Česko bude dál vést projekt společného nákupu munice v rámci zemí visegrádské čtyřky (V4 - Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko) i poté, co předá předsednictví Polsku. Země se shodly na nákupu malorážné munice. Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) to řekl na dnešní tiskové konferenci po jednání se svým slovenským a maďarským protějškem a s náměstkem polského ministra obrany. Věří, že projekt by mohl být dokončen ještě letos. Nákup by měl být uskutečněn přes alianční agenturu NSPA.
Zasedání ministrů formálně uzavřelo české předsednictví V4. Polského ministra obrany Mariusze Blaszczaka, který doprovází prezidenta Andrzeje Dudu na cestě ve Spojených státech, zastoupil náměstek Pawel Wožny.
Obrannou spolupráci států #V4 rozvíjíme regionálně i v rámci NATO a EU. Chceme dokončit společný nákup munice a v roce 2023 opět vytvořit visegrádskou EU Battle Group. ???????? pic.twitter.com/jUkWAKEusA
— Lubomír Metnar (@metnarl) June 24, 2020
O tom, že by země V4 mohly společně nakupovat munici pro své armády, hovořil Metnar v září po společném zasedání v Ostravě. Dnes ministr uvedl, že země v projektu významně pokročily. "Našli jsme společný průsečík, bude se jednat o malorážnou munici, kde v rámci V4 panuje shoda. V současné době diskutujeme množství, kolik ta daná země bude potřebovat jednotlivých druhů," řekl. "Naší ambicí je tuto dohodu dotáhnout do konce letošního roku a i podepsat smlouvu na tyto nákupy," dodal.
Podle slovenského ministra Jaroslava Nadě je možné spolupracovat i na dalších modernizačních projektech, například na modernizaci tanků T-72. Slovensko podle něj také komunikuje s ČR o možném společném působení ve výcvikové misi EU v Mali, v níž Česká republika převzala velení. Společně by měly země V4 postupovat také v debatách o rozdělování peněz z evropského obranného fondu, dodal Naď.
Ministři také hovořili o sestavení dalšího bojového uskupení zemí visegrádské čtyřky v rámci EU BG, jež by měla být schopna pohotovosti v prvním pololetí roku 2023. Za Česko by se mělo zapojit 300 až 600 vojáků, řekl Metnar.
Bojové uskupení (BG) EU je vojenská jednotka, kterou má k dispozici vedení unie. Na vytvoření takzvané EU Battlegroup se vždy dohodne několik evropských států. Jednotlivá uskupení se střídají v pohotovosti po šesti měsících a EU je může v případě potřeby nasadit kdekoli do 6000 kilometrů od Bruselu. Tento formát evropské obrany existuje od roku 2007. Podle Metnara se diskutuje o prodloužení pohotovosti na rok, ale zatím nepanuje shoda.
Ministři si také předsevzali, že zaktualizují východiska obranné spolupráce v nové dlouhodobé vizi, protože předešlý dokument byl nezměněn od roku 2014. Za důležitý strategický dokument a základ pro polské předsednictví V4 jej považuje náměstek polského ministra Wožny.
Maďarský ministr Tibor Benkö uvítal myšlenku rozšiřování spolupráce zemí V4 s dalšími, například s Francií, Německem, Velkou Británií a USA. Zmínil také, že by se země V4 neměly soustředit pouze na výzkum a vývoj v obranném průmyslu a na nové hrozby, ale měly by i udržovat schopnost působení proti konvenčním hrozbám.
Související

Černochová míní, že svět bezpečnější nebude. Válkou strašit nechce

Černochová přiznala, že armáda už nemá mnoho materiálu na pomoc Ukrajině
Lubomír Metnar , Armáda České Republiky , visegradská čtyřka , ministerstvo obrany
Aktuálně se děje
před 34 minutami

Konec levných zásilek z Temu a Sheinu. EU zavede speciální poplatek za každý balíček
před 1 hodinou

Devastace Země v přímém přenosu. Loňský rok přinesl tragický rekord
před 2 hodinami

Situace v Pásmu Gazy je katastrofální. Dva miliony lidí čelí hladomoru
před 2 hodinami

Metro D se otevřelo veřejnosti. Prohlídka přilákala desetitisíce lidí
před 2 hodinami

Největší obranný projekt v dějinách. Trump představil vesmírný štít Golden Dome
před 4 hodinami

Výhled počasí na začátek léta. Meteorologové nastínili, co přinese červen
včera

OBRAZEM: Armáda zaplnila náplavku. Lidé tleskali bojovým ukázkám i výsadku
včera

Princ William jen tak neodpustí. Harry by mohl chybět na stěžejní události
včera

Britové mají Netanjahua dost. Předvolali si velvyslankyni, ruší jednání a ohlašují sankce
včera

Zemřela diplomatka Jana Hynková. Lipavský ocenil její úspěchy
včera

Trump se vrací k volebnímu boji s Harrisovou. Kvůli celebritám
Aktualizováno včera

Česko - USA 2:5. Vejmelka zářil, ale prohře nezabránil. Češi končí ve skupině až třetí
včera

Evropa jde po ruské stínové flotile. Sankcemi se snaží vytvořit mezinárodní tlak
včera

REPORTÁŽ: Po červeném koberci až do kanceláře Jiřího Bartošky. Češi mu dali sbohem
včera

Netanjahu se tvrdě opřel do lídrů Francie, Británie či Kanady
Aktualizováno včera

Česko se naposledy rozloučilo s Jiřím Bartoškou
včera

Zemřel Jan Šrámek. Meteorolog z ČT tragicky zahynul v Itálii
včera

Izrael do Gazy vpustí stovku vozů s pomocí. Není to dost, varují humanitární organizace a lékaři
včera

Metro C hlásí potíže už druhý den po sobě. Problémy dělá zabezpečovací zařízení
včera
Počasí jako skrytá hrozba pro svět? Vědci varují před ohromným rizikem, které si uvědomuje jen málokdo
Na pobřeží po celém světě se valí vlna za vlnou. Ale tentokrát nejde jen o přirozený rytmus moře, nýbrž o varovný signál. Vědci hlásí, že vlny v jižním oceánu rostou – jsou větší, silnější a rychlejší než kdykoli předtím. A zatímco pro surfaře může jít o vzrušující výzvu, pro pobřežní oblasti po celém světě představují zvyšující se vlny jedno z nejvážnějších rizik spojených s klimatickou krizí.
Zdroj: Libor Novák