Několik hodin mezi koncem mandátu Miloše Zemana a složením slibu Petra Pavla nebude mít Česká republika prezidenta. Jeho pravomoci v té době převezme především premiér Petr Fiala (ODS), další si rozdělí předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) a předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). ČTK to řekl protokolář Miloslav Sklenář. Rozhodnutí, která by v té době učinili, by byla platná a nový prezident by je nemohl změnit.
Na postu ředitele hradního protokolu, který nyní vede Vladimír Kruliš, Sklenář zažil část funkčních období všech tří českých prezidentů. Nabídku pracovat na Pražském hradě i pod novým prezidentem zatím nedostal. Pavel se ale k jeho případnému angažmá nepostavil odmítavě, rádiu Frekvence 1 v úterý řekl, že Sklenář byl nepochybně dobrým protokolářem a že každý, kdo se chce podělit o svoji zkušenost, bude vítán. Sklenář ČTK řekl, že pro něj byla vždy veliká čest pracovat na Pražském hradě a že by to tak bylo i v případě prezidenta Pavla.
Mezi první úkoly protokolu nového prezidenta bude podílet se na inauguraci, při které Pavel složí prezidentský slib. Některé její prvky jsou dané zákonem, další vyplývají ze zvyklostí a některé může tým nového prezidenta naplánovat podle svého uvážení.
Slib nový prezident skládá do rukou předsedy Senátu na společné schůzi Poslanecké sněmovny a Senátu a svolává ji předseda dolní komory. Pekarová Adamová již za termín určila 9. březen.
Na uspořádání slavnosti se podílí nejen Sněmovna, ale i zástupci Senátu, prezidentské kanceláře i týmu nového prezidenta. Podle Sklenáře by měl mít například nový prezident slovo v tom, kteří hosté budou do Vladislavského sálu pozváni. V jeho přední části budou sedět členové vlády, poslanci a senátoři, pozván bývá diplomatický sbor, rektoři, zástupci soudní moci nebo představitelé církve až do celkového počtu 1000 osob. Konání akce ve Vladislavském sále je dáno tradicí sahající k poslední inauguraci prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Předchozí sliby Masaryk skládal v Rudolfinu.
Program předcházejí složení slibu i ten následující může prezidentský tým uzpůsobit podle svého uvážení. Podle Sklenáře se například nabízí, aby nastupující prezident odjel do Lán poklonit se u hrobu Masaryka, položit také může věnec na Hradčanském náměstí u Masarykovy sochy. Navštívit může i svatovítskou katedrálu, kde se někteří prezidenti v minulosti zúčastnili slavnostní bohoslužby zakončené skladbou Te Deum. V areálu se také koná vojenská přehlídka. Sklenář poukázal na zajímavost, že Pavel před deseti lety jako náčelník generálního štábu doprovázel při této přehlídce nového prezidenta Miloše Zemana.
Prezident může pozvat na Hrad nebo na Hradčanské náměstí i veřejnost. Sklenář s odkazem na předvolební mítinky Pavla, kterých se účastnily tisíce lidí, předpokládá, že by podobná akce vzbudila velký zájem veřejnosti. Na Hradčanském náměstí již byla na 9. března svolána akce, která chce vyjádřit Pavlovi podporu. Pozdravit Pavla se na Pražský hrad chystají i desítky motorkářů.
Mandát Zemanovi vyprší o půlnoci z 8. na 9. března, Pavel slib složí až o několik hodin později. V mezidobí tak Česko nebude mít prezidenta a jeho pravomoci převezmou ostatní vysocí ústavní činitelé. Podobná situace nastala, když skončil na Pražském hradě Václav Havel a jeho nástupce Václav Klaus ještě nebyl zvolen, tehdy meziobdobí trvalo déle než měsíc. Několik hodin "prezidentského bezvládí" nastalo i před nástupem Zemana.
Podle Sklenáře byl termín inaugurace 9. března zvolen správně, pokud by byla naplánována již na 8. března, mandát Zemana by byl o několik hodin zkrácen. V případě opakované inaugurace stejného prezidenta je naopak volen den, kdy mu končí první mandát, aby nebyl výkon jeho funkce přerušen.
Sklenář očekává, že o půlnoci z 8. na 9. března bude stažena za přítomnosti Hradní stráže prezidentská standarta. Připomněl, že v současné době vlaje nad Hradem v době, kdy je prezident přítomen v Česku. V období Masaryka byla vyvěšována pouze ve chvíli, kdy prezident pobýval na území tzv. velké Prahy.
Související

Jurečka řekl, jak to bylo s penězi pro první dámu Evu Pavlovou

Partneři prezidentů si zaslouží plat od státu. Pavlová ukázala, že první dáma je důležitá
Aktuálně se děje
před 46 minutami

Šéfka SOCDEM a bývalý ministryně Maláčová má rakovinu
před 1 hodinou

"Chci domů za dcerou, ale pokud se vzdáme, vrátí se." Jak se žije na ukrajinské frontě?
před 2 hodinami

Největší ruský útok od začátku války: Na Ukrajině umíraly pod palbou raket a dronů i děti
před 3 hodinami

Experti se obávají nejhoršího: Rusko testuje zbraň, která může zvrátit situaci na Ukrajině
před 5 hodinami

"Svět se nestará, jestli všichni zemřeme." V troskách Gazy panuje hlad a zoufalství
před 6 hodinami

Trumpova strategie nevyšla. Kvůli clům zdražíme, ať si náklady zaplatí Američané, vzkazují firmy
před 7 hodinami

Počasí se příští týden citelně oteplí, dorazí ale déšť
včera

"Trochu respektu..." EU zareagovala na Trumpovu hrozbu 50% cel
včera

Švýcarsko rozdrtilo Dánsko 7:0 a postupuje do finále hokejového mistrovství světa
včera

Největší destrukce značky v dějinách? Expert popsal, jak Musk zničil Teslu
včera

Odpojení Ruska od SWIFTu, zákaz plynovodů Nord Stream. EU plánuje velmi tvrdé sankce
včera

Trump zablokoval sankce proti Rusku. Evropa ztrácí trpělivost a propadá se do zoufalství
včera

Američané na hokejovém MS rozdrtili Švédy 6:2. O zlato si zahrají poprvé po 65 letech
včera

Herní systém hokejového mistrovství světa by se změnit měl. A nejen ten
včera

Dánsko historicky postoupilo přes Kanadu. Švýcaři si poradili s Rakouskem, USA po obratu vyřadila Finy
včera

Svět má za sebou dva hektické týdny plné chaosu a jednání. A ukrajinský mír je stále v nedohlednu
včera

Izraelští vojáci přiznali, že používají palestinské civilisty jako lidské štíty
včera

Kyjev v noci čelil jednomu z největších útoků od začátku války
včera

Operace Endgame: Mezinárodní razie rozbila ruskou síť kyberzločinu
včera
Netanjahu čelí obvinění z pomluvy poté, co napadl Macrona, Carneyho a Starmera
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu se dostal do mimořádného diplomatického konfliktu se západními spojenci, když obvinil lídry Francie, Kanady a Spojeného království z podněcování antisemitismu a podpory hnutí Hamás. Tvrdá slova, která vyvolala vlnu pobouření, zazněla v reakci na společné prohlášení prezidenta Emmanuela Macrona, premiéra Marka Carneyho a premiéra Keira Starmera, kteří vyzvali Izrael k ukončení ofenzivy a blokády humanitární pomoci do Pásma Gazy.
Zdroj: Libor Novák