Česko nepoleví v podpoře Ukrajiny, dokud potrvá ruská agrese

Mezi hlavní body jednání ministrů zahraničí zemí bukurešťské skupiny v Polsku patří humanitární, vojenská a politická podpora Ukrajiny. Česko v ní nepoleví, dokud potrvá ruská agrese, řekl před odletem do Lodže šéf české diplomacie Jan Lipavský (Piráti). Takzvaná bukurešťská devítka (B9) zahrnuje ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko, Bulharsko, Estonsko, Lotyšsko, Litvu a Rumunsko.

"Česko díky své historii a zeměpisné poloze dokáže vnášet užitečný pohled na ruské ambice a uvažování," poznamenal Lipavský. Vedle podpory Ukrajiny budou ministři hovořit o společné bezpečnostní a obranné politice. "Věřím, že společné úsilí se může proměnit v trvalý mír, až k tomu nastanou podmínky," doplnil.

"Není to o konkrétním jednání. Je to o tom si sladit noty, jakým způsobem budeme vystupovat v Bruselu, tak abychom jednoznačně vysílali srozumitelné signály z východní Evropy," dodal šéf diplomacie.

S nadsázkou řekl, že vítá Maďarsko "v klubu nikoli přátelských zemí" Ruska. Česko je podle Lipavského připraveno s Maďarskem sdílet praktické zkušenosti spojené se zařazením na seznam. "Vypovídá to o tom, jak Rusko vidí okolní svět," řekl ministr. Na seznamu jsou USA, země EU, Ukrajina a další státy, které po začátku ruské invaze na Ukrajinu zavedly proti Rusku sankce nebo se k nim připojily, například Británie, Jižní Korea nebo Japonsko.

Maďarský premiér Viktor Orbán se kvůli udržování blízkých vztahů s Ruskem i po vpádu ruských vojsk na Ukrajinu stal terčem ostré kritiky ze strany spojenců z EU a NATO. Maďarský premiér vystupuje proti sankcím proti Moskvě a také se staví proti dodávkám zbraní Ukrajině přes maďarské území.

Související

Více souvisejících

Česká republika Ukrajina Jan Lipavský

Aktuálně se děje

před 54 minutami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině

Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy