Nepřátelství mezi dvěma jadernými státy v jedné z nejhustěji zalidněných oblastí světa je mimořádně riskantní a zdaleka nepřináší ohrožení pouze pro jižní Asii.

včera

včera

včera

Vatikán, ilustrační foto

Kdo nahradí Františka? Favorité na papeže už nejsou jen z Evropy

Dnes se v Sixtinské kapli ve Vatikánu sejdou kardinálové, aby zahájili konkláve, tajnou volbu nového papeže. Mezi favority hlasování, které může zásadně ovlivnit směřování katolické církve na desítky let dopředu, nefigurují pouze Evropané, ale také kandidáti z USA, Ghany, Konga či Filipín.

včera

včera

Friedrich Merz (CDU)

Merz začíná extrémně oslaben. Na vině jsou i koaliční partneři, zaplatí za to celé Německo

Nový německý kancléř Friedrich Merz vstupuje do úřadu s podlomeným mandátem. Už samotná skutečnost, že musel být zvolen až na druhý pokus kvůli vzpouře vlastních koaličních poslanců, je signálem hluboké nestability. Znamená to jediné: Merz nemusí mít sílu prosadit zásadní body svého programu. Pro Evropu, která od Berlína očekává jasné vedení v době geopolitické nejistoty, je to varovný signál.

včera

včera

včera

Až uvidíme bílý dým, bude jasno. Kardinálové se chystají k volbě papeže

Ve středu se ve Vatikánu otevřou brány konkláve, které rozhodne o novém papeži pro půdruhé miliardy katolíků po celém světě. Tradiční signál z komína Sixtinské kaple, černý nebo bílý kouř, světu napoví, zda kardinálové dospěli k volbě, nebo zda jednání pokračuje.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy