Strategický význam Džibutska stoupá, ČR se pokouší navázat vojenské kontakty

Česká republika se pokouší navázat vojenské kontakty s Džibutskem, africkým státem plným základen světových mocností. Minulý týden zemi, jejíž strategický význam stoupá, společně se zástupci českých zbrojních firem navštívil náměstek ministra obrany pro průmyslovou spolupráci Tomáš Kopečný. V Džibutsku jednal s hlavními představiteli ozbrojených sil, nabídl jim výcvik džibutských vojáků i české výrobky, například radary či ruční zbraně, řekl ČTK. V sousední Etiopii podepsal memorandum o spolupráci mezi ministerstvy obrany.

V Džibutsku má své vojenské základny řada vojensky významných zemí, například USA, Španělsko, Itálie nebo Německo. Pro Čínu a Japonsko je dokonce jedinou zámořskou vojenskou přítomností. Kopečný ČTK řekl, že důvodem zájmu velmocí je nejen výhodná poloha, díky které odtud mohou zasahovat proti pirátům působícím v Rudém moři, a kontrolovat tak námořní obchod s ropou a dalšími důležitými surovinami, ale i unikátní prostředí na vojenský výcvik.

Kopečný poznamenal, že zemi dosud nenavštívila žádná velká česká delegace. "S Džibutskem doposud žádné vztahy v oblasti obrany navázány nebyly," uvedlo ministerstvo obrany.

Kopečného doprovodili představitelé českých obranných firem SVOS, Česká zbrojovka, STV Group, Defcon a Excalibur International. Během dvoudenní návštěvy se setkal s představiteli vlády, armády, policie či pobřežní stráže. "V rámci jednání se řešila současná role Džibutska v regionu, fungování jejich ozbrojených složek a příležitosti pro české firmy obranného průmyslu," uvedla obrana.

Představitelé Džibutska by podle Kopečného rádi s Českem uzavřeli formální dohodu o vzájemné spolupráci. Poznamenal, že je zaujal přístup Česka. Zatímco velmoci do země jezdí kvůli jednáním o zřízení základen, cílem české delegace bylo navázání vzájemné spolupráce. "Mají spoustu cizích vojáků a je to pro ně velmi ekonomicky výhodné. Ale oni sami nemají své síly extrémně dobře vyzbrojené. My máme technologie, které se hodí pro všechny druhy sil, i pro námořnictvo," poznamenal náměstek.

Džibutsko označil za ostrůvek stability v neklidném regionu, který potřebuje modernizaci armády. Se zástupci Džibutska tak mluvil například o českých radarech, obrněných vozidlech, malých ručních zbraních nebo o výcviku pro vzdušné síly. "Mohli bychom cvičit jejich jednotky a pomáhat jim s údržbou jejich letectva," poznamenal. Džibutsko má ve svém letectvu například české stroje L-410.

Jednání s džibutskými představiteli Kopečný označil za velmi rychlé, otevřené a konstruktivní. "Šli rovnou k věci, rovnou řekli, tohle chceme, tohle řešíme s jinou zemí," podotkl. Kromě zájmu o uzavření společné dohody by zástupci Džibutska ještě letos rádi přijeli na návštěvu českých vojenských podniků a výcvikových prostorů.

Kromě Džibutska Kopečný navštívil i Etiopii, kde podepsal memorandum o porozumění mezi ministerstvy obrany. Jeho příprava podle něj zabrala asi pět let. "Když máte takový dokument, umožňuje to českým firmám se tam mnohem lépe pohybovat," podotkl.

V Etiopii v únoru 2018 česká firma Omnipol ve spolupráci s VR Group, dceřinou firmou státního podniku LOM Praha, zprovoznila letecké výcvikové centrum a školí etiopské piloty. Kromě spolupráce v letectvu má Etiopie podle Kopečného zájem i o malé ruční zbraně, které vyrábí Česká zbrojovka. VR Group nabízí také simulační výcvik pro pozemní síly.

Kopečný společně s delegací také uctil památku československých důstojníků, kteří ve 30. letech 20. století cvičili etiopské letce a chystali je na invazi italského fašistického státu. Jejich hrob nedávno Česká republika zrenovovala.

Související

Ministerstvo obrany

Česká armáda oznámila další důležitou investici. Získá dva speciální letouny

Ministerstvo obrany pořídí dva transportní letouny Embraer C-390 Millennium. Armáda ČR díky nim získá nové schopnosti při přepravě lidí nebo materiálu, při hašení rozsáhlých požárů, evakuaci zraněných nebo při tankování paliva. O zakázce dnes ministryně obrany Jana Černochová (ODS) informovala vládu. Smlouva s brazilským výrobcem by měla být uzavřena do několika týdnů a první stroj budou mít vojáci k dispozici už příští rok.
Ministerstvo obrany

Obrana neopravila nedostatky z dřívějších kontrol NKÚ. Může za to covid a nedostatek financí, reaguje resort

Kontroloři NKÚ se vrátili ke čtyřem předcházejícím kontrolám v resortu Ministerstva obrany (MO) a zkoumali, jak ministerstvo tehdy zjištěné nedostatky napravilo. Kontroloři zjistili, že z 11 vybraných opatření nebyla čtyři splněna vůbec a další dvě jen částečně. Ministerstvo např. dosud nezavedlo systém objednání a distribuce výstroje, který by zjednodušil a urychlil její výdej pro všechny příslušníky armády; nenakoupilo ani dostatečnou zásobu některých druhů výstroje. Dále neplnilo stanovenou provozuschopnost tanků a nezajistilo přiměřenou zásobu náhradních dílů pro jejich opravy. Obnova a modernizace vojenských areálů neprobíhá podle plánů a hrozí, že MO nestihne vybudovat zázemí pro nakupovanou vojenskou techniku.

Více souvisejících

ministerstvo obrany Džibutsko Etiopie Armáda České Republiky Česká republika

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 55 minutami

před 59 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu nečekaně vyhodil ministra obrany Galanta. Izraelci se bouří

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že odvolal ministra obrany Joava Galanta kvůli „krizi důvěry“ ohledně vedení vojenských operací. Netanjahu tvrdí, že Galantovy kroky a výroky odporovaly rozhodnutím kabinetu a mohly podle něj prospět nepřátelům Izraele. Na post ministra obrany nyní nastoupí dosavadní ministr zahraničí Jisrael Kac, kterého v jeho roli nahradí Gideon Sa'ar. Galant na to reagoval prohlášením, že bezpečnost Izraele je pro něj životním posláním, uvedl server Times of Israel.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační fotografie

Proč swing states rozhodují o budoucím prezidentovi USA?

Swing states hrají v dnešních amerických prezidentských volbách volbách klíčovou roli. Právě v nich se rozhodne, kdo bude příštím šéfem Bílého domu. Jak Kamala Harrisová, tak Donald Trump zde mají velice podobné preference a až do konečného sečtení hlasů nebude jasné, kdo si získal srdce voličů.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Nigel Farage před volbami

Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa

Nigel Farage, lídr britské krajně pravicové strany Reform UK, vyzval bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby v případě porážky v nadcházejících prezidentských volbách proti demokratické kandidátce Kamale Harrisové výsledek přijal.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Kampaň v USA jde do finále. Ani jeden z kandidátů nezklamal, zbytek zůstává na voličích

Demokratka Kamala Harrisová a republikán Donald Trump postupně ukončují volební kampaň před volebním dnem v USA. Za necelé dva dny bude jasné, kdo se stane prezidentem Spojených států – a kdo skončí v zapomnění dějin. Oba zvolili jiný přístup. Zatímco demokratka je během posledních dnů kampaně smírnější, Trump útočí, na koho jen může.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy