Část munice, kterou Česko doručilo Ukrajině, se už používá na frontě

Část z první zásilky munice, kterou Česká republika doručila Ukrajině v červnu v rámci muniční iniciativy, už je podle ukrajinského premiéra Denyse Šmyhala používána na bojišti. Šmyhal to uvedl po společném jednání české a ukrajinské vlády v Praze. Také oznámil, že na Ukrajině vznikne nový závod na výrobu munice ve spolupráci s českou firmou Sellier & Bellot.

"Prvních 50 000 kusů munice je již na Ukrajině a část z této munice se nyní používá na bojišti proti ruským okupantům. Doufáme také ve společné projekty na výrobu munice v Česku a na bezpečných místech na Ukrajině," uvedl Šmyhal. Mezi dalšími plánovanými projekty je podle něj také společná oprava vrtulníků v ČR.

"Žádali jsme o velmi konkrétní pomoc. ČR je výrobcem speciálních zařízení a komponentů, které jsou pro nás důležité," řekl ukrajinský premiér a dodal, že od české vlády žádal politickou podporu, aby Ukrajina byla pro tyto firmy prioritní a aby se některé jejich kontrakty s jinými zeměmi odložily.

Ministři podepsali pět memorand a několik meziresortních dohod včetně dvou v oblasti obrany. Kromě závodu na výrobu munice vznikla také dohoda na výrobu pušek Bren 2 mezi Českou zbrojovkou a ukrajinskou společností.

Šmyhal pak předal českému premiérovi čestné uznání za "mimořádný osobní přínos a posílení vojenské kapacity Ukrajiny v obraně proti ruské agresi, za podporu ukrajinského lidu v boji za mír a demokratické hodnoty."

Český premiér Fiala zdůraznil, že ačkoli Ukrajinci musí bojovat proti ruské převaze sami, potřebují k tomu dodávky západních zbraní v "nezmenšené míře."

"Rusko může být přivedeno k jednacímu stolu jen tehdy, když uvidí, že vojensky nemá šanci uspět. V tomto smyslu musíme Ukrajině pomáhat," řekl Fiala.

Kromě společného jednání vlád proběhlo i několik bilaterálních jednání mezi některými ministerstvy, včetně českého ministerstva průmyslu a obchodu a ukrajinského ministerstva energetiky. Česká republika má zájem na vytvoření středoevropského vodíkového koridoru pro přepravu vodíku vyrobeného na Ukrajině. Cílem je zajistit jeho dodávky do EU a zároveň posílit energetickou bezpečnost Ukrajiny a její integraci do evropské energetické sítě.

"Koridor propojí Ukrajinu s průmyslovými regiony v Německu. V souvislosti s výstavbou této klíčové vodíkové infrastruktury probíhají čtyřstranná jednání o memorandu se zástupci Slovenska a Německa," uvedlo české ministerstvo.

Jednání české a ukrajinské vlády se uskutečnilo podruhé, první mezivládní konzultace proběhly na konci října 2022 v Kyjevě. 

Související

zbraně, ilustrační fotografie (Foto: @ripster8)

Jak se západní zbraně dostávají do Ruska, sankcím navzdory? Stačí jedna instagramová modelka

Server BBC zjistil, jak moderní válečná technologie vyrobená ve Spojeném království končí v Rusku navzdory mezinárodním sankcím. Celkem šest zásilek optické techniky v hodnotě 2,1 milionu dolarů, kterou vyrábí britská firma Beck Optronic Solutions, bylo přepraveno do Ruska prostřednictvím společností registrovaných v Kyrgyzstánu. Tento případ znovu upozorňuje na slabiny sankčního režimu zavedeného po začátku války na Ukrajině.

Více souvisejících

zbraně Denys Šmyhal

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 5 minutami

před 40 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval

Ruský prezident Vladimir Putin dnes ve svém projevu na státní televizi varoval, že konflikt na Ukrajině přerůstá v globální problém. Reagoval tak na nedávné ukrajinské útoky raketami dlouhého doletu dodanými Západem, které zasáhly území Ruska. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy