Ministerstvo obrany chce koupit protiletadlový raketový systém SHORAD přímo od izraelské vlády. Osloví ji s nabídkou přímého jednání. Zájem má o pořízení systému SPYDER od firmy Rafael. Předpokládá, že za něj zaplatí asi deset miliard korun včetně DPH. S informací o zakázce dnes českou vládu seznámil ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO), řekl ČTK mluvčí ministerstva Jan Pejšek.
Metnar k zakázce poznamenal, že protiletadlové raketové systémy tvoří společně s nadzvukovými letouny základní pilíře protivzdušné obrany. "Proto je pořízení nové generace protiletadlového raketového systému schopného čelit soudobým prostředkům vzdušného napadení klíčovým strategickým projektem obrany státu a jednou z hlavních priorit probíhající modernizace Armády ČR," uvedl.
Systém, který je určen pro obranu vzdušného prostoru, ve výzbroji nahradí přes 40 let starý protiletadlový komplet 2K12 KUB sovětské konstrukce a výroby. Smlouvu by ministerstvo chtělo podepsat na začátku příštího roku.
Jedním z klíčových modernizačních projektů naší armády je protiletadlový raketový systém. Je nejvyšší čas nahradit více než 40 let starý sovětský komplet 2K12 KUB. Vládu jsem dnes informoval, že chceme jednat s Izraelem o dodávkách moderního a prověřeného systému Spyder.
— Lubomír Metnar (@metnarl) September 25, 2020
Armáda chce pořídit čtyři baterie, každá z nich bude vybavena vlastním 3D radiolokátorem, systémem velení a řízení palby a čtyřmi odpalovacími zařízeními. Protiletadlový raketový systém krátkého či středního dosahu (SHORAD/MRSAM, Short Range Air Defence/Medium Range Surface to Air Missile) je určen k ochraně měst, jaderných elektráren, letišť, průmyslových center či jiných důležitých objektů.
Podle Pejška armáda při výběru dodavatele posuzovala celkem devět systémů od sedmi výrobců. "Na základě průzkumu trhu, konzultací se spojenci, oficiálních informací výrobců, průmyslového dne a studie proveditelnosti armáda jako nejvhodnější systém pro své konkrétní podmínky a potřeby zvolila protiletadlový raketový systém SPYDER z produkce izraelské státní společnosti Rafael," uvedl Pejšek.
Ministerstvo obrany nyní osloví s nabídkou k jednání napřímo izraelskou vládu, využije k tomu výjimku ze zákona o zadávání veřejných zakázek na nákup vojenského materiálu. "Tento záměr kolegium ministra obrany jednohlasně potvrdilo 9. července," poznamenal mluvčí.
Předpokládá, že termín uzavření smlouvy mezi vládami lze očekávat na počátku roku, dodávky by mohly začít od roku 2023. Podle Pejška bude důležitou součástí vyjednávání podíl zapojení českého průmyslu. Cílem ministerstva je, aby na zakázce měly české firmy podíl nejméně ze 30 procent. Obrana chce zároveň zajistit, aby logistickou podporu zajišťoval po celou dobu životního cyklu, který je stanoven na 20 a více let, subjekt sídlící v České republice.
Výrobce na svém webu uvádí, že systém SPYDER je schopen působit proti letadlům, helikoptérám či proti dronům a naváděné munici. Server czdefence.cz uvedl, že k systému lze využít mobilní radiolokátory MADR, které se ministerstvo již dříve rozhodlo pořídit z Izraele. SPYDER je možné provozovat na různých podvozcích včetně českých Tater, které armáda používá. Podle serveru systém SPYDER středního dosahu ničí cíle do vzdálenosti až 35 kilometrů ve výškách od 20 metrů do 16 kilometrů, zatímco končící systém KUB má dostřel 23 kilometrů ve výškovém rozmezí mezi 25 metry a deseti kilometry. K ničení cílů využívá střel Python 5 či Derby, které jsou asi čtyřikrát rychlejší než zvuk.
Ministerstvo obrany v poslední době využilo možnost nakoupit zbraně či vojenskou techniku přímo od vlády spojeneckého státu několikrát. Od vlády Spojených států tak pořizuje vojenské vrtulníky za asi 15 miliard korun či radiostanice Harris, s izraelskou vládou se již domluvilo na dodávce mobilních 3D radiolokátorů MADR za 3,5 miliardy korun. Řadu důležitých zakázek také ministerstvo zadává přímo vybraným výrobcům. Z Francie tak chce například koupit děla ráže, kterou využívá NATO, asi za šest miliard korun.
Související

Černochová míní, že svět bezpečnější nebude. Válkou strašit nechce

Černochová přiznala, že armáda už nemá mnoho materiálu na pomoc Ukrajině
Lubomír Metnar , Armáda České Republiky , ministerstvo obrany , SHORAD , Izrael
Aktuálně se děje
před 40 minutami

Už jim s Trumpem dochází trpělivost. McDonald’s a General Motors důrazně varují
před 2 hodinami

„Amerika nás nezajímá.“ Čínští vývozci si s Trumpem hlavu nelámou, zboží prodají jinde
před 3 hodinami

Otřes v Bílém domě: Mike Waltz končí
před 4 hodinami

Co říká ukrajinsko-americká dohoda o nerostech? Je hlavně symbolická, ale Trumpovi to stačí
před 4 hodinami

RECENZE: Vraždění upírů v rytmu černošské hudby. Hříšníci jsou eruptivním kino zážitkem
před 4 hodinami

Co se děje s počasím na Zemi? To, čeho se vědci obávali, se naplnilo
před 4 hodinami

Pardubice se po prohraném finále loučí s trenérem Hořavou. Klub s ním smlouvu neprodloužil
před 4 hodinami

Na hradecký hokejový klub padl opět stín dopingu. Pozitivní test měl útočník Chalupa
před 6 hodinami

Největší novodobý podvod? Musk nečekaně napadnul Pentagon
před 7 hodinami

Kamala Harris po třech měsících prolomila mlčení. Poprvé od voleb tvrdě zkritizovala Trumpa
před 8 hodinami

Evropa slaví, Trump si mne ruce. Podle Ruska dohoda o surovinách Kyjevu zlomí vaz
před 9 hodinami

Česko slaví 1. máj. Maláčová bojuje za vyšší platy, komunisté proti stíhačkám
před 10 hodinami

Televizní poplatky od dnešního dne rostou. Statisíce domácností je budou hradit nově
před 11 hodinami

Je digitální život správná cesta? "Naprostý chaos" po blackoutu rezonuje lidmi po celém světě
před 12 hodinami

USA a Ukrajina podepsaly dohodu o strategických nerostných surovinách
před 13 hodinami

Prvomájová předpověď počasí. Oproti středě se oteplí
včera

Obchody i doprava. Květnové svátky mají vliv na více oblastí
včera

Češi od zítra platí vyšší koncesionářské poplatky. Rozšiřuje se i okruh poplatníků
včera

Pavel vezme belgického krále i mimo Prahu, potvrdil Hrad
včera
Dnes se pálí čarodějnice. Kdo skutečně skončil za čarodějnictví na hranici?
O tom, že byli lidé dříve přesvědčeni o existenci čarodějnic, dodnes svědčí zvyk pálení čarodějnic o poslední dubnové noci. Na hranicích se kdysi skutečně domnělé čarodějnice upalovaly. Jaká jsou jména a osudy těch, kteří skončili v dějinách za čarodějnictví na hranici?
Zdroj: Lucie Žáková