Praha - Vláda Petra Nečase (ODS) v programovém prohlášení slibuje Českým drahám personální audit a audit hospodaření. Dokument, který ve středu kabinet odsouhlasil, počítá i s tím, že se odloží zavedení systému elektronických vinět.
V oblasti drážní dopravy chce vláda usilovat o vyjasnění majetkových vztahů mezi Správou železniční dopravní cesty (SŽDC) a Českými drahami (ČD). Od tohoto kroku si vláda slibuje posílení konkurenčního prostředí na železnici. V současnosti totiž často vznikají absurdní situace, kdy koleje patří SŽDC, ale pozemky pod nimi ČD. Stejná situace se týká řady nádražních budov.
Elektronické viněty, které byly v minulosti z mnoha stran kritizovány, budou odsunuty do doby, než se přijme celoevropské řešení, nebo se zavede výkonové zpoplatnění.
Sníženy by měly být ceny dopravní infrastruktury, které jsou v porovnání s okolními zeměmi obvykle označované za vysoké. Tohoto cíle se má dosáhnout cestou vyšší transparentnosti v oblasti veřejných zakázek a úpravou technických norem.
Změny v dopravě mají postihnout i bodový systém, který je prý místy neúměrně tvrdý. Zvýšeny však budou postihy za delikty spojené s agresivitou řidičů a přímo ohrožující bezpečnost silničního provozu.
Uplatnění našla i dávná myšlenka z programu ODS, která předpokládá placení daně z přidané hodnoty (DPH) jen ze zaplacených faktur. Kabinet slibuje takovou úpravu, která nebude kolidovat s komunitárním právem EU, a zároveň bude snaha o změny evropských směrnic, aby se mohlo jednat o standardní postup.
Stát v této oblasti chce jít příkladem a zkrátí dobu splatnosti faktur na 30 dnů. Výjimkou budou evropské fondy, u nichž není možné určit dobu splatnosti na národní úrovni.
Vstup do podnikání chce vláda maximálně usnadnit, zejména snížením administrativní náročnosti. Co možná největší počet úkonů má být možné provést elektronicky. Úřady také nebudou moci při ukončení živnosti požadovat od fyzické osoby další doklady či potvrzení. V případě ukončení živnosti nebude muset živnostník platit daň z příjmu z faktur, které jsou více než čtyři roky po splatnosti.
Změny zřejmě nepotěší Českou poštu, protože do konce roku 2012 má být dosaženo plné liberalizace poštovního trhu. "Cílem je příprava právního prostředí, na jehož základě budou odstraněny zbývající bariéry vstupu konkurence na tento trh při zachování stávajícího rozsahu a kvality poštovních služeb," stojí v programovém prohlášení.
V oblasti trhu práce navrhované reformy nedoznaly prakticky žádných změn. Maximálním možným způsobem má být posílena flexibilita pracovního trhu a maximální rozsah zaměstnání na základě dohody o provedení práce by se měl podle záměrů kabinetu zvýšit ze 150 na 300 hodin.
Výše odstupného se vypočítá na základě toho, jak dlouho dotyčný u firmy pracoval. Pokud to bude méně než jeden rok, bude mít nárok pouze na jeden měsíční plat, u dvou let půjde o dva měsíční platy a nad dva roky odstupné ve výši tří měsíčních platů.
Zavedena by měla být i možnost sjednání delší zkušební doby, než jsou tři měsíce. Podpory se dočkají i nezaměstnaní, kteří začnou podnikat. Vláda počítá, že člověk bez práce bude moci v tomto případě pobírat plnou výši podpory v nezaměstnanosti po celou podpůrčí dobu.
Značnou váhu přisuzuje prohlášení energetické bezpečnosti, která má být dosažena diverzifikací energetických zdrojů a podporou projektů alternativního zásobování energií, jako jsou plynovod NABUCO nebo podzemní zásobníky plynu.
Obyvatelé Horního Jiřetína a dalších obcí, pod nimiž se nachází uhlí, se o své domovy bát nemusí. Vláda se v prohlášení zasazuje o zachování územních těžebních limitů a jejich legislativního zajištění.
Energie by měla být čerpána i z domácích zdrojů, a to zejména dostavbou Temelína a rekonstrukcí Dukovan. Naopak přehodnocena má být podpora obnovitelných zdrojů, která se již v minulosti ukázala jako značně problematická.
V neposlední řadě má výrazně snížit počet operačních programů, aby se čerpání evropských fondů maximálně usnadnit a legislativa v této oblasti se má výrazně usnadnit.
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
Související
Mýtné na dálnicích příští rok zdraží, oznámil Kupka
Dopravci loni zaplatili za mýto v Česku téměř 15 miliard korun
Aktuálně se děje
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek