Další rebelie v ANO. Stranický starosta upřednostnil Pavla před Babišem

Dlouholetý starosta Dvora Králové nad Labem Jan Jarolím z hnutí ANO, který v prvním kole prezidentské volby dal přednost kandidátovi Petru Pavlovi před svým stranickým šéfem Andrejem Babišem, váhá koho z nich ve druhém kole zvolí. Komu dá svůj hlas, rozhodne závěr předvolební kampaně, řekl dnes ČTK Jarolím. Není jediným starostou z ANO, který v prvním kole podpořil Babišova protikandidáta.

"Nelituji, že jsem volil v prvním kole pana Pavla. Jen čekám, jestli mě nakonec pan Babiš nepřesvědčí, že by byl lepším prezidentem. Zatím se to ale nestalo. Je to možná i tím, že kvůli svým zdravotním problémům nestíhám sledovat předvolební debaty a další výstupy. Potřebuji si to zpětně projít a udělat si lepší názor. Ještě nejsem úplně rozhodnutý," řekl Jarolím.

Podle svých slov dal v prvním kole hlas bývalému vysokému představiteli české armády a NATO generálu ve výslužbě Petru Pavlovi hlavně proto, že předseda hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš se více hodí do funkce premiéra než prezidenta. "Pan Babiš je spíše typ manažera, myslím, že by mu seděla více pozice předsedy vlády, kde by mohl více uplatnit své zkušenosti z byznysu. Jak jsem ale řekl, musím si to ještě promyslet," řekl ČTK Jarolím.

Pavla před prezidentskou volbou podpořili také ostravský primátor Tomáš Macura nebo moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák, oba z ANO. Oba už před prvním kolem prezidentské volby uvedli, že nepodpoří svého předsedu Babiše. Před druhým kolem zopakovali, že svůj postoj měnit nebudou.

Druhé kolo voleb v ČR začalo dnes na drive-in stanovištích, kde mohou z auta volit lidé v izolaci kvůli koronaviru. Ve čtvrtek a v pátek by mohli hlasovat lidé v zařízeních, která byla kvůli koronavirové nákaze uzavřena. Při prvním volebním kole krajské úřady žádné takové zařízení neevidovaly. Druhé kolo pro většinu voličů tak bude v pátek a v sobotu.

Šestnáctitisícový Dvůr Králové nad Labem je páté nejlidnatější město v Královéhradeckém kraji. Na dvorské radnici od loňských voleb vládne hnutí ANO a Síla Dvora, které tvoří hnutí Východočeši a STAN, mají nejtěsnější většinu 11 z 21 mandátů v zastupitelstvu. V sedmičlenné radě města má ANO pět lidí a Síla Dvora dva. ANO a Východočeši spolupracovali i v minulé čtyřčlenné koalici, kterou ještě tvořili ČSSD a Piráti. Starosta Jan Jarolím stojí v čele města od roku 2014.

Ve Dvoře Králové nad Labem zvítězil v prvním kole prezidentských voleb Petr Pavel, kterému odevzdalo hlas 36,31 procenta voličů, Andrej Babiš skončil druhý se 33,19 procenta hlasů. V celém Královéhradeckém kraji zvítězil Pavel, kterému odevzdalo hlas 36,29 procenta voličů. Druhý byl Babiš se 33,30 procenta hlasů. K volebním urnám přišlo v kraji 70,91 procenta voličů, v roce 2018 to bylo v prvním kole 64,19 procenta.

Související

Více souvisejících

Královéhradecký kraj prezidentské volby 2023 Petr Pavel

Aktuálně se děje

před 23 minutami

před 49 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Martin Kupka

2300 korun za dálniční známku je jen začátek. Kupka oznámil další zdražení

Cena dálniční známky by měla být od ledna příštího roku opět zvýšena, a to v souladu s vývojem inflace. Uvedl to ministr dopravy Martin Kupka (ODS) v dnešním pořadu Týden v politice České televize. Přesný nárůst ceny, o který se dálniční známka zvýší, má být zveřejněn ve druhé polovině příštího roku. Poslední změna ceny nastala 1. března, kdy roční kupon zdražil z 1500 na 2300 korun.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Joe Biden

Svět po masakru v Pásmu Gazy doufá v příměří s Izraelem

Katar, Egypt i USA se v současnosti zapojují do jednání o příměří mezi Izraelem a palestinským militantním hnutím Hamás. Po masakru u humanitárního konvoje, který si vyžádal stovky zraněných a přes 115 mrtvých, poukazují na naléhavou potřebu co nejdřívějšího uzavření jednání a rozšíření humanitární pomoci proudící do Pásma Gazy.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

Pohřeb Alexeje Navalného se koná pod dohledem policie. Ta je připravena zatýkat

Rusové se dnes rozloučili s Navalným. Policie postavila bariéry, úřady vydaly tělo na poslední chvíli

Ruští policisté postavili bariéry na cestě z moskevského metra ke kostelu, kde dnes proběhlo poslední rozloučení s opozičním politikem Alexejem Navalným. K chrámu Ikony Matky Boží v moskevské čtvrti Marjino také přijely vozy pro přepravu zatčených. Ruské úřady příbuzným tělo zesnulého ruského opozičníka dlouho nevydaly, rodina jej obdržela až na poslední chvíli.

včera

včera

Letošní únor byl v Česku nejteplejší v historii. Zima byla bohatá na srážky

Letošní únor byl nejteplejším únorem na českém území od roku 1961, potvrdil v pátek Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Odchylka průměrné měsíční teploty byla zároveň rekordně vysoká. Uplynulý měsíc byl také srážkově bohatý. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy