Blažek se omluvil za setkání s Nejedlým. Pokud bylo plánované, bylo by to na odchod z vlády, upozornil Fiala

Pokud by se setkání Pavla Blažka s Martinem Nejedlým ukázalo jako plánované, bylo by to na odchod ministra spravedlnosti z vlády. Uvedl to dnes předseda vlády Petr Fiala (ODS). Blažek se v pondělí prostřednictvím vyjádření zaslaného novinářům omluvil. Pětihodinová schůzka proběhla minulou středu a šéf resortu spravedlnosti se hájil tím, že se musel schovat před bouřkou. 

Blažek se v pondělí prostřednictvím zaslaného vyjádření omluvil novinářům a všem, kterých se jeho setkání s poradcem bývalého prezidenta Miloše Zemana Martina Nejedlého dotklo. „Chci se omluvit všem, kterých se dotkla zpráva o mém soukromém setkání s Martinem Nejedlým. Ačkoli setkání bylo náhodné a nejednalo se o žádnou předem plánovanou ‚pracovní‘ schůzku, chápu, jaký dojem její zveřejnění vyvolalo v řadách široké veřejnosti. Uznávám, že mé setrvání v restauraci za přítomnosti Martina Nejedlého bylo nevhodné,“ vylíčil ve vyjádření.

Hájil své západně orientované směřování politiky „Chci občany ČR a zejména voliče vládních stran ujistit, že moje prozápadní a prodemokratická orientace je integrální součástí všech mých politických i soukromých aktivit,“ pokračoval. „V politice nejde vždy jen o fakta, ale o i symboly. A bylo mou politickou chybou, že právě toto jsem nedocenil. Mrzí mne to. Ještě jednou se omlouvám každému, koho se mé jednání dotklo,“ doplnil.

Předseda vlády Petr Fiala (ODS) ještě dříve během pondělí sdělil, že „pokud by schůzka Pavla Blažka s Martinem Nejedlým byla plánovaná, bylo by to na odchod z vlády“.

Plánované jednání s předsedou vlády oznámil ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v neděli. Podle něj bylo setkání Blažka a Nejedlého „nevhodné“. „Je určitě pravda, že tento typ setkání není vhodný. I kdyby trakaře padaly, k člověku, jako je pan Nejedlý, bych si nepřisedl. Setkání člena vlády s tímto člověkem vhodné každopádně není,“ shrnul Rakušan.

Ministr vnitra zdůraznil, že vládní kolega Blažek je zdatným zákulisním vyjednavačem, který tak pomohl ke vzniku Fialovy vlády, protože měl nadstandardní vztahy s tehdejším prezidentem Milošem Zemanem. „Martin Nejedlý ale, pokud vím, není v žádné oficiální funkci a jeho činnost na Pražském hradě budí pochybnosti,“ dodal předseda STAN.

Ministr spravedlnosti se ve středu sešel s poradcem bývalého prezidenta republiky Nejedlým. Na videu zveřejněném serverem Seznam Zprávy tvrdil, že šlo pouze „o shodu okolností“ s tím, že se „schovával před silnou bouřkou“. „Vzhledem k nevídané bouřce, v jejímž průběhu nebylo možné restauraci opustit, jsem si přisedl k jejich stolu,“ líčil Blažek.

Na dotaz reportérů, o čem se s Nejedlým bavil, odpověděl: „O všem možném. Nikdy jsem to netajil. Když vznikla tahle vláda, tak tehdy s Milošem Zemanem a s jeho okolím jsem domlouval mimo jiné já, aby ta vláda nějak vznikla,“ popisoval na videu. Následně se snažil ubezpečit, že s Nejedlým rozhodně „nejednal o resortu“.

Následně svá tvrzení obhajoval i na sociální síti X. „Sděluji to proto, že chci předejít jakýmkoliv konspirativním smyšlenkám. Žádná konspirace se na veřejném místě za přítomnosti desítek ostatních hostů restaurace skutečně nekonala,“ napsal.

Blažek je ministrem spravedlnosti od počátku fungování Fialovy vlády v prosinci 2021, stejnou pozici zastával už v éře Petra Nečase mezi lety 2012 a 2013. Nejedlý je kontroverzní podnikatel s vazbami na Rusko, působil jako poradce předchozího prezidenta Miloše Zemana.

Stejný server následně zveřejnil i vyjádření Nejedlého. „A pan Blažek šel domů a začaly padat kroupy. A najednou koukne do této hospody a tam sedí Nejedlý. A toho viděl před 40 lety na volejbale. A on říká, já mám od těch krup pomlácenou hlavu, přišel tam,“ vylíčil. Podle dostupných zjištění ale Nejedlý seděl v zadní části restaurace, kam nebylo vidět.

O to kurióznější na jejich „neplánovaném“ setkání je fakt, že v restauraci strávili pět hodin. „Připadá vám, že bych já dneska po 40 letech, co znám Pavla a chodili jsme spolu hrávat volejbal, teď něco chtěl řešit? Že bych byl takový idiot, že bych to dělal takto? Můžeme vám psát s Pavlem, když se potkáme, že byste tam přijeli rovnou?“ tázal se reportérů.

Nejedlý je dlouhodobě známý pro své vazby na Moskvu. V Rusku se například v roce 2020 setkal s poradcem prezidenta Vladimira Putina Jurijem Ušakovem, tématem tehdy měla být příprava setkání obou prezidentů.

V dubnu letošního roku na světlo světa vyšly další informace. Mezi lety 2019 a 2020 se Nejedlý opakovaně scházel se šéfem Bezpečnostní informační služby Michalem Koudelkou. Nejedlý o schůzkách nechtěl mluvit. „Nemám k tomu žádné vyjádření. Nemám právo to komentovat, protože se jednalo o období práce u Miloše Zemana a nechci mluvit o osobních schůzkách,“ řekl Deníku N někdejší poradce hlavy státu.

Kontrarozvědka setkání potvrdila s tím, že první kontakt přišel od Nejedlého. „Celkem proběhly čtyři zpravodajsky zajištěné schůzky a omezená SMS komunikace,“ uvedl mluvčí BIS Ladislav Šticha. O schůzkách byl podle něj informován tehdejší premiér Andrej Babiš (ANO) a posléze také sněmovní komise pro kontrolu BIS. Jeden z tehdejších členů komise pod podmínkou anonymity tuto informaci potvrdil, Babiš uvedl, že o tom nic neví.

Související

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Ne znamená ne. Sněmovna schválila redefinici znásilnění

Poslanecká sněmovna ve středu schválila redefinici znásilnění v trestním zákoníku ze silou vynuceného na nesouhlasný pohlavní styk. Vládní novela, na které panuje shoda mezi koalicí a opozicí, upraví také pohled na sexuální praktiky s dětmi do 12 let, které by vždy měly být považovány za znásilnění či sexuální útok. Předlohu musí ještě posoudit Senát. 

Více souvisejících

Pavel Blažek Martin Nejedlý (jednatel Lukoilu a poradce Zemana) Petr Fiala (ODS)

Aktuálně se děje

před 18 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy