Chudoba hrozí stále více lidem ve světě. Ušetřeni nejsou ani Češi

I v Česku, jak naznačují události z posledních měsíců loňského roku, lidé nevěří, že tuzemské úřady dokáží skutečně bojovat s rychle rostoucími cenami energií. Člověk se proto asi nesmí divit, že pak veřejnost „naskakuje“ na pochybná, ale o to jednodušší hesla o tom, kdo a za co může, a podléhá emocím, způsobeným třeba zprávami o tom, jak se rychle zvyšuje chudoba v Česku. Že je i kvůli energetickým komplikacím v celé Evropě chudoba na vzestupu, není radno podceňovat. Tenhle problém ale nemáme jen v Česku. 

Nedávná analýza Joint Research Centre Evropské komise na konci loňského roku zjistila, že inflace, která silně ovlivnila výši cenové hladiny, pravděpodobně prohloubila materiální a sociální deprivaci, absolutní chudobu a energetickou chudobu a rozšířila stávající sociální nerovnosti v rámci celé Evropské unie. 
 
Podobné zdroje z Česka hlásily ve stejném čase, že vážné finanční problémy mělo už 1,3 milionu Čechů, kteří se kvůli tomu většinou propadávají systémem veřejné pomoci. Média uváděla, že kvůli složitosti této pomoci se lidem nedaří k ní dostat a úřady práce, které agendu zpracovávají, jsou navíc přetížené. Když odbočíme od tématu, kritici tohoto stavu poukazovali na šílenou úroveň digitalizace celého procesu státní pomoci, včetně vyřizování žádostí, a na další vážné problémy. A nejen proto se musel poroučet ze svého křesla generální ředitel Úřadu práce Viktor Najmon. Snad čerstvý „personální“ vítr v této instituci dokáže něco s čísly chudoby v ČR udělat.  
 
O to lépe se snad budou číst závěry z lednové studie projektu Česko: Život k nezaplacení, který vznikl ve spolupráci Českého rozhlasu a PAQ Research. Studie uvedla, že teplá zima, nižší míra inflace, ale i vyšší mzdy, přispěly k tomu, že se ekonomická situace domácností v Česku na přelomu roku nezhoršovala. A to i přesto, že za bydlení platí lidé průměrně stále víc. Navíc ‒ až jedna třetina obyvatel ČR není schopna měsíčně ušetřit žádné peníze. Zpravodajský server iRozhlas.cz k tomu dodal, že průměrná domácnost dává za bydlení stále 31 % příjmů a vysoce zatížena náklady na bydlení je pětina obyvatel, což je (opět) shodné s daty v prosinci loňského roku z této studie.  
 
Podle lednové analýzy významné mezinárodní charitativní organizace Oxfam, která pod hlavičkou Oxfam International sdružuje několik národních organizací zaměřených na odstranění chudoby a nespravedlnosti ve světě, má ve světě kvůli vysoké inflaci, ovlivňující výši životních nákladů, problémy se zajištěním dostatečné výše přijmů více než 1,7 miliardy lidí. U těch je problém právě to, že žijí v zemích, kde hodnota inflace je vyšší než růst mezd. Konstatování této studie je prosté: Poprvé za 25 let se extrémní bohatství i extrémní chudoba zvýšily současně. Ani data z Evropské unie nejsou zatím o nic příznivější. V prosinci loňského roku vydala Evropská komise data, která říkají, že v EU je ohroženo chudobou nebo sociálním vyloučením 28,9 % populace se zdravotním postižením ve srovnání s 19procentním zastoupením lidí bez nějakého zdravotního postižení. A zpráva konstatuje, že toto číslo bude dále růst.  
 
Zdali bude i v rostoucím čísle chudoby ještě hůř, není stále jasné. Analytici se vzácně shodují v tom, že bude velmi záležet na tom, jak se budou vyvíjet nejen ceny energií, ale i potravin a dalších životně důležitých položek, včetně bydlení. A i když nyní nejen veřejností, ale i médii nejvíce sledovaný růstový faktor inflace, totiž ceny energií, už několik týdnů znatelně klesá, ve hře o lepší finanční „dostatečnost“ je také růst či dokonce pokles úrokových sazeb, nastavených centrální bankou. Centrální banka sice už několik měsíců nezvyšuje úrokové sazby, jenže podle viceguvernéra tuzemské centrální banky Jana Fraita zůstanou vysoké úrokové sazby nastaveny delší dobu. Věřme proto, že reálná inflace začne klesat co nejdříve. A to nejen v České republice. 

Související

Petr Fiala Komentář

Česko ochromila stávka. Má Fiala pravdu, když zmiňuje politické ambice odborářů?

Tak si mámo (nebo táto) pojedeme do Práglu zastávkovat. A při té příležitosti si koupíme trdelník a svařák nebo klobásu někde na Staromáku a dárky pro všechny v nějakým krámě, ne? Možná, že vám to zní posměšně a že není radno si dělat tímto způsobem legraci z práva lidí na stávku. Ať už jsou ze škol, od dopravních podniků nebo z kuchyně či z důlních šachet. A zvlášť ne proto, že odboroví bossové v oblecích od značky Boss a s hodinkami od značky Breitling, na které nemá většina členské základny odborových svazů, se zapáleným vztekem levičáckých bafuňářů vyhrožují vládě snad největším protestem v novodobé historii Česka. A proč to všechno? Prý kvůli tomu, že kvůli vládě Petra Fialy stále více chudneme.
Ilustrační foto Komentář

Vládne v Česku opravdu chudoba, nebo jen skáčeme na lep některým politikům?

V posledních týdnech se na nás valí snad ze všech možných i nemožných stran vlna prohlášení, že prý jsme kvůli inflaci zchudli a ještě zchudneme… Strašné, jistě si řeknete. Jenže, málokdo z nás si dá tu práci podobná tvrzení nějak zasadit do kontextu. Co na tom, že statistiky v mnoha ohledech surové vyznění o „zchudnutí“ české populace nepotvrzují. A i samotná vyjádření některých postav veřejného života o chudobě spíše matou. Tak, jak je to tedy? 

Více souvisejících

chudoba inflace Energetika průzkumy CZK Sociální dávky Úřad práce

Aktuálně se děje

před 12 minutami

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

před 53 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 2 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 18 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Vymyslel si muže se zbraní a zaměstnal policii. Hrozí mu tři roky vězení

Policie v pátek obvinila muže, jehož oznámení vedlo ke zvýšené přítomnosti policistů v centru Prahy během čtvrtečního dne. Strážcům zákona totiž sdělil, že do města má namířeno muž se zbraní. Podezření se naštěstí nepotvrdilo. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy