Načasování stažení aliančních vojsk z Afghánistánu podle Metnara není šťastné

Načasování stažení aliančních vojsk z Afghánistánu není podle ministra obrany Lubomíra Metnara (za ANO) šťastné, vojenská přítomnost v zemi byla ale dlouhodobě neudržitelná. Po dnešním summitu NATO v Bruselu to Metnar uvedl v tiskové zprávě, kterou ČTK poskytl Jakub Fajnor z tiskového oddělení ministerstva obrany.

Aliance je podle něj připravena zajistit pokračování politické a praktické pomoci, aby afghánská vláda byla schopna udržet stabilitu, bezpečnost a pokrok posledních 20 let. Odchod z Afghánistánu kritizoval na summitu prezident Miloš Zeman.

Lídři členských zemí NATO dnes jednali v Bruselu mimo jiné za účasti amerického prezidenta Joea Bidena. Českou delegaci vedl prezident Miloš Zeman, kromě Metnara v ní byl také například ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD).

Podle Fajnora bylo jádrem diskusí na summitu agenda NATO 2030, tedy devítibodová formulace hlavních strategických doporučení generálního tajemníka Jense Stoltenberga. "Hlavy států se v návaznosti na ni dohodly, že nastal čas hlavní politické priority aliance aktualizovat v rámci Strategické koncepce, která by měla být vypracována do summitu v Madridu příští rok," uvedl Fajnor.

Lídři jednali také o vztazích s Ruskem a Čínou a vyjádřili solidaritu Česku a dalším zemím dotčeným nepřátelskými akcemi Ruska. Podle Fajnora se shodli také na nutnosti konstruktivního dialogu. "Chtěl bych našim partnerům opakovaně poděkovat za vyjádření solidarity v otázce Vrbětic a hybridního působení," uvedl Metnar.

Účastníci summitu dále jednali o Afghánistánu, ze kterého se chtějí asi do poloviny září stáhnout. Fajnor poznamenal, že politická podpora spojenců afghánské vládě bude pokračovat formou výcviku nebo finanční a rozvojové pomoci.

"Chceme zajistit pokračování politické i praktické pomoci, aby byla afghánská vláda schopna udržet stabilitu, bezpečnost a pokrok posledních 20 let," uvedl český ministr obrany. Dodal, že načasování stažení není šťastné, ale vojenská přítomnost v zemi byla dlouhodobě neudržitelná a šlo o kolektivní alianční rozhodnutí.

Odchod z NATO kritizoval na summitu Zeman, uvedl jeho mluvčí Jiří Ovčáček. "Připomněl, že v boji s terorismem položili v Afghánistánu své životy čeští vojáci. Varoval před tím, že Tálibán po ovládnutí země může vytvořit z Afghánistánu nové teroristické centrum," napsal na twitteru.

Tématem byly i výdaje na obranu. Česko v minulosti opakovaně slíbilo, že do roku 2024 bude na obranu dávat dvě procenta svého HDP, návrh státního rozpočtu ministerstva financí s tím ale nepočítá. "Ke dvěma avizovaným procentům se neblížíme tak rychle, jak jsme očekávali. O rozpočtu ale budeme ještě jednat a já budu nadále akcentovat náš závazek," uvedl ministr. Česko podle něj v modernizaci a budování armády výrazně pokročilo.

Související

Více souvisejících

Lubomír Metnar Afghanistán

Aktuálně se děje

před 16 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 38 minutami

před 47 minutami

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy