Obrana koupí protiletadlový raketový systém z Izraele, bude stát 10 miliard

Ministerstvo obrany chce koupit protiletadlový raketový systém SHORAD přímo od izraelské vlády. Osloví ji s nabídkou přímého jednání. Zájem má o pořízení systému SPYDER od firmy Rafael. Předpokládá, že za něj zaplatí asi deset miliard korun včetně DPH. S informací o zakázce dnes českou vládu seznámil ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO), řekl ČTK mluvčí ministerstva Jan Pejšek.

Metnar k zakázce poznamenal, že protiletadlové raketové systémy tvoří společně s nadzvukovými letouny základní pilíře protivzdušné obrany. "Proto je pořízení nové generace protiletadlového raketového systému schopného čelit soudobým prostředkům vzdušného napadení klíčovým strategickým projektem obrany státu a jednou z hlavních priorit probíhající modernizace Armády ČR," uvedl.

Systém, který je určen pro obranu vzdušného prostoru, ve výzbroji nahradí přes 40 let starý protiletadlový komplet 2K12 KUB sovětské konstrukce a výroby. Smlouvu by ministerstvo chtělo podepsat na začátku příštího roku.

Jedním z klíčových modernizačních projektů naší armády je protiletadlový raketový systém. Je nejvyšší čas nahradit více než 40 let starý sovětský komplet 2K12 KUB. Vládu jsem dnes informoval, že chceme jednat s Izraelem o dodávkách moderního a prověřeného systému Spyder.

— Lubomír Metnar (@metnarl) September 25, 2020

Armáda chce pořídit čtyři baterie, každá z nich bude vybavena vlastním 3D radiolokátorem, systémem velení a řízení palby a čtyřmi odpalovacími zařízeními. Protiletadlový raketový systém krátkého či středního dosahu (SHORAD/MRSAM, Short Range Air Defence/Medium Range Surface to Air Missile) je určen k ochraně měst, jaderných elektráren, letišť, průmyslových center či jiných důležitých objektů.

Podle Pejška armáda při výběru dodavatele posuzovala celkem devět systémů od sedmi výrobců. "Na základě průzkumu trhu, konzultací se spojenci, oficiálních informací výrobců, průmyslového dne a studie proveditelnosti armáda jako nejvhodnější systém pro své konkrétní podmínky a potřeby zvolila protiletadlový raketový systém SPYDER z produkce izraelské státní společnosti Rafael," uvedl Pejšek.

Ministerstvo obrany nyní osloví s nabídkou k jednání napřímo izraelskou vládu, využije k tomu výjimku ze zákona o zadávání veřejných zakázek na nákup vojenského materiálu. "Tento záměr kolegium ministra obrany jednohlasně potvrdilo 9. července," poznamenal mluvčí.

Předpokládá, že termín uzavření smlouvy mezi vládami lze očekávat na počátku roku, dodávky by mohly začít od roku 2023. Podle Pejška bude důležitou součástí vyjednávání podíl zapojení českého průmyslu. Cílem ministerstva je, aby na zakázce měly české firmy podíl nejméně ze 30 procent. Obrana chce zároveň zajistit, aby logistickou podporu zajišťoval po celou dobu životního cyklu, který je stanoven na 20 a více let, subjekt sídlící v České republice.

Výrobce na svém webu uvádí, že systém SPYDER je schopen působit proti letadlům, helikoptérám či proti dronům a naváděné munici. Server czdefence.cz uvedl, že k systému lze využít mobilní radiolokátory MADR, které se ministerstvo již dříve rozhodlo pořídit z Izraele. SPYDER je možné provozovat na různých podvozcích včetně českých Tater, které armáda používá. Podle serveru systém SPYDER středního dosahu ničí cíle do vzdálenosti až 35 kilometrů ve výškách od 20 metrů do 16 kilometrů, zatímco končící systém KUB má dostřel 23 kilometrů ve výškovém rozmezí mezi 25 metry a deseti kilometry. K ničení cílů využívá střel Python 5 či Derby, které jsou asi čtyřikrát rychlejší než zvuk.

Ministerstvo obrany v poslední době využilo možnost nakoupit zbraně či vojenskou techniku přímo od vlády spojeneckého státu několikrát. Od vlády Spojených států tak pořizuje vojenské vrtulníky za asi 15 miliard korun či radiostanice Harris, s izraelskou vládou se již domluvilo na dodávce mobilních 3D radiolokátorů MADR za 3,5 miliardy korun. Řadu důležitých zakázek také ministerstvo zadává přímo vybraným výrobcům. Z Francie tak chce například koupit děla ráže, kterou využívá NATO, asi za šest miliard korun.

Související

Více souvisejících

Lubomír Metnar Armáda České Republiky ministerstvo obrany SHORAD Izrael

Aktuálně se děje

před 46 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy