Obrana navrhuje státní vyznamenání pro Šnajdárka, je "architektem" chytré karantény

Ministerstvo obrany navrhuje hlavního architekta tzv. chytré karantény plukovníka Petra Šnajdárka na udělení státního vyznamenání. Ocenit tak chce jeho zásluhy za přípravu systému, který má pomoct zvládnout krizi kolem šíření nového koronaviru. Vyplývá to z vládního materiálu, který má ČTK k dispozici.

Vláda by se návrhem měla zabývat v srpnu po vládních prázdninách. O udělování státních vyznamenání rozhoduje prezident.

Šnajdárek je vedoucí oddělení systému velení a řízení armády na operačním odboru sekce plánování schopností ministerstva obrany. Když byla armáda pověřena zapojením do boje proti koronaviru, mezi vybranými vojáky byl i Šnajdárek. Ministerstvo obrany uvedlo, že byl zásadním členem expertního týmu, který od začátku krizové situace pracoval na informační podpoře ke zvládání krize, včetně návrhu na tvorbu nového systému chytré karantény. "Byl hlavním architektem celého systému, jež se stal zásadním nástrojem pro řízení všech subjektů podílejících se na zvládnutí této celospolečenské zdravotní hrozby," uvedlo ministerstvo.

Šnajdárek se svými spolupracovníky vytvořil design systému a přímo podporujících nástrojů a procesů chytré karantény, následně vedl jejich tvorbu a zavádění do boje s onemocněním covid-19. "Tím zásadně ovlivnil možnost tvorby celkového situačního obrazu v reálném čase, sledování vývoje epidemie, a tím přijímání reálných opatření proti šíření onemocnění covid-19 v České republice," píše se v návrhu na vyznamenání.

Jako příklad jeho práce ministerstvo obrany uvádí zavedení elektronické žádanky na vyšetření. "Kromě využití při epidemii onemocnění covid-19 bude všeobecně využitelná i pro další případy a stane se dalším krokem v elektronizaci českého zdravotnictví," poznamenalo ministerstvo.

Zároveň úřad dodává, že systém nastavený Šnajdárkem vytvořil pro zdravotnické pracovníky v první linii podmínky k výraznému zjednodušení práce, a tím úspěšnému zvládnutí epidemie. "Vysokým osobním nasazením významně přispěl ke zvládnutí této hrozby, produkty vytvořené jeho týmem zásadně přispěly k možnosti přijmout opatření ke zpomalení šíření viru SARS-CoV-2, k zabránění následným zbytečným ztrátám na životech občanů České republiky, jakož i souvisejícím ekonomickým následkům," doplnilo ministerstvo.

Systém chytré karantény má omezit nekontrolované šíření koronaviru pomocí rychlého mapování kontaktů nemocného. Jeho součástí je například koordinace odběrových týmů a vyhodnocování odebraných vzorků či vytváření tzv. vzpomínkových map. Vláda a ministerstvo zdravotnictví v posledních dnech čelí kritice, že systém není využíván a nefunguje. Podle kritiků se tak stalo poté, co z něj armáda odešla a převzalo jej ministerstvo zdravotnictví. V posledních dnech proto armáda opět dostala za úkol se do projektu chytré karantény vrátit.

Vláda v pondělí schválila zřízení Rady vlády pro zdravotní hrozby, jež má na chytrou karanténu dohlížet. Jejím členem je také ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Rada zřizuje Integrovaný centrální řídící tým, v jehož čele bude pětičlenný výbor. Armádu v něm zastupuje právě Šnajdárek s generálem Petrem Procházkou. Tým bude podle armády zajišťovat chod chytré karantény. "Dalších dvacet tři vojáků se pak v rámci řídícího týmu zapojí do řízení chytré karantény z ministerstva zdravotnictví, kde bude tým sídlit," uvedla armáda v tiskové zprávě.

Jsme zpět. Posilujeme chytrou karanténu našimi odborníky. Pomůžeme nastavit její efektivní systém. Naši medici jsou zase připraveni posílit hygienické stanice. A naši zdravotníci vyjedou do terénu testovat, kdykoliv bude potřeba. #JsmeArmada #VimeCoUmime pic.twitter.com/An67PRnyX8

— Armáda ČR (@ArmadaTweetuje) July 28, 2020

"Armáda se zapojí do projektu chytrá karanténa v oblastech predikce vývoje, podpory rozhodování, aktivního vyhledávání kontaktů, testování včetně řízení kapacit odběrových míst, laboratoří, řízení karantén a souvisejícího materiálního a IT zabezpečení ke zvládnutí pandemie onemocnění covid-19 v ČR," uvedl v tiskové zprávě Metnar. Vojáci se podle něj budou zároveň podílet na zefektivnění procesu nasazení nových IT technologií ve spolupráci s ministerstvem zdravotnictví.

Související

Petr Pavel udílel oceněným osobnostem státní vyznamenání Prohlédněte si galerii

Pavel udělil státní vyznamenání. Ocenil herce, generály, diplomata i papeže

Prezident Petr Pavel v proslovu na Pražském hradě u příležitosti Dne vzniku samostatného československého státu zdůraznil význam odpovědnosti za vlastní zemi a odhodlané přístupy k řešení výzev, kterým Česká republika čelí. Následně udělil tuzemským osobnostem státní vyznamenání.

Více souvisejících

státní vyznamenání ministerstvo obrany Petr Šnajdárek (plukovník) Armáda České Republiky Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 14 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy