Česko bude kvůli předávání mandátu několik hodin bez prezidenta

Několik hodin mezi koncem mandátu Miloše Zemana a složením slibu Petra Pavla nebude mít Česká republika prezidenta. Jeho pravomoci v té době převezme především premiér Petr Fiala (ODS), další si rozdělí předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) a předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). ČTK to řekl protokolář Miloslav Sklenář. Rozhodnutí, která by v té době učinili, by byla platná a nový prezident by je nemohl změnit.

Na postu ředitele hradního protokolu, který nyní vede Vladimír Kruliš, Sklenář zažil část funkčních období všech tří českých prezidentů. Nabídku pracovat na Pražském hradě i pod novým prezidentem zatím nedostal. Pavel se ale k jeho případnému angažmá nepostavil odmítavě, rádiu Frekvence 1 v úterý řekl, že Sklenář byl nepochybně dobrým protokolářem a že každý, kdo se chce podělit o svoji zkušenost, bude vítán. Sklenář ČTK řekl, že pro něj byla vždy veliká čest pracovat na Pražském hradě a že by to tak bylo i v případě prezidenta Pavla.

Mezi první úkoly protokolu nového prezidenta bude podílet se na inauguraci, při které Pavel složí prezidentský slib. Některé její prvky jsou dané zákonem, další vyplývají ze zvyklostí a některé může tým nového prezidenta naplánovat podle svého uvážení.

Slib nový prezident skládá do rukou předsedy Senátu na společné schůzi Poslanecké sněmovny a Senátu a svolává ji předseda dolní komory. Pekarová Adamová již za termín určila 9. březen.

Na uspořádání slavnosti se podílí nejen Sněmovna, ale i zástupci Senátu, prezidentské kanceláře i týmu nového prezidenta. Podle Sklenáře by měl mít například nový prezident slovo v tom, kteří hosté budou do Vladislavského sálu pozváni. V jeho přední části budou sedět členové vlády, poslanci a senátoři, pozván bývá diplomatický sbor, rektoři, zástupci soudní moci nebo představitelé církve až do celkového počtu 1000 osob. Konání akce ve Vladislavském sále je dáno tradicí sahající k poslední inauguraci prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Předchozí sliby Masaryk skládal v Rudolfinu.

Program předcházejí složení slibu i ten následující může prezidentský tým uzpůsobit podle svého uvážení. Podle Sklenáře se například nabízí, aby nastupující prezident odjel do Lán poklonit se u hrobu Masaryka, položit také může věnec na Hradčanském náměstí u Masarykovy sochy. Navštívit může i svatovítskou katedrálu, kde se někteří prezidenti v minulosti zúčastnili slavnostní bohoslužby zakončené skladbou Te Deum. V areálu se také koná vojenská přehlídka. Sklenář poukázal na zajímavost, že Pavel před deseti lety jako náčelník generálního štábu doprovázel při této přehlídce nového prezidenta Miloše Zemana.

Prezident může pozvat na Hrad nebo na Hradčanské náměstí i veřejnost. Sklenář s odkazem na předvolební mítinky Pavla, kterých se účastnily tisíce lidí, předpokládá, že by podobná akce vzbudila velký zájem veřejnosti. Na Hradčanském náměstí již byla na 9. března svolána akce, která chce vyjádřit Pavlovi podporu. Pozdravit Pavla se na Pražský hrad chystají i desítky motorkářů.

Mandát Zemanovi vyprší o půlnoci z 8. na 9. března, Pavel slib složí až o několik hodin později. V mezidobí tak Česko nebude mít prezidenta a jeho pravomoci převezmou ostatní vysocí ústavní činitelé. Podobná situace nastala, když skončil na Pražském hradě Václav Havel a jeho nástupce Václav Klaus ještě nebyl zvolen, tehdy meziobdobí trvalo déle než měsíc. Několik hodin "prezidentského bezvládí" nastalo i před nástupem Zemana.

Podle Sklenáře byl termín inaugurace 9. března zvolen správně, pokud by byla naplánována již na 8. března, mandát Zemana by byl o několik hodin zkrácen. V případě opakované inaugurace stejného prezidenta je naopak volen den, kdy mu končí první mandát, aby nebyl výkon jeho funkce přerušen.

Sklenář očekává, že o půlnoci z 8. na 9. března bude stažena za přítomnosti Hradní stráže prezidentská standarta. Připomněl, že v současné době vlaje nad Hradem v době, kdy je prezident přítomen v Česku. V období Masaryka byla vyvěšována pouze ve chvíli, kdy prezident pobýval na území tzv. velké Prahy.

Související

Marian Jurečka

Jurečka řekl, jak to bylo s penězi pro první dámu Evu Pavlovou

K otázce peněz pro první dámu se v neděli vyjádřil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v diskuzním pořadu Partie. Podle Jurečky má nakonec platit původní dohoda mezi prezidentskou kanceláří i ministerstvem, ačkoliv se ji prý Hrad snažil pozměnit.

Více souvisejících

prezident čr Pražský Hrad

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy