O kybernetickou obranu Česka se zřejmě bude starat Vojenské zpravodajství, tedy armádní tajná služba. Vojenští zpravodajci také získají právo ke kybernetickému protiútoku. Počítá s tím vládní novela, kterou Senát pravděpodobně schválí příští týden beze změn. Doporučily mu to jeho výbory pro obranu a ústavně-právní.
Firmám a úřadům v USA a v Evropě včetně ČR i dalších zemích nyní hrozí hackerské útoky, které využívají zranitelnosti produktu Microsoft Exchange Server. Firma sice vydala opravy svého softwaru, které mají zranitelnosti jejích programů napravit, ne všichni uživatelé si je ale navzdory naléhání instalují. Neaktualizované systémy tak zůstávají nadále napadnutelné.
Vojenské zpravodajství by mělo podle uvedené novely vyhledávat v kybernetickém prostoru jevy, které svědčí o kybernetickém útoku proti Česku. Spolupracovat by na tom mělo s dalšími státními orgány a institucemi. Od dalších ministerstev by mohlo požadovat podklady. Úkolem armádních zpravodajců bude hrozbu vyhodnotit a rozhodnout, který ze státních orgánů by měl proti ní zasáhnout, zakročit by mohlo i samo. V krajním případě by mohlo zvolit i aktivní zásah.
K činnosti by měli zpravodajci dostat pravomoc umisťovat do určených bodů veřejných komunikačních sítí detekční prostředky. Po sněmovních úpravách ale zákon umožní dobrovolnou dohodu Vojenského zpravodajství s operátory. Zpravodajci by tak místo vlastních zařízení mohli využívat schopnosti a technické možnosti operátorů. Nasazení vlastních systémů detekce by bylo až poslední možností.
Vojenskému zpravodajství novela umožní předávat jeho poznatky soukromým subjektům a vydávat varování o možných hrozbách a chystaných kybernetických útocích na jejich sítě. Kvůli novému úkolu by armádní tajná služba mohla přijmout i lidi, kteří nesplňují kvalifikační předpoklady či podmínky zdravotní způsobilosti stanovené pro příslušné služební místo.
Dolní komora upravila také pozici inspektora pro kybernetickou obranu a ustanovování orgánu nezávislé kontroly tajných služeb, který dosud neexistuje. Částečně by se mohly zmírnit požadavky na zájemce i podmínky procesu jejich volby.
Ministerstvo obrany novelu zdůvodňuje potřebou vytvoření schopnosti provádět široké spektrum operací v kybernetickém prostoru. Česko by díky tomu bylo schopné zasáhnout proti závažným kybernetickým útokům, které by proti němu směřovaly. Kritici se v minulosti obávali například zásahů do soukromí lidí na internetu. Výhrady vznášeli rovněž poskytovatelé internetového připojení.
Kvůli hrozícím hackerským útokům, které využívají zranitelnosti produktu Microsoft Exchange Server, Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) v pátek nařídil firmám a organizacím podléhajícím zákonu o kybernetické bezpečnosti, aby bezodkladně Exchange Server aktualizovaly. Na minimalizaci rizik se podílí i Bezpečnostní informační služba a Národní centrála proti organizovanému zločinu, řekl v pátek ČTK mluvčí BIS Ladislav Šticha. Záležitostí se podle mluvčího ministerstva obrany Jana Pejška zabývá i Vojenské zpravodajství.
Odbor kybernetické bezpečnosti a koordinace informačních a komunikačních technologií ministerstva vnitra společně s Dohledovým centrem eGovernmentu nechalo zkontrolovat Exchange servery po 3. březnu. Instalovány měly být podle mluvčího ministerstva Ondřeje Krátošky i bezpečnostní záplaty.
Související
Francii se hackeři mstí za zatčení šéfa Telegramu. Stopy míří k Rusům či islamistům
Hackeři v Česku napadli důležité webové stránky. Stejná skupina loni vyřadila banky
Kybernetická bezpečnost , Hackeři , Armáda České Republiky
Aktuálně se děje
před 21 minutami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 45 minutami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 1 hodinou
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 1 hodinou
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 2 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 2 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 3 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 3 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 3 hodinami
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 3 hodinami
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 4 hodinami
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 5 hodinami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 5 hodinami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 6 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.
Zdroj: Libor Novák