I v Česku, jak naznačují události z posledních měsíců loňského roku, lidé nevěří, že tuzemské úřady dokáží skutečně bojovat s rychle rostoucími cenami energií. Člověk se proto asi nesmí divit, že pak veřejnost „naskakuje“ na pochybná, ale o to jednodušší hesla o tom, kdo a za co může, a podléhá emocím, způsobeným třeba zprávami o tom, jak se rychle zvyšuje chudoba v Česku. Že je i kvůli energetickým komplikacím v celé Evropě chudoba na vzestupu, není radno podceňovat. Tenhle problém ale nemáme jen v Česku.
Nedávná analýza Joint Research Centre Evropské komise na konci loňského roku zjistila, že inflace, která silně ovlivnila výši cenové hladiny, pravděpodobně prohloubila materiální a sociální deprivaci, absolutní chudobu a energetickou chudobu a rozšířila stávající sociální nerovnosti v rámci celé Evropské unie.
Podobné zdroje z Česka hlásily ve stejném čase, že vážné finanční problémy mělo už 1,3 milionu Čechů, kteří se kvůli tomu většinou propadávají systémem veřejné pomoci. Média uváděla, že kvůli složitosti této pomoci se lidem nedaří k ní dostat a úřady práce, které agendu zpracovávají, jsou navíc přetížené. Když odbočíme od tématu, kritici tohoto stavu poukazovali na šílenou úroveň digitalizace celého procesu státní pomoci, včetně vyřizování žádostí, a na další vážné problémy. A nejen proto se musel poroučet ze svého křesla generální ředitel Úřadu práce Viktor Najmon. Snad čerstvý „personální“ vítr v této instituci dokáže něco s čísly chudoby v ČR udělat.
O to lépe se snad budou číst závěry z lednové studie projektu Česko: Život k nezaplacení, který vznikl ve spolupráci Českého rozhlasu a PAQ Research. Studie uvedla, že teplá zima, nižší míra inflace, ale i vyšší mzdy, přispěly k tomu, že se ekonomická situace domácností v Česku na přelomu roku nezhoršovala. A to i přesto, že za bydlení platí lidé průměrně stále víc. Navíc ‒ až jedna třetina obyvatel ČR není schopna měsíčně ušetřit žádné peníze. Zpravodajský server iRozhlas.cz k tomu dodal, že průměrná domácnost dává za bydlení stále 31 % příjmů a vysoce zatížena náklady na bydlení je pětina obyvatel, což je (opět) shodné s daty v prosinci loňského roku z této studie.
Podle lednové analýzy významné mezinárodní charitativní organizace Oxfam, která pod hlavičkou Oxfam International sdružuje několik národních organizací zaměřených na odstranění chudoby a nespravedlnosti ve světě, má ve světě kvůli vysoké inflaci, ovlivňující výši životních nákladů, problémy se zajištěním dostatečné výše přijmů více než 1,7 miliardy lidí. U těch je problém právě to, že žijí v zemích, kde hodnota inflace je vyšší než růst mezd. Konstatování této studie je prosté: Poprvé za 25 let se extrémní bohatství i extrémní chudoba zvýšily současně. Ani data z Evropské unie nejsou zatím o nic příznivější. V prosinci loňského roku vydala Evropská komise data, která říkají, že v EU je ohroženo chudobou nebo sociálním vyloučením 28,9 % populace se zdravotním postižením ve srovnání s 19procentním zastoupením lidí bez nějakého zdravotního postižení. A zpráva konstatuje, že toto číslo bude dále růst.
Zdali bude i v rostoucím čísle chudoby ještě hůř, není stále jasné. Analytici se vzácně shodují v tom, že bude velmi záležet na tom, jak se budou vyvíjet nejen ceny energií, ale i potravin a dalších životně důležitých položek, včetně bydlení. A i když nyní nejen veřejností, ale i médii nejvíce sledovaný růstový faktor inflace, totiž ceny energií, už několik týdnů znatelně klesá, ve hře o lepší finanční „dostatečnost“ je také růst či dokonce pokles úrokových sazeb, nastavených centrální bankou. Centrální banka sice už několik měsíců nezvyšuje úrokové sazby, jenže podle viceguvernéra tuzemské centrální banky Jana Fraita zůstanou vysoké úrokové sazby nastaveny delší dobu. Věřme proto, že reálná inflace začne klesat co nejdříve. A to nejen v České republice.
Související
Česko ochromila stávka. Má Fiala pravdu, když zmiňuje politické ambice odborářů?
Vládne v Česku opravdu chudoba, nebo jen skáčeme na lep některým politikům?
chudoba , inflace , Energetika , průzkumy , CZK , Sociální dávky , Úřad práce
Aktuálně se děje
před 12 minutami
Robert Fico je u Putina v Kremlu
před 53 minutami
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
před 1 hodinou
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
před 2 hodinami
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
před 2 hodinami
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
před 3 hodinami
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
před 5 hodinami
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
před 6 hodinami
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
před 8 hodinami
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
před 10 hodinami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 18 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
včera
Zlatý měsíc českých dálnic završen. Otevřelo se 28 nových kilometrů na D3
včera
Pavel kondoloval Steinmeierovi. Připomněl tragickou střelbu na FF UK
včera
Fico tvrdí, že mu Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas s Ukrajinou v NATO
včera
Z mírumilovného trhu se stalo místo hrůzného činu. Scholz promluvil v Magdeburgu
včera
Vymyslel si muže se zbraní a zaměstnal policii. Hrozí mu tři roky vězení
Policie v pátek obvinila muže, jehož oznámení vedlo ke zvýšené přítomnosti policistů v centru Prahy během čtvrtečního dne. Strážcům zákona totiž sdělil, že do města má namířeno muž se zbraní. Podezření se naštěstí nepotvrdilo.
Zdroj: Jan Hrabě