Od ledna se nebude vybírat mýtné? Ťok předložil vadný materiál, tvrdí Chovanec

Praha - Návrh ministerstva dopravy na prodloužení smlouvy s dosavadním provozovatelem mýtného, společností Kapsch, bez výběrového řízení považují tři vládní komise za nezákonné. Podle ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) hrozí, že se od ledna mýtné nebude vybírat. Rezignace Dana Ťoka (za ANO) by ale problém nevyřešila.

Desetiletá smlouva na správu mýtného systému vyprší na konci letošního roku. Snahu najít nového provozovatele prostřednictvím otevřené soutěže ministerstvo vzdalo na konci loňského roku s tím, že řádný tendr již není možné stihnout.

Na přípravu výběrového řízení na nového provozovatele mýtného systému měli ministři za ANO dva a půl roku. "Ministerstvo dopravy na příští zasedání kabinetu předložilo právně vadný materiál, přestože Ťok tvrdí, že jednací řízení s Kapschem nebude problém," řekl dnes Chovanec.

Nedoporučující stanovisko vydaly pracovní skupina pro transparentní veřejné zakázky při ministerstvu pro místní rozvoj ČR a pracovní skupina a později i předsednictvo Rady vlády pro informační společnost. Podle Chovance připomíná situace kolem mýta počínání pražského magistrátu při snaze prodloužit smlouvu s provozovatelem opencard, kdy postup Prahy odmítl antimonopolní úřad i Nejvyšší správní soud.

Psali jsme:
Nová roztržka v koalici: ČSSD se snaží z mýta udělat předvolební téma, čertí se Ťok
 

Kolem plánu ministerstva zadat tříletou správu systému za šest miliard korun Kapschi bez výběrového řízení panují pochybnosti. Tento postup nedoporučila mimo jiné pracovní skupina pro transparentní veřejné zakázky s tím, že pro zadání zakázky bez tendru kvůli nedostatku času není zákonný důvod. Podle rady si zpoždění způsobilo ministerstvo dopravy samo. Proti tomu se ale ministr Ťok ohradil.

"Vykládat zákon takovým způsobem, že ministerstvo nemůže napravit staré chyby, tak mně to přijde, že to má blízko k právnímu nihilismu," uvedl Ťok. Zároveň připomněl, že zpoždění ve výběru pokračovatele způsobily už špatně uzavřené smlouvy před deseti lety.

Předseda poslaneckého klubu ODS a expert na dopravu Zbyněk Stanjura, poukazuje, že vina neleží jen na straně ANO, jež nyní spravuje resort dopravy, ale na celé koalici. "Už i ČSSD zjistila, že je téměř nemožné od ledna příštího roku vybírat v České republice mýto. Na nečinnost vlády v oblasti mýta dlouhodobě upozorňujeme. Na mou interpelaci v červnu 2014 odpověděl premiér Sobotka slovy: „Situaci máme pod kontrolou, soutěž na mýto vypíšeme do konce roku 2014," uvedl v reakci, kterou má k dispozici server EuroZprávy.cz, exministr dopravy.

„Ministerstvo dopravy v čele s ministrem Ťokem vytvořilo bezvýchodnou situaci, ze které nyní hledá jakoukoliv cestu ven, a to třeba po hraně legálnosti. V této chvíli neexistuje nic, co by upravovalo výběr mýta od roku 2017. V praxi to znamená, že Česká republika bude každý měsíc přicházet cca o 800 milionů korun na výstavbu dopravní infrastruktury. Z ČR se stane jedno velké parkoviště," komentuje situaci Jan Birke, odborný mluvčí ČSSD pro oblast dopravy.

Související

Martin Kupka

Mýtné na dálnicích příští rok zdraží, oznámil Kupka

Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) ve dnešním dílu pořadu Otázky Václava Moravce na České televizi (ČT) oznámil, že od příštího března by se mýtné na českých dálnicích mohlo zvýšit o deset až 15 procent. Důvodem pro toto navýšení je možnost využití změny evropské směrnice, která umožňuje zahrnutí poplatků za emise do výše mýtného. 
Ilustrační fotografie.

Dopravci loni zaplatili za mýto v Česku téměř 15 miliard korun

Dopravci loni zaplatili v ČR za mýto 14,85 miliardy korun, meziročně o 4,6 procenta více. ČTK o tom informoval správce mýtného systému, společnost CzechToll. Celkové náklady na provoz a rozvoj systému podle firmy zůstaly pod miliardou korun, v poměru k výnosům tedy stejně jako v roce 2021 nepřekročily hranici sedmi procent.

Více souvisejících

Mýtné Milan Chovanec Dan Ťok (ministr dopravy)

Aktuálně se děje

před 43 minutami

před 52 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Wladyslaw Kosiniak-Kamysz

Polsko vnímá nové riziko z Ruska. Upozornil na něj prestižní deník

Polské bezpečnostní služby jsou v plné pohotovosti kvůli hrozbě bombových útoků a záškodnických akcí ze strany Ruska na území Evropy, řekl polský ministr obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz v úterý. Reagoval tak na článek deníku Financial Times, že Moskva plánuje násilné sabotáže v zahraničí. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

Vláda ČR

Vláda schválila novelu atomového zákona, pomůže urychlit výstavbu nových bloků

Rychlejší výstavba nových jaderných bloků a také snazší povolovací procesy při zavádění malých modulárních reaktorů jsou hlavními body novely atomového zákona, jejíž návrh schválila vláda na úterním jednání. Odsouhlasila i návrhy novel zákonů o rozpočtovém určení daní, o sociálních službách nebo o nemocenském pojištění a také znění úplně nového zákona o Národní rozpočtové bance. A věnovala se i pomoci mrazy postiženým ovocnářům a dalšímu antibyrokratickému balíčku.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Hackeři, ilustrační foto.

Britové řeší čínský hackerský útok, zatímco je Si Ťin-pching v Evropě

Čína je podle informací Sky News zodpovědná za hackerský útok, při němž došlo k nabourání počítačového systému britského ministerstva obrany a úniku personálních údajů zaměstnanců úřadu. Vláda má v úterý o incidentu informovat poslance. Věc vyšla najevo v době, kdy je čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě v Evropě. 

včera

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)

Moskva bližší než Praha. Mění se Slovensko na proruský satelit?

Slovenský premiér Robert Fico už mnohokrát deklaroval, že politika jeho vlády bude „nezávislá“, a že nebude loutkou Západu, ale ani Ruska. Z jeho posledních kroků se ale zdá, že je mu přece jen východní pozice bližší. Jeho reálné kroky totiž ukazují, že se zcela záměrně odklání od svých západních spojenců a nadbíhá zájmům Moskvy.  

včera

Čech jde v Německu do vězení za krádež šperku, který náležel papeži

Třiapadesátiletého Čecha poslal bavorský soud na dva a půl roku do vězení za krádež pektorálu papeže Benedikta XVI., informoval deník Berchtesgadener Anzeiger. Šperk v podobě kříže na řetízku by se mohl brzy vrátit do kostela v bavorském Traunsteinu.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy