Chudoba hrozí stále více lidem ve světě. Ušetřeni nejsou ani Češi

I v Česku, jak naznačují události z posledních měsíců loňského roku, lidé nevěří, že tuzemské úřady dokáží skutečně bojovat s rychle rostoucími cenami energií. Člověk se proto asi nesmí divit, že pak veřejnost „naskakuje“ na pochybná, ale o to jednodušší hesla o tom, kdo a za co může, a podléhá emocím, způsobeným třeba zprávami o tom, jak se rychle zvyšuje chudoba v Česku. Že je i kvůli energetickým komplikacím v celé Evropě chudoba na vzestupu, není radno podceňovat. Tenhle problém ale nemáme jen v Česku. 

Nedávná analýza Joint Research Centre Evropské komise na konci loňského roku zjistila, že inflace, která silně ovlivnila výši cenové hladiny, pravděpodobně prohloubila materiální a sociální deprivaci, absolutní chudobu a energetickou chudobu a rozšířila stávající sociální nerovnosti v rámci celé Evropské unie. 
 
Podobné zdroje z Česka hlásily ve stejném čase, že vážné finanční problémy mělo už 1,3 milionu Čechů, kteří se kvůli tomu většinou propadávají systémem veřejné pomoci. Média uváděla, že kvůli složitosti této pomoci se lidem nedaří k ní dostat a úřady práce, které agendu zpracovávají, jsou navíc přetížené. Když odbočíme od tématu, kritici tohoto stavu poukazovali na šílenou úroveň digitalizace celého procesu státní pomoci, včetně vyřizování žádostí, a na další vážné problémy. A nejen proto se musel poroučet ze svého křesla generální ředitel Úřadu práce Viktor Najmon. Snad čerstvý „personální“ vítr v této instituci dokáže něco s čísly chudoby v ČR udělat.  
 
O to lépe se snad budou číst závěry z lednové studie projektu Česko: Život k nezaplacení, který vznikl ve spolupráci Českého rozhlasu a PAQ Research. Studie uvedla, že teplá zima, nižší míra inflace, ale i vyšší mzdy, přispěly k tomu, že se ekonomická situace domácností v Česku na přelomu roku nezhoršovala. A to i přesto, že za bydlení platí lidé průměrně stále víc. Navíc ‒ až jedna třetina obyvatel ČR není schopna měsíčně ušetřit žádné peníze. Zpravodajský server iRozhlas.cz k tomu dodal, že průměrná domácnost dává za bydlení stále 31 % příjmů a vysoce zatížena náklady na bydlení je pětina obyvatel, což je (opět) shodné s daty v prosinci loňského roku z této studie.  
 
Podle lednové analýzy významné mezinárodní charitativní organizace Oxfam, která pod hlavičkou Oxfam International sdružuje několik národních organizací zaměřených na odstranění chudoby a nespravedlnosti ve světě, má ve světě kvůli vysoké inflaci, ovlivňující výši životních nákladů, problémy se zajištěním dostatečné výše přijmů více než 1,7 miliardy lidí. U těch je problém právě to, že žijí v zemích, kde hodnota inflace je vyšší než růst mezd. Konstatování této studie je prosté: Poprvé za 25 let se extrémní bohatství i extrémní chudoba zvýšily současně. Ani data z Evropské unie nejsou zatím o nic příznivější. V prosinci loňského roku vydala Evropská komise data, která říkají, že v EU je ohroženo chudobou nebo sociálním vyloučením 28,9 % populace se zdravotním postižením ve srovnání s 19procentním zastoupením lidí bez nějakého zdravotního postižení. A zpráva konstatuje, že toto číslo bude dále růst.  
 
Zdali bude i v rostoucím čísle chudoby ještě hůř, není stále jasné. Analytici se vzácně shodují v tom, že bude velmi záležet na tom, jak se budou vyvíjet nejen ceny energií, ale i potravin a dalších životně důležitých položek, včetně bydlení. A i když nyní nejen veřejností, ale i médii nejvíce sledovaný růstový faktor inflace, totiž ceny energií, už několik týdnů znatelně klesá, ve hře o lepší finanční „dostatečnost“ je také růst či dokonce pokles úrokových sazeb, nastavených centrální bankou. Centrální banka sice už několik měsíců nezvyšuje úrokové sazby, jenže podle viceguvernéra tuzemské centrální banky Jana Fraita zůstanou vysoké úrokové sazby nastaveny delší dobu. Věřme proto, že reálná inflace začne klesat co nejdříve. A to nejen v České republice. 

Související

Petr Fiala Komentář

Česko ochromila stávka. Má Fiala pravdu, když zmiňuje politické ambice odborářů?

Tak si mámo (nebo táto) pojedeme do Práglu zastávkovat. A při té příležitosti si koupíme trdelník a svařák nebo klobásu někde na Staromáku a dárky pro všechny v nějakým krámě, ne? Možná, že vám to zní posměšně a že není radno si dělat tímto způsobem legraci z práva lidí na stávku. Ať už jsou ze škol, od dopravních podniků nebo z kuchyně či z důlních šachet. A zvlášť ne proto, že odboroví bossové v oblecích od značky Boss a s hodinkami od značky Breitling, na které nemá většina členské základny odborových svazů, se zapáleným vztekem levičáckých bafuňářů vyhrožují vládě snad největším protestem v novodobé historii Česka. A proč to všechno? Prý kvůli tomu, že kvůli vládě Petra Fialy stále více chudneme.
Ilustrační foto Komentář

Vládne v Česku opravdu chudoba, nebo jen skáčeme na lep některým politikům?

V posledních týdnech se na nás valí snad ze všech možných i nemožných stran vlna prohlášení, že prý jsme kvůli inflaci zchudli a ještě zchudneme… Strašné, jistě si řeknete. Jenže, málokdo z nás si dá tu práci podobná tvrzení nějak zasadit do kontextu. Co na tom, že statistiky v mnoha ohledech surové vyznění o „zchudnutí“ české populace nepotvrzují. A i samotná vyjádření některých postav veřejného života o chudobě spíše matou. Tak, jak je to tedy? 

Více souvisejících

chudoba inflace Energetika průzkumy CZK Sociální dávky Úřad práce

Aktuálně se děje

před 32 minutami

před 1 hodinou

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Dominik Feri

Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

před 10 hodinami

Timothy West, uznávaná britská hvězda jeviště a plátna, zemřel ve věku 90 let

Světem herectví se šíří smutná zpráva – ve věku 90 let zemřel uznávaný britský herec Timothy West, známý pro svou bohatou a rozmanitou kariéru. West si zahrál v ikonickém filmu Titanic a také v populárním seriálu Hercule Poirot, čímž zanechal výraznou stopu v britské i světové kinematografii.

Zdroj: Pavlína Hermannová

Další zprávy