V4 se shodla na nákupu malorážné munice. Projekt má být dokončen ještě letos

Česko bude dál vést projekt společného nákupu munice v rámci zemí visegrádské čtyřky (V4 - Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko) i poté, co předá předsednictví Polsku. Země se shodly na nákupu malorážné munice. Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) to řekl na dnešní tiskové konferenci po jednání se svým slovenským a maďarským protějškem a s náměstkem polského ministra obrany. Věří, že projekt by mohl být dokončen ještě letos. Nákup by měl být uskutečněn přes alianční agenturu NSPA.

Zasedání ministrů formálně uzavřelo české předsednictví V4. Polského ministra obrany Mariusze Blaszczaka, který doprovází prezidenta Andrzeje Dudu na cestě ve Spojených státech, zastoupil náměstek Pawel Wožny.

Obrannou spolupráci států #V4 rozvíjíme regionálně i v rámci NATO a EU. Chceme dokončit společný nákup munice a v roce 2023 opět vytvořit visegrádskou EU Battle Group. ???????? pic.twitter.com/jUkWAKEusA

— Lubomír Metnar (@metnarl) June 24, 2020

O tom, že by země V4 mohly společně nakupovat munici pro své armády, hovořil Metnar v září po společném zasedání v Ostravě. Dnes ministr uvedl, že země v projektu významně pokročily. "Našli jsme společný průsečík, bude se jednat o malorážnou munici, kde v rámci V4 panuje shoda. V současné době diskutujeme množství, kolik ta daná země bude potřebovat jednotlivých druhů," řekl. "Naší ambicí je tuto dohodu dotáhnout do konce letošního roku a i podepsat smlouvu na tyto nákupy," dodal.

Podle slovenského ministra Jaroslava Nadě je možné spolupracovat i na dalších modernizačních projektech, například na modernizaci tanků T-72. Slovensko podle něj také komunikuje s ČR o možném společném působení ve výcvikové misi EU v Mali, v níž Česká republika převzala velení. Společně by měly země V4 postupovat také v debatách o rozdělování peněz z evropského obranného fondu, dodal Naď.

Ministři také hovořili o sestavení dalšího bojového uskupení zemí visegrádské čtyřky v rámci EU BG, jež by měla být schopna pohotovosti v prvním pololetí roku 2023. Za Česko by se mělo zapojit 300 až 600 vojáků, řekl Metnar.

Bojové uskupení (BG) EU je vojenská jednotka, kterou má k dispozici vedení unie. Na vytvoření takzvané EU Battlegroup se vždy dohodne několik evropských států. Jednotlivá uskupení se střídají v pohotovosti po šesti měsících a EU je může v případě potřeby nasadit kdekoli do 6000 kilometrů od Bruselu. Tento formát evropské obrany existuje od roku 2007. Podle Metnara se diskutuje o prodloužení pohotovosti na rok, ale zatím nepanuje shoda.

Ministři si také předsevzali, že zaktualizují východiska obranné spolupráce v nové dlouhodobé vizi, protože předešlý dokument byl nezměněn od roku 2014. Za důležitý strategický dokument a základ pro polské předsednictví V4 jej považuje náměstek polského ministra Wožny.

Maďarský ministr Tibor Benkö uvítal myšlenku rozšiřování spolupráce zemí V4 s dalšími, například s Francií, Německem, Velkou Británií a USA. Zmínil také, že by se země V4 neměly soustředit pouze na výzkum a vývoj v obranném průmyslu a na nové hrozby, ale měly by i udržovat schopnost působení proti konvenčním hrozbám.

Související

Více souvisejících

Lubomír Metnar Armáda České Republiky visegradská čtyřka ministerstvo obrany

Aktuálně se děje

před 34 minutami

před 1 hodinou

Požár v přírodě, ilustrační fotografie.

Devastace Země v přímém přenosu. Loňský rok přinesl tragický rekord

Úbytek světových lesů dosáhl v loňském roce nejvyšší úrovně od začátku měření, a to především kvůli bezprecedentnímu nárůstu požárů, které byly výrazně zesíleny globálním oteplováním. Podle nové analýzy University of Maryland zveřejněné prostřednictvím platformy Global Forest Watch zmizela z povrchu Země plocha lesů o velikosti Itálie.

před 2 hodinami

Palestina

Situace v Pásmu Gazy je katastrofální. Dva miliony lidí čelí hladomoru

Situace v Pásmu Gazy zůstává i po 11 týdnech blokády naprosto katastrofální. Více než dva miliony lidí čelí bezprostřednímu hladomoru, zatímco mezinárodní humanitární pomoc stále jen obtížně proniká skrze izraelské hranice. Na zemi, kde lidé marně čekají na jakoukoliv potravinu, se valí přísliby, které se zatím mění jen v bezmoc a frustraci.

před 2 hodinami

Stavba trasy D pražského metra Prohlédněte si galerii

Metro D se otevřelo veřejnosti. Prohlídka přilákala desetitisíce lidí

Ve dnech 17. –⁠ 19. května se uskutečnil Den otevřených dveří na stavbě prvního úseku nové linky metra D. Návštěvníci mohli projít část podzemní trasy v délce 1,6 km, která vede v hloubce přibližně 30 metrů. Nekomentovaná prohlídka, trvající zhruba 60 až 90 minut, přilákala přibližně 22 000 lidí. 

před 2 hodinami

Golden Dome

Největší obranný projekt v dějinách. Trump představil vesmírný štít Golden Dome

Americký prezident Donald Trump představil konkrétní detaily svého nového, mimořádně ambiciózního projektu národní obrany: vesmírného protiraketového štítu nazvaného „Zlatá kupole“ (Golden Dome), který má ochránit celé území Spojených států před globálními raketovými útoky. Prezident během vystoupení v Oválné pracovně oznámil, že systém bude dokončen do konce jeho druhého funkčního období – tedy během tří let – a že výstavbu povede generál vesmírných sil Michael A. Guetlein. Odhadované náklady činí přibližně 175 miliard dolarů.

před 4 hodinami

včera

včera

včera

včera

Jana Hynková

Zemřela diplomatka Jana Hynková. Lipavský ocenil její úspěchy

Českou diplomacii zasáhla smutná zpráva. Zemřela významná diplomatka Jana Hynková, která celý profesní život zasvětila službě České republice a mezinárodní diplomacii. Informovalo o tom ministerstvo zahraničí. Hynková zemřela ve čtvrtek po těžké nemoci. 

včera

Aktualizováno včera

včera

Lodní doprava, ilustrační foto

Evropa jde po ruské stínové flotile. Sankcemi se snaží vytvořit mezinárodní tlak

Evropská unie uvalila nové sankce na téměř dvě stě lodí stínové flotily, které Rusko využívá k obcházení ropných embarg a k nelegálnímu vývozu ukradeného ukrajinského obilí. Cílem je zasáhnout klíčový logistický nástroj Kremlu, jenž pomáhá financovat válku a zároveň ohrožuje mezinárodní bezpečnost i potravinové trhy.

včera

včera

Aktualizováno včera

V Rudolfinu se lidé loučí s Jiřím Bartoškou. (20.5.2025) Prohlédněte si galerii

Česko se naposledy rozloučilo s Jiřím Bartoškou

Česko se dnes rozloučilo s legendárním hercem Jiřím Bartoškou. Zemřel předminulý týden ve čtvrtek ve věku 78 let. Veřejné poslední rozloučení začalo v 10 hodin dopoledne v pražském Rudolfinu. Lidé mohli na místě uctít památku dlouholetého prezidenta karlovarského filmového festivalu až do 17:00. 

včera

včera

včera

včera

Počasí jako skrytá hrozba pro svět? Vědci varují před ohromným rizikem, které si uvědomuje jen málokdo

Na pobřeží po celém světě se valí vlna za vlnou. Ale tentokrát nejde jen o přirozený rytmus moře, nýbrž o varovný signál. Vědci hlásí, že vlny v jižním oceánu rostou – jsou větší, silnější a rychlejší než kdykoli předtím. A zatímco pro surfaře může jít o vzrušující výzvu, pro pobřežní oblasti po celém světě představují zvyšující se vlny jedno z nejvážnějších rizik spojených s klimatickou krizí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy